Přednáška Ing. Miroslava Kostelníčka na téma Čarověníky

konaná dne 5.10.2015 v průběhu členské schůze ZO ČZS Šlapanice.

Ing. Miroslav Kostelníček vystudoval zahradnickou fakultu Mendelovy univerzity v Lednici. Na téma Čarověníky napsal diplomovou práci i knihu Čarověníky v naší zahradě. Doma má menší zahradnictví, jeho otec Miroslav Kostelníček st., který sběratelství čarověníků propadl, má velkou sbírku čarověníků  (rodinná firma Okrasné dřeviny Jalubí) na ploše asi 2 ha v Jalubí u Uherského Hradiště.

Čarověníky, též nazývané čarodějné metly nebo věníky jsou vlastně shlukem znetvořených větví stromů jehličnatých i listnatých. Vznikají buď následkem chorob, nebo následkem buněčné mutace v extrémně nepříznivých podmínkách (sucho, horko, mráz, silně znečištěné ovzduší). U nás se ve větší míře vyskytují v Krušných horách nebo Krkonoších, na Hoře Sv.Sebastiána  je až 1000 takových rostlin. Vyskytují se ale také v okolí Strážnice na borovicích. Je zde písčitá půda a extrémní sucho. V přírodě vznikají samovolně. Lidé si podobné mutanty záměrně šlechtí například v ovocnářství. Snaží se je přinutit zmutovat působením gama záření, UV zářením, rentgenováním. Potom vybírají ty nejzakrslejší jedince, kteří tak dali vzniknout předchůdcům dnešních sloupcovitých jabloní. Čarověníky jsou extrémně odolné vůči nepříznivým podmínkám, stačí jim malé množství slunečního záření. Někdy však dochází ke zpětné mutaci. Jeden pupen jako by si vzpomněl, jak původně rostl a najednou roste část rostliny na čarověníku úplně jako normální strom.

Na bohaté obrazové dokumentaci nám Ing. Kostelníček ukázal velké množství druhů čarověníků na jehličnanech (např. dochází k tvorbě velkého množství dekorativních šišek, které rostou každým rokem, někdy dochází ke změně barvy jehliček, jindy rostou šišky velké jako klobásy), tak i na listnatých stromech (kaštan, buk, bříza, jinan dvoulaločný – Ginkgo biloba).

Roubováním a výběrem se dá vypěstovat mnoho sličných tvarů, jehlanovitých, kulovitých, převislých i různě kaskádovitých.

Čarověníky jsou rostliny pro extrémní podmínky. Má-li někdo zájem a má taková nějaká místa, kde těžko něco roste, „kamenolom“ – plochy vysypané kamínky, pak pro ně jsou čarověníky jako stvořené.  Ing. Kostelníček nabízí zájemcům zhotovení návrhu výsadby, stačí jen fotografie zahrady a popis podmínek (slunečná poloha, stín, polostín, vlhko, sucho, vlastnosti půdy).

Kdo má zájem zjistit o čarověnících něco víc, pak je možno navštívit webové stránky nebo zakoupit výše jmenovanou knihu, kde je údajů mnohem více, nebo osobně navštívit firmu v Jalubí.

 

 

Sestavila Ing.Libuše Peclová

6.10.2015