Přednášky, zájezdy 2017

další

 

Obr: 18992.jpg Obr: 18994.jpg Obr: 18993.jpg Obr: 18995.jpg Obr: 18937.jpg
Obr: 18936.jpg Obr: 18935.jpg Obr: 18934.jpg Obr: 18906.jpg Obr: 18907.jpg


Přednáška na téma  „Bylinky – výpěstky ze zahrádky a jejich využití v kuchyni“

            Ve středu 1. února 2017 jsme měli možnost vyslechnout si přednášku paní Ing. Martiny Lukešové o využití bylinek v kuchyni. Byla to již poslední přednáška našeho letošního přednáškového cyklu.  Opět se přednášky zúčastnilo více než 50 zájemců z řad členů našeho spolku, ale i těch, kteří ve spolku organizováni nejsou.

            Hned v úvodu přednášky nám paní Ing. Martina Lukešová připomněla trendy současnosti, a sice snahu o zahradničení, která stále více zajímá i mladší generaci. Přidala i několik názorů a myšlenek znalců (rostliny mají energetická pole a jejich vibrace odpovídají vibracím lidské duše; co nám na zahrádce nejvíc roste, to nejvíc potřebujeme). Zdůraznila také nutnost zachovat zvyky převzaté od rodičů a prarodičů a předávat je dalším generacím.

            Přednáška pokračovala náměty pro jarní detoxikaci těla:

- játra a žlučník – šťáva z mrkve, lžíce zastudena lisovaného oleje, šťáva z citrónu; pomáhá rovněž hodně tekutin, odpočinek, pobyt venku při východu slunce, ovoce a zelenina (jablka, červená řepa), odvar z lněného semínka – večer nasypat do misky, zalít vodou, nechat nabobtnat…

- elixírem pro celé tělo je červená řepa – pomáhá vylučovat z těla sůl, je rovněž pomocníkem při tvorbě krvinek, obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů; konzumuje se pečená, vařená i syrová

- jitrocel kopinatý – zevně se používá na hojení ran, spálenin, pohmožděnin; odvar z listí jitrocele čistí organismus; jitrocelový sirup se používá na kašel a odhlenění průdušek

- do jarního salátu se přidává pampeliška, sedmikráska, hlávkový salát

- vhodný je též čaj připravený ze zázvoru, skořice a hřebíčku

- sedmikráska upravuje trávení, podporuje chuť k jídlu, čistí krev

- máta peprná – využívá se na čaj, zdobení nápojů, podporuje trávení, mentol uklidňuje trávicí trakt; máty existuje asi 500 druhů

- smetanka lékařská – má všestranné využití v lékárně i v kuchyni; existuje asi 250 druhů, sbírá se kořen, list i květ, a to v březnu – říjnu; obsahuje vitamíny A, B, C i D, dále hořčiny a minerály

- kopřiva – sbírá se do poloviny května, a to na slunném místě v poledne; využívá se k pročištění organismu při jarní detoxikaci.

- bez černý – čaj z květů se používá proti nachlazení a chřipce

- meduňka lékařská – čaj z meduňky, máty, dobromysli a jahodníku je možno pít pořád; meduňka se přidává i do salátů, poskytuje úlevu při stresu a depresi a napomáhá k navození lepšího spánku

- bazalka – vhodná na maso a zeleninové pokrmy; pomáhá trávení a má mírné afrodiziakální  účinky; pomáhá trávení; výborné je bazalkové pesto; bazalka se hodí společně s medvědím česnekem jako přídavek do bylinkového másla; je možno ji pěstovat na jednom záhoně s rajčaty

- koriandr – podobný celeru nebo petrželi, vhodný do salátů k hovězímu a vepřovému masu i do masových kuliče; voní anýzem

- tymián obecný – je blízký mateřídoušce, pochází ze Středomoří, má protizánětlivé účinky, podporuje imunitní systém, vhodný do luštěnin.

 

            Netradičním využitím bylinek je i „smoothie“ – můžeme kombinovat např. špenát, banán a červenou řepu a připravit si rozmixováním netradiční nápoj, z něhož naše tělo dokáže využít až 80 %.

