Hnízdiště pro včely zednice

 

 

V kolonii u horní brány bylo umístěno hnízdiště, které je součástí výzkumu zaměřeného na bioindikaci výskytu pesticidů v pylu rostlin (projekt TAČR č. TH03030134).

Zednice (rod Osmia) jsou včely z čeledi čalounicovitých (Megachilidae).

Hnízdí na jaře. Staví si nadzemní hnízda v dutinách ve dřevě nebo v dutých stvolech. Některé druhy hnízdí v prázdných ulitách šneků. Jedná se o nejčastější obyvatele včelích domečků, kde upřednostňují stvoly rákosu s průměrem 6–8 mm. Každá samice buduje své vlastní hnízdo, jedná se o tzv. samotářské včely. Netvoří med.

Hnízdo sestává z řady komor oddělených hliněnou přepážkou. Do těchto komor samice nanosí pyl na břišních chloupcích a smíchá ho s nektarem. Na tuto hmotu naklade jedno vajíčko, komoru uzavře a o potomstvo se již více nestará. V rámci každého hnízda buduje nejdříve větší komory pro samice, následně pro samce a celé hnízdo uzavře hliněnou zátkou. Larvy se vyvíjejí po dobu několika týdnů, zakuklí se v kokonu a na podzim se líhnou dospělci. Ti setrvají v kokonu po celou zimu a na jaře se prokoušou ven. Samci se líhnou o několik dní dříve než samice.

Nejčastěji se jedná o zednici rezavou (Osmia bicornis) nebo o teplomilnější zednici rohatou (Osmia cornuta).

Zednice rohatá byla vysazena i v tomto hnízdišti. Pyl sbírá převážně z ovocných stromů a z jiných zástupců čeledi růžovitých, v oblibě má však i řepku. Lze ji tedy využít jako opylovače v sadech a zahradách. Oproti tomu, zednice rezavá upřednostňuje pyl z dubů.

 

Tyto včely nejsou vůbec agresivní a lze je tak pozorovat z bezprostřední blízkosti. Případné bodnutí není příliš bolestivé.

Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.