Soutěž Mladý zahrádkář
Nejrozsáhlejší a historicky nejstarší vědomostní soutěž, která byla poprvé vyhlášena v roce 1977. Nejprve se uskutečnila na místní úrovni a v roce 1981 se pak poprvé sjela soutěžní družstva z 12 okresů na celostátní soutěži.
Hhned v pátek po zahájení soutěžící navštivili Městské muzeum v Rakovníku a s průvodci se následně vydali
také do historického centra Rakovka, večer po návratu na ubytovnu každý dostal masožravou rostlinu - Saracenii.
V sobotu po skončení
testů a poznávačky na soutěžící čekala zajímavá přednáška o masožravých
rostlinách, při které si všichni mohli zasoutěžit o další masožravé
rostliny.
Odpoledne pak všichni odjeli do Železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde se seznámili s krásou, technickou dokonalostí i zašlou slávou historických parních lokomotiv.
Celou soutěž významně sponzorsky podpořily firmy: ROKOSAN, Zahradnictví Novosadovi - Hrdibořice, PLASTIMEX Prostějov, SEMO Smržice.
Díky velké podpoře místních sponzorů i samotného ČZS si všechny děti nehledě na pořadí odnášely opravdu hodnotné ceny.
Na průběh celé soutěže se můžete podívat v malém videozáznamu.
nebo v lepším rozlišení zde
Výsledky národního kola soutěže Mladý zahrádkář 2015
Umístění | Jméno | okres | BODY | Cekem | ||||||||||
test | poznáv. | body | ||||||||||||
1 | Ambrožová Linda | Prostějov | 39 | 29 | 68 | |||||||||
2 | Skalová Anna | Plzeň-jih | 35 | 29 | 64 | |||||||||
3 | Hanušková Marika | Břeclav | 36 | 24 | 60 | |||||||||
4 | Veselková Vendula | Frýdek-Místek | 33 | 24 | 57 | |||||||||
5 | Pivoda Adam | Přerov | 29 | 25 | 54 | |||||||||
6 | Hopjanová Jana | Opava | 32 | 21 | 53 | |||||||||
7 | Turková Zuzana | Nový Jičín | 28 | 23 | 51 | |||||||||
8 | Malinská Dorothea | Pardubice | 30 | 20 | 50 | |||||||||
9 | Brůnová Adéla | Ústí nad Orl. | 30 | 17 | 47 | |||||||||
10 | Plevová Tereza | Chrudim | 35 | 12 | 47 | |||||||||
11 | Štumpová Jitka | Karlovy Vary | 26 | 20(+10) | 46 | |||||||||
12 | Hanušková Karina | Břeclav | 26 | 20(+6) | 46 | |||||||||
13 | Hynčicová Aneta | Kolín | 32 | 14 | 46 | |||||||||
14 | Košňarová Barbora | Svitavy | 28 | 17 | 45 | |||||||||
15 | Hýžďalová Justýna | Prostějov | 31 | 14 | 45 | |||||||||
16 | Soběhartová Michaela | Klatovy | 26 | 18 | 44 | |||||||||
17 | Kotíková Anita | Hodonín | 27 | 17 | 44 | |||||||||
18 | Kolář Martin | Blansko | 23 | 11 | 44 | |||||||||
19 | Obšivač Martin | Kroměříž | 35 | 9 | 44 | |||||||||
20 | Donajová Terezie | Náchod | 28 | 15 | 43 | |||||||||
21 | Vránková Ivana | Plzeň-město | 25 | 17 | 42 | |||||||||
22 | Mlčúchová Sabina | Karviná | 26 | 15 | 41 | |||||||||
23 | Rajniš Martin | Rakovník | 30 | 11 | 41 | |||||||||
24 | Kvítková Marie | Kladno | 27 | 13 | 40 | |||||||||
25 | Francová Eliška | Rychnov n.Kn | 26 | 11 | 37 | |||||||||
26 | Vašáková Lucie | Pelhřimov | 19 | 16 | 35 | |||||||||
27 | Gerlichová Lucie | Žďár n.Sázavou | 22 | 11 | 33 | |||||||||
28 | Chvojka Matouš | Praha-město | 23 | 10 | 33 | |||||||||
