mošt a zdraví

Mošt a zdraví

Jablka a čerstvý, čistý jablečný mošt   


Z kulturně historického hlediska je člověk spojen s jablkem po velmi dlouhou dobu. Nálezy zkamenělých jádřinců prokázaly, že jabloně rostly v Anatólii už před 8500 lety, a staří Egypťané za­nechali hieroglyfy s jablky ve svých pyramidách a hrobech. Až dodnes zůstalo říšské jablko symbolem politické a světské moci. Žádné jiné ovoce nehraje tak významnou roli v křesťanské tradi­ci, antických pověstech, pohanských mýtech a dochované lidové tradici jako právě jablko: je symbolem lásky, plodnosti a krásy, pokušení a hříchu. Biblický příběh o Evě, pro niž bylo jablko příčinou pádu, je nejen nejznámější, ale také nejsymboličtější v celé této řadě.

Jablka však nejsou pouhými zástupnými symboly pro něco, co je v našem životě nezbytné, ale mohou nám skutečně pomáhat. Látky obsažené v jablku jsou velmi různorodé a velmi cenné, je­jich denní přísun zajišťuje lidskému tělu téměř všechny důležité živiny. Pokud by někdo musel strávit život zavřený v cele o chle­bu a vodě, trpěl by velmi záhy potížemi, které mají původ v nedo­statku určitých živin. Tento nedostatek se projevuje kratšími nebo dlouhodobějšími zdravotními problémy. Pokud by se však člověk ve stejné situaci živil výhradně chlebem a jablky nebo moštem, nebudou mu chybět téměř žádné životně důležité substance a bude se těšit nadále dobrému zdraví. Jablka totiž obsahují vodu, vitaminy, minerální látky, stopové prvky a bioaktivní substance, které jsou nepostradatelnou součástí zdravé výživy a jejichž pravidelný pří­sun je nezbytný pro dobrý stav lidského organismu. Tyto sub­stance nemají pouze dobrý vliv na naši pokožku a zdravý vzhled, ale chrání před četnými nemocemi, k nimž patří srdeční infarkt, mozková mrtvice a rakovina.

Jablka snižují hladinu cholesterolu

Jablka bývají stále častěji uváděna jako preventivní prostře­dek chránící před srdečním infarktem. Důvodem je vysoký obsah sekundárních rostlinných látek, jako jsou fenolové kyse­liny a flavonoidy. Při srdečních onemocněních mohou proto ja­blka a šťáva z nich působit preventivně jako složka stravy s omezeným přísu­nem cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu představuje vý­znamný rizikový faktor při všech chorobách krevního oběhu a srdce.

Jablka jsou v této souvislosti přímo ideální potravinou, proto­že obsahují pektin, který váže v žalud­ku tuky a cholesterol a napomáhá jejich snadnějšímu vylučo­vání. Hladina cholesterolu tak klesá a snižuje se zátěž organismu. Ve srovnání s ostatními druhy ovoce je obsah pektinu v jablku vyso­ký (asi 1 %).

Přírodní jablečná šťáva zbavená zakalení obsahuje ve srov­nání s neupravovanou kalnou šťávou minimum pektinu; její účinek na hladinu cholesterolu je proto mizivý.

V souvislosti s prevencí srdečního infarktu je zajímavá dal­ší látka obsažená v jablku. Jde o vitamin E, jehož přísun je do­poručován rizikovým skupinám. Jablka obsahují 0,4 až 0,7 mg tohoto vitaminu na 100 g ovocné substance, což je poměrně hodně.

Jablka jako pomocníci proti rakovině

Vysoký obsah pektinu zbavuje lidské tělo škodlivin a zabraňuje tak spolu s fenoly a vitaminem C vzniku rakovinných buněk.

Jablka proti srdečnímu infarktu

Již dvě jablka nebo 2 sklenky jablečného moštu denně snižují hladinu cholesterolu a tím také rizi­ko vzniku srdečního infarktu. Vitaminy A, C, E, polyfenoly a sekundární látky chrání srdce a tepny.

