Zahrada se probouzí

Zahrada se probouzí

 

Jaro je pro každého pěstitele tím nejdůležitějším obdobím. Rýt záhonky,dosévat trávník,pěstovat rajčata…to všechno vás čeká, pokud se chcete ze své zahrady radovat po celý zbytek roku. Přinášíme vám plán zahradnických prací na první  jarní  měsíce. Až  zpod  posledních  zbytečků sněhu začnou vykukovat  bledule a  sněženky, začněte si chystat náčiní. Než poprvé kopnete do země, zkontrolujte si, zda máte všechno potřebné nářadí a jestli přes zimu nic nezrezlo a neponičilo se. Nakupte dostatek sazenic, protože až se začne ukazovat slunce každý den, do hobbymarketu už se vám nebude chtít. Stejně tak se před tímto „zeleným“ obdobím vrhněte na pořádný úklid zahrady, pokud jste tak neučinili na podzim.

A naplánujte si, co všechno chcete letos na zahradě udělat, změnit, vylepšit. V jarním období je pravý čas na sázení letniček, abyste se mohli v létě radovat z jejich květů.

 

Záplava květů

Předpěstujte si ty, které mají delší vegetační dobu, a rovněž „citlivky“ na jarní mrazíky, protože ty mohou uhodit ještě i v květnu. Slaměnce, gazánii nebo třeba hvozdíku to bude vyhovovat v pařeništi. Vysejte hned v březnu také semínka aster, která už zhruba o čtyři týdny později můžete přesunout na záhon.

Zkušení zahradníci doporučují začít na konci třetího měsíce už i s výsadbou okrasných trvalek. Ty odolnější se opravdu nemusíte bát zasadit na záhony jako jedny z prvních, stačí tak alespoň dobře zakořenit. Skvěle vaši zahradu oživí třeba i lilie nebo kapradiny. Březen je jejich doba.

A co královny zahrady – růže? Ty odkryjte, až odejdou mrazíky, stromkové uvolněte z krytu a přivažte ke kůlům. Poprvé je pohnojte a prořezejte. Na přelomu dubna a května vysázejte hlíznaté rostliny jako jsou třeba mečíky. Výborné jsou i afrikány, které odpuzují škůdce. Skalničky, bambusy, kapradiny, na ty přichází čas až v dubnu. V květnu už venku začíná být krásně, a toho si chtějí užít i květiny v truhlících. Můžete je vypěstovat ze semínek, nebo zakoupit předpěstované sazeničky. To je případ muškátů, šruch nebo petunií. Na balkóně skvěle vynikne třeba i levandule, jen potřebuje prostornější truhlík. Zasadit můžete také heřmánek nebo mini kopretiny.

 

Výsadba dvouletek

Květen  je celkově ideální čas pro milovníky květin. V tu dobu byste měli zasázet dvouletky. Co třeba hvozdík nebo chejr? V květnu také sázejte letničky, které rostou rychle – to je třeba měsíček. Pokud máte zahradní jezírko, umístěte do něj lekníny. V létě už se můžete radovat z jejich elegantní krásy.

 

Trávník a půda

Kdy je vhodná doba na rytí záhonů? Zahradníci na to mají jednoduchý trik. Naberou půdu na lopatku a trochu ji nadhodí. Sype se, rozpadá se na menší hrudky? Pak začněte s rytím. Jestli se ale lepí, je kašovitá, nebo dokonce zmrzlá, ještě chvíli počkejte.

Správný čas na artikulaci záhonků je hned v březnu. V tu dobu také rovnou založte kompost, uvidíte, že ho oceníte.

Plánujete-li vytvoření nového trávníku, počkejte si na duben. Tehdy máte největší šanci, že se dílo dobře zadaří. A jak správně na jarní regeneraci staršího trávníku? Nejprve ho pořádně vyhrabejte, odplevelte, zbavte mechů (pomocí přípravků na bázi síranu železnatého) a zplstnatělých listů. Nebojte se v tuto dobu zasáhnout hned proti plevelům – aplikujte takové herbicidy, které nezničí trávu. Nejlepší je, pokud je budete nanášet ručním postřikovačem na konkrétní místa. Příliš se nehodí komplexní ochrana proti plevelu, která by mohla poničit i zdravé části.

