Historie 1965 - 2000
Město Žďár nad Sázavou je okresní město, ležící na pomezí Čech a Moravy v malebné krajině Českomoravské vrchoviny uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.
Celému městu vévodí poutní kostel sv. J. Nepomuckého na Zelené hoře, který je jedinečnou architektonickou památkou a byl v prosinci 1994 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.
Svou nadmořskou výškou 580 metrů nad mořem není přímo předurčeno k zahrádkaření a ovocnářství, ale díky houževnatosti místních lidí se daří i v těchto podmínkách vypěstovat dostatek ovoce, které se zpracovává jak v Moštárně tak v Pálenici Českého Zahrádkářského Svazu Žďár město.
O Českém Zahrádkářském Svazu Žďár město jsou první ucelené písemné zprávy z roku 1965, v tomto roce měla organizace 343 členů . Na výroční členské schůzi 10.01.1965 byl zvolen první výbor ve složení :
Předseda Peňáz Tomáš
Místopředseda Jaluška Josef
Jednatel Škapa Josef
Pokladník Fišar Josef
Hospodář Bičan Karel
Členové Málek Antonín, Dvořák Jindřich, Novotná Marie, Blažíček Rudolf, Růžička Josef,
Rous František, Bárta Stanislav, Litochleb František, Němcová Františka,
Lokaj Jaroslav, Zach Josef, Březka Bohuslav, Benc Jaroslav, Kyselka Josef
Z členů výboru byly ustanoveny komise – pěstitelská, kulturní a revizní. Organizační složení výboru přetrvalo v následujících letech u dalších výborů až do současnosti.
V roce 1967 byla na výroční schůzi projednávána realizace spolkové Moštárny. Nabízelo se několik lokalit, ale žádná nevyhovovala. Až v roce 1968 se rozhodlo o postavení Moštárny na vlastním pozemku a se stavbou se započalo ještě téhož roku. V roce 1969 se rozhodlo, že kromě Moštárny bude postavena a později provozovaná Pálenice. V v říjnu 1970 bylo jednáno o koupi celého pozemku za budovou Moštárny od pana Cebenky.
V lednu 1971 se konala schůze výboru ve společenské místnosti již v nově postavené i když nezkolaudované Moštárně. Ta byla zkolaudována a předána do užívání 15.12.1971.
Během následujícího roku se do moštárny zabudoval lis na ovoce a bylo dokončeno oplocení celého pozemku. Po třech sezónách zpracování ovoce na moštárně bylo nutné v roce 1976 provést některá vylepšení, která vyplynula ze zkušenosti provozem moštárny.
Provoz moštárny sebou nesl nemalé starosti, v sedmdesátém devátém roce se řešil problém s nedostatkem vody, došlo k částečnému zasypání studny, která se musela urychleně zprovoznit, v osmdesátém prvním roce se pořídila a zprovoznila myčka ovoce, protože zahrádkáři vozili špinavé ovoce. Na podzim roku 1982 byla zhotovena přípojka vody pro moštárnu od sousedních garáží a byl zakoupen přepravník na ovoce.
V osmdesátém třetím roce se na výboru jednalo o zřízení pěstitelské palírny. Bylo nutné zajistit na ministerstvu zemědělství potřebná povolení a schválení provozu palírny.
Členská schůze v roce 1986 odhlasovala, vybavit palírnu potřebným zařízením a zajistit provoz tak, aby pálení ovocných kvasů mohlo začít již na podzim tohoto roku.
Provoz pálenice byl zahájen v listopadu 1986 , vedoucí pálenice byl jmenován př. Remar Karel, odpovědný vedoucí byl jmenován dosavadní předseda Škapa Josef a člen výboru Matulka Miroslav.
V osmdesáté sedmém roce se projednalo a realizovalo připojení moštárny a palírny na veřejný vodovodní řád . V osmdesátém devátém roce se do společenské místnosti a palírny zakoupila kamna na tuhá paliva..