Hubneme s jablky

Kdo chce nebo musí zhubnout, najde v jablkách spolehlivou opo­ru. Mají totiž málo kalorií, ale přitom zásobují lidský organismus dostatečným množstvím okamžitě využitelné energie. Tím se vyhneme vyčerpání, únavě a problémům s koncentrací, které čas­to provázejí jednostranné odtučňovací kůry. Konzumace jab­lek nebo jejich čisté a čerstvé šťávy je díky aroma plodů skutečným požitkem a má kromě toho silný sytící efekt - obsahují totiž celulózu a pektin. A my víme, že pek­tin v žaludku bobtná a vyvolává tak pocit sytosti. Odvodňu­jící účinek zase způsobuje draslík v jablku obsažený. Díky bohaté­mu obsahu minerálů, stopových prvků a jiných látek dodávají jablka tělu všechny životně důležité látky i při déletrvající dietě.

Jedním z nezanedbatelných aspektů každé diety je chuť na slad­kosti, která zůstává většinou neukojena. Důsledkem tohoto sta­vu je zjevná nebo podprahová nespokojenost nebo touha po „vy­rovnání“. Jakmile skončí člověk s dietou, má ještě větší potřebu sladkostí než dříve. Jablka mohou těmto nežádoucím průvodním jevům zabránit, protože jejich obsah ovocného cukru chuť na sladké uspokojí.

Posílení obranných sil organismu

Jako velký dodavatel vitaminu C se jablka výborně hodí jako prevence proti nachlazení, protože vitamin C posiluje obranné síly v lidském těle. Vědecké výzkumy potvrdily, že lidé, kteří konzumují často jablka nebo jejich šťávu, trpí skutečně méně často infekcemi horních cest dýchacích.

Kdo však onemocní navzdory prevenci, může pomocí jablek nebo moštu ales­poň zmírnit příznaky typické choroby z nachlazení. Zní to sice neuvěřitelně, ale např. kloktání jablkovou šťávou zmírňuje bolesti v krku, protože jablečné kyseliny mají antibakteriální účinek. Vitamin C je obecně pokládán za prostředek praktické oka­mžité pomoci v případě nachlazení. Reklama sice propaguje vita­minové tablety, ale přednost bychom měli dávat pravidelnému pojídání jablek a pití jablečného moštu!

Význam jablka pro prevenci a pomoc při běžných obtížích

Při střevních potížích mají jablka regulující účinek na organiz­mus. Obsahují pektin a vlákninu, která povzbuzuje střevní peri­staltiku. Určitou pomoc při trávení představují také některé ky­seliny v jablku obsažené, které mohou zabránit usídlení škodlivých bakterií ve střevech. I tomu, kdo nemá problémy s trávením, může prospět jeden jablečný den za měsíc, sloužící pročištění organismu. Dietní den přispívá k dobrému zdravotní­mu stavu a pomáhá při hubnutí.

Význam jablka a jeho šťávy při odvykání kouření

Jablko, které umožňuje pro svůj obsah vitaminu C příjem železa ve střevu, může také přispět k lepšímu zásobování červených krvinek kyslíkem. Kuřáci často odmítají konzumovat jablka, protože jim nechut­nají. Možnou příčinu můžeme hledat v tom, že jejich střevní sliz­nice obsahují díky neustálému kouření nikotin. Ovocné kyseliny obsažené v jablku nikotin aktivují a vylučují, takže kuřák potom vnímá nikotin jako něco nevhodného. Konzumace jablek a moštu tak vyvolává u kuřáka nepříjemné pocity. Tohoto účinku lze využít, pokud se kuřák rozhodne pro odvykací kůru. Uvedená metoda má velmi dobré výsledky - pochopitelně pouze tehdy, je-li od­hodlání kuřáka dostatečně pevné.

Kuřáci, kteří konzumují dva až tři dny pouze mošt, musí z výše uvedených důvodů počítat s určitými zažívacími potížemi. V této fázi totiž jablka zbavují tělo jedů přítomných ve střevech. Když jablka skončí svou práci, nastává ale opačná reakce. Ciga­rety kuřákům přestávají chutnat a přítomnost nikotinu v organis­mu vyvolává nepříjemné pocity. Tento výsledek odvykací ků­ry s jablky je ovšem podmíněn tím, že kuřák v prvních třech dnech abstinuje úplně nebo alespoň omezí kouření na mini­mum.