29 | Nágl Pavel | Praha-východ | 24 | 8 | 32 | |||||||||
30 | Kotoučková Veronika | Benešov | 25 | 7 | 32 | |||||||||
31 | Kalátová Michaela | České Budějovice | 18 | 12 | 30 | |||||||||
32 | Šturmová Štěpánka | Cheb | 22 | 7 | 29 | |||||||||
33 | Onderka Jan | Třebíč | 20 | 5 | 25 | |||||||||
34 | Mrcková Tereza | Plzeň-sever | 21 | 4 | 25 | |||||||||
35 | Marinčinová Vendula | Ostrava | 16 | 7 | 23 |
Výsledková listina - kategorie B
Umístění | Jméno | okres | BODY | Cekem | ||||||||||
test | poznáv. | body | ||||||||||||
1 | Horáková Vendula | Nový Jičín | 37 | 34 | 71 | |||||||||
2 | Bartek Vojtěch | Frýdek-Místek | 37 | 31 | 68 | |||||||||
3 | Pražák Tomáš | Náchod | 36 | 30 | 66 | |||||||||
4 | Sobelová Tereza | Karviná | 38 | 27 | 65 | |||||||||
5 | Skala Roman | Plzeň-jih | 35 | 28(+6) | 63 | |||||||||
6 | Stehlíková Marta | Hodonín | 35 | 28 | 63 | |||||||||
7 | Nechuta Jan | Blansko | 36 | 27 | 63 | |||||||||
8 | Chvojková Anežka | Praha-město | 35 | 27 | 62 | |||||||||
9 | Radochlíbová Helena | Benešov | 32 | 29 | 61 | |||||||||
10 | Hladíková Terezea | Tachov | 35 | 26 | 61 | |||||||||
11 | Pazderková Anna | Chrudim | 34 | 26 | 60 | |||||||||
12 | Vokálová Kateřina | Kolín | 33 | 25 | 58 | |||||||||
13 | Vybíhalová Marie | Prostějov | 28 | 28 | 56 | |||||||||
14 | Denková Lucie | Klatovy | 31 | 24 | 55 | |||||||||
15 | Komůrková Jana | Cheb | 33 | 22 | 55 | |||||||||
16 | Novotná Michaela | České Budějovice | 32 | 20 | 52 | |||||||||
17 | Kašparová Markéta | Plzeň-město | 30 | 21 | 51 | |||||||||
18 | Matějček Jiří | Kroměříž | 32 | 19 | 51 | |||||||||
19 | Požár Jarek | Rakovník | 30 | 19 | 49 | |||||||||
20 | Ambrož David | Prostějov | 34 | 14 | 48 | |||||||||
21 | Večeře Jakub | Svitavy | 31 | 16 | 47 | |||||||||
22 | Birgusová Karolína | Opava | 33 | 14 | 47 | |||||||||
23 | Petrová Kateřina | Rychnov n.Kn. | 25 | 18 | 43 | |||||||||
24 | Šnebergerová Nikola | Plzeň-sever | 29 | 14 | 43 | |||||||||
25 | Žabková Daniela | Ústí n.Orlicí | 28 | 13 | 41 | |||||||||
26 | Mohyla Ondřej | Frýdek-Místek | 27 | 13 | 40 | |||||||||
27 | Svobodová Viktorie | Třebíč | 28 | 12 | 40 | |||||||||
28 | Trčková Adéla | Praha-východ | 26 | 11 | 37 | |||||||||
29 | Fürbachová Lucie | Pelhřimov | 23 | 11 | 34 | |||||||||
30 | Kobylková Lucie | Kladno | 24 | 9 | 33 | |||||||||
31 | Šebestová Karolína | Šumperk | 24 | 5 | 29 | |||||||||
32 | Veverková Klára | Pardubice | 25 | 3 | 28 | |||||||||
33 | Havelková Jitka | Žďár n.Sáz. | 24 | 3 | 27 | |||||||||
34 | Stárek Pavel | Žďár n.Sáz. | 20 | 5 | 25 |
Soutěžní otázky
Skupina A - mladší žáci
1. Mezi chráněné živočichy patří:
a) myš domácí
b) slunéčko sedmitečné
c) ropucha obecná
d) nosatec lískový
2. Mezi chráněné rostliny patří:
a) kopretina bílá
b) zvonek okrouhlolistý
c) divizna velkokvětá
d) lilie zlatohlavá
3. Vytrvalý plevel je:
a) lipnice roční
b) pýr plazivý
c) penízek rolní
d) violka rolní (maceška)
4. Jako léčivá rostlina se nepoužívá:
a) máta peprná
b) mateřídouška obecná
c) brukev řepka olejka
