Ing. Ivo Kotrle, Semo Smržice: Kořenové zeleniny

Přednášející je šlechtitelem kořenové zeleniny a cibule.

Mrkev je starou plodinou, začala se pěstovat kolem roku 900 na území dnešního Afganistánu nebo Turecka.  Byly fialové nebo žluté, nikoli oranžové.  Kolem roku 1100 se pěstování rozšířilo přes Blízký východ a Severní Afriku do Španělska. V Evropě dochází k dalšímu šlechtění za vzniku oranžové barvy kolem roku 1600. Fialová barva je způsobena antokyany, červená lykopeny, žlutá xantofyly a luteiny a oranžová karotenem. V dnešních odrůdách je preferovány mrkve oranžové. Mrkev je zdrojem vlákniny. která snižuje hladinu cholesterolu. Bílé mrkve (mrkvous) se u nás vyskytují divoce.

Mrkev obecná (Daucus carota L.)

Mrkev vyžaduje lehčí až střední, dostatečně hlubokou, dobře zpracovanou půdu. Na mělké nebo na podzim nedostatečně prokypřené půdy reaguje mrkev nevzhlednými, krátkými, často rozvětvenými kořeny. Velmi kvalitní kořeny získáme pěstováním na hrůbcích nebo v hluboce prokypřených půdách. Nesnáší čerstvé organické hnojení, pěstuje se převážně v druhé trati. Podle použití mrkve a požadované doby sklizně volíme odrůdy i termíny setí. Rané odrůdy pro letní a podzimní sklizeň se sejí co nejdříve na jaře se sklizní v letních měsících převážně pro přímý konzum, nebo v polovině června se sklizní v říjnu a využitím nejen k přímému konzumu, ale i ke skladování. Pozdní odrůdy jsou určeny pro setí z raných výsevů co nejdříve na jaře a sklizeň v podzimních měsících. Mají využití zejména pro uskladnění a pro průmyslové zpracování.

Fialové mrkve mají karoten, ale zůstal jim i antokyan

Odrůda Purple Haze F1



Semo pracuje i na vlastní odrůdě, ale je to běh na dlouhou trať.

Mrkve se dělí i podle tvaru kořene na evropský typ Nantés s tupým zakončením válcovitého kořenu a americký typ Imperátor se štíhlým kónickým špičatým kořenem. Chantenay zavalitá kratší mrkev  typ Parisian velmi krátká kulatá je nejranější.


   

Odrůdy F1 vznikají křížením 2 kmenů, které při přesevu štěpí, kdežto Semo vyšlechtilo odrůdy, které jsou stálé.

 

Jarana F1 Raná, typ Nantes, její kořen je středně dlouhý s velmi dobrým vnitřním i venkovním vybarvením, vyrovnaný ve tvaru, je optimální pro mechanickou sklizeň.



Jolana F1 Poloraná, typ Nantes s vysokou odolností k Alternáriu, má větší válcovité kořeny s velmi hladkým povrchem, perfektně probarvené, její nať je vyšší, pevná.



Anina Poloraná odrůda typu Nantes. Vyšlechtil přednášející. Velmi vhodná odrůda pro přímý konzum i dlouhodobé skladování. Tuny osiva se prodávají do Jemenu.



Jitka F1 Raná, typ Berlikumer, kořen je 18 – 22 cm dlouhý, mohutný, má válcovitý tvar a tupé zakončení.

Tato odrůda je vhodná pro přímý konzum i skladování. Pozdnější odrůda



Marquette Středně raná, typ Nantes pro letní až podzimní sklizně, má téměř válcovitý kořen, dužnina je jemná, výborné chuti, středně oranžová, často s tmavším středem. Je pojmenovaná podle misionáře.



Koloseum F1 Pozdní hybridní odrůda mrkve s velmi dobrou skladovatelností, vhodná pro průmyslové zpracování, má kořen dlouhý 25 – 30 cm



Táborská žlutá Má středně dlouhý kořen (12 – 26 cm), válcovitě kuželovitý, žlutý, zakončení pološpičaté, dužnina je převážně intenzivně žlutá, někdy až oranžově žlutá. Je to typická krmná mrkev.



