Floristická soutěž

Jde o nejnovější soutěž vyhlášovanou Českým zahrádkářským svazem od roku 2012. Soutěž z počátku dávala možnost porovnat schopnosti a dovednosti mládeže ve věku 12-18 let ve floristice.

Od roku 2014 byla pro značný zájem doplněna i o kategorii pro dospělé - senioři.


předchozí následující
Floristická soutěž 2020 - celostátní kolo

Obr: 312

I přes obtížné podmínky související s hygienickým opatřením, kdy se některé soutěže vůbec neuskutečnily se nakonec floristická soutěž dostala až do finále, které se konalo v Olomouci. Proběhlo v rámci výstavy Flora Olomouc na výstavišti v pavilonu A v pátek 2. října. 

Slavnostního zahájení se zúčastnili předseda ČZS Stanislav Kozlík, primátor města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek a ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková. Všichni hosté popřáli soutěžícím hodně štěstí, a aby se jim práce dařila.

Na programu byla opět různá aranžérská díla. Žáci aranžovali "Podzimní kulatou kytici" a "Vypichovanou dekoraci na stůl", junioři kromě podzimní kytice vytvářeli "Podzimní vypichovaný koš" a senioři k Podzimní kytici vypichovali podzimní věnec. Na podrobnější podmínky se podívejte v závěru článku. Tentokráte nebyly dovoleny žádné doplňky a výtvory se staly součástí expozice. 

Všechny soutěžní práce pak byly vystaveny v předsálí pavilonu A v samostatné expozici, kde je mohli obdivovat návštěvníci po zbývající dny trvání výstavy. Mnozí si je i fotografovali, třebas i jako inspiraci pro svoji vlastní činnost. 

Výjimkou letos byla účast finalistů z Čech, kteří postoupili přímo z okresních kol, neboť zemské se z důvodu obav z šíření coronaviru nekonalo.

Na výsledné pořadí se podívejte do výsledkové listiny.

 

 

Výsledková listina
 
pořadí kategorie žáci ÚS
1 Kostelníková Valentýna Karviná
2 Kozlová Johana Frýdek-Místek
3 Novotná Anna Praha
4 Tesárek Matěj Prostějov
5 Vávrová Jana Ústí nad Orlicí
6 Nedvídek Zdeněk Rychnov n. Kněž
  kategorie junioři  
1 Úlehlová Tereza Kroměříž
2 Kateřina Říčařová Rychnov n. Kněž
3 Mikulášková Veronika Prostějov
4 Moulisová Beatrice Praha
5 Kostelníková Viktorie Karviná
6 Spurná Tereza Prostějov
  kategorie senioři  
1 Mgr. Pouzová Martina Klatovy
2 Dvorníková Renata Kroměříž
3 Kadlčková Hana Uherské Hradiště
4 Jindrová Hana Ústí nad Orlicí
5 Karásková Vladimíra Frýdek-Místek
6 Nedvědová Michaela Praha
 

Téma soutěže: Zdravá rostlina

Dekorace a květiny tvořené různých rostlin převážně podzimních druhů.

Propozice

 

  • Na první úkol bude mít soutěžící 60 minut.
  • Na druhý úkol bude mít soutěžící 60 minut.
  • Trvanlivost všech dekorací musí být min. 3 dny
  • Není dovoleno přivézt si žádný materiál ani doplňkový ani živé květiny NEJSOU povoleny. 
  • Veškerý materiál bude zajištěn organizátorem soutěže.

 

 

1. Kategorie žáci 12 – 15 let

a) Podzimní kulatá kytice. 

Kytice bude tvořena z podzimních druhů květin… kytice by měla být kulatá (pohledová ze všech stran).

b) Vypichovaná dekorace  na stůl

Dekorace by měla být pohledová ze všech stran. Bude tvořena do oasisu typu Table Deco velikosti 25 x 9 x 5 cm, který zajistí organizátor.

 

2. Kategorie junioři 15 – 18 let

a)  Podzimní kulatá kytice. 

Kytice bude tvořena z podzimních druhů květin… kytice by měla být kulatá (pohledová ze všech stran).

b) Podzimní vypichovaný koš

Koš zajistí organizátor soutěže.

Velikost koše cca 20 – 25 cm.

Koš bude tvořen z živých rostlin, a suchých trav. Dispozici bude i ovoce a zelenina připravená na instalaci do koše.

Vypichovat se bude do mokré oasisové hmoty.

 

3. Kategorie senior

a) Podzimní kulatá kytice. 

Kytice bude tvořena z podzimních druhů květin… kytice by měla být kulatá (pohledová ze všech stran). Veškerý materiál bude zajištěn organizátorem soutěže.

b) Podzimní vypichovaný věnec

Vypichovaný věnec z podzimních druhů květin a plodů. Vypichovaný věnec průměru 30cm zajistí organizátor. Dekorace by měla odrážet podzimní náladu.

