Orchideje

Orchideje se v posledních letech staly díky snadné dostupnosti oblíbenou pokojovou rostlinou a zdobí okna nejedné domácnosti. ne všechny druhy jsou však pro pokojové pěstování vhodné a někdy je náročnější zajistit jim odpovídající podmínky a přivést je opětovně ke kvetení. Některým vyhovuje letnění, větší proudění vzduchu a kolísání denních a nočních teplot, některé jsou chladnomilné a vyžadují zimování s nižší zálivkou a teplotou, některé jsou temperované.

Pěstováním orchidejí se zabývají také někteří naši členové.

Orchideje jsou jednou z nejbohatších a nejrozmanitějších čeledí rostlinné říše. Velká spousta dnes běžně dostupných druhů orchidejí byla vyšlechtěna uměle. Orchideje se velmi snadno kříží, a tak vzniká velké množství nových kříženců
Pěstování orchidejí se zabývá hned několik našich členů
Dagmar Šimáčková má téměř 40 orchidejí v několika druzích. Největší zastoupení mají phalaenopsisy, se kterými začínala pro jejich poměrně snadné pěstování. Dalším druhem jsou cymbidia, která již vyžadují specifické podmínky, hlavně chladné zimování stejně jako dendrobia. Dalším druhem ve sbírce je paphiopedilum, oncidium, pleione, miltonie, coelogine cristata (himalájská bílá orchidej). Dalšími jsou cattleye, které lákají krásnými velkými a vonnými květy a tolumnea nebo brassavola.
Manželé Spalovi jsou dalšími pěstiteli. V jejich sbírce se nachází asi 30 rostlin. První si před asi 25 lety dovezli z Holandska. Většina rostlin jsou phalaenopsisy. Mají také cymbidia ve třech barvách, drobnokvětá dendrobia a paphiopedilum.


Nejznámější a nejčastěji pěstované druhy


Phalaneopsis

Nejběžnějším a velmi oblíbeným druhem je phalaneopsis, známý též pod názvem můrovec (zřejmě proto, že tvar květu připomíná motýla). Je to teplomilný druh a dobře snáší suchý vzduch našich bytů. Vyhovuje mu umístění na východním nebo západním okně. Nicméně přímé sluneční záření mu může popálit listy Kvete většinou pravidelně v intervalu 3 až 5 měsíců a květy vydrží velmi dlouho. často vykvétá opakovaně na jednom stvolu, proto se stvol neodstřihuje celý, pouze případně zaschlá část. Před každou zálivkou necháme substrát proschnout. V misce by neměla stát voda. Zaléváme v intervalu 10 až 14 dní (signálem jsou stříbřité kořeny v květináči). Mají rádi dešťovku.

Cymbidium

Známá také pod českým názvem člunatec. Můžete ho úspěšně pěstovat, pokud jste schopni mu zajistit správné podmínky. Na rozdíl od můrovce vyžadují vyšší vlhkost a hlavně podstatně nižší teplotu, zejména v zimních měsících. Vyhovuje mu polostín a hlavně mu bude po převážnou část roku (od jara do pozdního podzimu) nejlépe venku pod korunami stromů. Bohatěji zaléváme a pravidelně přihnojujeme. Vyhovuje mu teplota 14 až 18°C. K zimování do chladného prostoru jej přemístíme až s příchodem prvních mrazíků. Velké kolísání denních a nočních teplot podpoří násadu kvetení. Při přenesení do chladné místnosti zároveň omezíme výrazně zálivku. Kvete většinou v zimních nebo brzkých jarních měsících.

Vanda

Vanda je typický představitel epifytu (rostlina veškeré potřebné živiny čerpá pomocí vzdušných kořenů).Ve volné přírodě se kořeny přichytávají prakticky k čemukoliv a mají schopnost šplhat. u nás se prodává ukotvená v malém košíčku a pěstuje se jako závěsná prostokořenná. Řadí se mezi teplomilné druhy, svědčí ji vyšší vzdušná vlhkost. Pravidelně rosíme, případně kořeny denně na půl hodiny namáčíme do vody.

Paphiopedilum

Česky nazvaný střevíčník nebo pantoflíček. Pochází z Indie, Filipín a Nové Guineje. Některé rostliny vytvářejí nečekaně pestrá květenství různých velikostí a často až bizarních tvarů. V přírodě rostou často jako epifyty, ale u nás se prodávají v hrubém substrátu. Snáze se pěstují hybridní odrůdy. Odrůdy se skvnitými listy jsou náročnější na teplotu, rostliny se zelenými listy se pěstují v chladnějších podmínkách.Rostlina je poměrně vlhkomilná, substrát je potřeba udržovat stále mírně vlhký, ale nesmí se přelévat. Vyžaduje polostín a je teplomilný.

Miltonia

Lidový název macešková orchidej (květ připomíná květy macešky). Existují dva základní druhy - tzv. pravá miltonie (brazilská), která snáší i poměrně suchý vzduch a běžnou pokojovou teplotu, vyžaduje dostatek rozptýleného světla, a kolumbijská, která má ráda přistíněná místa a chlad. Kvete většinou 1x do roka, květy vydrží několik týdnů, po uvadnutí se stvol odstřihuje. Substrát má být stále vlhký, ale voda musí rychle odtéct, aby nedocházelo k zahnívání kořenů.

Dendrobium

Česky někdy nazývané stromobytec. Pochází z oblasti od Himalájí přes Novou Guineu až do Polynésie. Vyhovuje mu pěstování v menších květináčích. Může se letnit venku, ale potřebuje klidné stinné místo. Vyžaduje chladnější pěstování na světlém místě. Kvete většinou právě v chladnějších měsících. Nesnáší přemokření

Oncidium

Většina druhů je spíše teplomilných. Většina jich pochází z Mexika, tedy z oblasti subtropické až tropické, kde se během roku střídá období sucha a dešťů. Většinou vyžadují polostín a vyšší vlhkost vzduchu. Od září zaléváme jen tolik, aby byl substrát kolem kořenů jen mírně vlhký.

Cattlea

Velmi bohatá skupina orchidejí. V letních měsících jí vyhovuje letnění, Vyžaduje pravidelnou zálivku nejlépe dešťovou vodou (je citlivá na kvalitu vody), substrát by měl být dobře provzdušněný. Na zimu přeneseme do chladnější světlé místnosti a omezíme zálivku na minimum.

Zygopetalum

Lidový název chomoutovka. Pochází z Jižní Ameriky. Vyhovuje mu letnění ve stínu na zahradě, například zavěšené pod stromem. doporučuje se občasné rosení. Rostlina má ráda chlad. Je třeba zajistit pokles teplot přes noc. Před příchodem prvních mrazíků ji přestěhujeme do chladné místnosti s teplotou mezi 12 - 15°C

Skupina zemních venkovních orchidejí - pleione, bletila, cypripedium a další

Peštujeme v zahradě v polostínu pod stromy. Některé mohou zůstat se zimním krytem v záhoně. Některé je lépe pěstovat v nádobách jako přenosné. Přes zimu přežívají v podobě nenápadných hlíz. Pak jim vyhovuje teplota kolem 5-10°C
Nároky jednotlivých druhů je nutno zjistit podle jejich původu.