Katlen Pozdní až velmi pozdní odrůda pro podzimní pěstování vhodná na přímý konzum, průmyslové zpracování a z pozdních výsevů na dlouhodobé skladování.




Kardila Pozdní, velmi výnosná mrkev typu Flakee vhodná k zimnímu skladování, kořen je válcovitý, v dolní části se zužuje, vhodný na sušení.



Chamare Poloraná, typ Chantenay pro jarní i podzimní sklizně, její kořeny jsou robustní, krátké a široké, široce trojúhelníkového tvaru a tupě špičatým zakončením. Je hodně šťavnatá, nejde skladovat.



Purple Haze F1 Poloraná, pro letní a podzimní sklizně, vytváří dlouhé, válcovité kořeny s velmi pěkným vnitřním vybarvením, korová část je sytě fialová, středová jasně oranžová. Chuť není tak dobrá jako u klasických odrůd, je sušší a při vaření barví.




Směs barev Směs žluté, červené, bílé a fialové odrůdy, osivo je v sáčku namořeno barvou odpovídající zabarvení vyzrálých kořenů. Čtyři odrůdy množené klasicky a před prodejem je osivo smícháno.


Odrůda Rainbow obsahuje bílé, žluté a oranžové, ale ty se prolínají a UKZUZ z důvodu proměnlivosti není ochoten zaregistrovat. Zde při přemnožení zůstávají všechny barvy v genomu.


Maxima již byla nahrazena v sortimentu jinou odrůdou




RONDO Velmi raná odrůda, vhodná jako intenzivní zahrádkářská kultura, pro svazkování i pro průmyslové zpracování. Kořeny mají velmi vysoký obsah cukru a sušiny a vysokou odolnost proti praskání. Hlava kořene na povrchu ani uvnitř nezelená. Výsev co nejdříve na jaře. Výsev lze opakovat až do poloviny srpna. Odrůdu lze i rychlit v pařeništích nebo nevytápěných rychlírnách. Vegetační doba od výsevu je 73 - 78 dnů.


Flyaway F1 Raná karotka Nantéského typu významně odolná k poškození pochmurnatkou, kořen je cca 30 cm dlouhý, mohutnější s tupým zakončením.



 Pěstování mrkve -hluboké kypré půdy pro rané ,písčité pro pozdní hlinité hnojení ve staré síle jinak větví. Výsev na rovinu nebo do hrůbků – brání větvení. Na hrůbek do dvojřádku 10 cm řádky od sebe. Hrůbky počátkem března a sít až koncem května až počátkem června. Pokud se seje brzy na jaře, tak přezrává, a může jarovizovat a jít do semene. Je důležité zalévat. Brzy na jaře velmi ranou pro svazkování. Hloubka na prst 2-2,5 cm. Zalévat pro vzcházení, ale tak aby nevznikl škraloup. Boj proti plevelům. Z herbicidů zůstal jen Pendimethalin (STOMP). Skladování 0-1° ve vlhkém písku nebo 96-98% vlhkosti.


Petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum (Miller) Nyman ex A.W.Hill)

Petržel vyžaduje dostatečně hlubokou, vlhkou, lehčí, dobře zpracovanou půdu. Velmi kvalitních kořenů dosáhne při pěstování na hrůbcích. Nesnáší čerstvé organické hnojení. Vyséváme co nejdříve na jaře, aby měla dostatek zimní vláhy. Osivo petržele je citlivé na plynulé zásobení vláhou zejména v průběhu vzcházení a při zaschnutí nebo při vytvoření půdního škraloupu často velmi špatně vzchází.

