RNDr. Jan Juroch: CHOROBY A ŠKŮDCI VINNÉ RÉVY

Oddělená monitoringu a prognóz

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL má 10 let.

·         Plodina

·         Poruchy

·         Choroby

·         Škůdci

·         Mapa výskytu

·         Přípravky na Ochranu Rostlin zatrhnout malobalení

Spolek  Ekovín 

Obsahuje prognostické zprávy doporučení POR

Vybavená zahrádkáře maximominimální teploměr, srážkoměr, sešit na zapisování


Choroby

Pro propuknutí potřebují 3 podmínky

  • Vnímavou hostitelskou rostlinu
  • Vhodné vnější podmínky (ovlhčení listů, vysoká vzdušná vlhkost)
  • Přítomnost patogena

Tyto podmínky můžeme ovlivnit rostliny použitím odolného výsadbového materiálu, dobrou výživou ošetřením řezných ran, vlhkost ovlivníme řídkým sponem, odstranit napadené listy a rostlinné zbytky.

Padlí Oidium

Plíseň Peronospora

Plíseň šedá

Dříve byla nejškodlivější peronospora ale s klimatickou změnou vyhrává ve škodlivosti padlí.


Padlí révy Erysiphe necator Oidium tuckeri

Slovenský název můčnatka odkazuje k příznaku, kterým je pomoučený povrch jistu. Jr to způsobeno tím, ze hyfy houby neprorůstají dovnitř listu ale rostou po jeho povrchu a do parenchymu listu prorůstají pouze haustoria. Intenzivní srážky mohou hyfy z listu smýt a konidie ve vodě nemohou klíčit a i chemicky se proti chorobě snadněji zasahuje. Růst padlí naopak podporuje nízký sluneční svit a vysoká vzdušná vlhkost teplota 21-30°C. Na tom je založena prognostická metoda když je po tři dny teplota 21-30°a sluneční svit nepřesáhne 6 hodin je ohrožení touto chorobou. Choroba napadá listy, letorosty ale největší škody způsobuje na hroznech. Napadené bobule zastavují růst pokožky která praskne, obsah bobule vyhřezne a je napaden dalšími patogeny plísní šedou a hnilobou. Patogen přezimuje v očkách do kterých prorůstá mycelium z kterých se na jaře po vyrašení očka šíří. Při teplotách pod -15°C dochází k poškození mycelia a na jaře se dojde k jeho šíření později. 


 Generativní množení je u nás nevýznamné. Na jaře dochází k šíření po vyvinutí 5-6 listu při délce letorostů 25-30 cm, kdy by se mělo poprvé ošetřovat nejlépe sírou. Pokud je 3 dny po sobě teplota 22-30°C 6 a více hodin, dochází k intenzivnímu šíření choroby. Pokud jeden den nedosáhne teplota uvedené hranice počítání dnů se přeruší a začne se počítat od začátku.

  

   


Přípravky na ošetřování proti padlí:

Americké padlí STOP

Belanty

Armicarb Spray

DYNALI

Karathane New

Kumulus WG 

Magnicur Core

Sercadis

SULFURUS

Topas 100 EC

VitiSan

Zato 50 WG

 

Chemické přípravky

Ekologičtí vinaři

Potravinářský uhličitan draselný

 

V době květu se používají chemické přípravky jinak stačí síra

V poslední době se začínají používat postřiky na bázi výluhů z rostlin -přesličky, kopřivy, vrby, kravské mléko, syrovátka uhličitan sodný a draselný fosforečnan amonný, hydroxid vápenatý, pivo olej slunečnicový, ocet.

Na adrese https://www.galati.sk/ existují stránky GALATI vitis kde lze získat doporučení k ošetřování

Na adrese http://www.amet.cz/ výrobce meteorologických stanic, kde  lze získat doporučení pro ošetřování pro danou lokalitu

 

Plíseň révy Peronospora Plasmopara viticola

není to houba ale řasovka – primitivní organismus vyvinutý ve vodním prostředí, žije uvnitř v parenchymu listů. Projevuje se světle zelenými skvrnami na listech, které žloutnou a nekrotizují usychají a mohou se rozpadat. Skvrny jsou ohraničeny nervaturou proto mají hranatý tvar.Patogen proniká do rostliny spodní stranou listů po ovlhčení (po dešti). V létě může dojít k rosným infekcím – malé skvrnky. Likviduje listovou plochu a může napadat i mladé bobule. Nejkritičtější období je v době květu kdy musíme provádět intenzivní ochranu. Bule přímo napadá do 2,5 mm u větších může prorůst pouze přes stopečky z třapiny.


