Jak správně pěstovat a množit klatovské karafiáty

Klatovské karafiáty je možno pěstovat v zahrádkách, na záhonech i v květináčích. Sazenice sázíme na záhony na vzdálenost 30 centimetrů od sebe. K výsadbě do květináčů jsou vhodné květináče o průměru 16 centimetrů. Sazenice se vysazují těsně pod dvojlisty - při mělkém sázení se obtížně háčkují. ZO ČZS - Klatovský karafiát dodává vzhledem k přepravě klatovské karafiáty s kořeny balenými do zemního balu, který je nutno před výsadbou opatrně rozmočit, protože v zatvrdlém zemním obalu by sazenice živořila. Klatovské karafiáty vyžadují střední půdu s vysokým obsahem humusu. Při pěstování na záhonech si připravíme slunný záhon, který na podzim nebo na jaře vyhnojíme dobrým kompostem. Na jaře do půdy zapravíme na 1 metr čtvereční 80 g NPK I nebo 100 g Cereritu. Při výsadbě do květináčů je nutno použít k naplnění dobrý kompost s přimícháním trochu NPK I nebo Cereritu. Před naplněním květináče je nutno dát na dno asi 1 centimetr hrubého říčního písku.


Hnojení a zalévání

Karafiáty nesnášejí hnojení červstvou chlévskou mrvou. Jsou velice náročné na draslo, vápno, fosfor a železo. Před výsadbou pozemek prohnojíme strojeným hnojivem NPK I nebo Cereritem v dávce 80 až 100 g na 1 metr čtvereční, jak již shora uvádíme. Další přihnojení provedeme v polovině června ve stejné dávce a stejným hnojivem. Během vegetace od konce května děláme hnojivé zálivky Floranem nebo Herbasinem I k doplnění požadovaných stopových prvků. Zaléváme důkladně v delších intervalech (1x za týden), zato je večer orosíme jen přízemně, zvláště v době květenství dbáme, aby voda nepřišla do květů. Používáme hlavně vody bez chloru, nejlépe dešťovou. Nikdy nepoužíváme k hnojivé zálivce močůvku, nakvašený slepičí trus a podobně - rozmnožuje se tím květilka karafiátová a plísně.


Úprava stonku

Z vysázených sazenic vyraší květní stonek 30 až 50 centimetrů vysoký a při zemi 5 až 10 postranních odnoží, které by v příštím roce vykvetly, ale s menšími květy. Aby se tak nestalo, povedeme v polovině července háčkování těchto odnoží. Popis háčkování je vyobrazen a uveden dále. Když květonosné stonky během měsíce června vyrostou do výše 30 až 40 centimetrů a začnou se pod tíhou žaludovitých poupat ohýbat, zarazíme k nim 60 až 70 centimetrů dlouhý a asi 2 milimetry silný pozinkovaný drát, na konci ohnutý do očka, aby náhodou nedošlo při shýbání k poranění obličeje nebo očí. K tomuto drátu připevníme květní stonek kroužky ze slabého pozinkovaného drátku. Vrcholová poupata postupně vykvetou v polovině července v nádherné jednobarevné nebo vícebarevné květy v průměru 8 centimetrů. Podobně se pěstují karafiáty i v květináčích. Klatovské karafiáty kvetou po dobu asi tří týdnů. Klatovský karafiát je trvalka, vydrží v půdě přes zimu volně, nekrytý Může být pěstován na stejném místě i po více roků. Pozemek musí být na podzim zryt, na jaře přidáme vyzrálý kompost s dostatkem vápna. Přidáme 80 až 100 g NPK I nebo Cereritu na 1 metr čtvereční. Během vegetace hnojíme stejně, jak dříve uvedeno.


Háčkování 

Háčkovat odnože začínáme podle vzrůstu asi v polovině července. Předem si připravíme ze slabšího pozinkovaného drátu 10 centimetrů dlouhé háčky a opatříme si nůž s tenkým ostrým želízkem. Kolem karafiátů zem pečlivě nakypříme a přidáme do ní kompost. Od pátého kolínka, počítaje od vrcholu sazenice, odstraníme všechny dvojice listů až k mateřské rostlině. Pak odnož podle vyobrazení od šestého kolínka k pátému nařízneme do poloviny síly odnože. Řez začínáme těsně pod kolínkem. Naříznutím vznikne jazýček asi 1 centimetr dlouhý, který se vsadí kolmo do důlku v nakypřené zemi a připevní háčkem. Toto provedeme u všech silných odnoží. Po naháčkování silných odnoží přihrneme k zaháčkovaným odnožím zem a zalijeme. Nad zemí zůstane asi 5 dvojic listů, které tvoří základ nové sazenice. Po zaháčkování vznikne hříženec.

Během 5 týdnů hříženec zakoření, odřízneme jej od mateřské rostliny a vysadíme do pařeniště nebo přímo na záhon k přezimování. První tři týdny po zaháčkování háčkovance denně zaléváme. Nemáme-li na podzim volný záhon, můžeme hřížence ponechat u mateřské rostliny až do jara. Musíme však bezpodmínečně provést oddělení hříženců od mateřské rostliny. Oddělení provedeme dlouhým nožem, řezem kolem matečné rostliny. Háčkováním se klatovské karafiáty rozmnožují vegetativně. Chceme-li háčkovat karafiáty z květináčů, musíme karafiáty v polovině července vysadit na záhon a po týdnu zaháčkovat.

Při odebírání zakořeněných odnoží nesmíme zapomenout na úpravu druhé části stonku proti kořínkům, aby tam také narostly kořínky.


Ošetřování během vegetace 

Pozemek, kde máme vysázeny karafiáty, udržujeme nezaplevelený, pravidelně jej kypříme. Po vysazení sazenic postříkáme doporučeným fungicidem proti plísni v koncentraci podle předpisu výrobce, a to každých 10 dnů až do konce vegetace. Proti karafiátové mušce (květilce) stříkáme povolenými insekticidy v koncentraci podle návodu výrobce, opět každých 10 dnů až do konce vegetace.