Rady a tipy pro září a říjen

Rady – tipy pro měsíc září

-Pro řízkování buxusů je nejvhodnější podzim. Vybereme hezké větvičky a spodek očistíme do listů. Spodek seřízneme a namočíme do sypkého stimulátoru. Připravenou větévku seřízneme na délku spodní části. Jednotlivé řízky vkládáme do substrátu pro řízkování (rašelina, písek, perlit) asi tři centimetry od sebe. Substrát je vhodné posypat pískem. Řízky vyžadují teplotu 15 °C a dostatek světla. Truhlík proto umístíme na nevytápěnou verandu nebo na zem zastíněného skleníku.

-Plevel se semeny raději nekompostujeme.

-Tvoříme záhony z větví, klestí a trávy.

-Zralé slunečnice uschováme na zimu.

-Sázíme pivoňky, ale mělce, protože by nám příští rok nevykvetly.

-Naposledy v tomto vegetačním roce ostříháme a upravíme živý plot.

 

Zářijové pranostiky:

V září svatý Michal (29.9.) všechno z polí spíchal.

Když se trefí teplé září, ovoci a vínu pak se daří.

Co srpen nedovařil, září nedosmaží.

Divé husy na odletu – konec babímu létu.

Když hojně prší v září, osení se pak daří.

Když se ozve v září hrom, v zimě zavát bude každý strom.

Bouřky v druhé půli září vždycky větry doprovází.

Pokud se září teplem směje, pak se říjen jistě mračí.

Když čečetek nevídati, tuhou zimu předvídati.

Pěkné září dobré víno vaří.

Touží-li září po roce, v říjnu je bláta po ose.

Jaké počasí svatý Jiljí (1.9.) ukáže, tak celý podzim na ně naváže.

Podzim bohatý na mlhu – zima bohatá na sníh.

V září i kapka deště nadělá fůru bláta.

 

Recepty:

Konzervování zeleniny

Tento úžasný recept na zavařeninu z podzimní zeleniny rozhodně stojí za vyzkoušení. Kořenovou zeleninu očistíme a nakrouháme nebo nakrájíme. Následně připravíme papriky a rajčata ve stejném poměru (asi 2 kg). Papriky nakrájíme na drobné proužky, z rajčat vykrájíme středy a nakrájíme jen dužninu. Nahrubo nakrájíme pórek a cibuli a mírně osmahneme na oleji, pak přidáme zbývající zeleninu, kterou dusíme, až ztratí veškerou vodu. Udušenou zeleninu rovnoměrně nandáme do skleniček, pečlivě uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 100 °C. Zeleninovou zavařeninu lze použít jako základ do studených i teplých pokrmů, je výborná na topinky. Zbytky rajčat lze rozmixovat jako džus. Případně je můžeme svařit a ke konci vaření přidat vločky. Dostaneme tak 100 % přírodní zdravou rajskou polévku, kterou nakonec ozdobíme bazalkou a petrželkou.

 

Čekanková polévka krémová

6 čekankových puků, 2 pórky, 1 cibule, 50 g másla, 4 větší brambory, 1,5 l bujonu (i z kostky), sůl, pepř, tymián, bobkový list, 2 vejce, 100 ml mléka, 1 lžíce másla

Čekankové puky a pórek nakrájíme na proužky, cibuli nakrájíme nadrobno a společně orestujeme na másle. Přidáme oloupané a na kostičky nakrájené brambory, zalijeme teplým bujonem, opepříme, osolíme. Přidáme tymián a bobkový list a na mírném ohni vaříme asi hodinu, v tlakovém hrnci 20 minut. Poté polévku rozmixujeme tyčovým mixérem. Je-li příliš hustá, zředíme ji bujonem. V jiné nádobě rozšleháme dva žloutky s mlékem, které vlijeme do polévky. Nakonec přidáme kousek másla a servírujeme.

