Zájezd

Jarní zájezd 20. 5. 2017 – směr Brodek u Konice, Boskovice, Černá Hora

ZO ČZS zorganizovala dne 20. 5. 2017 první plánovaný zájezd letošního roku pro členy organizace a jejich blízké příbuzné a známé.  Organizátorem zájezdu byla p. Jarmila Kolářová.

Účastníci zájezdu se sešli v 6,30 u obchodního domu Albert, dále jsme nabrali naše členy v Brně u kavárny Bohéma a vydali se autobusem firmy TOROS doprava, s.r.o směrem do Brodku u Konice do firmy Naděje.

Brodek u Konice firma Naděje

Mott Není bylina, aby na něco nebyla

Firma Naděje v Brodku u Konice vyrábí výtažky (tinktury) jednak bylinné, také pupenové. Dalšími produkty jsou i výtažky, které jsou obohaceny o betaglukan, dále pupenové výtažky s energií včelího biopole a další produkty.

Po příjezdu do Brodku u Konice se nás ujala sama majitelka firmy Mgr. Jarmila Podhorná, která nám udělala přednášku o své práci, o firmě a svých plánech.

Lásku k bylinkám zdědila po maminčině mamince. Cestu k bylinkám si však našla až po smrti svého manžela. Začala se zajímat více o léčivé byliny a alternativní zdravotní postupy. Začala pěstovat byliny a z nich vyrábět tinktury. Založila firmu Naděje.

 Byliny i pupeny se sbírají v ekologicky čistém  prostředí. Na nápad založit jedinečnou pupenovou zahradu v Brodku u Konice  ji přivedl Josef Dostál, bývalý ředitel Průhonického parku. Bylinářka pěstuje bylinky na dvou hektarech. Tuto zahradu jsme si mohli také prohlédnout. V čisté přírodě se nachází unikátní zelená oáza, na kterou navazují laboratoře, výroba bylinných tinktur, mastí a olejů. Rozvíjí tu u nás dosud málo známou tzv. gemmoterapii, která využívá léčebné síly pupenů stromů a keřů.

Pupeny, které tu rovnou zpracovávají, dávají největší sílu, když se v březnu a dubnu nalévají. Obírají je ručně z větví stromů prořezávaných právě na jaře.

Paní Mgr. Podhorná i v důchodovém věku má velké plány. Říká:“Kdybych měla kupu peněz jako někteří boháči, vybuduji regenerační centrum pro nemocné, kteří mají hluboko do kapsy.“ Řídí se heslem: Nevynechat pomoc bližnímu.

Návštěva firmy Naděje pro nás byla velice poučná, přinesli jsme si materiál s informacemi a také jsme měli možnost nakoupit různé produkty pro naše zdraví a sazenice bylin.

Paní Mgr. Podhorná na základě zaslaného emailu s popisem zdravotních problémů zasílá také své produkty na dobírku.

www.nadeje-byliny.eu 

 

 

 

 

 

 

 

 Po návštěvě firmy Naděje v Brodku u Konice jsme zamířili do zahradnictví Lebiš v Boskovicích.

Zahradnictví LEBIS založil v roce 1935 zahradník p. Jaroslav Lebiš. Zahradnictví zůstalo po celou dobu soukromým majetkem. V roce 1982  se zde začalo soukromě podnikat, bez povolení úřadů. Zahradnictví se zabývá produkcí balkonových květin se specializací na pelargonie, petúnie, surfinie a jasmínokvětý lilek.

I zde jsme si mohli nakoupit produkty zahradnictví. Zadní prostory s mohutně vzrostlými muškáty však nebyly přístupné. Také ještě celé prostory nebyly připravené v celé své kráse – viz foto.

 

 

 

 

 

 


Po návštěvě zahradnictví byl na programu oběd v restauraci Záložna v Boskovicích. Jídla byla připravena dle naší poskytnuté objednávky před příjezdem. Jelikož bylo docela chladné počasí, posezení v restauraci bylo příjemné.

 

Odpolední program jsme zahájili prohlídkou zámku v Boskovicích.

Na místě dnešního boskovického zámku stával původně dominikánský klášter. Po zrušení tohoto kláštera zde byla zřízena na krátko manufaktura. Přestavba komplexu na zámek byla provedena v letech 1819-1826. Prvními majiteli byli Ditrichštejnové, kteří byli zároveň majiteli místního hradu. Ty roku 1856 vystřídali Mensdorffové, kteří jej vlastnili do roku 1950, kdy jim byl majetek znárodněn. V zámku pak našlo sídlo Muzeum Boskovicka. Rodině Mensdorffových byl majetek vrácen opět v roce 1991. V části zámku nyní bydlí majitelé.

Návštěvníky nejvíce upoutají předměty výjimečného charakteru např. měděný globus.

Ze samotného zámeckého interiéru vyniká např. velkolepý taneční sál, který je dodnes využíván jako koncertní síň. Boskovický zámek také nabízí reprezentační prostory pro pořádání seminářů, prezentačních akcí, svateb apod.

U zámku se nachází také zámecká zahrada, kde je možné příjemné posezení s občerstvením.

Po posezení v zámecké zahradě jsme se vydali na poslední exkurzi a to do pivovaru Černá Hora.

Pivovar Černá Hora je nejstarším fungujícím pivovarem na Moravě. První neoficiální zmínka o vaření piva pochází již ze 14. Století. První přímý důkaz o existenci pivovaru je z roku 1530.

Zúčastnili jsme se hodinové prohlídky, navštívili jsme historické i moderně zařízené prostory a dověděli jsme se vše podstatné o historii pivovaru, výrobě piva a sladu.

 

 

 

 

Po této velice zajímavé exkurzi (bohužel bez ochutnání produktů) jsme se vydali na cestu domů. 

Účastníci zájezdu byli spokojeni i přes chladné počasí a tak se můžeme všichni těšit na další zájezdy s odbornou tématikou, která naše organizace plánuje pořádat.

Vypracovala: Marta Fišerová

2017