            Dále paní přednášející připomněla i dobromysl, lichořeřišnici, mateřídoušku, měsíček lékařský, šalvěj… Na závěr přidala několik receptů, které jistě rádi vyzkoušíme.

 

            Tajemnice ZO ČZS Boskovice paní Věra Bártová poděkovala přednášející za přednesené téma. Pozvala přítomné z řad členů i nečlenů našeho spolku k návštěvě prodejny zahrádkářských přebytků a potřeb, která otevírá již v pátek 3. února 2017 a nabízí zejména množství semen pro nadcházející sezónu!

 

            Těšíme se rovněž na setkání s Vámi na členské schůzi našeho spolku, a to dne 22. února 2017 v 18.00 hodin ve velkém sále Sokolovny v Boskovicích.

 

 

 

 

 

Text a foto: Ing. Jana Plchová








Přednáška na téma 

Zahradníkův rok – škůdci, choroby, plevele během sezóny – zelenina, ovocné dřeviny, okrasné rostliny

 

   Ve středu 25. ledna 2017 se uskutečnila již třetí přednáška z letošního přednáškového cyklu za přítomnosti Ing. Jana Růžičky z firmy Agro CS, a. s., Česká Skalice. Tentokrát se přednášky zúčastnilo 53 zájemců, z čehož je patrný zájem o přednáškový cyklus, a to nejen zahrádkářů organizovaných v našem spolku.
  V úvodu se přednášející zmínil o vlivu počasí a ekologie na rozvoj škůdců v našich zahradách – dochází k mírnému oteplení, klesá podíl plísní, ale zvyšuje se výskyt padlí. Počasí vyhovuje škůdcům, vzrůstá výskyt svilušek. Následně se pan Ing. Růžička věnoval jednotlivým měsícům roku a výskytu škůdců a chorob v nich. V přehledu se tedy podívejme na tyto informace:


duben – přezimující škůdci – puklice švestková, mšice a svilušky kladou vajíčka, vyskytují se housenky obalečů – přípravek ROCK effect; choroby jabloní – strupovitost, která začíná na listech, přechází na plody – na trhu je mnoho přípravků; padlí jabloňové – poznáme podle síťovité rezivosti; moniliový úžeh nebo spála – u meruněk a višní (začíná i na třešních) – přípravek Moniliová spála STOP


květen – útočí řada hub v době květu, je třeba ošetření na začátku kvetení, potom za 10 – 14 dní znovu, pokud je chladno a deštivo; jinak stačí jedno ošetření; vyskytuje se brouk květopas jabloňový – na jaře klade vajíčka do poupátek, z nich se vylíhne červík, který zlikviduje poupata – je možno použít přípravek KARATE k ošetření květů ve fázi myšího ouška; škodí rovněž roztoč vlnovník trnkový, který je okem neviditelný; vyskytuje se na švestkách – je třeba postříkat sulkou na začátku rašení


červen – na švestkách objevíme pilatku, která napadá plůdky švestek, jedna larvička zničí 3 plůdky, ty během června spadnou; pilatku najdeme i u jabloní; při dokvétání je možno použít postřik RELDAN – účinkuje i na švestky, ale je nebezpečný pro včely, proto stříkáme večer. Dalším škůdcem je píďalka – hnědý noční motýl, dospělci většinou neškodí, ale jejich larvičky okusují listy (nejvíc třešně), lze použít přípravek KARATE. Jiným škůdcem je molice – voskově bílé mušky, které vylučují lepkavou hmotu zvanou medovice, na kterou se chytají houby – škůdci (přípravky MŠICE MOLICE STOP, PLENUM, KARATE – špatně účinkuje při vyšších teplotách, nad 22 °C je přípravek neúčinný). Okrasné květiny napadají houby a způsobují skvrnitost listů – přípravky ORTIVA, TALENT, LIKVIDÁTOR HOUBOVÝCH CHOROB. Při velkém rozdílu denních a nočních teplot se rozvíjí padlí na begóniích i rododendronech – přípravek TALENT.


