Floristická soutěž

Jde o nejnovější soutěž vyhlášovanou Českým zahrádkářským svazem od roku 2012. Soutěž z počátku dávala možnost porovnat schopnosti a dovednosti mládeže ve věku 12-18 let ve floristice.

Od roku 2014 byla pro značný zájem doplněna i o kategorii pro dospělé - senioři.


předchozí následující
Floristická soutěž 2014

Celostátní kolo soutěže 2014

11. července - Lysá nad Labem

Stává se již hezkou tradicí, že celostátní kolo floristické soutěže probíhá při výstavě KVĚTY v Lysé nad Labem. Třetí ročník soutěže přilákal kromě ostřílených účastníků z minulých let i mnohé nové tváře. Velkým překvapením pak bylo drtivé vítězství jediných dvou chlapců soutěžících ve skupině žáků. Do soutěže nakonec přijelo 17 soutěžících. V letošním roce soutěžili všichni současně a svá díla vytvářeli přímo před zraky návštěvníků výstavy.

Téma soutěže bylo zaměřeno na "Zahradní slavnost" tak jako celá expozice výstavy ČZS. Proto hlavním úkolem pro všechny soutěžící bylo vytvořit sesazovanou nádobu na venkovní terasu. Jako druhý úkol dostali žáci a junioři uvázat dárkovou kytici pro hostitelku zahradní slavnosti z lučních květů. Kytice měla být pohledová ze všech stran, aby se dobře vyjímala na slavnostně prostřeném stole. Seniorky měly květinami ozdobit pokrývku hlavy pro účastníky zahradní slavnosti.

Na práci dostali všichni soutěžící dvě hodiny času, ale mnozí to stihli daleko dříve. Výsledné pořadí je jako obvykle uvedeno v následující výsledkové listině.

Kategorie źáků
1
Marek Kučírek
ÚS Kolín
2
Adam Hofer
ÚS FrýdekMístek
3
Barbora Lichnovská
ÚS Opava
4
Eliška Korzonková
ÚS Karviná
5
Eliška Fáberová
ÚS Most
6
Alena Berková
ÚS Náchod
Kategorie jujiorů
1
Daniela Mlčúchová
ÚS Karviná
2
Jitka Barborková
ÚS Most
3
Valentýna Votápková
ÚS Klatovy
4
Tereza Bartolšicová
ÚS Frýdek-Místek
5
Lenka Sedláčková
ÚS Plzeň
Kategorie seniorů
1
Helena Berčáková
ÚS Prostějov
2
Michaela Široká
ÚS Praha
3
Dana Lukešová
ÚS Uherské Hradiště
4
Lucie Mudrochová
ÚS Chrudim
5
Petra Hrabalová
ÚS Vyškov
6
Vlasta Šlezingerová
ÚS Ústí nad Orlicí





Zemské kolo - Praha 2014


V přednáškovém sále Základní organizace ČZS Na Skalce v Praze 10 se v pátek 23. května uskutečnilo další zemské kolo populární floristické soutěže. Celkem do soutěže přijel poměřit své schopnosti 23 soutěžících. 10 v kategorii žáci, 7 v kategorii jinioři a 6 seniorů.

Soutěžící měli z bohatého sortimentů řezaných květin vytvořit vázanou slavnostní kytici a vypichovanou misku.  „Florista je jedním z nejvšestrannějších umělců. Nejprve jako spisovatel musí vymyslet příběh, mít nějakou vizi, která vdechne živým květům jejich druhou roli. Poté jako malíř vyladí výslednou kompozici a nakonec duší básníka svým výtvorem podtrhne důležitost dané chvíle,“ zaznělo při zahájení soutěže.

Nejlépe se s těmito rolemi v kategorii žáci (základní školy) ztotožnila Lucie Přerostová z Klatov. V kategorii junioři (střední školy) zazářila Jitka Barborková z Mostu. Mezi seniorkami (starší 18 let a zároveň členové ČZS) se nejlépe umístila Lucie Mudrochová z Chrudimi.


