Kurz pěstování vinné révy 2018

další

 

Obr: 29769.jpg Obr: 29770.jpg Obr: 29771.jpg Obr: 29772.jpg Obr: 29773.jpg
Obr: 29774.jpg Obr: 29383.jpg Obr: 29385.jpg Obr: 29382.jpg Obr: 29384.jpg

Kurz o révě vinné pokračuje

 

16. března 2019 se ve 14.00 hodin sešli zájemci o další pokračování kurzu o révě vinné v klubovně ZO ČZS Boskovice. Přednášející pan Zdeněk Křehula se tentokrát zaměřil na několik podstatných bodů, které nelze v právě probíhajícím a následujícím roční období pominout. Svoji přednášku rozdělil do následujících částí:

 

a) zásady řezu révy vinné a její vedení

b) jarní a letní práce ve vinici

c) výživa a hnojení v průběhu vegetace

d) ochrana révy vinné proti škodlivým činitelům

e) praktická ukázka řezu révy vinné v prvním a druhém roce po výsadbě ve dvoře prodejny ZO ČZS.

 

Účastníci kurzu obdrželi i písemný materiál o řezu a výživě révy vinné. Počet přítomných svědčí i o vzrůstajícím zájmu o pěstování révy vinné v podmínkách Boskovic a blízkého okolí.

 

 

Text a foto: Jana Plchová









Dne 26. ledna 2019 se uskutečnila první schůzka 

II. ročníku  kurzu pěstování révy vinné v boskovickém regionu.

Zájemci se sešli v klubovně Českého zahrádkářského svazu na ul. Kpt. Jaroše 35 v Boskovicích.

Přednášející Zdeněk Křehula podrobně rozebral rozmnožování révy vinné v domácích podmínkách.


Způsoby rozmnožování révy : 

a) Hřížením -  patří mezi nejméně náročný způsob a přitom patří mezi nej a nejlepší. Téměř 100 % jistota získání velmi silné pravokořenné sazenice s bohatými kořeny a s velkou pravděpodobností dosažení úrody již v následujícím roce. Sazenice má stejné vlastnosti jako mateřská rostlina.

 b) Řízky zakořeněnými na stanovišti keře – je velmi jednoduchá a výnosná metoda – co do získání sazenice. Odebírají se řízky v zimním období – nenarašené cca 45 cm dlouhé, ve spodní části odstraníme očko, případně i další, ostatní ponecháme. Na vybraném stanovišti připravíme jamku, zabodneme  2-3 řízky po 10 cm od sebe tak, aby horní očko bylo nad úrovní terénu cca 5 cm. Zahrneme kompostem, substrátem, přidáme cererit, prolejeme vodou. Termín výsadby je rozdílný , nejdříve v půli března po řezu.

c) Za zvýšených teplot v pilinách – založíme upravené řízky do vlhkých pilin, navrstvíme piliny i nad nejvyšší očko teplotu udržujeme ve výši okolo 26 °C.

Vysazujeme na stanoviště pokud to počasí dovolí, nejčastěji po zmrzlých.

d) Ze semen a následné přeštěpování – semena révy vinné z vyzrálých hroznů velmi dobře klíčí, ale vypěstování sazenice je poměrně náročné /několik let/ - roubování. Jde o rozmnožování v domácnosti takřka nepoužívané, ale jde to.

e) Zakořenění řízku podnožové odrůdy a jeho štěpování. Štěpování je nejlepší dělat v březnu.

f) Zakořenění v zahradách v brázdě na hrůbku s černou folií a překryté netkanou bílou folií – je to metoda používaná celkem běžně u domácího množení.

Na řízky uložené v brázdě navršíme zeminu do hrůbku, aby byla vidět krátká část řízku, překryjeme černou netkanou textilií, prořízneme nad řízkem a překryjeme bílou netkanou textilií – vydatně zaléváme a kontrolujeme stav rašení a zelených letorostů. Sazenice vysazujeme na podzim na trvalé stanoviště nebo  vyryjeme a před zimou dáme do sklepa a pak vysazujeme na jaře v dubnu na stálé stanoviště podle pravidel jarní výsadby suchých sazenic.

g) Zakořenění řízků ve vodě – pro úspěšné zakořenění je zejména nutné určení vhodného času sběru řízků k zakořenění  nejlépe koncem prosince po slabém mrazu. Pan Křehula názorně ukázal  úpravu řízku pro zakořenění a množství vody v domácích podmínkách – PET lahev a hlavně zdůraznil výběr zdravých letorostů, bez známek chorob. Dále podrobně popsal jednotlivé etapy prací, které je nutno dodržovat pro vypěstování silné a zdravé sazenice vinné révy.