d) měsíček lékařský
5. Při nachlazení se pije čaj z:
a) lípy srdčité
b) konvalinky bílé
c) hlívy ústřičné
d) přesličky rolní
6. Jedovatou rostlinou není:
a) tis červený
b) zemědým lékařský
c) náprsník vlnatý
d) vraní oko čtyřlisté
7. Bonsai je
a) japonský způsob okrasného pěstování rostlin
b) úprava rostlin ve váze čínským způsobem
c) odrůda japonské bílé ředkve
d) druh hnojiva
8. Organické hnojivo je:
a) superfosfát
b) cererit
c) kompost
d) močovina
9. Lehké půdy často trpí nedostatkem:
a) vzduchu
b) humusu
c) vody
d) živin
10. Při nedostatku živiny - dusíku rostlina:
a) špatně kvete a plodí
b) špatně roste a žloutne
c) vadne
d) je náchylná na houbové choroby
11. Přirozeným nepřítelem (predátorem) mšice zelné je:
a) slunéčko sedmitečné
b) mandelinka bramborová
c) babočka kopřivová
d) kozí brada luční
12. Strupovitost u jabloní je:
a) houbová choroba
b) choroba způsobena nedostatkem vody - fyziologická porucha
c) mšice, žijící na kořenech rostliny
d) druh květních pupenů
13. Peckovici jako plod má:
a) hrušeň
b) jabloň
c) třešeň
d) rybíz
14. Odrůdy Rubín, Gloster, Matčino, Golden Delicious, Idared, Spartan jsou odrůdami
a) jahodníku
b) hrušní
c) jabloně
d) třešní
15. Mezi ovocné stromy a keře patří:
a) líska obecná
b) buk lesní
c) bez hroznatý
d) dub letní
16. Žlutý květ má
a) konvalinka vonná
b) pomněnka bahenní
c) upolín evropský
d) krásnorůžek lepkavý
17. Jednoduchý list nemá
a) pampeliška obecná
b) česnek medvědí
c) sedmikráska chudobka
d) jírovec maďal
18. Květenství hlávku má
a) hrušeň obecná
b) jetel plazivý
c) mrkev setá
d) šeřík
19. Buxus - zimostráz rozmnožujeme především
a) hřížením
b) řízkováním
c) semenem
d) oddenky
20. Narcis patří mezi
a) letničky
b) cibuloviny
c) skalničky
d) dvouletky
21. Potos je
a) letnička
b) dvouletka
c) pokojová rostlina
d) okrasný keř
22. K ozelenění vodního jezírka se nehodí
a) leknín bílý
b) netřesk zední
c) orobinec úzkolistý
d) stulík žlutý
23. Z vyjmenovaných má nejkratší vegetační dobu:
a) ředkvička
b) okurka
c) mrkev
d) petržel
24. Co na sebe můžeme roubovat (v zelinářství)
a) okurku na dýni
b) mrkev na petržel
c) zelí na kedlubnu
d) kedlubnu na ředkvičku
25. Která z těchto rostlin vytváří oddenkové hlízy
a) cibule kuchyňská
b) mrkev obecná
c) lilek brambor
d) lilek rajče
26. Kdy rostlina dýchá
a) pouze ve dne
b) pouze v noci
c) ve dne i v noci
d) nedýchá
27. Kde u rostlin dozrávají pylová zrna
a) v prašníku
b) v semeníku
c) v blizně
d) v korunní trubce
28. Co si představíš, když slyšíš slovo hydroponie?
a) pěstování rostlin v živných roztocích
b) pěstování rostlin pouze ve vodě
c) pěstování rostlin v půdě s dostatkem vody
d) pěstování rostlin v květináčích se zeminou
29. Pro biologickou ochranu rostlin použijeme:
a) herbicidy
b) insekticidy
c) výluh z kopřiv
d) fungicidy
30. Jitrocel kopinatý se jako léčivka používá:
a) ke zvýšení počtu červených krvinek
b) k potlačení nepříjemného zápachu z úst
c) při bolesti zad
d) proti kašli
31. Čím a jak se nejčastěji množí letničky?