 Identifikace peronospory – napadený list vložit do mikrotenového sáčku na vlhké noviny horní stranou dolů a do rána je při pokojové teplotě na spodní straně bílý povlak hyf s produkčními orgány. Prognóza 3x10 -  teplota více jak 10°C, déšť 10 mm a více srážek za 24 hodin, letorosty o délce alespoň 10 cm. Listy nad 2,5 cm, pod touto velikostí listy nemají průduchy, které potřebuje plíseň na proniknutí do listu. Prvotní infekce oosporami uvolňovanými z plodnic na povrchu loňského listu spadeném na povrchu země Oospory dozrávají pří sumě efektivních teplot 170 (teploty nad 8 °C sčítané od 1 1.). od této doby mohou infikovat rostlinu.

   

  

Přípravky k ošetření:

Alginure

Cuproxat SC

Folpan 80 WG

Champion 50 WG

Kadeřavost STOP

Naturen Saprol - Ovoce, zelenina

Plíseň STOP

 

Biologický přípravek

Měďnatý přípravek

Měďnaté přípravky jsou nejstaršími fungicidy kumulují se ale v půdě a proto je jejich aplikace omezená. Ve francii se vyskatly případy kdy způsobily uplné zničení života v půdě kde nic neroste. V ekologickém zemědělství je omezeno 3 kg Cu/rok. Na druhou stranu podporuje vyzrávání lrtorostů.


Plíseň šedá šedá hniloba hroznů révy Botryotinia fuckeliana - Botrytis cinerea

Je parazitická i saprofytická, může přežívat i na mrtvých pletivech. Je všudypřítomná. Přezimuje na mrtvých listech. Na listech se projevuje okrouhlými ostře ohraničenými zahnědlými skvrnami. Na hroznech podle barvy odrůdy světle nebo tmavě hnědé. Pokožka odumírá, praská a jde sloupnout, vnitřní pletiva bobule zůstávají živá. Bobule se pokrývají šedým povlakem kožešinkou tvořenou konidiofory. V suchém počasí mohou být bobule mumifikovány. Pokud choroba napadne nezralé bobule projeví se jako kyselá hniloba. 


Pokud napadne zraléje to klasická botrytida, bobule získají zemitou příchuť, špatně kvasí, pokud jsou stolní nelze je jíst, pokud napadne zralé hrozny n konci vegetace tak za suchého počasí se nazývá ušlechtilá plíseň  napadá pouze pokožku bobulí vytáhne z nich vodu, vznikají cibéby a vyrábí se z nich speciální vína např. Tokajská. Na Tokaji vznikají vhodné podmínky téměř každý rok kdežto v našich podmínkách je jednou za několik let. Primárním bojem proti botritydě je odstraňování mumifikovaných zbytků z vinohradu.

   

 

Přípravky k ošetření

Biogarden OD

El Dorado OD

Green Doctor OD

Magnicur Quick

Mythos 30 SC

Polydoctor OD

Polygreen ODPolyversum - Biogarden

Polyversum OD

Prolectus

Přírodní přípravek na plíseň šedou

Romeo

Scala

Switch

Teldor 500 SC

VitiSan


Biologické přípravky

Chemické přípravky

 

Bílá hniloba révy Metasphaeria diplodiella (teleom.) – Coniella diplodiella octová hniloba hroznů

způsobují kvasinky a octové bakrerie,  přenáší ji octomilky a hmyz nemá mycelium ale tupický octový zápach

 


chřadnutí a odumírání révy Phaeomoniella chlamydospora syndrom esca

Vniká poškozením na keři, při nevhodném řezu nevhodnou dobu a neošetřených velkých ranách projevuje se žloutnutím až nekrózou okrajů listů které se šíří na mezižeberní prostory žilky zůstávají zelené. Choroba se šíří ze schnoucích ovocných dřevin v okolí vinice. Ochrana je zapěstovat nový kmínek, pokud není zasaženo místo očkování nebo rostlinu vyklučit aby nebyla infekční pro okolí.

Rostlině se ucpávají cévní svazky rostlina  chřadne a nemá dostatek asimilátů pro dozrání hroznů a postupně odumírá až během několika týdnů až let uschne.

      


Ochrana: řezat za suchého počasí, ošetřovat rány balzámem, chřadnoucí keře průběžně likvidovat. Drtit ve vinohradu jen mladé nezasažené dřevo dvouleté a starší dřevo vyvézt na spálení. Napadené keře označit a zapěstovat nový kmínek. Dřevo odstranit 10 m pod viditelným poškozením. V malobalení nejsou v prodeji žádné přípravky. Pro ošetření ran můžeme použít balzámy.