duben – říjen – vyskytují se choroby na tújích (žloutnutí, hnědnutí, usychání), příčinou je nedostatek vláhy v zimě – málo sněhu, nebo nedostatek hořčíku. Proti houbám na tújích je možno použít přípravek DITHAN.
  Dalším problémem je výskyt plžů na rostlinách, zejména obtížně se zbavujeme plzáka španělského (portugalského), jemuž chutná vše a uleze za noc až 40 m. Na malé exempláře zabírá např. vydlabaný meloun s pivem, na větší jedince lze uplatnit nejedovatý FERRAMOL. Při použití jedovatějších přípravků (VANISH) je třeba dávat pozor na možnou otravu domácích zvířat, kde při požití dochází u teplokrevných živočichů k selhání jater. Samozřejmě je třeba dbát zvýšené opatrnosti tam, kde se pohybují děti!


  Jiným problémem je rzivost hrušní, což jsou hnědorezavé flíčky, které později zčernají. Jedná se o dvoubytného parazita, který potřebuje hostitele (hrušeň a jalovec čínský nebo modrý). V období květu sídlí parazit na hrušni, v polovině srpna se přemístí na jalovec, kde přezimuje. Na jaře se opět zabydlí na hrušni. Na parazita zabírá DITHAN, TALENT (stříkáme 1x před květem, 2x po odkvětu).
  Výskyt mšic na ovocných dřevinách a okrasných rostlinách – existuje mnoho druhů, mšice sají a vylučují toxiny. Nejlepší ochranou je použití insekticidů MŠICE MOLICE STOP, PIRIMOR 50 WG, PLENUM, ROCK effect.
  V závěru přednášky jsme získali informace o hubení drátovce v bramborách, plísně bramborové a okurkové, likvidaci přesličky nebo šedé hniloby u jahod atd. Prakticky vyzkoušený a účinný přípravek proti mšicím je třídenní výluh z kopřiv.
  Celá přednáška byla naplněna mnoha užitečnými radami. Zájemcům můžeme doporučit pro případ likvidace chorob a škůdců v zahrádkách, aby se obrátili na pracovníky v prodejně našeho spolku. Zde jim poradí, jak naložit s těmito nechtěnými osadníky našich zahrad. Pro zajímavost – jablka v obchodech pěstovaná v naší republice se stříkají 15x, jablka dovezená z Itálie a jiných zemí se stříkají 25x!! Dobrou chuť.

  Tajemnice ZO ČZS Boskovice paní Věra Bártová poděkovala přednášejícímu za přednesené téma a pozvala přítomné z řad členů i nečlenů našeho spolku na poslední přednášku, která se uskuteční dne 1. února 2017 od 18.00 hodin v sále S3 Sokolovny v Boskovicích – vchod dvorem. Téma přednášky „Využití bylinek pěstovaných na zahrádkách v naší kuchyni“ pro nás připravila paní Ing. Martina Lukešová z Boskovic.

 

Náš spolek se těší na setkání s Vámi!

 

 Text a fot Ing. Jana Plchová








Přednáška na téma 

„Příprava  záhonů a skleníků na jarní výsadbu. Zvýšené záhony. Rychlení zeleniny – předpěstování. Nové druhy zeleniny.“

 

  Druhá přednáška z letošního přednáškového cyklu pořádaného ZO ČZS Boskovice se uskutečnila ve středu dne 18. ledna 2017 v 18.00 hodin v sále S3 Sokolovny v Boskovicích. Tentokrát za námi přijel odborník na toto téma, a sice pan Ing. Aleš Jezdinský, pracovník Mendlovy univerzity Brno.

  Přednáška byla zahájena informacemi o využívání zvýšených záhonů pro pěstování zeleniny (zakládání záhonů, použití organického materiálu atd.). Na fotografiích jsme mohli vidět využití zvýšených záhonů v praxi.