  2

Dále hovořil o jarní preventivní ochraně révy proti chorobám – padlí, plísním. Nutné první ošetření proti padlí a plísni při prvních 3-5 listech Kumulus,  Dithan.

Proti škůdcům – hálčivec révový, vlnovník révový, svilušky, obaleči –první zásah ve vinici je proti hálčivci a vlnovníku révovému – Kumulus, Síra 80 při rašení rozevírání šupin oček za teplého - slunečného počasí.  Proti sviluškám je částečně účinný Kumulus, potom Nissorun 10 WP – aplikuje se v úrovni 4 – 6listů do bobule hrášku, kontaktní, 2x ročně s odstupem 30 dnů, nebo Masai – při rozkvétání, jen 1x za rok, ničí všechny svilušky.

Další pokračování kurzu – společný řez vinné révy - se bude konat v sobotu 16. března 2019 ve 14 hodin – na zahradě ZO ČZS Boskovice, Kpt. Jaroše 35, Boskovice.

Text a fot Věra Bártová













Kurz pěstování révy vinné dne 22.9.2018

 Dne 22.9.2018 se uskutečnila závěrečná společná schůzka účastníků Kurzu v roce 2018.
 
Program byl zahájen na dvoře prodejny zahrádkářů kontrolou stavu vysazených sazenic révy vinné v roce 2017 a v roce 2018. Všech jedenáct sazenic se vyvíjí velmi dobře a u jedné z roku 2017 (odrůda Talisman) byl ponechán jeden hrozen, který úspěšně dozrál, ale  v době konání Kurzu už zbyla jen prázdná třapina.
Je zřejmé a potvrzené, že velká péče o mladou výsadbu se vyplatila a zúročí se i v následujících letech. Byl zdůrazněn způsob výsadby a ošetřování sazenic, zejména doplňování vody a přihnojování. Při zalévání bylo dodrženo pravidlo - každý týden 10 l vody do vyhloubeného „lavoru“ okolo sazenice a co 14 dnů přihnojení cereritem a ledkem vápenatým ve čtyřech opakování, také do lavoru a ten zaplněn odkopanou půdou po již uvedené zálivce. Zálivka byla pravidelná a bude pokračovat až do opadu listů, pokud nebude dobře pršet. Ošetření fungicidy bylo provedeno v průběhu vegetace 3x, z toho 2x proti plísni a 2x proti padlí. Lisové hnojení bylo uplatněno pro doplnění železa zelenou skalicí 1x.
 
Dalším bodem byla možná metodika ochrany sazenic na zimu:
a) ochrana kořenového systému – nejdříve nakopčení půdy cca 20 cm nad očko sazenice, dále nastlání libovolného inertního materiálu na půdu, možností překrytí netkanou textilií a zatížení zeminou, použitím zeminy vytvoří se vsakovací rýha pro vodu z deště.
 
b) ochrana nadzemní části – u nově vysazených sazenic obalení chvojím, lepenkou, apod. Do výšky nejméně 1 m , případně celou sazenici, upevnit kolem opěry.
 
V období září provedeno ošetření postřikem fungicidem Kuprikol a přihnojení síranem draselným a
superfosfátem.
 
V další části byl předán „Seznam všech povolených přípravků na ochranu révy vinné proti chorobám a škůdcům“ v ČR . Tento materiál bude následně projednáván na všech schůzkách účastníků kurzu.
 
Byla připravena výstavka některých vypěstování hroznů v Boskovicích. Více než 30 odrůd, které představil p. Křehula s podrobným popisem od původů odrůdy ( byly vystaveny odrůdy s původem na  Slovensku, Ukrajině, USA, Rusku, Itálii, Egyptě, Maďarsku, Německu a další), přes ošetřováním v průběhu vegetace i mimo ni, době sklizně  využití v domácnosti (mošt, kompotování , sušení, ale i burčák) , ale především jako zdravé čerstvé ovoce. Byla představena rozmanitost velikosti hroznů a bobulí, jejich rozmanitá barevnost a chuť. Ze všech odrůd byla připravena ochutnávka a mnozí si vybrali již své favority pro založení, nebo rozšíření svých „vinohrádků“.  Po tříhodinovém setkání vyplněným nejen novými informace, ochutnávkou a příjemnou atmosférou rozvinula se beseda nad problematikou pěstování révy vinné v utvrzení, že tato rostlina v boskovickém regionu zakořenila a má velkou šanci pro rozšiřování. 
  Pro účastníky kurzu bude na příští schůzku připravená kolekce objednaných odrůd ve formě „řízků“ k vlastnímu zakořeňování. Tato schůzka je plánovaná na druhou polovinu ledna 2019.
 