 

Rady – tipy pro měsíc říjen

-Odkládat nesmíme výsadbu ovocných stromů. Podzim je ideálním obdobím pro výsadbu ovocných stromků. Základem úspěchu je dostatečně velká díra s hloubkou minimálně půl metru. Pokud máme na svém pozemku výrazně nevýživnou půdu,k můžeme kořenům dopřát i trochu kvalitní ornice. Také se doporučuje jámu nechat jeden den „odpočinout“. Vzduch totiž podle odborníků pomůže rozkládat případné škodliviny. Rovněž přídavek kvalitních hnojiv pomůže stromečku zakořenit a dobrá výživa ve startu prospívá i každoroční bohaté sklizni. Nikdy nedáváme přímo ke kořenům ani částečně nerozložený organický materiál, který by mohl kořeny spálit. Vždy je lepší použít speciální dlouhodobá organická hnojiva, která nepopálí kořeny, a dále pak ve vodě nerozpustné fosforečné sklo, aby nedošlo k vymrzání. Tato hnojiva můžeme přisypat přímo ke kořenům. Ke stromku přidáme opěrný kůl, kořeny přihrneme ornicí, půdu udusáme a mírně zalijeme. Pak stromek přivážeme k opěře a v případě potřeby obalíme proti okusu zvěří. Nezapomeneme zastřihnout větvičky na 2-3 očka, další by stejně v zimě spálil mráz. Vždy vybíráme odrůdy, které se hodí pro dané podmínky. Vyhneme se tak zbytečným chorobám, jako je šarka, strupovitost, monilióza a červivost.

-Nadešel čas vysázet lilie.

-Sklízíme hrušky a jablka, opatrně je oddělujeme od větví mírným kroužením plodu a dáváme pozor, abychom nevytrhli z plodu stopku.

-Sklízíme švestky a okamžitě likvidujeme plody napadané hlízenkou nebo moniliózou.

-Už od konce srpna postupně sklízíme hrozny vinné révy, a to podle jejich zralosti. Začínáme ranými velkoplodými odrůdami vhodnými na stolová vína, pokračujeme moštovými a nakonec přichází čas na pozdní sběr pro výběrová a archivní vína.

 

Říjnové pranostiky:

Svatý Havel (16.10.) do zelí zajel.

Když v říjnu listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Šimona a Judy (28.10.) – zima je už všudy.

Po teplém září zle se říjen tváří.

Čím déle vlaštovky v říjnu u nás pobývají, tím déle pěkné dny pak potrvají.

Když říjen blýská, tak zima plíská.

Teplý říjen – studený listopad.

Mlhy v říjnu – sněhy v zimě.

Když je říjen studený, bude leden zelený.

Když v říjnu nefouká od severu, nebude pěkné obilí věru.

Říjnové sněžení měkkou zimu věští.

Čím dříve listí opadne, tím úrodnější rok čekej.

Když křižák v říjnu se schová, brzy pak sníh přiletí.

V říjnu hodně žaludů, bukvic, oznamuje zimy tím víc.

Spočítej žaludy v říjnu – spočítáš mrazy v zimě.

V říjnu mnoho dešťů, v prosinci mnoho větrů.

 

Recepty:

Zelí s křenem

1 kg zelí, 200 g cibule, 100 g cukru, 4 lžíce octa, 4 lžíce strouhaného křenu, 6 lžic, oleje, 20 g soli

Zelí nakrouháme, cibuli nakrájíme nadrobno, přidáme ocet, strouhaný křen, olej a sůl. Promícháme a dáme do sklenic, nesterilizujeme.

 

Výborné domácí zelí

Na nakládání vybíráme středně velké hlávky, které musí být pevné a kompaktní. Po oloupání vrchní části musí být hlava lesklá. Hlávku rozdělíme na několik částí a nakrouháme ručně nebo na domácím robotu. Nakrájené zelí osolíme (na 1 kg zelí dáme