a) odkopky
b) podzemními hlízami
c) výsevem semen
d) dělením trsů
32. Kam zařadíš růže?
a) do skupiny trvalek
b) mezi dřeviny
c) mezi konifery
d) mezi letničky
33. Kterou z těchto dřevin použiješ pro přirychlení květů k Vánocům?
a) Jírovec maďal
b) Modřín opadavý
c) Zlatici
d) Javor babyku
34. Okrasné trávy patří také do zahrad, jak se ošetřují na zimu?
a) vykopou se a uschovají ve sklepě
b) ořežou se u země a ponechají takto celou zimu
c) vysoké se svážou do svazku, popřípadě se zakryjí smrkovými větvemi
d) zaryjí se a na jaře sází nové
35. Zranění na pozemku:
a) okamžitě hlásíme dospělé osobě
b) hlásíme jenom taková zranění, která je třeba ošetřit
c) nehlásíme, ošetříme doma
d) hlásíme jenom v případě, když nám teče krev
36. Při vniknutí chemického přípravku do oka:
a) oko vysušíme kapesníkem
b) vyplachujeme oko 5 - 10 minut čistou vodou
c) oko zakryjeme a necháme v klidu
d) napijeme se vlažné vody
37. Nejstarší národní park u nás byl vyhlášen v roce 1963. Jak se jmenuje?
a) Jesenický národní park
b) Šumavský národní park
c) Jizerský národní park
d) Krkonošský národní park
38. Křížaly jsou:
a) semena křížového buku
b) chyby v křížovce
c) sušené plátky jablek.
d) krátké žížaly v kompostu
39. Chlorofyl je nejvíce obsažen v:
a) listech
b) květech
c) stoncích
d) kořenech
40. Eroze půdy je:
a) vymývání živin z orné půdy
b) vysušení orné půdy
c) znečištění orné půdy škodlivými látkami
d) odnos půdy činností vody, větru, ledovců apod.
Skupina B - Starší žáci
1. Při fotosyntéze vzniká:
a) kysličník uhličitý
b) kyslík a cukry
c) chlorofyl
d) kyselina octová
3. Mezi semena rozšiřující se pomocí zoochorie (zvířat) patří:
a) svízel přítula
b) javor mléč
c) jedle bělokorá
d) netřesk střešní
4. Stonek trav je:
a) kmen
b) lodyha
c) stéblo
d) stvol
5. Mezi ovocné druhy nepatří:
a) jahodník
b) slivoň
c) meloun
d) hrušeň
6. Generativní rozmnožování (pomocí semen) se v ovocnářství používá:
a) především k rozmnožování jabloní
b) pouze k rozmnožování hrušní
c) ve šlechtění a rozmnožování podnoží
d) k rozmnožování velkoplodých slivoní
7. Mezi odrůdy jabloní patří:
a) Saxa, Rampouch, Kvarta, Duo
b) Matčino, Rubín, Zvonkové, Ontario, Bohemia, Panenské
c) Rujana, Pandora, Dita, Lidka, Karmen, Ostara
d) Domácí velkoplodá, Stanley, Chrudimská, Katalonský špendlík
8. Očkování ovocných dřevin se provádí:
a) v zimě (prosinec, leden)
b) na jaře (březen, duben)
c) v létě (červenec, srpen)
d) na podzim (říjen, listopad)
9. Pikýrování je:
a) přepichování (přesazování rostlin)
b) zaštípnutí vrcholu u rajčat a růžičkové kapusty
c) vegetativní rozmnožování okurek
d) příprava půdy před setím
10. Odrůdy paprik jsou:
a) Lednický, Král máje, Snaragd, Humil
b) Velkopavlovická, Mělnická, Lejuna, Leskora, Betinka
c) Rubín, Karoten,Olympia
d) PCR (pálivá), Amy, Hamík, Granova, Citrina
11. Nejdelší vegetační dobu od výsevu po sklizeň má:
a) ředkvička
b) salát
c) raná kedlubna
d) růžičková kapusta
12. U brokolice sklízíme:
a) nať
b) květenství
c) plod
d) kořen
13. Největší plod má:
a) tykev
b) rajče
c) paprika
d) mochyně (židovská třešeň)
14. Predátorem (živočich živící se jiným živočichem) mšice zelné je:
a) káně lesní
b) zlatoočka obecná
c) zlatohlávek zlatý
d) mandelinka bramborová
15. Močovina je:
a) dusíkaté hnojivo
b) vápenaté hnojivo
c) fosforečné hnojivo
d) organické vícesložkové hnojivo
16. Těžké půdy obyčejně trpí:
a) nedostatkem vody
b) nedostatkem vzduchu
c) nedostatkem základních živin pro rostliny
d) nadbytkem vápníku
17. Telefonní číslo záchranné služby kromě čísla 112 (při poranění) je:
a) 155
b) 158
c) 150
d) 111
18. První pomoc zraněnému při podvrknutí kotníku je:
a) ledování a fixace obinadlem
b) podávání léku proti bolesti
c) použití bylinných mastí
d) podávání studených nápojů
19. Mezi chráněné druhy rostlin patří:
a) mák vlčí
b) chrpa modrá
c) bledule jarní
d) borovice lesní
20. Kontejner na papír má barvu:
a) červenou
b) žlutou
c) zelenou
d) modrou
21. Narcis bílý patří mezi rostliny:
a) hlíznaté
b) cibuloviny
c) letničky
d) dvouletky
22. Aksamitník (Afrikán) vyséváme:
a) na jaře
b) v létě
c) na podzim
d) množíme dělením trsů
23. Pokojová rostlina okrasná listem je:
a) violka vonná
b) brambořík
c) pokojová azalka
d) potos
24. Silně jedovatou rostlinou pěstovanou na zahrádce je:
a) mišpule německá
b) heřmánek pravý
c) prvosenka vyšší
d) náprsník červený
25. Jako koření se v Česku na zahrádkách dá pěstovat:
a) vanilka
b) majoránka
c) vavřín (bobkový list)