Pro další rok, rok 2019 se počítá s rozšířením individuálního kontaktu přednášejícího s návštěvníky kurzu, ale i ostatních zájemců v různých vegetačních obdobích révy vinné. Ale i společné setkávání je připravováno na 2-3 termíny v roce 2019. O formě, době a časech budou zájemci informování cestou ZO ČSZS.

Autor : Zdeněk Křehula
 
 

Kurz 14.7.2018

Po dvouměsíční přestávce pokračoval dne 14.7.2018 „Kurz pěstování révy vinné v boskovické oblasti“. Hlavní náplní v tento den bylo vyhodnocení aktuálního stavu vegetace révy a zejména vlivu škodlivých činitelů na růst, a zdravotní stav porostů na zahrádkách. V této části účastníci kurzu byli seznámeni s výskytem chorob, zejména padlí révové a napadení vegetace vlnovníkem a způsoby a prostředky ochrany v následujícím období. Přímo na vzorcích částí révy a hroznů byli seznámeni se způsobem  správného rozpoznání napadení vlnovníkem na listu, napadení padlí révového na listu i hroznech i napadení plísně révové na listu .
V další části byli účastníci kurzu seznámeni na vzorcích hroznů perspektivních a PIWI odrůd s postupem vegetace , vhledem hroznů, charakteristickými znaky k jejich rozpoznání a zásady jejich pěstování. Na patnácti vzorcích byly předvedeny výhody i nevýhody pěstování v naší oblasti.
Praktická ukázka na dvoře prodejny byla zaměřena na důležitost zelených prací, jejich pravidelné provádění, stav výsadby z roku 2017 a z roku 2018. Tvarování jednotlivých keřů na různé způsoby vedení a výhody i nevýhody volby tvarování způsobů „na hlavu“, střední rýnsko-hesenské vedení, vedení na pergole, vodorovný kordon, vertikální kordon , stromkový řez, guyotův řez, nízká palmeta.
 
V měsíci září je plánovaná návštěva vinice na Dřevařské v Boskovicích s možností ochutnávky zralých hroznů a výběru odrůd pro získání řízků k množení, jen pro pravidelné účastníky kurzu.
Datum a čas této akce bude včas oznámen.
 