Výsledková listina

ŽÁCI

1

304

Lucie Přerostová

Klatovy

2

104

Marek Kučírek

Kolín

3

505

Alena Berková

Náchod

4

408

Eliška Fáberová

Most

5

503

Tereza Zdražilová

Chrudim

6

409

Nikola Kolčavová

Teplice

7

403

Karolína Čutková

Chomutov

8

800

Michaela Měrková

Praha

9

511

Adéla Jedličková

Ústí n/Orlicí

10

507

Klára Papáčková

Rychnov n/K

JUNIOŘI

1

408

Jitka Barborková

Most

2

304

Valentýna Votápková

Klatovy

3

305

Lenka Sedláčková

Plzeň

4

303

Petra Dlouhá

K.Vary

5

800

Lucie Ajchlerová

Praha

6

511

Aneta Žandová

Ústí n/Orlicí

7

507

Kristina Balogová

Rychnov n/K

SENIOŘI

1

503

Lucie Mudrochová

Chrudim

2

800

Michaela Široká

Praha

3

511

Vlasta Šlezingrová

Ústí n/Orlicí

4

508

Iveta Čapková

Semily

5

304

Ivana Šůsová

Klatovy

6

303

Hana Dlouhá

K.Vary


Na fotografie z průběhu soutěže se podívejte do malé fotogalerie.




Zemské kolo - Prostějov 2014



Zemské kolo Floristické soutěže pro Moravu se uskutečnilo dne 30. května 2014 ve Společenském domě v centru Prostějova za účasti 24 soutěžících. I tady účastníky čekaly dva úkoly, vytvořit vypichovanou misku na slavnostně prostřený stůl a kytici pro oslavence. Pod jejich šikovnými rukami vznikaly krásné výtvory, a tak porota složená z odborníků měla náročný úkol, koho poslat do finále.
Nakonec nejvyššího ohodnocení dosáhly v kategorii žáků Eliška Korzonková z Karviné, v kategorii juniorů Daniela Mlčúchová rovněž z Karviné a v kategorii seniorů Petra Hrabalová z Prostějova.
Záštitu nad celou akcí převzal Olomoucký kraj a také ji podpořilo Statutární město Prostějov.
V čase, kdy zasedala porota, všichni účastníci včetně doprovodu měli možnost si prohlédnout prostějovskou radnici, která v těchto dnech slaví 100 let od svého otevření.


VÝSLEDKOVÉ LISTINY  - zemské kolo Prostějov, 30. 5. 2014

 

ŽÁCI

pořadí

jméno

územní sdružení

1.

Korzonková Eliška

Karviná

2.

Hofer Adam

Frýdek-Místek

3.

Brychtová Monika

Olomouc

4.

Lichnovská Barbora

Opava

5.

Kučerová Andrea

Prostějov

6.

Kyllarová Nikola

Vyškov

7.

Mikulíková Hana

Kroměříž

8.

Vašíčková Barbora

Ostrava

9.

Burdová Petra

Uherské Hradiště

 

JUNIOŘI

1.

Mlčúchová Daniela

Karviná

2.

Bartolšicová Tereza

Frýdek-Místek

3.

Jakubová Dominika

Olomouc

4.

Rajsiglová Veronika

Prostějov

5.

Menšíková Nikol

Vyškov

6.

Zpěváková Radka

Uherské Hradiště

7.

Geržová Hana

Kroměříž

8.

Balajková Pavlína

Olomouc

 

SENIOŘI

1.

Hrabalová Petra

Prostějov

2.

Lukešová Dana

Uherské Hradiště

3.

Večeřová Anna

Kroměříž

4.

Berčáková Helena

Vyškov

5.

Komárková Veronika

Přerov

6.

Bialková Margita

Karviná

7.

Karásková Vladimíra

Frýdek-Místek

 















Okresní kolo - Most





zpět

Mládež je ve floristice velmi zručná, to se již dlouhou dobu ukazuje na soutěžích Mladý zahrádkář, kde bývá floristika jako doplňkový program pro volný čas mezi disciplínami vlastní soutěže. Jejich zájem dal podnět ke vzniku této samostatné soutěže. Celostátní kolo bývá pořádáno jako doprovodný program některé celostátní zahradnické nebo zahrádkářské výstavy: Květy - Lysá n. L., Flora Olomouci aj.