Na Výroční členské schůzi 1991 byla uctěna památka zesnulého př. Škapy Josefa, předsedy organizace od roku 1974 a dlouholetého člena výboru, který se zasloužil o rozvoj organizace a budování účelových zařízení sloužící jejím členům. V dubnu 1991 byl zvolen nový výbor :
Předseda Křeček Karel
Místopředseda Matulka Miroslav
Jednatel Hedbávný Josef
Pokladník Chroust Antonín
Hospodář Kubát Bohuslav
Revizní komise Vepřovský Jan, Strejčková Milada
Členové Götz, Remar Karel, Hájek Josef, Havlík J. Svoboda Stan.,
Slavík Stan., Tomek, Kříž, Škapa Josef, ml.
V roce 1992 byla provedena podle nového zákona registrace pálenice na základní organizaci u finančního úřadu. Nastalo složitější účetnictví, přibyla daň z přidané hodnoty, což navýšilo cenu za jeden litr 100% lihu na 130,- Kč.
V říjnu se uskutečnil prodej objednaných ovocných stromků pro podzimní výsadbu ze školky v Molochyni.
V červenci v roce 1993 se na Staré radnici uskutečnila výstava řezaných růží s možností objednávky, které byly v říjnu na moštárně zájemcům vykryty. Na budově moštárny a palírny se provedly nátěry dveří, okapů a plechových částí střechy. S Lesní správou Dr. Kinského bylo dohodnuto o bezplatném vyvážení výlisků z moštování pro lesní zvěř.
Rok 1994 prakticky kopíroval předešlý rok. V červnu proběhla pro velký zájem opět výstava růží s podzimním prodejem objednaných druhů. Byla zajištěna a realizována přednáška př. Šikuly na téma: Léčivé rostliny a koření.
V roce 1995 na výroční členské schůzi za přítomnosti šedesáti pěti členů byla uctěna památka zesnulého člena výboru Josefa Hájka, který byl v roce 1970 zvolen předsedou výboru a od roku 1972 až do roku 1987 vykonával funkci jednatele výboru. Následně až do svého odchodu byl členem výboru v pěstitelské komisi.
Př. Hedbávný byl navržen a schválen jako zástupce ZO do Územní rady ČZS.
I v tomto roce proběhla výstava růží na Staré radnici a prodej keříčků růži se uskutečnil v říjnu na moštárně.
Rok 1996 zaznamenal změnu ve výboru ZO. Do stávajícího složení byla Klubem skalničkářů navržena př. Jaroslava Slonková, aby se zlepšila vzájemná spolupráce. Klub skalničkářů doplnil říjnovou výstavu ovoce mísami, které byly osázené skalničkami.
Uskutečnil se zájezd do Prahy s návštěvou Zahrad Pražského hradu a individuální prohlídkou města.
Proběhly brigády na budově moštárny zahrady a v palírně byly vyměněny ventily za kulové. Došlo k majetkoprávního vypořádání s pozemkem, kde stojí pálenice a příjezdová rampa a jeho odkoupení od města.
Výroční schůze v únoru roku 1997 se konala v sále AGRO – Vysočina za přítomnosti 67 členů. Tohoto roku se uskutečnila opět výstava růží ve vstupních prostorách Staré radnice s následným podzimním prodejem jak růží tak sazenic jahod a ovocných stromků. Zájezd členů se uskutečnil 6.září do VŠÚO Holovousy . Jedná se o malou obci ve východních Čechách, která se nachází asi v polovině cesty mezi městy Jičínem a Hradcem Králové. Pěstování ovoce bylo v této oblasti tradiční.
Jeden výpěstek na ukázku za všechny:
Angold odrůda byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích z křížení hybridu HL A 28/39 Antonovka v.s. x Golden Delicious.
Vzhledem k neúrodě ovoce ve Žďáře nad Sázavou po červencovém krupobití byl dojednán odkup jablk z VŠÚO Holovousy . Zájem byl velký a vzhledem ke kvalitě a rozumné ceně bylo rozhodnuto pokračovat v odběru jablk i v dalších letech.