d) tis
26. Jako léčivá rostlina se nepoužívá:
a) růže šípková
b) lipnice luční
c) divizna velkokvětá
d) jitrocel kopinatý
27. Záplevák je:
a) zařízení, kterým se odstraňují plevy z pšenice špaldy
b) vyšší záhonová trvalka
c) nástroj, který se používá na vytahování kořenů vytrvalých plevelů
d) druh zeleniny
28. Mezi dusíkatá hnojiva nepatří:
a) močovina
b) dusíkaté vápno
c) chlorid draselný
d) síran amonný
29. Fosfor rostlina potřebuje pro:
a) vitální růst vegetativních pletiv
b) lepší příjem vody nadzemními orgány rostlin
c) pro tvorbu květních orgánů, plodů, semen
d) nepotřebuje jej
30. Která z těchto rostlin roste nejrychleji:
a) bambus
b) bříza
c) buk
d) dub
31. Oboupohlavní květy mají:
a) pouze tyčinky
b) pouze pestík
c) tyčinky i pestík
d) semeníky
32. Která rostlina je chráněná?
a) Vrbina penízková
b) Mochna husí
c) Vstavač májový
d) Bršlice kozí noha
33. Urči správně skupinu dvouletek:
a) slaměnka, slunečnice, aksamitník
b) violka trojbarevná, sedmikráska chudobka, pomněnka
c) šalvěj, gladiola, kosatec
d) modřenec, tulipán, tařice
34. Urči skupinu trvalek:
a) denivka, hosta, bergenie
b) mák setý, netýkavka, petúnie
c) nevadlec, brutnák,
d) modřenec, lilie, narcis
35. Mezi okrasnými dřevinami jsou i takové, které by vám dokázaly způsobit nepříjemné puchýře na rukou. Která to je?
a) Lípa malolistá
b) Borovice hedvábná
c) Škumpa
d) Rhododendron
36. Vertikutace je název pro:
a) přípravu půdy pomocí určitých druhů hnojiv
b) likvidaci nežádoucích rostlin v trávníku postřikem
c) rozrušování a provzdušňování povrchové vrstvy trávníku
d) výchovný řez slunečnice
37. Aksamitník je:
a) jemný výsevný substrát
b) jednoletá květina
c) lesklá netkaná textilie k ochraně rostlin
d) vytrvalá rostlina
38. Proti úžehu se chráníme:
a) použitím opalovacího krému
b) častým otáčením při opalování
c) zakrytím hlavy a pitím tekutin
d) nemusíme se chránit
39. Muchovník je:
a) rostlina, která láká mouchy
b) jedovatá houba
c) feromon, který láká samečky much
d) ovocná rostlina
40. U brambor rozlišujeme varné typy:
a) jeden
b) dva
c) tři
d) více než pět
Poznávačka obsahovala následující vzorky
Vzorek č. | Český název | Vědecký název | |||||||||
1 | Ječmen obecný - obilka | Hordeum vulgare conv. vulgare | |||||||||
2 | Pohanka obecná – nažky | Fagopyrum aesculentum | |||||||||
3 | Len setý - semena | Linum usitatissimum | |||||||||
