O moštování

Zpracování jablečného moštu má v naší organizaci dlouholetou a úspěšnou tradici. V roce 2018 jsme zajistili již 43. sezonu.

Podívejte se na video, kde bývalý předseda naší ZO pan Jiří Šedivý hovoří o začátcích moštování.

Průběh získání jablečného moštu a jeho pasterizaci můžete vidět zde.


Moštárna byla vybudována s velkým nasazením sezimoústeckých zahrádkářů v 70. letech minulého století, svépomocí, za finančního přispění města.

První zpracování ovoce se uskutečnilo v roce 1976. S pasterizací se začalo až o rok později. První léta představovala rekordní výkony. O jablečný mošt byl velký zájem. V době moštování se pracovalo každý den, většinou na směny. Za 45 sezon jsme zpracovali téměř 1390 tun jablek a zavařili přes 631 tisíc lahví moštu! A to vždy k plné spokojenosti zákazníků z řad vlastních zahrádkářů, i cizích zájemců.

Prohlédněte si zajímavý rozbor jednotlivých moštovacích sezon ve formě tabulek.

Výsledky moštování v přehledném grafu.


A jak vypadá moštování dnes, popisuje bývalý vedoucí moštovací komise Jiří Vodrážka:

Moštovací sezonu zahajujeme obvykle v polovině září. Trvání sezony závisí na zájmu zákazníků. Ovoce - jablka nebo hrušky - lisujeme v omezeném množství maximálně 20 až 25 q za směnu. Každý zákazník se moštování přímo účastní. Lisujeme zpravidla v sobotu. Neděle jsou vyhrazeny pro pasterizaci. Pracovní směna začíná nejčastěji v 7 hodin.

Každý zájemce o moštování se s předstihem přihlásí a sdělí množství ovoce ke zpracování. Na základě toho je zákazník pozván na určitý čas a nemusí dlouho vyčkávat na zpracování svého ovoce. Zdůrazňuji nutnost nahlášení správného množství při přihlašování. Když přivezete podstatně větší množství, než jste nahlásili, následující zákazníci pak musí zbytečně čekat a je překročena únosná dávka směny. Orientačně počítejte s tím, že do malého pytle se vejde 30 kg jablek, do běžného, velkého na brambory pak 40 kg jablek. Je možno přivést ovoce v přepravkách, krabicích, nebo jiných obalech.

Po příchodu zákazníka do moštárny přivezené ovoce zvážíme. Ovoce musí být přebrané, nenahnilé, bez hrubých nečistot, listů, trávy a větviček, nepřezrálé. Následuje praní ovoce, jeho drcení a lisování moštu. Chcete-li moštovat hrušky, nemíchejte je do jablek, ale nechte je zvlášť. Hrušky jsou těžší, neplavou a v pračce by se "utopily". Proto je umyjeme v přepravkách proudem vody a nasypeme přímo do drtiče.

Pokud si chce zákazník odvést mošt ke spotřebě nebo vlastnímu zpracování, je třeba, aby si přivezl své nádoby, do kterých bude mošt stáčen. Lze počítat s výtěžností 60 až 70% (na 1 metrický cent jablek je třeba mít nádoby na 70 litrů moštu).

Je-li požadována pasterizace moštu, zákazník si žádné nádoby nevozí. Stočení moštu se provede do našich konví. Ty jsou označeny a uloženy ve skladu, kde mošt sedimentuje do druhého dne. Zákazník je pozván na určitou hodinu, kdy si přiveze své čisté lahve, bez etiket. Jedná se přednostně o bílé nebo zelené lahve 0,7 litru, popřípadě lahve pivní 0,5 litru (doporučené lahve jsou na obrázku). Do nich si pak sám stočí čistý mošt z konví pomocí hadičky. Je potřebné, aby si zákazník kvůli snadné manipulaci přivezl lahve v přepravkách. Naplněné lahve se následně předehřívají v teplé vodě a potom se mošt pasterizuje ve vyhřívaných vanách. Nakonec lahve uzavíráme korunkovými uzávěry se silikonovým těsněním.



Další důležité informace:
- Každý zákazník si odváží mošt ze svého ovoce!
- Výlisky si každý může odvést, nejlépe ve vlastních igelitových nebo jutových pytlích. Pokud výlisky
   nechcete, zdarma zajistíme jejich další využití.
- Lahve na pasterizovaný mošt je třeba mít čisté a bez etiket (ucpávají výtoky z pasterizačních van).

Závěrem bych chtěl ujistit všechny zájemce, že naší snahou je spokojenost zákazníků. Samozřejmostí je
maximální péče o čistotu a hygienu moštování.

Jiří Vodrážka