V roce 1998 musel stávající výbor hned po výroční členské schůzi řešit přeregistrování provozu pálenice na ministerstvu zemědělství , financí a ČZS v Praze. Výsledek jednání mimo jiné bylo povinné odborné proškolení obsluhy pálenice v Praze. Školení se účastnili př. Mgr. Matulka, Ing. Křeček, př. Hedbávný, př. Havlík a ing. Venkrbec, který musel ještě absolvovat následnou praxi v pálenici v Dražicích u Bechyně. Následně musel být vystaven živnostenský list k povolení pálení kvasu.
Vydařený zájezd se uskutečnil na jižní Moravu do Velkých Němčic, velkých Bílovic a areálu VŠZ Brno v Lednici.
V říjnu proběhla výstava ovoce a výpěstků v DDM v Horní ulici. Vystaveny byly květiny, kaktusy a vypěstovaná zelenina našich členů.
V tomto roce z výboru odstoupili z důvodu vysokého věku př. Götz a Remar st.. A o uvolnění požádala př. Strejčková z důvodu změny bydliště. Všem bylo poděkováno za dlouholetou činnost jak ve výboru tak pro ZO.
Výroční členská schůze, která se konala v lednu 1999 za účasti 72 členů v závodní jídelně AGRO – Měřín zahájila tím, že uctila památku zesnulých členů přítele Götze, Černého a Řepy.
Na výborové schůzi byli zvoleni členové výboru do těchto funkcí:
Předseda Matulka Miroslav Mgr.
Jednatel Hedbávný Josef
Pokladník Chroust Antonín
Hospodář Kubát Bohumil
Revizní komise Křeček Karel, Vepřovský Jan
Započalo se s rekonstrukcí střechy. Vybrána byla firma PKS a.s., která zaručila cenu za rekonstrukci cca 380 tisíc Kč. Se závazkem dokončení ještě téhož roku.Stavba byla prováděna během měsíce září a října a zkolaudována byla 4.11.1999.
Byla provedena rekonstrukce elektro-instalace v hodnotě 50.tisíc Kč.
Odpovědným vedoucím pálenice byl zvolen př. Havlík Josef. Cena za 1. litr 100% lihu se upravila na 150,- Kč.
Uskutečnil se vydařený a všemi členy ZO pochvalovaný zájezd na výstavu HOBBY České Budějovice.
Na Staré radnici se vystavilo 152 kusů řezaných růží a návštěvníci si objednali 716 keříků růží.
Výroční schůze v lednu 2000 se účastnil jako host starosta města Žďáru nad Sázavou Brychta Jaromír, Mgr. Přítomno bylo 63 členů ZO a schůze se konala v jídelně AGRO Vysočina. Schůzi zahájil a řídil předseda Mgr. Matulka, jednotlivé zprávy přečetli členové výboru. Starosta města podal informaci o rozvoji města, v diskusi zodpověděl plno dotazů a poděkoval organizaci za příkladnou a dobrou činnost s přínosem pro město.
Z leva doprava : Ing. Křeček Karel -člen RK, Havlík Josef -vedoucí pálenice, Hedbávný Josef
-jednatel, Kubát Bohumil -hospodář, Chroust Antonín -pokladník, Svoboda Stanislav -člen výboru,
Mgr. Matulka Miroslav -předseda, Vepřovský Jan -člen RK, Remar Karel,ml.-kronikář,zapisovatel
Na fotografii nejsou členové výboru Ing. Venkrbec Jiří a Ing. Slavík Stanislav, kteří byli omluveni.
Na výborové schůzi se odsouhlasilo ve vazbě na novou vyhlášku o hygieně zajistit výrobu z nerezového materiálu pro moštárnu a to novou lisovací vanu, sběrnou jímku a výtokovou soustavu pro mošt.
V květnu se uskutečnil zájezd pro členy ZO do Průhonic u Prahy. Dobrý dojem ze zájezdu kazil nízký počet účastníků 28. Výbor rozhodl, že je nutné nejdříve zajistit dostatečný počet zájemců o zájezd a při dostatečném počtu zájezd zrealizovat.
Výbor na své schůzi 31.8. 2000 uctil památku zesnulého dlouholetého člena výboru př. Remara Karla st..
Výstava ovoce se realizovala v zasedací místnosti Městského úřadu 20.-22.10.2000.