Ing. Bohumil Zavadil: Růže, jejich rozdělení, řez růží, choroby a škůdci růží

Přednáška Ing. Bohumila  Zavadila na téma Růže, jejich rozdělení, řez růží, choroby a škůdci růží, konaná dne 6.3.2017


Růže jsou rozšířené po celém světě. U nás byla hojně rozšířená růže šípková, růže mnohokvětá.  Růží existuje obrovské množství  mnoho druhových kříženců.


Zatím co  u dřevin, stromů a  keřů převažuje obliba u mužů, u žen spíše převažují byliny, květiny. U růží je obliba vyrovnaná, což dokazuje, že v Rosa klubu jsou zastoupeni muži i ženy napůl. Růže jsou něco mezi dřevinami a květinami.


Obliba růží byla už ve starověku, jak dokazují  rytiny na pyramidách. V Egyptě byly obrovské plantáže růží. Z květů se sbíraly okvětní lístky a vozívaly do Říma, kde se používaly k vysypávání cest při slavnostních příležitostech.


Z růže se stala ve středověku kultovní květina, nazývaná růže Panny  Marie. Pěstovala se v klášterech, sloužila k výzdobě kostelů. Vyráběly se z nich různé mastičky, růžová voda, která se používá v kosmetice i kuchyni. V polovině 19. století  nastal obrovský rozmach v pěstování, další vlna pak ve 20.-30. letech 20. století.


Rozdělení růží:
- Záhonové

  • čajové, krásné, po odkvětu nehezké, hnědnou–
  • polyantky jsou menšího vzrůstu, 50-60 cm, max. 80 cm, mají obrovské množství květů. Mají samočistící vlastnost , po odkvětu  lístky spadnou. Většinou se neřežou do kytic.
  • floribundy – na jednom stvolu mají  větší množství květů – po odkvětu jsou nehezké


- stromkové  vyžadují při pěstování větší úsilí, špatně přezimují. Kvetou od 20.5. , koncem června odkvétá
- Sadové růže
- Popínavé – nejsou odolné proti mrazu, ale pokud zmrznou, většinou znovu obrazí
- Miniaturní, pěstují se jako pokojové, na záhonu jsou nespolehlivé (jsou pravokořenné)


 

 

 

 

 


Rozmnožování
-semeny
-řízky  dřevitými nebo bylinnými  – náchylné na zmrznutí kořenů
-očkováním na semenáčky Rosa canina (růže šípková). Chceme dosáhnout, aby  rostliny nebyly moc vysoké. Očkováním přenášíme jedno jediné očko
- roubováním – stromkové růže se roubují ve výši korunky

Výsadba
Doba výsadby : druhá polovina listopadu, nebo březen, tedy teď. Pokud budete kupovat v hypermarketech, kupujte hned, nečekejte na doprodej – to už budou rostliny vysušené
Technika výsadby
Růže jsou citlivé na zasolení, nesnáší velké dávky živin, rostou prakticky na všech stanovištích, jsou hodně odolné. Vykopeme jamku, na dno dáme trochu kompostu do pyramidy. Vložíme sazenici tak, aby místo očkování bylo max 1-2 cm pod povrchem. Zasypeme, důkladně sešlapeme, aby zemina dál nesedala. Sázíme do sponu 50 x 50 cm, lépe 50x60 cm, lépe se ošetřují.


 

 

 

 

 


Řez růží
Na podzim není nutný, ale dobrý. Seřežeme asi na 30 cm, hodně pozdě ,až koncem listopadu. Na jaře (od konce února do poloviny dubna) řez provedeme až na 15 cm. Odstraníme vše, co roste dovnitř, všechny tenké větvičky (vousy). Necháme jen silné, zdravé větvičky, na celé rostlině max 15 pupenů.
Letní řez provádíme po odkvětu růží  za 3.-4. listem, pak znovu vyraší. Řežeme postupně, abychom měli na keři stále nějaké květy. Růže kvete 6 týdnů po řezu, tedy chceme-li květy v určitém termínu, řežeme 6 týdnů před tímto termínem.
Odkvetlé květy odstraňujeme, aby se netvořily šípky. Rostlina by „měla splněno“ a dál by už nekvetla.

Ošetřování růží
Okopávka, horní 2-3 cm půdy  nemají být vlhké. Zálivka není nutná. Hnojení na jaře, rozsypat po povrchu, mělce zapracovat. Před zimou řez na 30 cm, přihrnout zeminu  nebo zakrýt chvojím, aby místo očkování bylo skryto před sluníčkem. Borku nepoužívat,mohla by plesnivět.
Stromkové růže se sází tak, že rostlinu usadíme  šikmo ve sklonu 30° od kůlu a potom ke kůlu přivážeme. Na zimu pak odvážeme, kmen opatrně ohneme až k zemi, přikolíkujeme a kmínek i korunku zakryjeme chvojím.
Na jaře potom odkryjeme, znovu kmínek přivážeme ke kůlu.


 

 

 

 

 


Choroby růží
- Padlí – houbová choroba
- Černá skvrnitost – houbová choroba, ošetřujeme fungicidy
- Mšice – postřik Pyrimorem
- Svinutý list – pilatěnka drobná, nedělá velké problémy

Různé:
V Rajhradě je národní genetická banka růží od českých pěstitelů. Evidují asi 400 druhů,  z těch se nasbíralo asi 150, ostatní nerostou, nebo špatně. Dostávají jen základní ochranu.

Dotazy:
-stříhat či nestříhat půdopokryvné růže- Odpověď : stříhat každý rok, nechat jen delší  tažné výhony, jinak by to byla džungle.
- Jak ošetřit buxus (krušpánek), napadený škůdcem zavíječem zimostrázovým. Při prvním objevení škůdce prohrábnout hráběmi, aby se porušily pavučinky , stříkat Mospilanem, Karate, postřík po týdnu až 3x opakovat

Zaznamenala  Ing. Libuše Peclová