Měli byste si dát práci s důkladnou analýzou trávníku. Zjistíte totiž díky ní třeba, proč vaši zahradu hyzdí mech. Ten bývá často znakem zvýšené kyselosti půdy, kterou ale můžete dorovnat mletým vápencem. Nedostatek živin (dusík, fosfát, hořčík…) zase znamená, že tráva není zelená, ale spíše žlutá. Experti vám poradí, jak máte správně postupovat, pokud je pozemek přemokřený, nebo je příliš zastíněný. Pokud je trávník nekošatý, prořídlý a málo zelený, je potřeba provést přísev. Dělejte ho v době, kdy už je zem zahřátá alespoň na deset stupňů.

 

Více druhů

Na zahradě se nebojte nakombinovat i několik druhů trávy. Pokud máte například část pozemku pohostinnou, hodí se do ní jiná tráva než na místa, kde slunce praží většinu dne.

Zvažte také, jestli je trávník spíše relaxační, nebo na něm často jezdí děti na kole a hrají fotbal. V tom případě ho dosejte trávou odolnější proti sešlapání. Trávník nedosévejte jen na jaře, ale udělejte to ještě jednou před létem. Ale pozor – nestačí jen osivo rozházet po zahradě. Vhodné je ho do půdy vpravit hráběmi či zaválcovat. A poté dbejte na důkladné zalévání. Trávník by měl být po dosetí nejlépe celý měsíc stále lehce vlhký. První sečení proveďte raději dříve, než tráva přeroste. Navíc pak lépe houstne, když se seče často. Se sekačkou potom vyjeďte vždycky, jakmile bude tráva vyšší než 3,5 centimetrů.

 

Vlastní ovoce a zelenina

Ideální je sice ještě pařeniště nebo fóliovník, ale přesto už v březnu můžete s první sadbou začít – je čas vysadit třeba špenát, ředkvičky nebo mrkev. Ochranou proti nočním a ranním mrazíkům je také textilie, kterou můžete na rostlinky dát. Byla by škoda o část úrody přijít. Na záhoncích už bude v tomto období dobře i ranému salátu. Začátkem dubna můžete vysadit kedlubny, kapustu a zelí.

Začněte také s paprikami a rajčaty. Semínka dejte do kelímků a předpěstujte je nejprve v teple. Sazeničky potřebují mít pevné zakořenění, předpěstováním jim pomůžete vybudovat si pevný základ.

V dubnu nastává čas na sázení jahod. Pracujte s nimi opatrně, ať je neponičíte, jahody se vám šetrnou péčí odvděčí velkými plody. A jestli máte letos chuť vyzkoušet něco zvláštního, vysaďte třeba melouny! Předsázejte je do kelímků a potom s nimi honem na zahradu.

Hrách, kopr, cibule sazečka, česnek nebo chřest – to vše patří do venkovního zákonu až na konci března. A sázet můžete už i révu.

Až se přehoupne duben, nebojte se vysévat prakticky všechnu zeleninu a naklíčené brambory. Skvělá je třeba červená řepa nebo mangold. Na záhoncích mají mít své zastoupení určitě i saláty.

 

Jak na bylinky

A samozřejmě bylinky! Tymián, estragon, rozmarýn, oregano, máta, šalvěj… Meduňku a mátu využijete v létě do koktejlů nebo jen tak do vody, kterou báječně ochutí. Náš tip: zkuste letos vysadit třeba čokoládovou, mandarínkovou nebo jahodovou mátu. Když jemně promnete její lístky, rozvoní se a ucítíte její nádherné aroma.

A jak na tolik oblíbenou bazalku? Vysévejte ji zhruba v polovině měsíce do květináče, který umístěte nejlépe na parapet, do zimní zahrady nebo do skleníku. Na záhon ji dejte až o měsíc později. Bylinky vysázené na zahradě v tu dobu ostříhejte, rozesaďte a zregenerujte. Nebojte se udělat radikální řez – těmto kuchyňským pomocníkům to jenom pomůže k lepšímu růstu.

