Jakub Filip: Kompostování pomocí kalifornských žížal.

Přednáška Jakuba Filipa ze dne 4.9.2017 na téma Kompostování pomocí kalifornských žížal.


Pan Jakub Filip ve společné rodinné firmě s otcem Ing.Petrem Filipem v Lužici u Hodonína se zabývá  chovem kalifornských žížal a jejich využitím při kompostování rostlinných odpadů, jehož výsledkem je VERMIKOMPOST.  Název kalifornské žížaly nemá s Kalifornií nic společného, tak se nazývají jen u nás a na Slovensku, jinde se jim říká např. červené žížaly.


Kvalita vyrobeného vermikompostu je podstatně vyšší než u běžného kompostu. Vermikompost je složen z unikátní kombinace enzymů, huminových kyselin a minerálních látek, nezapáchá.  Vermikompost se snadno vstřebává, takže jej lze aplikovat jak přímo na povrch půdy, např. na travnaté plochy, tak při hnojení rostlin, kdy se zapravuje do půdy v dosahu kořenů rostlin.


Kalifornské žížaly jsou určeny jak pro domácí využití, tak i pro firmy a obce.  Tento způsob kompostování je vhodný  pro jakýkoliv i problémový biologický odpad, jako ořechové listí, psí exkrementy, shnilé a plesnivé ovoce a jiné zbytky, které do běžného kompostu nepatří. Žížaly zpracují i slupky citrusů, seno, slámu, hnůj – musí být odleželý, ne čerstvý ( nesnášejí čpavek). Nezpracují slupky od rajčat.  Žížaly nemají zuby, potrava musí být mokrá, zahnívající, plesnivá. Nesnáší hlínu, netráví ji. Žížaly se množí  až 14x ročně, v praxi podle podmínek, ve kterých žijí. Na povrchu těla mají štětinky, jakoby šustí. Biologický materiál projde trávicím ústrojím kalifornských žížal a žížaly ho vylučují v podobě trusu. Trus je hutný, černé barvy, takže připomíná černozem.

 


V běžném kompostu nejsou obsaženy mikroorganismy, které by jej rozkládaly takovou rychlostí jako kalifornské žížaly. Běžné žížaly nerozkládají kompost tak intenzivně. Také je možné zpracovávat odpady ze zemědělské, vinařské (zbytky po lisování), odpady ze zelinářské a ovocnářské výroby. Při správné technologii chovu dovedou kalifornské žížaly vyčistit i nebezpečné odpady, např. kaly z čistíren odpadních vod, nebo pevný odpad z bioplynových stanic zpracují na ještě kvalitnější hnojivo.


 


Biologický odpad je navíc zpracováván i během zimy, takže na jaře je podzimní kompost již zpracován. Rychlost zpracování záleží na poměru hmotnosti počáteční násady žížal a hmotnosti biologického odpadu. Odpad vzniklého vermikompostu je 5 -6 x menší než objem původního odpadu.


Zásady vermikompostování:
a) Dodržet teplotu chovu do 35°C
b) Dodržet optimální vlhkost – přibližně kolem 60%. Vlhkost lze zjistit zmáčknutím chovného substrátu v dlani, kdy se substrát musí dát vytvarovat.


Kalifornské žížaly snadno přezimují, protože při rozkladu biologických odpadů se uvolňuje teplo. V zimě vzniká na povrchu chovu tenká zmrzlá vrstva, pod kterou žížaly žijí. Proto musí být velikost chovu na zimu minimálně 1 m3, aby měly žížaly dostatek prostoru pod zamrzlou vrstvou krmiva.
Vermikompost neobsahuje patogeny, je vhodný pro obnovu vyčerpaných půd, díky vysokému PH (asi 8) také pro kyselé půdy. Obsahuje trávicí enzymy kalifornských žížal. Při jeho použití není potřeba dodatečně hnojit. Zvyšuje se odolnost rostlin proti chorobám a živočišným škůdcům a úrodu až o 30%.
Domácí kompostér se dá pořídit levně, třeba z kýblů od barev, z krabic na papír, na zahradě lze kompostovat volně nebo v ohrádce. Průmyslově vyráběné kompostéry už jsou samozřejmě dražší.
Bližší informace můžete najít na webových stránkách vermikompostovani.cz nebo přímo osobně u majitelů, kteří vám poskytnou potřebné informace a rady přímo na míru.


Cena násady kalifornských žížal pro maloodběratele:
Při osobním odběru 20Kg: 500 Kč 
Při zaslání Českou Poštou 15Kg: 500 Kč + poštovné 350 Kč
Toto množství zpracuje 1m3 – 1,5m3 odpadu ročně.
Násada kalifornských žížal umožní odběratelům si založit vlastní chov kalifornských žížal pro další roky, investice je jednorázová.


Podle přednášky a poskytnutého propagačního materiálu
sestavila Ing.Libuše Peclová