Petržel má více vitamínu C 0,8-2g/1000 g v nati,  z minerálů Ca, K, P, Mg, Fe, karotenu má méně než mrkev, glykosid Apin  obsažený v celé rostlině působí močopudně. Nároky na pěstování obdobné jak mrkev. Méně zalévat než mrkev, jinak napadají bakteriózy 


Hanácká Určená pro podzimní sklizně bez natě, vhodná pro přímé zpracování i skladování, kořen je středně dlouhý, kuželovitý, povrch krémově bílý, aromatický. Široký kořen


Orbis Středně raná kořenová petržel určená zejména pro pěstování ve středně těžkých půdách, vyznačuje se vysokou, tmavě zelenou natí.


Atika Raná, se středně vysokou, tmavě zelenou natí s vyšší odolností vůči padlí, kořeny jsou robustní, dlouhé, trojúhelníkového tvaru.


Efez Středně raná univerzální odrůda petržele vhodná k dlouhodobému skladování. Její kořeny jsou velmi hladké, vyrovnané, se svěží barvou.



Troja Polopozdní odrůda kořenové petržele s velmi dobrým zdravotním stavem, kořeny jsou vhodné pro dlouhodobé skladování, nať má zvýšenou odolnost k padlí.





Petržel zahradní naťová (Petroselinum crispum (Miller) Nyman ex A.W.Hill) 

Petržel zahradní naťová dává vysoké výnosy svěží, aromatické natě, dle odrůdy hladké nebo zkadeřené. Sejeme co nejdříve na jaře – v březnu až dubnu, opakovaně v srpnu. Lze vysévat i těsně před příchodem mrazů v říjnu až listopadu. Vegetační doba je z jarních výsevů 90 dní, z podzimních 180 dnů. Sklizně z jarních výsevů probíhají od června do listopadu, z podzimních výsevů začínáme sklízet již od května. Přirychlování – v pozdním podzimu se vzrostlé rostliny ze srpnového výsevu se zemním balem přesadí do květináčů a umístí ve studeném pařeništi. V prosinci se přenesou do teplé místnosti a dle potřeby zalévají. Během 6 – 8 týdnů obrazí. Pro rychlení lze vysévat v srpnu i přímo do květináčů.  



Festival 68 Výnosná naťová, bujně rostoucí petržel s množstvím tmavě zelených, nezkadeřených listů, odrůda netrpí na podzim padlím. Stará bulharská odrůda. 



Kudrnka Naťová kadeřavá petržele s tmavě zelenými, velmi silně zkadeřenými listy na středně dlouhých tlustých řapících, netrpí padlím.




Pastiňák setý (Pastinaca sativa L.) 

Pastiňák je zatím méně používanou zeleninou, pěstuje se pro kořeny, které se vzhledově velmi podobají petrželi, chutí připomínají mrkev. Ve srovnání s mrkví však obsahují více vitamínu C – 180 mg na 1000 g – a méně provitamínu A, z dalších vitamínů pak obsahují vitamín E a B 12. Pastiňák je plodinou druhé tratě, pěstitelsky nenáročný. Vyhovuje mu vlhčí prostředí, daří se mu i ve vyšších polohách, snáší i mírné zastínění. Vyžaduje hluboké hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu, čerstvé hnojení působí nepříznivě na skladovatelnost. Sejeme brzo na jaře do řádků 30 cm vzdálených, v řádku jednotíme na 4 – 7 cm. Sklízíme na podzim, dobře přezimují na záhoně.

Má nebezpečnou nať, na citlivé osoby může působit šťáva z natě jako Bolševník.

Dlouhý bílý Velmi výnosná odrůda s dlouhým kořenem, odolná proti chorobám, rostlina je bujného vzrůstu, kořen je kuželovitý, 25 – 30 cm dlouhý, ostře zakončený, okrový.



Albion F1 Velmi výnosný hybridní pastiňák anglické provenience, kořen je bílý a nežloutne ani při dlouhodobém skladování, má výrazně řepovitý tvar.



Přednášku zaznamenal Jiří Procházka

Přednáška je doplněna obrázky a informacemi z webowých stránes SEMO a.s. Smržice