4 | Řepka olejka – šešule, semena | Brassica napus L. subs. oleifera | |||||||||
5 | Líska obecná - oříšek | Corylus avellana | |||||||||
6 | Česnáček lékařský | Alliaria petiolata | |||||||||
7 | Pelyněk černobýl | Artemisia vulgaris | |||||||||
8 | Pěťour srstnatý | Galinsoga urticifolia | |||||||||
9 | Hluchavka nachová | Lamium purpureum | |||||||||
10 | Svlačec rolní | Convolvulus arvensis | |||||||||
11 | Špirlice (saracénie) | Sarracenia | |||||||||
12 | Diefenbachie | Dieffenbachia | |||||||||
13 | Begonie (kysala) | Begonia | |||||||||
14 | Anthurium | Anthurium | |||||||||
15 | Aloe pravá | Aloe vera | |||||||||
16 | Dobromysl obecná | Origanum vulgare | |||||||||
17 | Jitrocel kopinatý | Plantago lanceolata | |||||||||
18 | Sedmikráska obecná | Bellis perennis L. | |||||||||
19 | Plicník lékařský | Pulmonaria officinalis L. | |||||||||
20 | Šalvěj luční | Salvia pratensis L. | |||||||||
21 | Česnek kuchyňský | Allium sativum L. | |||||||||
22 | Brambor obecná | Solanum tuberosum L. | |||||||||
23 | Petržel zahradní | Petroselinum crispum | |||||||||
24 | Chřest obecný | Asparagus officinalis L. | |||||||||
25 | Paprika roční | Capsicum annuum L. | |||||||||
26 | Broskvoň obecná | Persica vulgaris | |||||||||
27 | Jabloň domácí | Malus domestica | |||||||||
28 | Třešeň obecná | Cerasus vulgaris | |||||||||
29 | Dřín jarní | Cornus mas L. | |||||||||
30 | Švestka domácí | Prunus domestica | |||||||||
31 | Pámelník bílý | Symphoricarpos rivularis | |||||||||
32 | Lýkovec jedovatý | Daphne mezereum L. | |||||||||
33 | Mahonie cesminolistá | Mahonia aquifolium | |||||||||
34 | Zlatice převislá | Forsythia suspensa | |||||||||
35 | Ptačí zob obecný | Ligustrum vulgare L. | |||||||||
36 | Žito seté | Secale cereale L. | |||||||||
37 | Kukuřice setá | Zea mays L. | |||||||||
38 | Slunečnice roční | Helianthus annuus L. | |||||||||
39 | Konopě setá | Cannabis sativa L. | |||||||||
40 | Tolice (vojtěška) setá | Medicago sativa L. |
Pro úplnost ještě poslední doplněné znění vyhlášení soutěže včetně programu:
Vyhlášení soutěže - Mladý zahrádkář 2015
Pořádá se v areálu Střední zemědělské školy v Rakovníku, Pražská 1222, www.szesrak.cz ve dnechNa dětské soutěže není dovoleno vozit jakákoliv zvířata.
Ubytování bude v Tenisovém centru CAFEX, s.r.o., Na Studánkách 2590, www.cafex.cz, cesta k ubytování vede od nádraží podél potoka a ještě bude přistaven autobus v 15.00; 16.15 a 16.50 hodin.
