Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25
obr
Dospělec makadlovky.

Pěstování rajčat ohrožuje nový škůdce

Státní rostlinolékařská správa loni potvrdila na území České republiky historicky první výskyt nebezpečného škůdce rajčat - makadlovky Tuta absoluta. Přestože tento škůdce původem z Jižní Ameriky nemá ještě ani český název, dokážou housenky tohoto motýla vážně poškodit rostliny a plody rajčat a tím výrazně snížit výnos a kvalitu plodů.

"Naši inspektoři potvrdili první výskyt tohoto nebezpečného škůdce v České republice, konkrétně v okrese Prostějov na Olomoucku. Pěstitelné rajčat by proto měli být bdělí, zvláště pak ti, kteří pěstují rajčata ve sklenících,“ upozornil pěstitele ředitel SRS Zdeněk Mach. I když se podle něj jedná o teplomilný druh můry, který v našich podmínkách není schopen venku přezimovat, může dojít k jeho usídlení ve sklenících a fóliovnících.

Jak uvedla Státní rostlinolékařská správa ve svém tiskovém prohlášení, makadlovka Tuta absoluta je ve své domovině v Jižní Americe řazena k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. Škody na rostlinách způsobují jen housenky, které svým žírem poškozují především zelené části rostlin, ovšem mohou poškodit i květy a plody. Typickým symptomem napadení housenkami Tuta absoluta jsou plošné nepravidelné miny na listech a chodbičky ve stoncích a plodech. V posledních letech bylo zaznamenáno její masové šíření v jižních částech Evropy, zejména ve Španělsku, kde způsobuje ekonomické ztráty vyšší než 50 %.


obr
Housenka v plodu rajčete.

Dospělec je drobný motýl s rozpětím křídel 10 mm s charakteristickými dlouhými a nahoru protaženými makadly, dobře viditelnými pouhým okem. Starší housenky mají zelenavou až světle růžovou barvu a dorůstají do velikosti 8 mm. Škodlivý organismus Tuta absoluta je zařazen na seznamu A2 Evropské a středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO) a členským zemím je doporučeno provádět vůči němu regulační opatření. Preventivním opatřením proti zavlečení tohoto škůdce je nemanipulovat v blízkosti porostů rajčat s plody dováženými z rizikových oblastí a likvidovat použité přepravní obaly od rajčat, případně je po dodání důkladně vyčistit. K signalizaci výskytu a detekci Tuta absoluta slouží druhově specifické feromonové lapáky.

Z agrotechnických opatření se doporučuje instalace sítěk proti hmyzu ve větracích otvorech v uzavřených prostorách, vyvěšení vhodných feromonových lapáků a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých bezprostředně po sklizni. V boji proti makadlovce Tuta absoluta lze s úspěchem využít i preparáty na biologické bázi a chemickou ochranu. 

V zemích s výskytem Tuta absoluta se v bilogickém boji využívají přípravky na bázi Bacillus Thuringiensis var. kursaki, entomopatogenních hub Metarhizium anisopliae a Beauveria bassiana, vosičky Trichogramma achaeae T. pertiosum a dravé ploštice rodu Macrolophus, Nabis Nesidiocoris. Chemická ochrana proti housenkám je založena na bázi účinných látek abamectin, indoxacarb a spinosad a proti motýlům na bázi účinných látek acetamiprid, cypermethrin, deltametrin, imidacloprid a teflubenzuron.

-zj-

 

Minování v listech rajčat.
Další novinky - - - >
 
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.