
Hnojivo na podporu růstu rajčat: Bobkový list vám zajistí až 5x větší úrodu

Rajčata patří k nejčastěji pěstované zelenině na našich zahrádkách. Oproti těm kupovaným jsou mnohem voňavější a chutnější. Když jim dopřejete to správné hnojivo, nebudete je v létě stíhat sbírat.
Bobkový list je pro rajčata životabudič
Ačkoliv by vás to možná nenapadlo, bobkový list není jen voňavé koření, ale také ingredience s mnoha podpůrnými látkami pro růst rajčat. Obsahuje vitamíny A i B, které velmi prospívají k asimilaci sacharidů. Přítomný karoten je antioxidant a rostliny posílí i významné mikroživiny, kyselina askorbová a nikotinová. Významná je i přítomnost manganu, draslíku a jódu. Třísloviny v bobkovém listu zabrání vzniku hub a plísní.
Jak vyrobit práškové hnojivo
Jde o zcela jednoduchý postup, který zvládne každý. Nejprve suché bobkové listy důkladně podrťte nebo rozemelte v mlýnku. Jemný prášek poté vmíchejte do substrátu, a to 1x za měsíc. Sazenice budou růst rychleji, neohrozí je žádné choroby a úroda bude mnohem bohatší.
Dáváte přednost tekutému hnojení?
S bobkovým listem máte i tuto možnost. Přelijte 4 ks bobkového listu 1 l vody o teplotě přibližně 70 °C, nechte je louhovat alespoň 4 hodiny a je to! Rajčata tímto roztokem zalévejte maximálně 1x za měsíc.
Pohnojte starým pečivem
Velice účinné je i hnojivo ze starého chleba či rohlíků, proto je nikdy nevyhazujte. Raději je využijte jako základ výživy pro rajčata. Naplňte polovinu kyblíku okoralým pečivem a zalijte jej vlažnou vodou. Takto připravený roztok nechte stát asi tak týden v místnosti, kde je dostatek tepla, aby mohl kvasit. Po uplynutí této doby směs nařeďte odstátou vodou v poměru 1:3 a hnojte jednou za 2 až 3 týdny až do sklizně.
Banánové slupky
Rajčata je výhodné hnojit i slupkami z banánů, protože jsou bohaté na draslík. Přidejte slupky ze 3 banánů do 3 l sklenice teplé vody a nechte je namočené 3 dny. Vylouhované hnojivo aplikujte postřikovačem přímo na rostliny.
Vaječné skořápky nevyhazujte do koše, ale k rajčatům.
Hnojení drůbežím trusem
Velice prospěšný je pro rostlinky rajčat i drůbeží trus, který funguje jako komplexní minerální hnojivo. Obsahuje velké množství užitečného dusíku a fosforu. Na 500 g trusu nalijte 10 l vody, poté zakryjte nádobu a nechte macerovat po dobu 5 dnů. Každý den hnojivo promíchejte. Po uplynutí stanovené lhůty před použitím vždy zřeďte vodou v poměru 1:20 a nalijte 0,5 l až 1 l pod každý keřík.
Vaječné skořápky nevyhazujte do koše, ale k rajčatům
Nasekané skořápky zalijte 3 l teplé vody, zakryjte víkem a nechte 3 dny na tmavém místě. Ve chvíli, kdy dojde k zakalení a ucítíte zápach z rozkladu sirovodíku, můžete rajčata směsí zalévat.