Radek Kotrla: Sortiment paprik pro pole a skleníky

Capsicum anuum L paprika setá syn. p. roční (chybně pojmenovaná od Liného, protože se jedná o trvalku, která  u nás ve vnějších podmínkách nepřežívá zimu).

Dříve nejnáročnější zelenina na teplo, pěstovala se v pařeništích a ve sklenících. Maďaři ji pěstovali na poli. V rámci oteplování se i u nás přesouvá na pole. Po jarním nachlazení ale špatně nasazuje plody, proto vysazujeme později než rajčata ke konci května. Je náročná na hnojení, proto je vhodné pod řádek našlapat do brázdy hnůj. Hnojíme cereritem a ledkem vápenatým. Hnojem jde i mulčovat.

Výsev 10.-15. ledna, používáme velmi ranné odrůdy - Superamy.Hrnkujeme počátkem března. Předpěstováváme při teplotě 18-20°C, teplota nesmí klesnout pod 15°C. Předpěstované sazenice musíme otužit pro výsadbu na ven v druhé polovině května. Výsadbu do skleníku (pařeniště) provádíme v druhé polovině dubna. Ošetřujeme proti mšicím a první květy vyštipujeme, aby sazenice zesílily a nevysilovaly se kvetením a plozením. Při výšce rostlin po kolena by měly odkvést 3-4 květy. Porost nesmí zaschnout, proto pravidelně zaléváme. Přihnojujeme ledkem vápenatým. Plody lze sklízet v technické zralosti, když je plod sice zelený, ale slupka vypnutá a lesklá, nebo v botanické zralosti, když se plod vybarvil – dojde ke změně chuti a paprika je sladká.

Sazenice předpěstováváme vždy po jedné. Pokud na záhoně nevyvazujeme, je možné vysazovat po dvojicích stejně vysokých – opřou se o sebe. Vysazujeme do řádků, z obou stran řádku je cestička, nebo jednotlivě na záhon do trojsponu, kde je ale horší přístupnost.

Papriky se dělí podle chuti na sladké, kořeninové a pálivé; podle tvaru na kapie, jehlance, kvadratické (jsou náročnější na teplo) rohy, jalapeňos, baby, rajčatové, corno, jablíčkové (pro plnění zelím) chilli, habanero, lamio (extra velké), dále podle místa pěstování na polní a skleníkové.


Kapie


   



Lydia, maďarská, vysoký vzrůst – nutná opora tenké plody ale malé 70-80 g

Rafaela F1, nejlepší plod 130-150 g

Radmila F1, plod 100-120 g


Jehlance


 



Amy, při kolísání teplot má antokyanové skvrny

Superamy F1, je vyšší 70-80 cm, plod 170 g

Slávy F1, nejvýnosnější

Slovana F1, je předchůdkyně Slávy F1, zvládne i velké výkyvy teplot

Rubinova, je rozkleslá, vysazujeme po dvojicích, plod 180 g, je náročná na vodu

Montana, vyšší vzrůst a malé plody 70-80 g


Kvadratické


  



Oremy F1, sklízíme pouze v botanické zralosti

Saskia, rozkladitá silnostěnná, lze sklízet zelená

Gelby F1, vyšší

Rubika F1, do skleníku

Granova, stará odrůda snese výkyvy v závlaze

Kvadry F1


Rohy


 



Sladké - Spiralus, Semaroh, Bělorožec, Sora

Pálivé – Beros, Ohnivec, Pálivec


Jalapeňos


  


Hamík - dozrává později až v září

Corno - délka plodů 20-25 cm

Komtesa F1


Jablíčkové


   



Jablina, plod 90 g

Ilika, má slabou stěnu


Lamyo




do skleníku  4 plody na rostlinu.

Alcelo F1

Theos F1



Zapsal j. Procházka