Kalendář ochrany a prevence

1 2 (celkem: 13)

Úvod

Na základě údajů z literatury a dlouholetých zkušeností na vlastní zahrádce uvádím pro zahrádkáře sérii praktických rad, které lze využít v jednotlivých měsících při ochraně ovocných dřevin, zeleniny a révy vinné. Jde o doporučení, jež je nutné samozřejmě v jednotlivých měsících upřesňovat, a to podle vývoje počasí a podle skutečné potřeby ochrany u jednotlivých plodin. Dlouhodobě se musí přihlížet k novým poznatkům v ochraně rostlin, které se objevují v odborné literatuře a také k tomu, které nové, šetrné, účinné a zaregistrované přípravky se objeví na trhu. Cílem tohoto kalendářního přehledu je uvést přehledným způsobem nejen zásady le především praktické návody k provádění šetrné ochrany zahradních plodin dle moderních zásad.

A  navíc i tomto vydání pro rok  2021 jsou opět uváděny k ošetření i přípravky a prostředky ekologické a biologické ochrany, které jsou označeny červeným písmem.



MUDr.Josef Horák číst dále

Leden

  • V lednu (stejně jako v prosinci) pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce. Skladovací prostory pravidelně větráme, hnilobami napadené plody ihned odstraňujeme a likvidujeme.
  • V zimě máme dostatek času ke zhotovení hnízdících budek pro ptactvo a k jejich umístění v sadu. Především se snažíme přilákat sýkorky a vytvořit pro ně zimní nocoviště, a to pomocí nově vytvořených budek anebo např. využitím použitých trubkových feromonových lapáků Etocap CP či odpadních umělohmotných rour, jejichž jeden otvor zaslepíme.


Správce číst dále

Únor

  • V únoru lze navázat na opatření uvedená pro měsíce prosinec a leden. Tento měsíc je také nejzazší termín, kdy je třeba odstranit ručně, pomocí nůžek či houseníku (jde o stříhací zařízení upevněné na delší tyči) mumifikované moniliózní plody a zámotky housenek. Tento materiál je pak nutné zlikvidovat nejlépe spálením.


Správce číst dále

Březen

  • Především si obstaráme chybějící základní chemické a biologické přípravky k ochraně rostlin, feromonové lapáky k monitorování náletu obaleče jablečného - Deltastop CP, obaleče švestkového - Deltastop CF dále žluté lepové desky ke sledování náletu vrtule třešňové a mšic a konečně bílé lepové desky k registraci náletu pilatek na slivoně a na jabloně.
  • Po oschnutí půdy je třeba dokončit úklid spadaného listí. Pokud nejsou listy poškozeny minujícími škůdci, zapravíme je do půdy, případně zkompostujeme.
  • V březnu je nejvyšší čas vyvěsit nové a vyčistit staré budky pro ptactvo.


Správce číst dále

Duben

Většinou v první polovině měsíce provádíme nejlépe fázi zeleného pupenu univerzální ošetření u všech stromů a keřú proti přezimujícím škůdcům a na jabloních i proti květopasu jabloňovému a strupovitosti. Základem tohoto kombinovaného postřiku je olej + insekticid. Z olejů použijeme buď Ekol, nebo Biool, případně Rock Effect. Z insekticidů použijeme buď Mospilan 20 SP nebo všeobecně ve světě propagovaný SpinTor. Upozorňuji, že jarní postřik olejovými přípravky má rozhodující vliv na likvidaci mer, puklic a štítenek.



Správce číst dále

Květen

V období kvetení jádrovin musíme se věnovat především v ochraně jádrovin současně proti strupovitosti a i proti padlí jabloně. Doposud se používaly v období maximálního výletu askospor (před květem, těsně po odkvětu a potom za 14 dnů) k ošetření strobilurin Discus případně Zato 50 WG v kombinaci s kontaktními přípravky, např. s Dithanem



Správce číst dále

Červen

Při silném infekčním tlaku houbových chorob (vlhké a teplé počasí) je třeba provádět i v červnu ošetření proti houbovým chorobám jádrovin (padlí a strupovitosti). Z přípravků doporučuji buď Talent, nebo Topas 100 EC. Oba působí proti oběma jmenovaným chorobám. K prodloužení účinku a oddálení vzniku rezistence se kombinují s kontaktními preparáty, např. 



Správce číst dále

Červenec

Od začátku měsíce začínáme u jabloní s opakovanými postřiky v pravidelných čtrnáctidenních intervalech vápenatými solemi proti vzniku Ca-deficientní (hořké) skvrnitosti jablek. Použijeme přípravky obsahující chlorid vápenatý, např. Kalkosol 25 či Kalkosan 30 v 0,3–0,6% koncentraci nebo ledek vápenatý v 0,5–1% koncentraci. Další preparáty, které je možné použít, jsou Fertikal, Lamag vápník, Wuxal Sus Kalcium, Wuxal Aminocal.



Správce číst dále

Srpen

  • Průběžně ze zahrady odstraňujeme a následně likvidujeme opadané, většinou červivé a nahnilé plody ovoce.
  • U jabloní pokračujeme v opakovaných 14denních postřicích plodů k zamezení Ca-deficientní (hořké) skvrnitosti jablek. Používáme chlorid vápenatý v přípravcích Kalkosol 25, Kalkosan 30 či Kalcolit forte (0,5–1% roztok), Wuxal Sus Calcium, Lamag Ca či ledek vápenatý v 1% roztoku.


Správce číst dále

Září

  • Vyčistíme, vybílíme a vysíříme sklep, očistíme a vydezinfikujeme police a lísky na ovoce. K dezinfekci použijeme 1% suspenzi Chloraminu, nebo přidáváme do vody přípravek Savo.
  • Dokončujeme ošetřování plodů jabloní proti Ca-deficientní hořké skvrnitosti jablek solemi vápníku. Rozhodující je poslední postřik 14 dnů před sklizní, a to např. 1% koncentrací Kalkosolu 25 nebo přípravkem obsahujícím chlorid vápenatý a eventuálně i síru.


Správce číst dále

1 2 (celkem: 13)