Na ubytování nám Cafex poskytl slevu pod podmínkou, že budou obsazena všechna lůžka. Soutěžící rozdělíme na chlapce a děvčata a ubytujeme. Pokud máte nějaké specifické požadavky (např. další doprovod, alergie, odjezd již v sobotu po vyhlášení výsledků apod.), uveďte vše do přihlášky nebo napište e-mailem nejpozději 10 dní před odjezdem.
Telefon na organizátory:
Mgr.Ambrožová: 731 616 535, pí. Korbová: 603 271 136
E-maily: eoczs@volny.cz nebo diorova@czsos.cz
Program
Pátek 12. 6. 2015
14.00 – 16.00 příjezd, prezentace, ubytování (4lůžkové pokoje s příslušenstvím, podmínka slevy je,
že pokoje musí být naplněny, ubytovací seznamy se nemohou na místě měnit!!), studená večeře
bude předaná při prezentaci
16.30 – 17.00 přesun na zahájení do SZeŠ
17.30 – 18.30 slavnostní zahájení v aule školy
18.30 – 21.00 návštěva Muzea TGM a prohlídka historického centra Rakovníka
Sobota 13. 6. 2015
7.00 – 8.00 přesun z CAFEXu do SZeŠ
7.30 – 8.30 snídaně ve školní jídelně SZeŠ
8.30 – 11.30 SOUTĚŽ
Pro doprovod i pro soutěžící ve volných chvílích odborné přednášky:
RNDr. Václav Laňka - skalničky
12.00 – 13.00 oběd ve školní jídelně SZeŠ
13.30 – 17.30 návštěva Železničního muzea v Lužné u Rakovníka
18.00 – 19.00 večeře ve školní jídelně SZeŠ
19.30 – 21.00 slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a odjezd autobusem do Cafexu
Neděle 14. 6. 2015
8.00 – 10.00 snídaně v místě ubytování (CAFEX), balíček na cestu, individuální prohlídka Rakovníka a odjezd
Doprovod
Územní sdružení vysílá dva soutěžící, které doprovází jeden doprovod. Osoby navíc si platí jak ubytování a stravu, tak i cestovné samy, a je třeba je nahlásit nejméně deset dní dopředu (jméno, adresa, datum narození, telefon, e-mail).
Cestovné
Vlastní auto se proplácí pouze v případě, že doprovod veze oba soutěžící, tedy v autě jedou tři účastníci soutěže.
Opožděný příjezd i předčasný odjezd je nutné nahlásit předem!!!
Případné neplánované zdržení oznamte na uvedená telefonní čísla.
Soutěž probíhá každoročně v základních organizacích, pokračuje na územních sdruženích ČZS a vrcholí národním kolem. Počet územních rad, které vysílají vítěze okresních kol soutěže do národního kola stále stoupá.
Od roku 2016 byla soutěž rozšířena o kategorii "Juniorů" - studentů středních škol, gymnázií a učilišť, ti ale postupují do celostátního kola na základě testu, který je zveřejňován na našich stránkách.
Naší snahou je vždy zapojit do jednotlivých soutěží co nejvíce dětí bez ohledu na to, zda jsou organizovány v kroužcích při základních organizacích, územních radách ČZS nebo v přírodovědných kroužcích při školách a stanicích mladých přírodovědců.
Cílem soutěže Mladý zahrádkář je podpořit zájem mládeže o přírodní vědy, botaniku, ochranu přírody a krajiny. Soutěž rozvíjí znalosti a dovednosti dětí v těchto oborech a propojuje nabyté znalosti v systému základního školství s praxí. Soutěž podporuje a rozvíjí nadání mladých talentů a napomáhá s volbou jejich dalšího studijního a odborného zaměření. Klade důraz na výchovně vzdělávací práci s talentovanou mládeží. Účastníci soutěže se s úspěchem zapojují i do dalších mimoškolních aktivit, řada z nich jsou i úspěšní řešitelé například biologických olympiád.
Závazná pravidla soutěže
Soutěž je pořádaná pro tři kategorie
- kategorie A – mladší žáci (4. - 6.tř. a odpovídající ročníky gymnázií)
- kategorie B – starší žáci (7. - 9. tř. a odpovídající ročníky gymnázií)
- kategorie C – žáci středních škol
Pro kategorie A a B je soutěž tříkolová:
- Základní kola probíhají na školách nebo v kroužcích Mladý zahrádkář v průběhu února a března.
