Alois Gruber: Pěstování jahodníku


Podmínky:

Nedůležitější pro pěstování jahodníku je příprava půdy. Jahodník je celkem přizpůsobivý, ale nejlepší je hlinitopísčitá půda o pH 5,5 – 6,5. Do jílovitých půd proto přimícháváme písek a rašelinu. Jahodník pěstujeme na záhonu max. 3 roky a potom zakládáme záhon nový. Musíme dopředu plánovat, kde budeme tento záhon mít. Neměli bychom pěstovat jahody nejméně 3 roky (i více) na stejném místě.


Výsadba:

Jahodník nesnáší čerstvé hnojení, vápník, zaplevelené půdy. Nevhodná jsou také draselná hnojiva, obsahující chlor. Vhodné předplodiny jsou cibule, česnek, rané košťáloviny, rané brambory. Nejméně 4 týdny před výsadbou půdu zryjeme, přidáme kvalitní kompost, cererit nebo NPK. Musíme počkat, až půda slehne. Neměli bychom také sázet do suché půdy, je-li sucho, je lepší počkat až do září. Při jarní výsadbě se připravujeme o bohatší úrodu. Sázíme pomocí lopatky (ne kolíkem). Vyhloubíme jamku, vsadíme rostlinu, zahrneme, důkladně přimáčkneme. Nesmíme zahrnout kořenový krček. Doporučený spon 20 x 60cm. Výhoda výsadby do černé netkané textilie: udržuje vláhu, brání zaplevelení. Nevýhody: stěhují se pod ni myši, nemají kam zakořenit odnože (musely by se cíleně odnože zapouštět do malých květináčků). Mírné zaplevelení přes zimu nevadí (ptačinec žabinec). P.Gruber po 30 letech zkušeností netvrdí, že jahody jsou mrazuvzdorné. Při nepříznivých podmínkách musíme jahody před mrazem chránit.


 

 


Jarní ošetřování:

okopat, přihrnout (pozor na srdíčka). Pokud jsme hnojili na podzim, stačí zalít roztokem ledku. V případě hrozby jarních mrazíků v květnu je možno přikrýt netkanou textilií nebo postříkat Kuprikolem.

U nás pěstované jahody jsou samosprašné, můžeme pěstovat jen jeden druh. Pokud však máme víc druhů, bývají plody lepší. K urychlení zrání můžeme záhon překrýt netkanou textilií (tunely). Plody sklízíme s kalichem a krátkou stopkou, nahnilé plody likvidujeme (do popelnice).

Po sklizni jednorázově odstraníme odnože, přihnojíme NPK nebo cereritem, okopeme i hlouběji. Pokud jsou na listech známky choroby, okamžitě posekáme a odstraníme do bio kontejnerů.


Škůdci a choroby jahodníků:

Květopas jahodníkový – brouk, který do květních poupat klade po 1 vajíčku. Larvy potom poupata vyžírají. Ochrana postřikem Zolone, Karate, Decis při 15°C, když se začnou tvořit poupata a potom postřik 2-3x opakovat, dokud se tvoří poupata.

Svilušky – roztoče, které napadají spodní stranu listů. Následkem sání jsou listy drobně skvrnité, na spodní straně a vrcholech listů se objeví jemné pavučiny. Listy předčasně hnědnou a zasychají. Chemicky ošetřujeme až po sklizni přípravkem Omite (28 dní ochranná lhůta)

Antraknóza – skvrnitost jahodníku je houbové onemocnění. Při napadení se na řapících listů, kořenových krčcích a kořenech tvoří tmavé nekrózy, na dozrávajících plodech se tvoří vodnaté propadlé skvrny, které hnědnou. Plody jsou hořké. Ochrana preventivně postřikem Ortiva, ochranná lhůta 7 dní.

Padlí jahodníkové – houba, která na listech, stopkách i plodech tvoří bílý nebo narůžovělý povlak. Listy se svinují nahoru. Plody jsou tvrdé, nedobré. Chemické ošetření se provádí před květem nebo po sklizni (u množitelských porostů) fungicidy Kumulus, Sulikol. Nejvíce jsou napadány přehoustlé, bujně rostoucí, dusíkem přehnojené porosty.

Plíseň šedá (botrytida) se projevuje téměř výhradně na plodech. Na jahodách se objevují nejdříve světlejší až hnědé skvrny, přičemž plíseň si vybírá spíše zralé nebo dozrávající plody. Pomáhá vzdušný, nezahoustlý porost, nepřehnojení dusíkem. Postřik přípravkem Rovral (ochr.lhůta 10 dnů), fungicidem Mythos (3dny)

Bílá skvrnitost listů - typické skvrny, které mají bělavý nekrotický střed. Parazit přezimuje na napadených listech. Při časném a silném napadení je vhodné posečení porostu po sklizni s následným fungicidním ošetřením Dithane, Kuprikol. Chemická ochrana se provádí především u množitelských porostů.


Doporučené odrůdy:

Vzhledem k tomu, že Moravany (kde má p.Gruber svůj pěstitelský podnik) a Šlapanice mají obdobné půdní i klimatické podmínky, doporučuje pěstování těchto odrůd:


Jednouplodící:

Honeyoe: velmi raná odrůda, první plody velké, ostatní střední. Plody kulovité, tmavě červené. Rostliny odolné proti listovým chorobám, vyžadují lehčí půdu. Doporučený spon 30x60 cm.

Polka: raná odrůda,plody velké a pevné, kuželovité, vhodné na zpracování. Vysoce výnosná odrůda, odolná, netrpí chorobami

Daroyal: raná odrůda, hodně plodná, odolná proti chorobám, náročná na dostatek vody

Rumba: raná odrůda,nenáročná,vysoce výnosná, má velké, lesklé a chutné plody, vysoce odolná na všechny známé nemoci

Darselect: poloraná odrůda, vytváří chutné a velké tužší plody. Květní stvoly mají dlouhé stopky, je vhodné podložit pásy textilií

Korona: poloraná odrůda, 1. plody jsou velké, tmavočervené, chutné, velmi sladké

Senga Sengana: středně zrající, lesklé tmavočervené plody, vhodné ke konzervování a mrazení, výborná chuť. Při deštivém počasí hnije. Doporučený spon 40x80 cm.

Karmen: poloraná moravská odrůda s obrovskými plody výborné chuti, bujná, úrodnost střední

 novější poloraná odrůda

Figar: nová poloraná odrůda

Sonata: poloraná odrůda, velké těžké plody, lahodné

Olivie: pozdní odrůda českého původu, má velké plody, doporučený spon 30x70cm

Tenira: pozdní odrůda, plody jsou obrovské, kuželovitého tvaru, oranžově červené barvy, méně výrazné chuti, velmi plodná. Spon 30x70cm

Symphony: pozdější odrůda, má světlejší plody středně velké, vysoký výnos. Odolná proti mrazům, vyžaduje závlahu.

Salsa: pozdní odrůda, vysoce produktivní, velké šťavnaté plody

Florence: pozdní odrůda, plody jsou obrovské, kuželovitého tvaru, červené barvy, chuť je středně sladká, středně aromatická.


Stáleplodící

Doporučuje se výsadba na jaře. Během roku se musí přihnojovat (Cererit, Kristalon- zálivkou)

Odrůdy Aromas, Selva,  Diamant.


Převislé: ( pnoucí odrůdy neexistují)

Nejlepší odrůda Mara de Bois, hodí se na terasy, balkony. Plodí na odnožích. Sazenice jsou dražší, vysoká úrodnost.

Zaznamenala ing.L.Peclová