Mgr. Jitka Houšťová: Podzimní a dušičková vazba
Jedná se o podzimní výzdobu domácností, předzahrádek apod., lze ji objednat ale stojí PENÍZE.
Sesazovaná nádoba – rozvrhnout kompozici, vyklopit květiny z květináčků a sesadit nádobu. Zalévat mimo období mrazů.
Vypichovaná nádoba, věneček na dveře.
Z čeho ji tvoříme:
Plody
dýně, šípky, plody brslenu, šacholánu, jeřabiny, hložinky. Pozor při umístění aranžmá venku po zmrznutí mohou změnit vzhled.
Šišky – borovicové, douglaska, modřín, vejmutovka. Nepoužívat jedlové šišky – rozpadají se
Sušené květiny – správně nasušit zavěšené květem dolů v chladném průvanu. Pozor na půdě v horku vybledají a žloutnou.
Slaměnky se trhají při rozvití 2 řad okvětních lístků nebo při sušení překvetou. Sklízí a suší se samostatné úbory bez stopky.
Statice s tatarika (jemný závoj), sinuata (letnička), bondueli (žlutá), Suvorovii (růžové ocásky)
Poncirus – zlaté trny
Trávy
Kortaderie (řeže a pelichá – použít lak na vlasy)
Živé květy – chryzantémy, záplevák aster, sasanky (pozor hnědnou)
Květy nechat ve vodě 12 hodin napít a teprve poté píchat do florexu.
Zelený florex připravíme tak, že jej položíme volně na vodní hladinu a on se sám během několika minut napije a ponoří. Při namáčení nesmí být mokrý ze všech stran, protože voda uzavře póry a uvnitř zůstane suchý a nenamočí se. Živé květy v něm vydrží cca 14 dnů.
Mech nejlépe bochánkový používáme k zakrytí florexu. Florex lze také zasypat oblázky.
Kytice
Dekorace nadrátovat na větvičku, listy nadrátovat za řapíky, lze před tím preparovat nasátím glycerolu,aby nekřehly, usušením ale zůstaly pružné. Nadrátování překrýt gutaperčovou páskou.
Okrasná kapusta v kyticích smrdí, je vhodná do truhlíků a má tlustý stonek.
Věnec na dveře musí mít prázdný střed. Na slaměnou podložku věneček, vypichovaný, navazovaný nebo lepený tavným lepidlem. Pozor, nelze lepit plody a listy se silnou kutikulární voskovou vrstvou – nedrží. Polystyrénovou podložku věnečku pro lepeni upravit omotáním textilní páskou. Lepidlo je horké a samotný polystyrén taví.
Vypichovaná nádoba -pozor na propustnost keramiky
Jablka napichovaná na pomocné hůlky se kazí, lepit je tavnou pistolí nelze.
Vypichovaná dýně. Dýni po vydlabání lze použít jako nádobu. V případě, že je nestabilní, buď seříznout dno z vnějšku nebo narazit na hřebíky zatlučené skrz destičku. Florex musí nad nádobou vyčnívat 2 cm ,aby šla dekorace vypichovat také dopředu. Stonky je nutno seřezávat do špičky a zapichovat pořádně. Část větviček a stonků, která bude vpíchnuta do florexu musí být očištěná od listů a trnů. Velké a těžké předměty umísťujeme do těžiště kytice, drobné a lehké na její periferii. Květy je dobré seskupovat.
Vypichovat lze také kříže, srdce a pod. Jde vytvářet lesní věnce a kytice, mechové věnce se šiškami. Borové šišky je dobré používat stopkou ven, pak nevadí jejich otevírání a zavírání při změně vzdušné vlhkosti. Věnce lze také vázat z kladeného chvojí přivazováním na podložku zeleným drátkem. Na podložce ze slámy nebo mechu lze vypichovat z chvojí kytice kulaté nebo ve tvaru kapky. Na žulovou desku je nutné pod věneček nebo kytici položit PE fólii, aby rezavějící dráty neobarvily žulu.
Ze slaměnek lze vytvořit věnečky připichováním jednotlivých květů špendlíky do polystyrenové podložky. Nádobu lze pro vypichování naplnit florexem nebo jílem.
Zapsal J. Procházka