Stolbur - fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy Candidatus Phytoplasma solani

Způsobena fytoplasmou (druh bakterií) kerá se množí v cévních svazcích. Listy bílých odrůd jsou žlutozelené a stáčejí se do trojúhelníkového tvaru. U modrých odrůd vznikají červené skvrny ohraničené listovými žilkami. Letorosty jsou kratší, rostlina přestává růst a odumírá. Hrozny. Ochrana je eliminací rostlin

    


Škůdci

Obaleč mramorovaný Lobesia botrana

obalečík jednopásný Eupoecilia ambiguella

chladnomilnější

Housenky poškozují hrozny , které druhotně napadá plíseň šedá nebo bílá hniloba

Monitorují se feromonovými lapáky a  ošetřuje se podle signalizace.


Ve velkoprodukci se používá v bioprodukci metoda matení samců, kdy se prostor zamoří synteticky produkovaným feromonem samičky ze špagetových odparníků umísťovaných na rostliny ( cca 500/ha) a samci samičky nenajdou. Po rozšíření této metody napadení obaleči ztrácí na významu i na neošetřovaných pozemcích


 


Ochrana:

Červivost jabloní STOP

Delfin WG

Karate se Zeon technologií 5 CS

Lepinox Plus

Mandelinka STOP

Přípravek na housenky

Samuraj

SpinTor

Zdravá zahrada - Přípravek proti housenkám na buxusech

Zdravá zahrada-Přípravek proti housenkám na ovoci a zelenině

 

Biologické přípravky

Chemické přípravky


Hálčivec révový  Calepitrimerus vitis

Přezimují v pupenech a na jaře poškozují spodní stranu listů na spodní straně plstnatí

   


Vlnovník révový Colomerus vitis

Přezimují v pupenech a na jaře poškozují spodní stranu listů a na listech vznikají bublinaté deformace

    


Přípravky:

Kumulus WG

Typhlodromus pyri

 

Ploštice Heteroptera

Nestejnoměrný vývoj listů způsobuje protrhání

 

 

Různorožec trnkový Peribatodes rhomboidarius

Motýl jehož housenky vyžírají pupeny

Přípravky stejné jako u obalečů

 

 

Zobonoska révová Byctiscus betulae

Brouk svinuje listy do doutníku dovnitř klade vajíčko z kterého se uvnitř vyvíjí larva

 


 

Puklice švestková Parthenolecanium corni

Savý škudce a je polyfág

Přípravky:

Sanium Ultra

Olejové přípravky

 


 

Mšička révokaz Daktulosphaira vitifoliae

Vytváří hálky na listech škodlivost na kořenech je eliminována roubováním evropských rév na americké podnože. škodí jen listová forma

Sanium Ultra

 


Křísek révový Scaphoideus titanus

Přenáší zlaté žloutnutí révy 0,5 cm dlouhý saje na listech s minimálním poškozením.Dospělci se chytají na žluté lepové desky a podle signalizace se ošetřuje přípravky:

Sanium AL

Sanium System

Sanium Ultra

Sanium Ultra System

Sanium Ultra System AL

 

 

Slunéčko východní Harmonia axyridis

Dovezlo se sem v rámci biologického boje z Číny, je v různých odstínech od bílé po červenou a s různým počtem teček přemnožuje se zapáchá je hořké kouše ma schovává se v hroznech a znehodnocuje mošt


 

Octomilka japonská  Drosophila suzukii

Oproti naší otomilky kladélkem propíchne pokožku bobule do ketré klade vajíčka a kterou infikuje bakteriemi octového kvašení.

Sanium Ultra


 

Škvor obecný (Forficula auricularia)

Používá se v biologické ochraně ale může se přemnožit a požírat i bobule


 

Kněžice mramorovaná Halyomorpha halys

má páchnoucí sekret, špiní budovy, vyvolává alergické reakce a vysává rostliny. Při sání vstřikuje do rostliny jedovaté sliny a rostlina se derformuje

  


Abiózy

Sluneční úžeh vinné révy

 


Sprchávání révy vinné

Nevyvíjí se všechny bobule následkem nevhodného počasí během kvetení, nedostatkem bóru, vysokými teplořtami, vysokými srážkami během kvetení



Chloróza

Nadbytek vápníku, nedostatek vody, nedostatek železa nedostatek hořčíku



Dle zvukového záznamu zapsal Jiří Procházka

fotografie použity z rostlinolékařského portálu a internetu