
Káva z kořene pampelišky překvapí jemnou karamelovou chutí
Pampelišky jsou jednou z nejuniverzálnějších léčivých rostlin, které najdeme prakticky všude, kde je půda dostatečně zásobená živinami.
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
Všem zahrádkářům velmi dobře známá, žlutě kvetoucí bylina, která má houževnatý kořen. Kvete od dubna do srpna. Plodem jsou nažky s bílým chmýřím padáčkovitého tvaru. To napomáhá snadnému šíření semen větrem i na dlouhé vzdálenosti.
Léčivé jsou květy, listy i kořeny. Obsahuje inulin (sacharid, který podporuje zdravou střevní mikroflóru), hořčiny taraxacin a taraxasterin, třísloviny a fytoncidy. Celkově působí antibakteriálně.
- Mladé listy přidáváme do zeleninových salátů, polévek či těstovin. Dokud jsou mladé, ještě lesklé, nemají totiž tak hořkou chuť. Pomáhají nám trávit a vstřebávat živiny obecně. Současně působí močopudně. Postačí sníst pár listů nebo si z nich udělat čaj.
- Z květů se vyrábí velmi chutný sirup medového vzhledu plný minerálů a vitaminů či netradiční sorbet pro horké letní dny.
- Zajímavou kapitolou je ovšem využití kořenů, které
se kombinují s dalšími léčivými rostlinami v bylinných směsích určených
na očistu těla. Pro tento účel se kořeny nejčastěji sbírají na jaře nebo
na podzim, kdy obsahují nejvíce léčivých látek. Kořeny působí na
správné fungování jater a podporují trávení.
Z kořenů lze také po usušení, upražení a rozemletí nachystat bezkofeinovou náhražku kávy, která nás překvapí příjemnou karamelovou chutí. Na sběr kořenů se můžete vydat během celého roku.
Jak na kořeny
Se sběrem kořenů pampelišky to nebývá vždy úplně jednoduché. Nejlépe uděláme, když si vezmeme na pomoc ostrý rýč, kterým vyrýpneme co nejdelší kořeny. Použít můžeme zahradnickou lopatku, kterou ovšem nedobydeme celé kořeny.
Pro sběr si vybereme čistou louku, kde nehrozí znečištění cizorodými látkami. Vyhněme se okrajům cest a silnic.
Na výrobu kávy lze využít silné i slabé kořeny, ale pracovat se nám bude lépe s těmi slabšími, které jsou v troubě upečené během chvilky. Pokud budeme kávu vyrábět z kořenů různé velikosti, musíme počítat s tím, že je nutné je v průběhu pečení z trouby vyndavat a přebírat. Slabé kořínky jsou hotové během několika minut a při delším pečením by zhořkly.
Kořeny z pampelišky se musí upéct
Kořeny vyrýpneme a propereme ve studené vodě. Odstraníme nejslabší kořínky, na kterých se drží organické nečistoty a zbývající necháme oschnout. Na pekáč dáme pečicí papír a na něj rozložíme v tenké vrstvě oschlé kořínky.
Pečeme je při teplotě 180–200 °C do té doby, než se z nich začne uvolňovat sladká karamelová vůně. Správně upečené kořeny poznáme tak, že se budou snadno lámat, nesmí být pružné. Upečené kořínky skladujeme vcelku nebo je rovnou po upečení najemno nadrtíme nejlépe v hmoždíři. Popřípadě je dlouhodobě uchováváme v patentové sklenici. Ovšem není nad to si každý rok zásobu obměnit.
Příprava kávy z pampelišky
Náhražku kávy z kořene pampelišky připravíme úplně stejně jako pravou kávu. Na šálek postačí jedna vrchovatá čajová lžička. Pokud chceme nápoj silnější, přidáme úměrné množství nadrcených kořenů. Ty pak zalijeme horkou vodou a pečlivě promícháme.
Pokud nechceme mít nadrcené kořeny v šálku, stačí, když si připravenou hmotu naplníme do čajových sáčků, které v horké vodě jednoduše vylouhujeme.
Dosladit můžeme medem či třtinovým cukrem. Výraznou chuť zjemní smetana nebo šlehačka. Záleží jen na našich chutích.