 

Propozice jako soubor PDF

zpět

Mládež je ve floristice velmi zručná, to se již dlouhou dobu ukazuje na soutěžích Mladý zahrádkář, kde bývá floristika jako doplňkový program pro volný čas mezi disciplínami vlastní soutěže. Jejich zájem dal podnět ke vzniku této samostatné soutěže. Celostátní kolo bývá pořádáno jako doprovodný program některé celostátní zahradnické nebo zahrádkářské výstavy: Květy - Lysá n. L., Flora Olomouci aj.

Závazná pravidla soutěže 


Soutěž je pořádaná pro tři kategorie:

  1. kategorie ŽÁCI – žáci ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií
  2. kategorie JUNIOŘI – žáci středních škol, s výjimkou těch, ve kterých se studuje obor floristika
  3. kategorie SENIOŘI – dospělí z řad členů ČZS, amatéři

Kategorie může být vyhlášena pouze tehdy, když se v ní sejdou alespoň tři soutěžící.


Soutěž je tříkolová:

  1. Okresní kola organizují územní sdružení ČZS většinou smluvně v místních školách nebo jiných výchovných zařízeních (DDM aj.) spolupracujících s ČZS. Jsou pořádaná zpravidla koncem dubna nebo počátkem května. Po vzájemné dohodě mohou při pořádání okresních kol územní sdružení spolupracovat.
  2. Zemská kola (české a moravské) organizuje Komise pro práci s mládeží při RR ve spolupráci s místním územním sdružení. Mohou být putovní. Jsou pořádány během května až července.
  3. Celostátní kolo je organizováno Komisí pro práci s mládeží při RR ČZS ve spolupráci s Ústředím ČZS. Místo bude vždy aktuálně zvoleno.


Postup v soutěži

Z okresních kol do zemského postupuje finalista z prvního místa, případně další v pořadí jako náhradníci. ÚS ČZS, jejichž soutěžící se v kategorii ŽÁCI probojuje do finále , může do zemského kola následujícího ročníku vyslat celkem dva soutěžící žáky (jednoho navíc). Ti však musí obsadit první a druhé místo v okresním kole následujícího ročníku (případně se mohou zúčastnit náhradníci další v pořadí).

Okresní a Zemské kolo lze uskutečnit při minimálním počtu 3 soutěžících v každé kategorii. Maximální počet je omezen kapacitními a ekonomickými možnostmi.

Ze Zemského kola postupují do celostátního kola první tři finalisté, případně další náhradníci.

V případě nedostatečného počtu soutěžících z Čech, může být finálová skupina doplněna soutěžícími z Moravy.


Soutěžní úkoly:

V okresních a zemských kolech mají soutěžící za úkol zhotovit kytici na podání a vypichovanou misku. Vypichovaná miska může být nahrazena jiným úkolem, který musí být oznámen nejpozději 1 měsíc před konáním soutěže.

Na celostátním kole je téma soutěže vyhlášeno s ohledem na zaměření výzdoby objektu, kde se soutěž pořádá. Je každým rokem jiné. Soutěžícím jsou úkoly oznámeny nejpozději 1 měsíc před konáním finále.


Materiál a nářadí do soutěže:

Pro uvedené úkoly dostanou všichni soutěžící shodný rostlinný materiál, nabídku doplňkové zeleně a drobného doplňkového materiálu (např. stuhy, ozdoby, dráty …), případně umělý materiál.

Soutěžící si mají vzít vlastní nářadí – nůžky, nože, kleště. Všichni soutěžící musí mít stejné podmínky, které jsou uvedeny v propozicích soutěže pro daný rok.


Výsledné pořadí soutěžících

Hodnocení úkolů je rozděleno do dvou částí, hodnotí se zvlášť technické provedení a estetický vzhled. Vždy hodnotí více porotců samostatně a následně se jejich body sečtou. Vítězí soutěžící s nejvyšším počtem bodů. V případě shody dosažených bodů se porota sejde, shodné práce společně porovná a rozhodne většinou hlasů o konečném pořadí.


Garant soutěže

Garantem odborné úrovně soutěže je Komise pro práci s mládeží při RR ČZS. Její členové mají dlouhodobé zkušenosti s prací s mládeží, a někteří jsou aktivními či bývalými pedagogy. Porotu tvoří profesionální floristé, případně členové Českého svazu květinářů a floristů ČR. Schvaluje ji Komise pro práci s mládeží při RR ČZS.


Doplňující ustanovení

Pokud soutěžící v kategorii ŽÁCI postoupí do finále floristické soutěže, může zastupovat ČZS v následujícím roce na Děčínské kotvě, a to v souladu s ekonomickými podmínkami ČZS, které stanoví HFK při RR ČZS.