Provází nás od počátků pěstování rostlin.
Již tehdy nás těšily zdravé porosty a kvetoucí rostliny - naznačovaly bohatou úrodu a tím větší šanci na přežití.
Dnes nám již o přežití nejde, ale radost ze zahrady zůstává.
Vánoční výstava
29.11.2019-1.1.2020 Praha
Vánoce v Galerii
Neděle:1.-22. 12. Vikýřovice
Vánoční výstava
12.-15. 2. Pelhřimov
Vánoce na radnici
22. 12. Pelhřimov
Výstava orchidejí
14.-23. 2 Č. Budějovice
Zemědělec 2020
18.-22. 3. Lysá n.L.
Velikonoce - svátky
3.-5. 4. Častolovice
Tržnice Zahrady Čech
8.-12. 4. Litoměřice
Časopis Zahrádkář
ČZS vydává od roku 1969 populární časopis, určený všem zahrádkářům
![]() |
Rozhoduje se i o letošní úrodě třešní. |
Připravte zahradu na příchod mrazů
Ochlazení pod bod mrazu, očekávané na většině území ČR tento týden, může ohrozit úrodu zeleniny a teplomilných druhů ovoce. Mohla by se tedy opakovat situace z jara loňského roku, kdy mrazy poškodily především na jižní Moravě až polovinu ovocných sadů. O skutečných škodách rozhodne, jak razantní bude pokles teplot a doba, po kterou mrazivé počasí vydrží.
I rozlehlé ovocné sady lze před poškozením chránit, technická opatření jsou však nákladná, dostupná především velkým producentům a možnosti pojištění značně omezené. Aktivní ochrana proti jarním mrazíkům je proto momentálně aktuální především u drobných pěstitelů a zahrádkářů, kteří obhospodařují menší plochy.
Nejoblíbenější účinnou metodu představuje zakrytí porostů bílou netkanou textilií, která citlivé druhy na krátkou dobu poměrně dobře izoluje. Tato metoda se často využívá u zeleniny a rovněž u záhonů jahodníků, které právě v této době začínají kvést. S úspěchem lze tuto textilii využít i u menších stromů teplomilných druhů, například meruněk či broskvoní. Větší stromy se snaží někteří ovocnáři v sadech ochránit zapalováním ohňů či navlhčeného klestí, které vytvoří hustý dým.
Agrotechnicky náročná, ale velmi efektivní je metoda, která jako ochranu proti mrazu využívá samotný mráz. Těsně před očekávaným poklesem teploty pod bod mrazu se provede lehký postřik ohrožených stromů vodou. Vytvořený povlak ledu pak květy téměř dokonale ochrání. Praxe prokázala, že tento postřik a „zaledování“ stromů ochrání až 90 % květů, pokud teplota v noci poklesne na -4,5 oC.
Riziko jarních mrazíků trápí české zahrádkáře každoročně. Je však třeba si uvědomit, že se nejedná o nic mimořádného a úroda není většinou zdecimována zcela. Často naopak zahrádkáři kvitují přirozenou probírku nadměrné násady plodů, kterou by jinak museli provádět sami ručně.
-zj-