100 let od založení Okrašlovacího spolku ve Šlapanicích

V letošním roce 2012 si připomínáme významné výročí a to 100 let od založení Okrašlovacího a zalesňovacího spolku pro Šlapanice a okolí. Tento spolek byl ustanoven 17. března 1912. O činnosti této první organizace ve Šlapanicích se dochovaly písemné záznamy, zápisy ze schůzí a valných hromad, které máme k disposici.

 

 

 

 


Pro plnou velikost klikni na obrázek

 

Již v září 1912 měla nová organizace 24 členů zakládajících a 210 členů přispívajících. Zakládající členové byli ti, kdo vložili obnos 20 kč nebo odpovídající materiální hodnotu, členové přispívající platili 50 hal ročně.


Ze stanov spolku vyjímám:

Účelem spolku jest krajinu v obvodu obce Šlapanice a jeho okolí okrášliti, ušlechtiti a v zdravotním ohledu povznést.

K dosažení tohoto účelu bude spolek působiti:

    1. Zalesňováním příhodných prostor, vysazováním stromořadí ovocných vedle silnic, cest, stezek a jiných příhodných míst, zároveň pečuje o to, aby sady zachovány byly.
    2. Spolek bude přihlížeti k zařizování a opravování obecních silnic, cest, stezek, obecních chodníků, lávek a urovnání místních prostor.
    3. U čištění a upravování potoků, vodovodů, studní, výkalových stoků
    4. Přičiňuje se všemožně, aby užitečné ptactvo chráněno bylo

Je zajímavé pročítat ony staré dokumenty, poznávat, v jakých podmínkách se naši předchůdci snažili o zvelebení naší obce, ať už parku, hájku , stromořadí a jakými problémy se setkávali.

Ze zprávy Ondřeje Baroše za rok 1920 a vlastně za všechna léta válečná, poněvadž od počátku války neměli možnost se sejít, vybírám:

  • Na jabloních na silnici Tuřanské prováděl jednatel ( Baroš) pokusy s různými preparáty ku ničení škodlivého hmyzu, zejména mšice krvavé. Výsledky byly uspokojující, bohužel mšice se opět na stromech zahnízdila, poněvadž po několik let nebylo proti ní nic podnikáno.
  • Na ulici Čechové u tržiště bylo vysázeno několik líp, které se sice ujaly a pěkně rostly, byly však některé zlomyslnou rukou zničeny.
  • Na stráni za parkem vysázeno 3000 kusů sazenic smrčků z nichž značná část hned po vysazení poškozena a ukradena.
  • Část z nich se ujala, těmto ale byla opět nerozvážným jednáním mnohých místních lidí zasazena rána tím, že akáty na této stráni surovým způsobem vymýtili čímž zbavili sazeničky potřebného stínu.

Jak je vidět, v mnohém se v tomto ohledu moc nezměnilo.


Mnoho dalších zajímavostí by se dalo ze zápisů připomenout, ale to by vyžadovalo více času. Činnost spolku byla ukončena po 20 letech činnosti v r. 1932. Po zániku této organizace se po nějaké době našli jak u nás, tak na mnoha místech republiky další nadšenci, kteří se pokoušeli o podobnou prospěšnou činnost. O tomto však nemáme k disposici písemné záznamy.


Tyto organizace byly na ustanovujícím sjezdu v Praze 29.9.1957 sjednoceny do Československého ovocnářského a zahrádkářského svazu. Náš nynější Český zahrádkářský svaz je jeho přímým pokračovatelem.


Únor 2012

Podle zápisů ze schůzí tohoto spolku pro příspěvek na výroční členskou schůzi ( sestavila Ing. L. Peclová )

 

Zpět na historii