Slivoň - Prunus domestica L.

Do skupiny slivoní zařazujeme švestky pravé, pološvestky, slívy, renklody, mirabelky.
Rozšíření pěstování slivoní u nás, pozdější pokles pěstování a současné složení druhů a odrůd je dáno rozšířením virové choroby šarka.

(vybráno celkem: 22)

  • Skupina: 7 švestka (pravá);   8 pološvestka;   3 slíva;   3 renklóda;   1 mirabelka;  

  • Zralost: 6 velmi raná;   3 raná;   4 středně raná;   9 pozdní;  

  • Strom: 0 vzrůst slabší;   10 vzrůst střední;   12 vzrůst bujný;  

  • Plodnost - úrodnost: 1 menší;   6 střední;   3 vyšší;   12 vysoká;  

  • Plod: 2 malý;   12 střední;   3 větší;   5 velký;  

  • Barva plodu: 3 zelená;   1 žlutá;   1 světlá pestrá;   17 modrá;  

  • Dužnina: 15 sladká;   7 navinulá;   0 nakyslá;  

  • Květ a opylení: 11 samosprašná;   1 částečně samosprašná;   10 cizosprašná;  

  • Odolnost monilióze: 3 malá;   10 střední;   8 odolná;  

  • Odolnost šarce: 4 citlivá;   11 středně odolná;   7 tolerantní;   0 rezistentní;  


   TERMÍNY

 Sklizeň

    - Obvyklé období slizňové zralosti - závisí na lokalitě a počasí

  Řadit podle: 
od  
   a:
od

 Pro zúžení výběru zvolte požadované parametry a případně vhodné řazení. Kombinace které nedávají smysl budou ignorovány!

zrušit parametry

A B Č D G H L M N R S T V W Z

ALTHANOVA

Poloraná renklóda s velkými modravě červenými, velmi dobrými plody pro přímý konzum. Pecka je dobře odlučitelná od dužniny, ale plody za deště praskají. Střední nároky na stanoviště; odrůda je cizosprašná. Dobrá odolnost šarce, malá monilióze za vlhkého počasí a vyšší mrazu...

Vyšlechtil p. J. Procházka ve Svojšicích u Kolína,  semenáč Zelené renklódy, první polovina 19. století.  Registrována 1954, udržovatel Sempra Praha a.s. a UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

ANNA SPÄTH

Chutná a velmi úrodná pološvestka, pozdní, samosprašná, ale na stanoviště náročná a tolerantní k šance. Plody vhodné pro přímý konzum i zpracování. Vyžaduje dobré půdy a hodí se do teplejších oblastí, pro lepší vyzrání plodů. Nedaří se jí ve vyšších polohách, kde má často nízkou kvalitu plodů. Je..

Nalezena koncem 19. století v Maďarsku  Jde o náhodný semenáč, kultivaci prováděly Späth školky v Berlíně  

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

BRYSKÁ

Středně raná slíva s velmi dobrými plody, snadno dělitelnými pro stolní použití i zpracování. Vysoká plodnost a kvalita výrazně závisí na podmínkách stanoviště a pěstitelské péči - vhodná vlhčí stanoviště i vyšší polohy. Odrůda je cizosprašná, vysoce odolná proti mrazu. Střední odolnost k šarce i..

Pochází z Francie, kde se pěstovala kolem obce Bry. Odsud se začala rozšiřovat po roce 1870 do Německa a do střední Evropy.  Jde o náhodný semenáč slívy nalezený asi v roce 1820.  Registrována 1954, udržovatel Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

ČAČANSKA LEPOTICA

Raná pološvestka s velkými modrými atraktivními a velmi dobrými plody, snadno dělitelnými vhodnými pro stolní použití i průmyslové zpracování. Vysoká plodnost v teplých polohách, nutný pravidelný řez. Je samosprašná, odolná mrazům i monilióze, tolerantní šarce...

Jugoslávie, vyšlechtěna v roce 1961 ve VÚO v Čačaku (Srbsko)  křížením odrůd 'Wangenheimova' a 'Požegača' (typ Domácí švestky),  registrována 1991, udržovatel Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

ČAČANSKA NAJBOLJA

Středně raná pološvestka s velkými šťavnatými, mírně aromatickými, dobrými a dělitelnými plody pro stolní použití. Je cizosprašná, vysoká kvalitní plodnost jen v nejteplejších oblastech s udržovacím řezem. Vysoká odolnost mrazu, moniliové hnilobě plodů a tolerantnost šarce...

Jugoslávie, vyšlechtěna ve VÚO v Čačaku (Srbsko)  křížením odrůd 'Wangenheimova' a 'Požegača' (typ Domácí švestky)  registrována 1991, udržovatel Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

ČAČANSKA RANA

Velmi raná pološvestka s atraktivními plody především pro stolní použití. Plody velké, šťavnaté a velmi dobré; pecka je dobře odlučitelná. Odrůda je cizosprašná s vyšší odolností mrazu. Náročná na nejteplejší stanoviště. Střední odolnost šarce, větší odolnost monilióze...