- Okresní kola organizují územní sdružení ČZS, většinou smluvně v místních školách nebo jiných výchovných zařízeních (DDM aj.) spolupracujících s ČZS. Jsou pořádány koncem dubna nebo počátkem května.
- Celostátní kolo je organizováno Komisí mládeží při RR ČZS ve spolupráci s pracovníky Ústředí ČZS v Praze. Je pořádáno zpravidla ve druhé polovině června.
Pro kategorii C je soutěž dvoukolová:
- Základní a okresní kolo je nahrazeno on-line testem, který obsahuje vědomostní test se 40 otázkami s volbou odpovědí a poznávačku 40 rostlinných vzorků na webových stránkách ČZS. Test je žákům k dispozici během měsíce prosince a ledna.
- Celostátní kolo je společné pro všechny tři kategorie. Probíhá za osobní účasti všech žáků.
Celostátní kolo je vícedenní a koná se přímo pod dohledem Komise pro práci s mládeží při RR ČZS a Ústředí ČZS.
Pořádá se putovně po celém území ČR tak, aby se v rámci soutěže dal vytvořit zajímavý odborný program. K pořádání je zpravidla zvolena odborná škola se zemědělským nebo zahradnickým zaměřením. Na organizaci celostátního kola se podílí i pracovníci středních škol v místě konání a členové příslušného územního sdružení ČZS, a to přípravou především doprovodného programu zaměřeného na získávání nových znalostí a dovedností.
Vědomostní test
K hodnocení znalostí soutěžících se používá vědomostní test se 40 otázkami s nabídkou odpovědí, kdy jen jedna je správná. Na vypracování testu je maximálně jedna hodina.
Správná odpověď je hodnocena jedním bodem. Chybné odpovědi se neodečítají.
Pro kategorii C je on-line test připraven Komisí pro práci s mládeží při RR ČZS. Na tento test je časový limit jedna hodina a zahrnuje i poznávačku podle vložených obrázků.
Poznávačka
V rámci poznávačky je soutěžícím předloženo k určení 40 vzorků živých, suchých, případně obrázků nebo fotografií, rostlin, semen a plodů. U prvního a druhého kola je možné počet vzorků snížit na 20. Úkolem je uvést rodový název rostliny, případně i druhový nebo latinský.
Správná odpověď je ohodnocena jedním bodem. Za uvedení správného druhového nebo latinského názvu je přidělen doplňkový bod.
Poznávačka může být shodná pro všechny tři kategorie a je připravena pracovníky škol, kroužků nebo členy ÚS ČZS v místě konání.
Výsledné pořadí soutěžících
Na základě součtu dosažených bodů v testu a poznávačce je stanoveno výsledné pořadí soutěžících, kdy první má bodů nejvíce. V případě shodného počtu bodů je první soutěžící ten, který má v rámci shody více bodů v poznávačce a v případě další shody ten soutěžící, který má více doplňkových bodů.
Postup v soutěži
Ze základních kol do okresního kola může postoupit různý počet finalistů. O konkrétním počtu rozhodnou jednotlivá ÚS ČZS na základě zkušeností z minulých let. Důvodem je naplnění soutěže a zároveň omezení maximálního počtu soutěžících dané prostorovými a ekonomickými možnostmi s s respektováním pokynů hospodářsko finanční komise při RR ČZS.
Okresní kolo lze uskutečnit při minimálním počtu tří soutěžících v každé kategorii.
Z okresních kol postupují finalisté z prvního místa, případně náhradníci v každé kategorii podle následujícího umístění.
ÚS ČZS jejichž soutěžící se v kategorii A a B umístí v národním kole na některém z 1. - 3. míst, mohou v následujícím ročníku vyslat navíc ještě jednoho dalšího soutěžícího. Maximálně by tedy mohlo mít jedno územní sdružení v národním kole 4 soutěžící, kteří získali první a druhé místo v okresním kole aktuálního ročníku (případně náhradníci další v pořadí).
V kategorii C postupuje prvních dvacet nejúspěšnějších řešitelů on-line testu do národního kola.
Garant soutěže
Garantem odborné úrovně soutěže je Komise pro práci s mládeží při RR ČZS. Její členové mají dlouhodobě zkušenosti s prací s mládeží a někteří jsou aktivními či bývalými pedagogy.