Vyrovnání potřeby vitaminů

Nikotin působí na mnoho vitaminů jako „zabiják“, proto mají kuřáci potřebu většího přísunu vitaminů. Zvlášť drasticky se pro­jevuje kouření na úbytku vitaminu C. Každá cigareta okrádá ku­řáka až o 30 mg tohoto vitaminu, což představuje 40 %. V relaci k množství vykouřených cigaret musí tedy kuřáci patřičně zvý­šit i přísun vitaminu C, tak aby dosáhl 300 - 100 mg, což odpovídá denní po­třebě.

Jablka a spánek

Hodně z nás si stěžuje na problémy se spánkem, ženy dvakrát častěji než muži. Jde přitom o poruchy usínání a spaní či probouzení, kdy se budíme příliš brzy a už se nám nedaří znovu usnout. Častou příčinou těchto poruch bývá právě stres. Postiže­ní by se tedy měli v první řadě pokusit odstranit příčiny vedou­cí k poruchám spánku. Určitou pomoc v nouzi může ale poskytnout i jedno jablko nebo sklenka moštu před spaním.

Častou příčinou nočního nebo příliš časného probuzení je totiž po­kles hladiny krevního cukru. Díky ovocnému cukru v jablku zů­stává obsah cukru v krvi delší dobu konstantní. Vitaminy skupi­ny B, hořčík a různé sekundární rostlinné látky mají zase uklidňující účinek na nervy a tím pomáhají při usínání. Také jablkový čaj a jablková šťáva jsou staré uklidňující domácí prostředky, které se doporučují vypít před usnutím.

Zdravá pleť a hezké vlasy

Stav pleti prozradí mnoho o stravovacích návycích. Šedá, matná nažloutlá nebo nečistá pleť svědčí o tom, že našemu organizmu chybějí vitaminy a minerální látky. Při jejich nedostatku totiž nefunguje dobře látková výměna, organizmus se úplně nezbavuje nestravitelných zbytků rostlinné stravy a prokrvení tkání je nedostatečné. Konzumace jablek představuje v tomto ohledu velkou pomoc.

Mezi pocitem dobrého zdraví a stavem naší pleti existuje těsný vzájemný vztah. Změny v pokožce nebo různé ekzémy mohou vést ke značnému psychickému trápení. Podobně stres a psychické vypětí mohou mít za následek nepříjemné kožní reakce. Konzumace čisté jablečné šťávy působí na tělo i psychiku pozitivně. Jablka obsahují vitamíny skupiny B, vitamín P a minerální látky, magnezium a fosfor, které přispívají k uvolnění a uklidnění nervů. Sama konzumace jablek představuje požitek, který příjemně dráždí smysly a tím také pozitivně působí na náladu.

Jablko - vitaminová bomba

Jablka obsahují vitaminy A, Bl, B2, B6, B12, C, E, K, kyselinu pantotenovou, niacin, biotin, kyselinu listovou a cholin. Vitamín A – retinol, vitamín C - kyselina askorbová, vitamín E – tokoferol, vitamín K, vitamíny skupiny B, vitamín B1 - thiamin (aneurin), vitamín BZ – riboflavin, vitamín B3 – niacin, vitamín B5 - kyselina pantotenová, vitamín H – biotin, vitamín B6 – pyridoxin, Kyselina listová, vitamín B12 – kobalamin.

                                                                              

Minerální látky a stopové prvky v jablku a jeho šťávě

Draslík, fosfor a vápník, hořčík, železo, zinek, měď, fluor, jód, selen.

Sekundární rostlinné látky

Polyfenoly, karoteny, fytosteroly, fytoestrogeny, sulfidy, glukosinoláty, saponiny, terpeny, enzymosupresiva.

Co se ještě skrývá v jablku

Cukry, ovocné kyseliny, dusíkaté sloučeniny, látky s obsahem tuků, aromatické látky, barviva, polyfenoly, pektiny a celulóza - zdravé balastní látky.