Jugoslávie, vyšlechtěna ve VÚO v Čačaku (Srbsko)  křížením odrůd 'Wangenheimova' a 'Požegača' (typ Domácí švestky)  registrována 1991, udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

DOMÁCÍ VELKOPLODÁ

Pozdní švestka, plody větší modré a výborné - což závisí na typu, podmínkách i péči. Kvalitní vysoká plodnost v teplých oblastech. Pecka dobře odlučitelná, švestky pro stolní použití a další univerzální použití. Je samosprašná, odolnost mrazu je vysoká, odolnost vůči šarce malá, proti moniliové..

Asie, při stěhování národů ji slovanské národy přinesly s sebou do střední Evropy  pěstuje se řada typů; vznikly výběrem lokálních klonů pravých švestek, které se pěstovaly na území České republiky již od středověku  registrována 1954, udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

GABROVSKA

Pozdní pološvestka, plody větší, modré, velmi dobré s dobře odlučitelnou peckou, jsou vhodné pro stolní použití i zpracování. Je převážně cizosprašná a s ohledem k pozdnímu dozrávání jsou vhodnější teplejší oblasti, je náročnější na stanoviště. Má vyšší odolnost proti mrazu i šarce, houbovými..

Bulharsko, vyšlechtěna roku 1951 ve Výzkumné stanici pro slivoně v Drjanovu,  křížením odrůd 'Kjustendilská sliva' (Domácí švestka) a 'Montfortská'.  Registrována 1992, udržovatel Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

HAMANOVA ŠVESTKA

Pozdní kvalitní švestka s velmi dobrými plody, s dobře odlučitelnou peckou a univerzálním použitím. Strom s menší korunou vhodný do zahrádek, je méně náročná na stanoviště ale v suchých půdách dává plody horší jakosti. Je samosprašná s vysokou odolností mrazu. Vyšší odolnost šarce než švestka..

Antonín Haman v Újezdě u lázní Bělohradu  vznikla jako náhodný semenáč v Újezdě u Lázní Bělohradu na počátku 20. století  Registrována 1992, udržovateli jsou Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

LIPNICKÁ

Samosprašná odrůda pravé švestky s vysokou cukernatostí a vynikající chutí. Patří mezi středně rané až rané odrůdy s vysokou odolností k šarce švestek. Je vhodná ke kuchyňskému zpracování, sušení, ale i na povidla, mražení, zavařování a především díky vyšší cukernatosti na výrobu pálenky s vysokou..

Objevil Miroslav Chovanec, v Lipníku na Bečvou  Náhodný semenáč, pravděpodobně volné křížení odrůdy 'Wangenheimova' x podnož 'St. Julian'  Registrována v roce 2011, právně chráněná od roku 2014.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

LÜTZELSACHSENSKÁ

Velmi raná švestka, cizosprašná, s aromatickými plody pouze na nejkvalitnějších půdách v nejteplejších oblastech. Plody pro univerzální použití se středně odlučitelnou peckou. Odolnost mrazu je menší, šarce malá a proti moniliové hnilobě plodů jen střední. Je více napadána obalečem a sviluškami...

Objevil ji G. P. Nickel v Lützelsachsenu u Weinheimu v roce 1914  náhodný semenáč v Lutzelsachsenu (SRN) na počátku 20. století  Registrována 1954, udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

MALVAZINKA

Velmi raná slíva s většími červenými a velmi dobrými plody, vhodnými pro stolní použití i ke zpracování. Menší náročnost na stanoviště, ale vhodné jsou především teplejší oblasti a chráněná stanoviště s úrodnými půdami. Je cizosprašná, citlivější k mrazu ve dřevě, květy jsou odolnější. Tolerantní..

Anglie, známá již v 1. polovině minulého století,  stará původní odrůda.  Registrována 1991, udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

NANCYSKÁ

Středně raná samosprašná mirabelka, malé žluté plody jsou velmi dobré, určené pro stolní použití i zpracování s dobře odlučitelnou peckou. Vysoká plodnost, pro kvalitní plody teplé polohy a kvalitní půdy. Vysoká odolnost proti mrazu, tolerance k šarce, houbovými chorobami trpí málo...

Francie, kde byla známá již v 17. století,  stará odrůda neznámého původu.  Registrována 1954, udržovateli jsou Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

RUTH GERSTETTER

Nejranější slíva z celého sortimentu s většími namodralými plody průměrné chuti, určená je pouze k přímému konzumu. Strom vhodný pro zahrádky s nepravidelnou plodností díky vyšší citlivosti k zimním mrazům. Je cizosprašná, vůči šarce dost odolná a moniliózou příliš netrpí...

Německo, vznikla ve Wurttenbergu v roce 1920  jako kříženec odrůd 'Carská' a 'Bryská'.  

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

STANLEY

Pozdní pološvestka, plody velké modré sladké dělitelné pro stolní použití i zpracování. Samosprašná, je dobrým opylovačem; pro dozrání vhodné teplé polohy a úrodné půdy. Pro vysokou pravidelnou plodnost nutné častější zmlazování. Vysoká odolnost mrazu, tolerance šarce, citlivější k moniliové..