 Autor: Křehula Zdeněk



Kurz „Pěstování vinné révy“

V Boskovicích a v okolí se v posledních letech daří zahrádkářům, ale i 
dalším pěstitelům úspěšně rozšiřovat pěstování révy vinné jako především
výborného a zdravého ovoce. ZO ČZS v Boskovicích se snaží vytvářet co
nejlepší podmínky pro rozvoj, ale i odbornou pomoc pěstitelům.
Ve prospěch rozvoje pěstování révy vinné výbor ZO ČSZ v roce 2017 rozhodl o výsadbě celkem jedenácti sazenic této plodiny i v areálu prodejny přebytků na ul.Kpt. Jaroše s cílem přiblížit zájemcům zásady výsadby a ošetřování keřů révy vinné. Různé odrůdy a různé způsoby vedení a řezu sazenic, které jsou vysazené ve dvorním traktu prodejny umožňují zájemců pozorovat růst, zdravotní stav a jsme přesvědčeni, že i ukázkovou úrodu hroznů  v následujících letech.
Výbor ZO ČZS rovněž ve prospěch tohoto trendu zařadil do lednovéhovzdělávacího programu na rok 2018 i přednášku významného odborníka v oblasti pěstování révy vinné a zužitkování hroznů v ČR profesora Pavla Pavlouška.
Dalším krokem k dlouhodobé péči o zájemce o "vinohradnictví" v našich podmínkách byl výroční členskou schůzí v únoru 2018 schválen projekt vzdělávání formou "kurzu pěstování révy vinné v boskovických podmínkách" na roky 2018 a 2019. V době kurzu zájemci získají mnoho informací jak z teorie, ale zejména praktické rady a návody, zkušenosti   z mnohaletého pěstování révy vinné v Boskovicích od pana Zdeňka Křehuly, který se ujal
jeho vedením.
Prví dvě schůzky ukazují zájem a rozšiřování počtu zájemců. Zatím co první cca dvě hodiny dne 17.3.2018 na klubovně vhledem k nepřízni počasí byly zejména věnovány množení révy, jarnímu řezu, přihnojování, ochrana proti roztočům, chorobám a jarním mrazům, budování drátěnky, výběru odrůd vhodných pro boskovické postředí, pěstování ve skleníku a výběr
pomůcek při pěstování révy vinné.
Důležitou pozornost byla věnována pracem s vinnou révou pro období březen - květen. Diskuse pěstitelů byla věnována zejména ohraně před jarními mrazíky, jarní ochraně, výsadbě a jarnímu přihnojování.
Druhá schůzka 19.5.2018 byla věnována základním otázkám ochrany révy vinné proti houbovým chorobám, nižším živočišným škůdcům, ptactvu, zvěři, hmyzu a proti vysokému slunečnímu osvitu hroznů i mladé výsadby. V dalším kroku byla ukázka výsadby sazenic z kontejneru ve dvorní traktu prodejny přebytků na ul. kpt. Jaroše.
Významnou prací s révou jsou zelené práce. Byl ukázán celý proces první části zelených prací jak na keřích na dvoře prodejny a následně ve vinici p. Křehuly na ul. Dřevařské. Zaměření bylo na čištění kmínků, odstranění neplodných vlků, odstraŇování fazochů, prosvětlení keřů.



Pro další období (příští schůzka byla dohodnuta na 14.7.2018) byly vysvětleny otázky a praktické uplatnění fungicidů a akaricidů v ochraně révy, problematika rozpoznání houbových chorob na listech a hroznech, předány zkušenosti ze zásahů pro škůdcům a seznam povolených vybraných prostředků pro ochranu révy vinné v ČR.
V diskusi byly předány konkrétní vzorky poškození révy vinné roztoči, zejména vlnovníkem v Boskovicích jehož výskyt byl mnohem vyžší než v loňském roce. Projednány postupy pro rok 2018 a 2019.
Hlavní témata pro schůzku 14.7.2018 :
- kontrola stavu výsadby ve dvoře prodejny přebyttků, předání zkušeností
s ošetřováním po výsadbě a sazenic z roku 2017, průběh vegetace
-průběh vegetace ve vinici Dřevařská,
- ochrana hroznů proti ptactvu a hmyzu, houbovým chorobám
- příprava sklizně hroznů a jejich zužitkování
- ochrana vinice proti houbovým chorobám před sklizní
- přihnojování s důrazem na vývin květenství pro rok 2019 v pupenech
- přihnojování významné pro rok 2019
- zelené práce a příprava keřů pro zimu


Zahájení kurzu „Pěstování vinné révy“

  Dne 17. 3. 2018 v době od 14.00 do 15.30 hodin se v klubovně našeho spolku konala první část tříletého kurzu o pěstování vinné révy. Lektorem je zkušený pěstitel pan Zdeněk Křehula, který zájemce při prvním setkání seznámil se základním názvoslovím, výběrem vhodného materiálu pro pěstování vinné révy, způsoby vedení výhonů, jejich ošetřování, zastřihování a požadavky na oporu pro upevnění včetně umístění u pergoly. Nejlepších výsledků je dosahováno na jednoletém dřevě, které vyroste na dřevě dvouletém. Dále probral výsadbu, hnojení a ochranu proti škůdcům. Předvedl způsob vegetativního množení a ukázal zakořeněnou vinnou révu s prvními listy. V průběhu setkání odpovídal na dotazy přítomných k probírané oblasti. Je třeba zmínit, že pan Křehula má velmi podrobně rozpracovaný postup pro pěstování vinné révy ověřený svými mnohaletými zkušenostmi.

  Další setkání se uskuteční dne 19. května 2018 – opět ve 14.00 hodin v klubovně spolku. V závislosti na přízni počasí se po domluvě můžeme přemístit do vinohradu pana Křehuly. Třetí setkání se plánuje na konec července 2018.

Foto a text: Jana Plchová