Bc. Tomáš Jan – řez peckovin

UKZÚZ – zkušební stanice na Kterých probíhají zkoušky ovocných plodin – testy odlišnosti uniformity a stálosti. Odrůda nemusí být lepší než prodávané. Změna klimatu – letos vegetační doba začala o měsíc dříve nez jiné roky ale poté přišly mrazy a nakvetlé květy byly poškozeny mrazem. Malé plůdky jsou citlivější než květy. K poškození došlo u všech ovocných dřevin ne jen u teplomilných.

ZK Lysice  většina ovocných druhů, ZK Chrlice – drobné ovoce ZK lednice teplomilné dřeviny meruňky broskve.

Druhy řezu

  • Řez po výsadbě
  • Výchovný řez
  • Udržovací řez
  • Zmlazovací řez

·      

Zimní řez – v jarním období – časnější termín podporuje růst stromu začínáme v březnu jádrovinami, pokračujeme chladnomilnými peckovinami (třešně, slivoně) a nakonec teplomilnými peckovinami (meruňky broskvoně).                 

Letní řez 7-8 podporuje plodnost. Odstranění vlků za zelena, lépe se zahojí a odstraní se i  adventivními pupeny na patce. Nářadí musí být ostré. Vše řežeme ve větevním kroužku bez věšáků – čípků řez na pupen. Zasychají a mrtvé dřevo je vstupní branou chorobám.       

Řez po výsadbě

řez kořenů poškozených. Korunka musí být jen tak velká jako kořenový systém. Pokud nedojde k redukci korunky kořeny stromek nedokáží vyživit a ten zakrní. Broskev – kotlovitá koruna 4 kosterní větve 2-3 max 4 pupeny, nejvrchnější musí směřovat z korunky ven.



U slabě rostoucích podnoží Gisela u třešní jabloně M9 kořeny jsou jemnější, zůstane jich víc a nadzemní část není tak vivinutá – necháváme 1/3 větví. Kořeny nově zastřihneme na konci abychom obnovili ránu kterou rostlina saje vodu (zaschlou ranou strom nesaje. Dnes je vhodné i teplomilné stromy sázet na podzim. Před výsadbou 12 hodin dát do vody.



Výchovný řez

Trvá 4-5 let. Účelem je vypěstovat pravidelnou korunku. stromky pěstujeme ze čtvrtkmenů do 2,5-3 m broskve s kotlovou korunou ostatní s patrovou a terminálem.

 

    

Udržovací řez

Udržuje strom přiměřeně řídký, ve velikosti dosažitelné ze země nebo malého žebříčku Broskvoň řežeme velmi krátko, aby nevyholovala a řezem regulujeme násadu. U jabloní pozor na negativní bonsai systém kde se zastřihnou za 3 pupenem. Neumožní založit plodný obrost na kterém jabloň kvete. U starších stromků je potřeba u jabloní vyřezat zahušťující větve – rostoucí do středu koruny, souběžně rostoucí, křížící se, příliš dlouhé. Vyřežeme pilkou a nůžky vůbec nepoužíváme. Strom musíme udržovat řezem v růstu aby plodil na mladém dřevě.

 

Zmlazovací řez

Necháme základy kosterních větví a zbytek ořežeme. Jen u zdravých stromů. Suché je lépe nahradit mladými. Při zmlazení lze strom přeroubovat. Jen 10% starých odrůd je tak kvalitních aby stály za zachování. Zatímco nové odrůdy jsou kvalitní z 90%. Důležitá je také podnož stromku. Musí být vhodná do našich půdních podmínek. Meruňkový semenáč není vhodný do těžkých půd nebo do extrémně lehkých půd do kterých je vhodnější myrobalánová podnož. Zákrsek jabloně v dobrých podmínkách na M9 v suchu na MM106 na A11 ale nikdy zákrsek neudělám, bude velmi bujný ale nebude plodit. U třešní podnož Gisela 5 doroste pouze 3 m ale strom na ní je velmi plodný. Třešeň na ptáčnici je velký jak stodola a nejde zmenšit; při pokusu o zmenšení řezem zase nezaplodí. U podnože Gisela 5 lze naroubovat 3 malé stromy do 3 m rané, středně rané, pozdní a mít čerstvé třešně celou třešňovou sezónu.

Při zmlazení zdravého stromu s neuspokojivou odrůdou je vhodné jej přeroubovat odrůdou novější. 


Bujné stromy řezat co nejpozději a používat spíše letní řez, slaběrostoucí co nejdříve. U meruněk v poslední době zimní řez není vůbec používán a používá se pouze letni po sklizni. Meruňka nakvétá odspodu a na koncích větví kvete později a může uniknout zmrznutí. Tato metoda není vhodná pro velmi pozdní meruˇhky protože letní řez by měl být proveden do konce prázdnin.


Třešně na jaře také řezat nemusíme a řez necháme až po sklizni. Řez lze spojit se sklizní kdy sklízíme třešně i s větvemi.

Řez broskví


Před řezem



Po řezu pilkou


A po dočištění nůžkami

Ponechá se jen několik květů aby narostly kvalitní velké broskve

Letní řez – odstraňuje hlavně vlky

Před řezem



Po řezu


V létě se odstraní vlky a v září se letorosty zakrátí aby neprorostly, a dobře vyzrály a založily květní pupeny. Řez musí být přizpůsoben stanovišti. Vždy musí vést dřevinu tak aby byl vyvážený poměr růstu a plodnosti.

Sloupcové mutace jsou pouze u jabloní. Ostatní druhy zobrazované v katalozích při pěstování sloupcové koruny dají stejně práce jako bonsaj ale nedosáhneme plodnosti (plodnosti zobrazované katalogy je dosahováno použitím fotoshhopu - editačním programem jsou v obraze plody zmnoženy). I sloupcovité jabloně se větví a bez řezu vzniká topolek. Pro čistě sloupcovou jabloň je nutné konkurenty zastřihnou na patku, nebo nechat čípek jako plodný obrost. Je možné nechat topolek, který má větší plodnost ale je hustý a není tak zdravý, musí být více ošetřován proti mšicím a houbovým chorobám.

Moniliová spála – Ochrana chemickým postřikem 3 postřiky na počátku květu, při plném květu a při dokvétání. Je zbytečné stříkat před rozkvětem a po odkvětu Stříkat mimo denní dobu letu včel. Stříkat i při zmrznutí

Střídat účinné látky:

POR

Účinná látka

Teldor 500 SC, Magnicur Quick

Fenhexamid

Signum,

Moniliová spála STOP,

Plíseň šedá na jahodách STOP,

Boskalid, Pyraklostrobin

Belanty

Mefentriflukonazol

 

Pokud jsou květy suché ale lístky zelené pouze zmrzl květ, pokud ale schnou i lístky došlo k moniliovému úžehu. Důležité je potom odstřihnout napadené větvičky až po místo, kde pěkně rostou. Na podzim uklidit moniliové plody do popelnice abychom snížili tlak infekce.


Dle zvukového záznamu zapsal Jiří Procházka

fotografie použity z prezentace přednášejícího