USA  křížení odrůd 'Agensk' a 'Grand Duke' (Velkovévoda) v roce 1913.  Registrována 1979, udržovatel Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

TULEU GRAS

Pozdní švestka s kvalitními velmi dobrými modrými dělitelnými plody s univerzálním použitím. Vysoká poměrně pravidelná plodnost. Nejlepší výsledky ve středních oblastech, teplejších polohách a v dobrých dostatečně vlhkých půdních podmínkách. Je cizosprašná s vysokou odolností mrazu, střední..

Rumunsko  krajová odrůda původem z oblasti Pitěšč, vznikla na začátku 20.století jako náhodný semenáč  registrována 1991, udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

VALJEVKA

Pozdní švestka, plody modré harmonické velmi dobré chuti, dobře dělitelné s univerzálním užitím i pro sušení a pálení. Vyšší plodnost. Vhodné nejlépe teplejší oblasti a stanoviště s hlubokou živnou vlhkou půdou. Pro udržení větších plodů vyžaduje pravidelný řez. Odolná vůči zimním mrazům ve dřevě i..

Srbsko - Výzkumný ústav ovocnářský v Čačaku  Vznikla v roce 1959 jako kříženec odrůd 'Agenská' a 'Stanley'.  Registrována u nás roku 1974.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

VLAŠKA

Pozdní mimořádně kvalitní švestka, plody velké modré, výborné, dobře dělitelné vhodné pro stolní použití i zpracování. Nejvhodnější k výsadbě jsou teplé polohy a stanoviště s hlubokou a úrodnou půdou. Dobrý opylovač. Strom s nižší plodností, vyšší odolností k mrazu. Citlivá na šarku, větší odolnost..

Pravděpodobně Itálie, rozšířená po celé Evropy  stará odrůda neznámého původu  Registrována 1979, udržovateli jsou Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

WANGENHEIMOVA

Středně raná modrá mrazuvzdorná a úrodná pološvestka, za příznivých podmínek velmi dobrá určená hlavně pro stolní použití. Vhodné všechny oblasti pro pěstování slivoní, ale nejvyšší kvalita v teplejších oblastech na úrodných půdách. Je samosprašná, dobrý opylovač, generativně množená podnož pro..

Nalezena v roce 1837 v Brünheimu u Gothy,  vznikla jako náhodný semenáč v první polovině 19. století v Německu.  Registrována 1954, udržovateli jsou Sempra Praha, a.s. a fa UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

WAZONOVA RENKLÓDA

Pozdní renklóda se zelenožlutými většími a velmi dobrými plody, dobře dělitelnými vhodnými pro stolní použití i zpracování. Bujnější růst, vyšší plodnost v teplých polohách. Částečně samosprašná, květy citlivé na mráz. Vůči šarce střední odolnost. Za deště plody praskají a jsou napadány moniliózou...

Francie, kde byla známá již začátkem 2. poloviny 19. století.    Registrována 1991, udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

ZELENÁ RENKLÓDA

Středně raná zelenožlutá renklóda s výbornou aromatickou chutí, dobře dělitelnými plody pro stolní použití i kompotování. Vysoká plodnost s vyšší náročností na stanoviště - teplé polohy a kvalitní půdy. Používá se jako podnož pro slivoně. Cizosprašná, střední odolnost proti mrazu i šarce, za vlhka..

Pochází z Řecka nebo Itálie, odkud se v 1. polovině 16. století dostala do Francie;  jedná se o starou historickou odrůdu,  registrována od roku 1954, udržuje: Sempra Praha, a.s. a UNIPLANT Olomouc.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

ZIMMEROVA

Raná modrá pološvestka s dobrými plody zejména z teplejších stanovišť; plody dobře dělitelné, vhodné pro stolní použití. Nejlepší teplá stanoviště a příznivější klimatické oblasti s vlhčími úrodnými půdami, kde má mnohem lepší kvalitu plodů. Je samosprašná se střední odolností proti mrazu. K šarce..

Nalezena kolem roku 1900 na vinici L. Zimmera v Laufu u města Bühlu v Bádensku,  je to semenáč domácí švestky z volného sprášení.  Registrována 1954. Udržovatelem je Sempra Praha, a.s.

    Sklizeň
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
                                                                       

více

Slivoně vyžadují více vlhka - ať již v půdě, tak ve vzduchu. Proto se jim daří spíše ve středních polohách. Půda nemusí být příliš hluboká a snesou vyšší hladinu spodní vody okolo 1 m. V suchých půdách plody předčasně opadají, v chladných polohách nedozrají.

U nás pěstované odrůdy jsou samosprašné, částečně samosprašné a cizosprašné. S opylením je však nutné počítat i u vyloženě samosprašných odrůd.

Zdravotníky je ceněn mimo jiné obsah vápníku, který slivoně obsahují z našich pěstovaných ovocných druhů nejvíce.

Hlavní odlišnosti u jednotlivých druhů

  • švestky odolné proti namrznutí v květech na jaře,
  • slívy, renklody, mirabelky: jsou náchylné na namrznutí v květu, s možností pěstovat jen v chráněných polohách, půdu mají rády hlubší.