Bylinky na zahradě i v nádobách na terase

Čerstvé bylinky jsou oblíbeným oživením domácích i cizokrajných pokrmů a současně nenápadným pomocníkem k posílení těla a duše. Jejich pěstování není nijak náročné a můžete se do něj pustit téměř kdekoliv, ať již máte zahradu, nebo jen balkón či terasu, daří se jim dobře v zemi i v květináči.

Přinášíme pár rad pro inspiraci, jak bylinky vysadit a uspořádat, aby výsledek uspokojil nejen kulinářské, ale i estetické cítění případného pěstitele.

                 

Bylinkové zahrady pro inspiraci

Budete-li si chtít udělat procházku nebo výlet za bylinkami, můžete zavítat například do botanické zahrady v Tróji, do bylinkové zahrady Tiree Chmelar vedle zámku ve Valticích nebo třeba do první české bylinkové obce, kterou je Mutišov u Slavonic na Jindřichohradecku. Za shlédnutí jistě stojí také trvalá výstavní expozice ukázkových zahrad v rakouském Toolnu, kde mimo bylinek uvidíte i mnoho dalších expozic s netradičními úpravami užitkových i okrasných zahrad, vše za dodržení principů zdravého přírodního zahradničení.

Všude tady nás budou inspirovat různé druhy bylinek ve vhodných kombinacích, uspořádání a prostředí. Bylinky je možné vysadit jako všechny jiné rostliny v zahradách buď v pravidelných záhonech a tvarech jako formální zahradu, nebo ve volně rostlých záhonech, připomínajících volnou přírodní scenérii.

 

Bylinky v nádobách

V nádobách na balkóně či terase budou prospívat všechny bylinky nejlépe v prodyšných květináčích a nádobách, terakotových, dřevěných, proutěných, textilních apod., které na rozdíl od plastových propouštějí vzduch do kořenového systému. Vhodný je propustný substrát s příměsí písku a kompostu, vespod s drenážní vrstvou (štěrk, oblázky, keramzit), aby rostliny v nádobách nezahnívaly.

S hnojením jen velmi opatrně, protože při nadbytečném obsahu živin v půdě bylinky zbytečně přerůstají a ztrácejí svoji chutnost a aroma.

Rašelina tu také není třeba, protože půdu okyseluje a většina bylinek má raději lehce zásaditou půdu. Nejlepším hnojivem je výluh z bylin bohatých na živiny (kopřiva, pampeliška, kostival, přeslička a jiné). Směs čerstvých bylin zhruba 100 gramů (u sušených ingrediencí jen 20 gramů) přelijeme 1 litrem horké vody, necháme louhovat a po zchladnutí scedíme. Hotový výluh ještě naředíme odstátou vodou (1:1).

Bylinky zaléváme pravidelně, ale střídmě. Zálivka je vhodná ráno nebo večer, tedy ve chvíli, kdy slunce zrovna do květináčů nepraží, ideálně dešťovou nebo alespoň odstátou vodou.

 

Rozdělení známých bylinek podle požadavku na oslunění/orientaci ke světovým stranám

SLUNEČNO/jih – potřebují hodně slunce, dobrou drenáž, chudší půdu:

Levandule, dobromyl (oregano), saturejka, mateřídouška, tymián, yzop, řepík, třezalka, rozmarýn (v zapuštěném květináči, přezimuje doma).

 

POLOSTÍN/východ, západ – jejich nároky jsou průměrné, jde o přizpůsobivé rostliny:

Petrželka, majoránka, kopr, šalvěj, meduňka, česnek, pelyněk (estragon), fenykl, koriandr, řeřicha (lichořeřišnice), heřmánek, brutnák, kostival.

 

STÍN/sever – potřebují více vody (vlhko, nesmí přelité stát ve vodě, to nezvládne žádná) a kvalitnější půdu:

Máta, pažitka, česnek medvědí, mařinka, lichořeřišnice, marulka, puškvorec, kozlík, křen.

 

Rozdělení známých bylinek podle vzrůstu

NÍZKÉ ROSTLINY – petržel, pažitka, majoránka, mateřídouška.

STŘEDNĚ VYSOKÉ ROSTLINY – máta, šalvěj, levandule, rozmarýn, bazalka, saturejka.

VYŠŠÍ ROSTLINY – brutnák, libeček, pelyněk dračí (estragon), pelyněk obyčejný, puškvorec, kopr, fenykl.

 

Rozdělení známých bylinek podle vytrvalosti

VÍCELETÉ ROSTLINY – šalvěj, meduňka, mateřídouška, levandule, pelyněk dračí, libeček, máta, yzop, heřmánek římský, křen.

JEDNOLETÉ ROSTLINY – bazalka, saturejka, kopr, majoránka, petržel, koriandr, anýz, heřmánek pravý.

                                                     Autor: Ing. Hana Říhová, publikováno v Zahradnické kuchařce