 

Kdy přesadit rostlinky ven

Květen, to je nejisté počasí pro zahrádkáře. Ráno se mohou ještě prohnat mrazíky, zatímco odpoledne praží sluníčko jako v červenci. Večery jsou ovšem pořád hodně chladné. Ještě před ledovými muži můžete vysévat okurky nakládačky i salátovky. O pár dní později – po „zmrzlících“ obohaťte vaše záhonky cuketou, fazolemi, čekankou a kukuřicí. Skvělé jsou také lilky. Na záhony už umístěte rajčata a papriky. Chcete si užít pozdní sklizeň zeleniny? Tak na konci měsíce znovu zasázejte cibulku, rukolu, mrkev, pastiňák, květák, celer nebo pórek. A také okrasnou dýni. A jak správně na sadbu? Aby semínka klíčila rychleji, řádek nejprve zalijte a pak do něj dejte semínka, která přehrňte vlažnou hlínou. I u sazeniček zem nejprve pořádně zavlažte.

 

Stromy a keře

Než se otevřou pupence stromů, nasaďte do boje postřik proti škůdcům. A co dalšího se stromy? Když je seříznete, do léta se na nich objeví nové výhony. Se seříznutím zlatého deště ale počkejte, až odkvete.

Březen je správný čas na řezání korunek u stromů vysazených na podzim. Kolem všech stromků odhrňte půdu, kterou jste před zimou přihrnuli, a můžete je i pohnojit. Jestliže plánujete množit jehličňany, v dubnu je pravý čas na řízkování.

Na začátku jara je také doba na první úpravu živých plotů. Nebojte se klidně i radikálního zásahu. Do léta, než se začnete na zahradě slunit, jistě doroste. Prořezat musíte i bujně se rozpínající keře.

Chcete-li obohatit zahradu o nové ovocné stromy a keře či jiné listnaté dřeviny, sázejte je právě v březnu. Pokud jsou zapěstované v kontejnerech, máte ještě čas do konce dubna. Je jim ale třeba věnovat zvýšenou péči.

 

Roubujte jádroviny

Máte-li připravené řízky okrasných keřů, na záhony je dejte zhruba v dubnu. Roubujte jádroviny  peckoviny, ošetřete postřikem rybíz, angrešt i maliník, u kterého navíc odstřihněte odplozené pruty, aby se po zahradě příliš nerozpínaly.

 

Na balkóně

Březen – zkuste předpěstovat rajčata, hledejte ta s označením balkónová. Přesaďte pokojové květiny do větších květníků – v průměru zhruba o dva centimetry. Prvosenky, které odkvetly, předejte těm, kteří mají zahradu, kam je mohou umístit.

Duben – přihnojte pokojové květiny, i ty, které máte na balkóně nebo na zimní zahradě, také je osprchujte (případně je můžete i vynést ven na sluníčko). Rajčata vysaďte na balkón.

Květen – na balkón dejte truhlíky, květinové i bylinkové.

 

Co dělat

V březnu – všechny rostliny označte kolíky a štítky, ať v červnu marně nepátráte, co vám to kde kvete. Vyčistěte skalku. Seřízněte bylinky. Odkryjte skalničky chráněné před mrazem a jiné rostliny, které jste před zimou zabalili do chvojí nebo slámy.

V dubnu – na cibulovinách nechte slupky, získají díky tomu sílu. Přesazujte, dělte trsy u trvalek. Založte kompost. Budujte zahradní cestičky.

V květnu – bylinky rozmnožujte hřížením. Lehce přihnojte první rostliny zasazené na jaře. Aplikujte insekticidy. Zalévejte, okopávejte a plejte. Připravte dřevo na letní grilování. Vyndejte zahradní lehátko a začněte si užívat.

 

Naše tipy

  • Pokud máte doma alergika, nesázejte květiny, které mu nesvědčí – třeba měsíček, astra, slunečnice či vistárie.
  • Na jaře nezapomeňte vyvěsit nové budky pro ptáčky. Je to skvělá zábava pro děti, se kterými můžete budku i natřít.
  • Zahradní nářadí vůbec nemusí být nudné. Některé drobné kousky, jako třeba lopatky, hrabičky nebo rýče, koupíte v obchodech barevné a veselé.
  • Zapojte i děti! K náročnějším úkonům je nepouštějte, ale svěřte jim malý kus zahrady, kam zasadíte takové plodiny, u kterých je výsledek téměř jistý. A hlavně je vidět brzy. Zkuste třeba hrášek, fazolky nebo ředkvičky.

Autor Michaela Červená, publikováno v Deníku plném bydlení