
Třezalky – nádherné keře i byliny s blahodárnými účinky
Byliny i dřeviny z čeledi třezalkovité mají jednoduché listy, žluté květy s tyčinkami a drobné žláznaté tečkování. Třezalky pojímají asi 450 druhů. Rostou po celém světě, ale v České republice je jich 8 druhů. Žlutě kvetoucí kvítek je známý především jako léčivka, ale dřevité třezalky vytvoří překrásný zahradní koberec i živý plot.
Jaké druhy znáte?
Nejznámější jsou třezalka tečkovaná a třezalka skvrnitá. První zmiňovaná roste v teplých lokalitách, druhá ve vyšších polohách. V lesích a křoví najdete třezalky horské a třezalky chlupaté. Třezalka čtyřkřídlá se cítí jako ryba ve vodě v mokřadech, prameništích a mokrých loukách. Třezalka pěkná je vzácná, a dokonce byla před časem považována za vyhynulou. Cizokrajné odrůdy, jako jsou třezalka kalíškatá, třezalka bobulovitá anebo třezalka olympská, patří mezi skaličky či okrasné zahradní trvalky. Jednotlivé druhy rozeznáte podle stanoviště a tvaru poupat.Třezalka tečkovaná má uspořádané květy, okvětní lístky třezalky kalíškaté připomínají tvar kalichu a třezalka skvrnitá je rozpoznatelná díky malým kvítkům na konci s vidlany.
Léčivé účinky třezalky
Vytrvalá bylina se zlatožlutými kvítky, třezalka tečkovaná, roste na slunných místech. V lékařství se používá při depresích, úzkosti a ohromí antivirovými účinky. Klíčovými zdroji jsou hypericin a hyperforin. Jinak obsahuje na 150 látek, jako jsou třísloviny, flavonoidy i silice. Podle lékařů pomáhá při léčbě oparů a v klimakteriu. Třezalka skvrnitá je druhým nejrozšířenějším druhem a rostě planě na loukách a v lesích. Léčivé látky se nacházejí především v pupenech a květech. Tato léčivka osloví jako antidepresivum a antiseptikum. Stimuluje imunitní systém a pomáhá při poruchách spánku.
Třezalkový olej
80 g květu třezalky zalijeme 250 ml oleje a pečlivě uzavřeme. Olej se začne zbarvovat do červena. Sklenici necháme stát 7 dní na slunci a denně protřepeme. Pak necháme odpočívat dalších 5 týdnů. Poté scedíme do tmavé lahvičky.
K čemu se dá třezalka využít?
Je zajímavé, že díky macerací květů v olivovém oleji vzniká jasně červený, léčivý, masážní olej. V lidovém léčitelství se používá od nepaměti na hojení ran, při hemeroidech a léčí nemocné plíce. Pupeny a květy se suší ve stínu a uloží na suché místo. Z třezalky se dělají masti na pohmožděniny, z čerstvé nati se může vyluhovat šťáva.