Únor na zahradě
V únoru se již na zahradě začínají objevovat první květy, obzvláště pak poslové jara, kterým jsou každoročně sněženky. Prořezáváme některé jádroviny a bobuloviny, abychom je zmladili a měly dobrou sklizeň. Převrstvujeme kompost a hnojíme brambory, košťálovou a plodovou zeleninu.
OKRASNÁ ZAHRADA
V únoru začínají na zahradě kvést některé okrasné dřeviny, trvalky, cibulnaté a hlíznaté květiny. Jako první vykvétají cibuloviny, mezi které patří sněženky, ladoňky, talovíny a puškinie, které nejlépe prospívají na slunném a vlhkém místě s dostatečným množstvím živin. Pravidelně kontrolujeme dvouletky přezimující pod vrstvou chvojí. Tuto ochrannou vrstvu občas odstraníme, abychom rostliny vyvětrali. Koncem měsíce odkrýváme trvalky, odstraníme všechny jejich nadzemní části a pohnojíme je. Prověřujeme stav uskladněných cibulovin. U balkónových rostlin, které máme na přezimování v chladnu, zkontrolujeme přítomnost škůdců. Neměli bychom vstupovat na zmrzlý trávník, aby mrazem zkřehlá stébla trávy neodumírala a nevznikla tak holá místa. Pokud už v teplých oblastech půda rozmrzne, můžeme na trávník přidat jemný kompost, popřípadě můžeme založit nový.
Další důležité práce:
- V teplých místnostech či sklenících již můžeme osázet truhlíky.
- Vyséváme letničky do nádob, aby se mohly rychleji vyvíjet pro pozdější výsadbu.
- Můžeme ještě vysazovat trvalky, které vyžadují zimní přemrznutí.
- Okrasné keře seřízneme těsně nad zemí. U keřů, které kvetou již zjara, odstraníme jen suché nebo poškozené větve.
- Nemocné a odumřelé dřeviny odstraníme i s kořeny.
- Pokud nejsou mrazy, můžeme omladit stálezelené listnaté stromy a živé ploty.
- Řežeme větve javorů a hlohů, abychom dali jejich korunám tvar.
OVOCNÁ ZAHRADA
V únoru můžeme prořezat stromy, které potřebují zmladit. Řez ostatních jádrovin bychom měli nechat až na květen, peckoviny bychom pak neměli řezat vůbec. Prořezat bychom měli naopak bobuloviny, které tím zmladíme a zároveň tak napomůžeme kvalitní sklizeni. Stříháme výhony starší čtyř let, které poznáme podle toho, že mají načernalou barvu. Pokud není mrazivé počasí, provedeme postřik, kterým opláchneme kmeny a silné větve stromů, na nichž se zpravidla nachází nejvíc larev škůdců. Máme-li na zahradě problémy se zvýšeným výskytem mšic, postříkáme také letorosty, kde se vyskytuje nejvíc jejich vajíček. Kmeny stromů bychom měli chránit zastiňovacími deskami nebo postřikem proti přehřátí sluncem. Broskvoně bychom měli ošetřit přípravkem proti kadeřavosti.
Další důležité práce:
- Můžeme začít s hnojením rostlin.
- Sklizeň jahod můžeme urychlit tím, že rostlinky přikryjeme fólií, kterou ale nesmíme úplně uzavřít, aby mohly být jahodníky opylovány včelami. Rostliny nám díky fólii vykvetou již v dubnu a plodit začnou počátkem června.
- Okopeme zem kolem révy vinné.
- Vyhloubíme jámy, abychom do nich na jaře mohli zasadit ovocné dřeviny.
- Meruňky, třešně a višně můžeme začít roubovat koncem měsíce.
- Po sněhové pokrývce můžeme rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost, protože s vodou z tajícího sněhu jejich živiny proniknou do půdy.
- Shrabeme a zkompostujeme poslední zbytky zahradního listí.
- Kontrolujeme stav uloženého ovoce. Zkažené či kazící se odstraníme.
ZELENINOVÁ ZAHRADA
V únoru sklízíme ozimou cibuli, špenát, růžičkovou kapustu, cibuli sečku a listy kadeřávku. Za příznivých podmínek můžeme v teplejších oblastech vysévat cibuli, mrkev, ředkvičky a špenát, které přikryjeme netkanou textilií, abychom je ochránili před mrazy. Brambory můžeme již nyní připravovat na ranou výsadbu. V tomto měsíci bychom měli převrstvit kompost, který jsme založili loni. Na dně by měla být vrstva hrubšího materiálu, nad ním pak kompost samotný a nahoru by měl opět přijít hrubší materiál. Nakonec můžeme kompost prolít močůvkou. Čtyři až pět měsíců po založení již můžeme kompostu používat a rozvážet po zahradě. Měli bychom pohnojit košťálovou, plodovou zeleninu a brambory. Saláty, listová, cibulová a kořenová zelenina naopak čerstvé hnojení, kterým bychom podpořili hnilobu a kořenové škůdce, mít nesmějí.
Další důležité práce:
- Abychom předpěstovali sazenice, vyséváme do nádob raný salát, letní pór, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriku, bazalku a majoránku.
- Do nádob přepichujeme semenáčky různých druhů zeleniny.
- Zryjeme půdu v záhonech a poté je pohnojíme.
- Záhony ještě před výsadbou povápníme páleným vápnem.
- Kontrolujeme stav uložené zeleniny. Zkaženou a kazící se odstraníme.