Zájezd do Itálie
Zahrádkáři na cestách ve slunné Itálii
Zpět na zájezdy
Letos již popáté odjeli zahrádkáři ze Šlapanic na pobytově-poznávací zájezd do Itálie, aby poznali zase další část teto Mekky turistů. Pobyt jsme měli zajištěn na 8 nocí v elegantních přímořských lázních Lido di Spina, které jsou situovány v deltě řeky Pád, mají bohatou zeleň, široké písčité pláže s jemným pískem a pozvolný přístup do more. Odjížděli jsme v pátek 7. září 2001 večer.V sobotu ráno jsme se zastavili v Dolomitech snad nejkrásnějších horách Evropy. Od malebného jezera Misunna (1750 m) jsme serpentinami vyjeli k chatě Auronzo do výše 2320 m pod vrcholy štítů Tre Cime di Lavaredo. které jsou nejpopulárnějším seskupením Dolomitů a nejfotografovanějšími horami této části Dolomitů. Nemohli jsme se vynadívat na tento svět bizarních rozeklaných štítů, dosahujících výše i přes 3000 m, které nás obklopovaly ze všech stran a představily se nám v plném slunci.
Pro plnou velikost klikni na obrázek
Po turistické procházce mezi horskými velikány sjíždíme do jedinečného města Cortiny ď Ampezzo, srdce a středu Dolomitů, orámovaného nádhernou kulisou hor. Prošli jsme se po rušné kolonádě s množstvím obchodů, kaváren, hotelů vyzdobených záplavami květin. V poledne se loučíme s Dolomity a navečer jsme ubytováni v Lido di Spina. Zde jsme trávili chvíle odpočinku a relaxace, využívali koupání v moři, také jsme navštívili místní moderní kostel, blízké trhy, četné obchody, zašli si společně ochutnat italskou pizzu aj.
Ubytování bylo pěkné v oddělených dvouložnicových apartmánech s pěkným velkým obývacím pokojem, vlastním sociálním zařízením, kuchyňským koutem s ledničkou, s balkonem nebo předzahrádkou
Po poledni jsme navštívili jedno z nejvýznamnějších poutních míst Evropy - Assisi, rozložené na umělých terasách kopce Monte Subasio. Stojí na místě etruského města. Již zdaleka je vidět monumentální chrámový komplex s opevněním. Město proslavil sv. František, který se zde r. 1182 narodil jako syn obchodníka s látkami, byl vojákem, později mnichem, zakladatelem řádu a v r. 1226 zde zemřel. Hlásal naprostou křesťanskou chudobu. Nejprve jsme se zastavili v podhradí v rozsáhlém barokním chrámu Panny Marie andělské, s velikou kopuli a přilehlým klášterem, kde největší historickou cenu má kaple Portincule ze 4. stol., včleněná dovnitř chrámu. Portincule je původní název kostelíku, při němž sv. František vybudoval hlavní řádový klášter, a proto je také uctívána jako kolébka řádu františkánů. Zde se také zaslíbila Bohu dívka Klára (S. Chiara), která měla velký vliv na naši Anežku Českou, a s kterou si dopisovala. Byly zachovány 4 dopisy, které poslala sv. Klára do Prahy sv. Anežce České a tato pak založila r. 1234 první klášter klarisek v Praze na Františku. Cenný hlavní oltář chrámu je z r. 1323, vpravo je kaple Transito, postavená nad místem, kde sv. František zemřel, položen na hole zemi. Tak jako i v jiných chrámech, i zde v chrámě s krásnou akustikou jsme si společně zazpívali známé mariánské písně. Odtud jsme se přemístili do historického centra Assisi, zaparkovali u brány sv. Petra a branou sv. Františka jsme vystupovali ke chrámovému komplexu (foto). Po cestě nás provázely nádherné výhledy. Stavba Dolního chrámu započala již r. 1228 (dva roky po smrti sv. Františka, který byl v tomto roce svatořečen), zakončena r. 1253. Jde o jednu z nejstarších gotických staveb Itálie, je zachována v téměř původní podobě. Pracovali na ní tehdejší nejvýznamnější umělci. Má dvojitý goticky portál, uvnitř bohatě zdobena vzácnými freskami s výjevy ze života Krista a sv. Františka. V kryptě pod chrámem je hrobka sv. Františka, na jiném místě jsou uloženy jeho relikvie, např. pytlové roucho, opánky, pastýřská trubka, vlastnoručně sepsaný první františkánský řád a další písemnosti. V Horním chrámu je rovněž bohatá výzdoba, v průčelí nádherné kruhové okno (rozeta). Vynikající malíř Giotto (Džoto) vytvořil v hlavní lodi 28 rozměrných fresek s výjevy ze života sv. Františka a se scénami ze Starého i Nového zákona. Některé fresky po zemětřesení v r. 1997 doposud nebyly obnoveny. Okna mají sklomalby ze 13. stol. Ve volném čase bylo možno projít úzké strmé uličky, přeplněné obchůdky se suvenýry, s mnoha historickými domy, navštívit další kostely. Někteří stihli navštívit i pevnost a vzdálený kostel sv. Kláry, další gotickou stavbu z 13. stol. s prostorným průčelím, uvnitř s významnými freskami, kde pod hlavním oltářem je pochována sv. Klára (1191-1253). Zpět jsme se vraceli pěknou panoramatickou cestou pohořím Serra di Burano, dosahujícím výšky 1600m
V pátek jsme navštívili Santarcangelo (Santarkandzelo), historické město s úzkými uličkami pod hradem Malatestu. Chrám Pieve San Michele patří k nejzajímavějším církevním stavbám kraje Romagna (Romaňa). Pod jeho oltářem nalezen věnovací kámen s datem r. 404. V blízkostí San Marina jsme odbočili do San Leo. městečka a hradu na strmé skále s mohutným opevněním. Proslul svým vězením, kde byl dlouhá léta jako vězeň církevního státu držen „hrabě Cagliostro“ (Kaliostro), dobrodruh, vlastním jménem GuÍseppe Balsamo, známý z románů A. Dumase, a také tu zemřel. Z terasy skály je výhled přes celé území Marek až k Apeninám.
V neděli jsme opět po čtyřech letech navštívili Benátky (Venezia). Město je rozložené na 150 ostrůvcích, vzájemně propojených 400 mosty a mostky, s památkami ze všech slohových období. Je zde 900 paláců, více než 100 kostelů a klášterů, galerie s unikátními sbírkami.
Pro plnou velikost klikni na obrázek
Již navečer odjíždíme hydrobusem k parkovišti a odtud přímo domů, s krátkou zastávkou v Drasenhofenu.
Dík našemu zájezdu do Itálie jsme si prodloužili léto, odpočinuli v pěkných přímořských lázních a získali nezapomenutelné zážitky z návštěvy Dolomitú, Perugie, Assisi, San Lea, Benátek a dalších krásných mist. Jarmila Suchomelová, (Podle "Šlapanického Zpravodaje" - Redakčné kráceno)