Brugmansie


"Andělské trumpety"


Brugmansie je rod rostlin z čeledi lilkovitých. Keře až stromy 1 až 4 metry vysoké s velkými vejčitými listy a postupně dřevnatějícími výhony nesou trubkovité květy o délce až 30 cm, které silně voní. Rod zahrnuje 7 druhů pocházejících z Jižní Ameriky, kde roste v podhůří And. Původní druhy jsou v přírodě vyhynulé, známe pouze rostliny z kultury.
Celá rostlina je prudce jedovatá, obsahuje tropanové alkaloidy. Jejich přirozenými opylovači ve volné přírodě jsou lišaji  a netopýři. U nás se pěstuje jako kbelíková přenosná rostlina.

Pěstování Brugmansií se věnuje paní Dana Kohoutová.
 
Co sama o své zálibě říká:
"Těmto nádherným voňavým rostlinám jsem propadla před 15 lety. Strašně se mi líbily a já hledala na internetu nové kultivary, protože bílá, růžová a jednoduchá žlutá brugmansie už mi nestačily. Na facebooku v nějaké skupině s květinami mě oslovila paní Lenka a už to začalo. Společně jsme nakoupily v Holandsku a v Německu každá jiný kultivar a hned jsme si mezi sebou vyměnily sazenice.
Lenka mě přesvědčila, abych si založila vlastní facebookovou skupinu s názvem Brugmansie Andělské trumpety a datury , kde je k dnešnímu dni 1220 členů. Někdy bych skupinu nejradši zrušila, ale pak mě to zase pustí a jdu a píšu, radím začátečníkům a poradím s problémem na rostlině, ať už proč nekvete, jak ji namnožit, čím ošetřovat napadené rostliny a pod.
Potom jsem našla šlechtitele pana Erika s přítelem z Belgie. Oba šlechtí nové kultivary pod označením BF. A k nim přibyli pan Didier s označením kultivarů DS a pan Serge s označením SB, oba z Francie, a paní Anna z Německa. Od nich nakupuji na jaře nebo na podzim malé řezy."

Pěstování:
Substrát:
Brugmansie potřebují substrát velmi bohatý na živiny, nejlépe kvalitní substrát pro balkónové rostliny nebo zahradnický substrát, do kterého přidávám granulované slepičince. Na dně nádoby musí být dobrá drenážní vrstva.
Zálivka:
Je to velmi žíznivá rostlina. Je potřeba zalévat podle počasí, třeba i několikrát denně. Nádoba musí oschnout, nikoliv však zcela vyschnout. Nemá ráda, když stojí na prudkém poledním slunci a miska je plná teplé, někdy i horké vody. Kořeny se paří a uhnívají a květina vypadá zvadle.
Hnojení:
Na začátku sezóny použít hnojivo Kristalon start, který je vynikající pro růst celé rostliny. Potom použít Kristalon pld a květ - a to denně. Dále se osvědčilo udělat do substrátu kolíkem díry a zasypat je Cereritem, který se pomalu rozpouští.
Příčinou žloutnutí listů je nedostatek dusíku a železa. Pokud rostlina žloutne, použijeme roztok hořké soli a NPK. Další příčinou může být chloróza (což je ubývání chlorofylu z nedostatku železa).
Pokud listy žloutnou a opadávají, zkontrolujeme zda rostlina není napadena škůdci a provedeme postřik. Nejčastěji jsou to mšice a molice nebo jiný savý hmyz. Použijeme postřik Mospilan.
Přezimování:
Brugmansie nesnesou mráz, proto je přemístíme do světlé bezmrazé místnosti s teplotou asi 12°C a omezíme zálivku. Během zimy musí být zálivka opravdu minimální. Další možností je umístění rostliny ve sklepě. Některé choulostivější druhy ho však špatně snášejí. Je třeba si zjistit, jaký druh máte.
V zimním období rostlině opadávají listy. Není to žádná porucha, rostlina prostě odpočívá. V této době můžeme udělat sestřih, ale není to podmínkou. Pokud je dostatek místa, můžeme rostliny nechat jak jsou, případně je sestřihnout na jaře. Tím rostlina příští rok vydatněji kvete.

brugmansie