Závazná pravidla soutěže 


Soutěž je pořádaná pro tři kategorie:

  1. kategorie ŽÁCI – žáci ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií
  2. kategorie JUNIOŘI – žáci středních škol, s výjimkou těch, ve kterých se studuje obor floristika
  3. kategorie SENIOŘI – dospělí z řad členů ČZS, amatéři

Kategorie může být vyhlášena pouze tehdy, když se v ní sejdou alespoň tři soutěžící.


Soutěž je tříkolová:

  1. Okresní kola organizují územní sdružení ČZS většinou smluvně v místních školách nebo jiných výchovných zařízeních (DDM aj.) spolupracujících s ČZS. Jsou pořádaná zpravidla koncem dubna nebo počátkem května. Po vzájemné dohodě mohou při pořádání okresních kol územní sdružení spolupracovat.
  2. Zemská kola (české a moravské) organizuje Komise pro práci s mládeží při RR ve spolupráci s místním územním sdružení. Mohou být putovní. Jsou pořádány během května až července.
  3. Celostátní kolo je organizováno Komisí pro práci s mládeží při RR ČZS ve spolupráci s Ústředím ČZS. Místo bude vždy aktuálně zvoleno.


Postup v soutěži

Z okresních kol do zemského postupuje finalista z prvního místa, případně další v pořadí jako náhradníci. ÚS ČZS, jejichž soutěžící se v kategorii ŽÁCI probojuje do finále , může do zemského kola následujícího ročníku vyslat celkem dva soutěžící žáky (jednoho navíc). Ti však musí obsadit první a druhé místo v okresním kole následujícího ročníku (případně se mohou zúčastnit náhradníci další v pořadí).

Okresní a Zemské kolo lze uskutečnit při minimálním počtu 3 soutěžících v každé kategorii. Maximální počet je omezen kapacitními a ekonomickými možnostmi.

Ze Zemského kola postupují do celostátního kola první tři finalisté, případně další náhradníci.

V případě nedostatečného počtu soutěžících z Čech, může být finálová skupina doplněna soutěžícími z Moravy.


Soutěžní úkoly:

V okresních a zemských kolech mají soutěžící za úkol zhotovit kytici na podání a vypichovanou misku. Vypichovaná miska může být nahrazena jiným úkolem, který musí být oznámen nejpozději 1 měsíc před konáním soutěže.

Na celostátním kole je téma soutěže vyhlášeno s ohledem na zaměření výzdoby objektu, kde se soutěž pořádá. Je každým rokem jiné. Soutěžícím jsou úkoly oznámeny nejpozději 1 měsíc před konáním finále.


Materiál a nářadí do soutěže:

Pro uvedené úkoly dostanou všichni soutěžící shodný rostlinný materiál, nabídku doplňkové zeleně a drobného doplňkového materiálu (např. stuhy, ozdoby, dráty …), případně umělý materiál.

Soutěžící si mají vzít vlastní nářadí – nůžky, nože, kleště. Všichni soutěžící musí mít stejné podmínky, které jsou uvedeny v propozicích soutěže pro daný rok.


Výsledné pořadí soutěžících

Hodnocení úkolů je rozděleno do dvou částí, hodnotí se zvlášť technické provedení a estetický vzhled. Vždy hodnotí více porotců samostatně a následně se jejich body sečtou. Vítězí soutěžící s nejvyšším počtem bodů. V případě shody dosažených bodů se porota sejde, shodné práce společně porovná a rozhodne většinou hlasů o konečném pořadí.


Garant soutěže

Garantem odborné úrovně soutěže je Komise pro práci s mládeží při RR ČZS. Její členové mají dlouhodobé zkušenosti s prací s mládeží, a někteří jsou aktivními či bývalými pedagogy. Porotu tvoří profesionální floristé, případně členové Českého svazu květinářů a floristů ČR. Schvaluje ji Komise pro práci s mládeží při RR ČZS.


Doplňující ustanovení

Pokud soutěžící v kategorii ŽÁCI postoupí do finále floristické soutěže, může zastupovat ČZS v následujícím roce na Děčínské kotvě, a to v souladu s ekonomickými podmínkami ČZS, které stanoví HFK při RR ČZS.