Zájemců o domácí výpěstky přibývá. Vlastní produkty mohou značně ulevit rodinnému rozpočtu.

MLADÁ FRONTA DNES úterý 4. 4. 2023 15
Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov
jihlava.idnes.cz
Vysočina
Zájemců o domácí výpěstky přibývá. Vlastní produkty mohou značně ulevit rodinnému rozpočtu.

VYSOČINA Obliba zahrádkaření vzrostla již během pandemie covidu, kdy byl pobyt mezi záhony jednou z mála volnočasových aktivit,jimž se bylo možné bez omezení věnovat, a pěstitele ještě mohl těšit pocit ze zdravých domácích produktů. Nyní ženou lidi k rýčům, motykám, semenům a sazenicím extrémně vysoké ceny ovoce a zeleniny v obchodech. Přestože zdražení zasáhlo i některé osivo a další zahrádkářský sortiment, vlastní pěstování se pořád vyplatí, a proto sek němu obrací se stále víc lidí.Zvyšující se počet domácích pěstitelů vnímá Renata Křížová, majitelka Zahradnictví La Toscana v Trnavě u Třebíče. „Určitě to znát je, zahrádkářů přibývá. Hodně nakupují například sazenice zeleniny, doplňkový sortiment, dále i ovocné stromy nebo keře. Letos je ale sezona teprve na počátku, lidé ještě vyčkávají,“ uvedla Křížová.Zdražení se podle ní nevyhnuly hlavně různé substráty a hnojiva, rostlin se zatím růst cen tolik nedotkl.Výrazně větší plochu než v minulých letech chce jedlým plodinám vyhradit na své zahradě v malé vesnici na Pelhřimovsku rodina Čížkových. „V minulosti jsme pěstovali jen něco málo kvůli dětem – pár jahod,kanadskéborůvky,hrášek a nějaké bylinky na vaření. Letos jsme se ale rozhodli, že toho zkusíme dát na zahradu víc. Jako pětičlenná rodina totiž spotřebujeme ovoce a zeleniny hodně a v rozpočtu je to znát,“ popsala motivaci k aktivnějšími obdělávání záhonů Marie Čížková.V plánu má například pěstování dýní, cuket či okurek. „V obchodě stojí jedna salátová okurka nevalné chuti kolem třiceti korun. Přitom zrovna tento druh zeleniny nevyžaduje moc péče, nemusí být ve skleníku, roste i na záhoně. To samé dýně a cukety,“ líčí žena.Na zahradě u ní nebudou letos chybět ani brambory, mrkev a salát, do nově pořízeného fóliovníku zvažuje umístění paprik a rajčat, jež má její rodina v oblibě a v létě jich spotřebuje velké množství. Dle zkušených zahrádkářů může právě u vícečetných rodin vlastní produkce ovoce a zeleniny notně ulehčit rozpočtu.„Nedá se jednoznačně určit, které druhy se vyplatí pěstovat doma.Při pohledu na ceny zeleniny napultech se dá říct,  všechno. Ale takovým dlouholetým ekonomicky zajímavým druhem je česnek. Český česnek je žádaný, a tím pádemi poměrně drahý, takže jeho pěstováním se dá výrazně ušetřit,“ míní Stanislav Kozlík, předseda Českého zahrádkářského svazu (ČZS).Nutný je zápal. A také znalosti.Záleží ale samozřejmě i na podmínkách, jež pěstitelé majíněkdo obdělává rozlehlou zahradu, mnozí nadšenci jsou zase rádi za malý kontejner na balkoně. Bez alespoň malého zápalu pro zahrádkaření a základních znalostí to ale podle Stanislava Kozlíka nejde.„Je-li ale práce na zahradě pro člověka koníčkem a relaxací, vedlejší ekonomický dopad může pak být zajímavýmbenefitemnavíc.Je ovšem otázka, jaký bude vývoj ekonomiky, inflace. Pokud by docházelo k ještě výraznějším nárůstům cen, tak by se mohly čistě ekonomické důvody rozšiřovat,“ zamýšlí se předseda ČZS.
     Zhruba 350 zahrádek mají zájemci k dispozici v zahrádkářské kolonii na okraji sídliště Stalingrad ve Žďáře nad Sázavou. Až na pár posledních pozemků jsou plně obsazeny. Obliba zahrádkaření tam rok od roku roste; nynější zvyšující se ceny ovoce a zeleniny tomu jen napomáhají. „Přibylo i hodně mladých lidí a rodin s dětmi, za což jsme moc rádi. Lidé sice využívají své pozemky i k rekreaci – mají na nich třeba nějakou pergolu a vyžití pro děti, ale každý tam alespoň něco pěstuje,“ popsal Otakar Šuhaj, tajemník a místopředseda žďárské stalingradské organizace ČZS. Dle jeho slov je logické, že lidé nyní začnou pěstovat i zdánlivě obyčejné druhy, jako je třeba mrkev, petržel, cibule nebo červená řepa. A už nyní v kolonii také přibý nově vysazených ovocných stromků, a to nejen běžných druhů, jako jsou jabloně či švestky, ale třeba i pro Vysočinu netypických broskvoní. „Nelze se divit – když se dnes podíváte do regálů obchodů, je to s cenami opravdu hrůza a děs,“ říká dlouholetý zahrádkář. Stačí i obyčejný fóliovník Otakar Šuhaj potvrzuje, že při současných cenách se vyplatí pěstovat více méně cokoli, i když se dá očekávat, že v letní sezoně ovoce a zelenina o něco zlevní. Výrazněji lidé podle něj mohou ušetřit u plodin, jež nepotřebují skleník, ale stačí jim „obyčejný“ fóliovník. Jde třeba o okurky, rajčata, papriky. „Ty stojí v obchodě opravdu hodně, paprika klidně 120 korun za kilo. A přitom i na malé ploše skleníku či fóliovníku se jich vypěstovat velké množství. Navíc chuť a kvalita domácích plodin se nedá s kupovanými vůbec srovnat,“ vyzdvihl Šuhaj. I on zaznamenal zdražení osiva a dalšího zboží, ač to pro někoho nemusí být na první pohled patrné. „Například semena paprik F1, co kupuji, stojí pořád stejně, ale kusů
je v balení polovina,“ říká Šuhaj. Pro zájemce z řad stalingradských zahrádkářů se snaží výbor shánět některé věci za nižší cenu – třeba hnojivo se kupuje ve větších baleních, takže vyjde levněji. „Každému pak odvážíme dle potřeby,“ přiblížil Šuhaj.
   Stanislav Kozlík doplňuje, že před nakupováním se také vyplatí porovnávat ceny. „A v případě třeba nákupu osiv je lepší dát jednoznačně přednost českým firmám, které podléhají přísné kontrole a jsou i zákaznicky prověřeny,“ dodává.

Jana Nedělková
redaktorka