  Dále přednášející hovořil o vhodném sortimentu semen zeleniny – vždy záleží na klimatických podmínkách dané lokality. Zmínil se například o cibuli amerického typu v porovnání s u nás pěstovanými druhy (naše jsou štiplavější, skladovatelné), okurkách – jejich širokém sortimentu, paprikách – pálivých i nepálivých druzích, česneku – jeho nových druzích, tykvích – jejich využití v kuchyni (vhodné jsou pro makrobiotickou stravu, pro diety), rajčatech a jejich roubování – drobnoplodá rajčata chuť neztratila, velká rajčata chuť nemají, lilku – má nízkou energetickou hodnotu, zatím se u nás nevyužívá ve větší míře…

  Přednášející rovněž upozornil na možnost sledovat nové odrůdy zeleniny na Flóře Olomouc. Mezi tyto nové odrůdy patří např. mrkev táborská žlutá, která je vhodná na zeleninové chipsy nebo džusy. Připomněl význam dalších druhů zeleniny pro lidský organismus, zejména pro vysoký obsah minerálních látek a vitamínů (kapusta, zelí, květák, brokolice).

  Přítomní posluchači se po skončení přednášky obraceli na přednášejícího se svými konkrétními dotazy, které se týkaly tématu (co je vhodné právě teď vysévat, používat výsevní substrát či perlit, čím chránit přísadu proti mrazům, klíčivost petržele, kvalita osiva atd.).

  Tajemnice ZO ČZS Boskovice paní Věra Bártová poděkovala přednášejícímu za přednesené téma a pozvala přítomné z řad členů i nečlenů našeho spolku na další přednášky (25. 1. a 1. 2. 2016  od 18.00 hodin v sále S3 Sokolovny v Boskovicích – vchod dvorem). Tentokrát na přednášku přišlo navzdory mrazivému počasí 46 posluchačů!

 

Příští přednáška má téma „Zahradníkův rok – škůdci, choroby, plevele během sezóny – zelenina, ovocné dřeviny, okrasné rostliny“. Přednášet bude Ing. Jan Růžička, Agro CS, a. s.

Náš spolek se těší na setkání s Vámi!

 

 Text a fot Ing. Jana Plchová





Přednáška na téma 

„Způsob pěstování volně rostoucích zákrsků, čtvrtkmenů, ovocných stěn a sloupovitých kultur“

 

  První přednáška z letošního přednáškového cyklu pořádaného ZO ČZS Boskovice se uskutečnila ve čtvrtek dne 12. ledna 2017 v 18.00 hodin v sále S3 Sokolovny v Boskovicích. Přijel za námi odborník na tuto problematiku, pan Bc. Tomáš Jan, z ÚKZÚZ ZS Želešice. V první části svojí přednášky seznámil přítomné s významem výběru podnoží jako nezbytné součásti všech stromových forem ovoce (jejich rozdělení na slabě a bujně rostoucí, různé nároky různých podnoží, někdy též různá afinita). Podrobněji hovořil o jabloních, hrušních, broskvoních, meruňkách, slivoních, třešních, višních, angreštu, rybízu, ořešáku, mandloni i lísce. Obecně doporučil nekupovat stromky v hypermarketech, ale využít nabídky domácích pěstitelů – tuzemských školek a zahradnictví.

 

  Při informacích o čtvrtkmenech hovořil o vzdálenosti stromků mezi řadami a vzdálenosti v řadě (obojí 4 m), výšce koruny (1,0 – 1,2 m), výšce stromu (max. 4,5 m). Zmínil se o výchovném řezu – u peckovin v letním období; řezu udržovacím – předjarní i letní řez; zmlazovací řez – většina ovocných plodin dobře nese i postupný zmlazovací řez. Broskvoně i meruňky je vhodné řezat těsně před květem.

 

  U nízkých tvarů je třeba dodržovat vzdálenost sadby 4 m mezi řadami, 2-3 m má být vzdálenost v řadě. Výška koruny je 0,6 – 0,9 m, výška stromu maximálně 2,5 m. Předjarní řez se provádí na růst, letní na plodnost. Pokud strom hojně roste a málo plodí, je třeba omezit řez.

 

  Další část přednášky věnoval pan Bc. Tomáš Jan zvláštnostem podle jednotlivých druhů. Zaměřil se na pěstování jabloní do stěny – jsou vhodné odrůdy na krátkém dřevě (Bohemia a Rubín nesnáší zkracování). Sloupcovité odrůdy jsou pouze u jabloní!

 

  V závěru přednášky jsme viděli přímo na fotografiích, jak vypadá „krátký řez“, strom po řezu v květu, přeroubování – možno použít i více odrůd na strom atd.

