Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25
obr
Doplňovačky ČZS vyvolaly mezi dětmi velký zájem.

Jak se rodí nová generace zahrádkářů

V malém jihočeském městečku Křemže vyrůstá 17 mladých zahrádkářských talentů. V kroužku nazvaném poeticky Zahradníček se pod vedením členky ZO ČZS Kristýny Nejedlé seznamují děti od 6 do 10 let se základy pěstování a ošetřování rostlin. Zájem o tento kroužek přitom překvapil samotnou organizátorku. 

„Náš Zahradnický rok začal s 6 dětmi, poté se přihlásilo dalších 11, více jsem bohužel přijmout nemohla. Děti jsou velmi šikovné a zvídavé, udělali jsme na zahradě spoustu práce, ani sama jsem si nebyla jistá, že toho tolik zvládnou,“ popisuje začátky kroužku, který vznikl letos při základní škole Křemže v okrese Český Krumlov.

Děti se pod odborným dohledem učí poznávat a pěstovat základní bylinky, které následně využívající při přípravě čajů či jednoduchých jídel. Vytvořily bylinkový kruh, učí se sít semínka, upravovat záhony, natahovat plachty i pracovat se základními postřiky. Připravují například záhony na školní zahradě v Křemži pro vysázení dýní na školní výstavu. Ve spolupráci s rodiči také vytvářejí herbář.

Kroužek Zahradníček se setkal v městečku s širokou podporou.  Ředitel místní školy uvítal, že se bude zvelebovat školní zahrada a že v kroužku pracují děti různého věku.  Kristýně se daří zapojit do společných akcí i rodiče a další obyvatele obce. S dětmi se chce také podílet na přípravách vánoční zahrádkářské výstavy, kterou chystá místní základní organizace ČZS v čele s předsedkyní Marií Mikešovou. Na Křemežské radnici vystaví vánoční dekorace, jablíčka a ořechy, připraví také soutěž o nejchutnější cukroví. „Ukážeme desítky vánočních stromků a každý nazdobíme jinak. Také zde představíme 3D stromy, které budeme dělat i se zahradníčky,“ dodala Kristýna, která v ZO ČZS Křemže pracuje jako  předsedkyně kontrolní komise a nedávno se zúčastnila také Floristického kurzu ČZS. Po jeho úplném absolvování může školit další zájemce o vazbu a aranžování květin. 

Mnoho akcí mají už děti za sebou, jak je zřejmé z fotografií práce malých zahradníčků. Vydařila i se akce k závěru letošního školního roku, kdy se děti vydaly za pokladem zahradníka. A co vlastně Kristýnu k otevření kroužku Zahradníček vedlo? „Chtěla jsme dětem ukázat, že nemusí jenom hrát farmářské hry na počítači a pěstovat ´na čas´. Takový ohlas jsem ale ani nečekala. Byla jsem mile překvapena, že nejen rodiče, ale i děti zahrádkaření oslovilo a že spolu s námi mohou přenést staré obyčeje do moderní doby.“

V Křemži mají však ještě mnohem ambicióznější plány. V budoucnu by Kristýna chtěla vybudovat školící centrum pro děti a dospělé, kde by se zájemci učili roubovat stromy či pěstovat bylinek například formou speciálních kurzů.

Český zahrádkářský svaz podobné aktivity v regionech podporuje a tak nejen děti v Křemži při své práci využívají například i edukační materiály připravené Komisí pro práci s mládeží ČZS, které zahrnují například pexesa, záložky do knih, či „lenochy“ do školních sešitů. Díky nim se děti mj. učí rozeznávat květenství, či léčivé rostliny. Cílená podpora podobných aktivit v regionech bude rovněž základem připravovaného projektu „Od semínka ke sklizni“, který vzniká na ústředí ČZS.

Co všechno už dokázali malí zahradníčci v Křemži si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII

-zj- 

Další novinky - - - >
 
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.