 

  Přítomni zájemci se mohli jak během přednášky, tak i po jejím skončení, dotazovat přednášejícího, čehož také v hojné míře využili.

 

  Tajemnice ZO ČZS Boskovice paní Věra Bártová poděkovala přednášejícímu za zajímavé a inspirativní téma a pozvala přítomné i další zájemce z řad veřejnosti na další přednášky (18. 1., 25. 1. a 1. 2. 2016  od 18.00 hodin v sále S3 Sokolovny v Boskovicích – vchod dvorem).

 

  Zájezdy :  

Pátek 15.září 2017 - Mladá Boleslav + Máchovo jezero. 

ZO Českého zahrádkářského svazu Boskovice pořádala zájezd do Mladé Boleslavi na exkurzi v automobilce Auto Škoda a okružní plavbu na Máchovým jezeře.

Ráno v 5 hod. byl odjezd z Boskovic na exkurzi, která byla objednána na 9 hod. v automobilce Škoda. Na místo jsme dorazili včas. Tam nám rozdali výstražné vesty a přístroje se sluchátkem na kvalitní odposlech průvodce.

Automobilka má rozlohu 2 x 2km. Pracují zde na 3 směny. Mají zde 7 kantýn a denně vaří 15 tis.obědů.

Nejdříve jsme byli v lisovně, kde díly plechu prochází lisy, kde je materiálu dodán potřebný tvar. Potom byla návštěva montážní linky, kde se na skelet automobilů, který projíždí po posuvném páse přidělávají různé komponenty. Na lince na přípravě 1 auta pracuje 400 lidí. Když přičteme přípravu a expedici, tak s 1 autem má co dočinění 1200 lidí. Byla to velmi zajímavá a poučná exkurze. Po ní proběhla prohlídka muzea a odjezd do města. Tam jsme si pochutnali na dobrém obědě a prohlédli si moc pěkné náměstí. Někdo vystoupal na věž Staré radnice a někdo navštívil Podzemí.

Z Mladé Boleslavi pokračovala cesta na Máchovo jezero k okružní plavbě po jezeře. 

Zájezd se vydařil,  nikdo nezabloudil.  Počasí i když bylo pod mrakem nám přálo a vůbec nám nepršelo.

Domů jsme dojeli po 21 hod.

Všichni byli se zájezdem spokojeni a těší se na další. 

Text a fot Ing. Jana Plchová



Zahrádkáři v Bratislavě a na Děvíně

V sobotu 6. května 2017 se náš spolek vypravil na poznávací zájezd do Bratislavy a na hrad Děvín. Zaplněný autobus vystartoval v 6 hodin z Růžového náměstí v Boskovicích a zamířil přímo do Bratislavy s menší zastávkou ještě na území naší republiky. V areálu bratislavské INCHEBY jsme za krásného slunného dopoledne procházeli výstavu Flóra, kde jsme shlédli a mohli si zakoupit, o co měl kdo zájem. Na výstavních stáncích nabízeli balkónové květiny, trvalky, bylinky, keře všeho druhu a spoustu dalšího zboží, které se může uplatnit v zahrádkách. Bylo možno ochutnat i speciality od masných výrobků přes různé sladkosti až po nápoje. Kdo měl zájem, mohl využít čas do 14 hodin k návštěvě hlavního města Slovenska. Někteří se proto vypravili do historické části Bratislavy a vychutnali si příjemnou atmosféru tohoto krásného města. V odpoledních hodinách jsme všichni společně zamířili na krátkou návštěvu bratislavského hradu a odtud jsme se autobusem vypravili na hrad Děvín, který byl pro nás nádherným zážitkem. Strávili jsme zde téměř dvě hodiny a bylo co obdivovat. Hrad prošel zásadní rekonstrukcí a nám se podařilo být mezi prvními návštěvníky, kteří mohli tuto velkolepou památku po opravě obdivovat. Po 17. hodině jsme se vydali na zpáteční cestu a tu jsme si zpříjemnili zpěvem. Do Boskovic jsme dorazili před 20. hodinou spokojeni jak s náplní zájezdu, tak s atmosférou i počasím, které nám skutečně v tento den přálo.

Jen více podobných krásných zážitků!