Práce na zahrádce v březnu


  Práce na zahrádce v březnu.

V některých oblastech zima však ještě neřekla své poslední slovo. Neodstraňujme proto všude za každou cenu zimní přikrývky rostlin.

Zapomenout bychom neměli na výsev semen letniček, jednoletých pnoucích rostlin, bylinek, hrachorů i zeleniny do užitkové části zahrady. Pokud to počasí dovolí, můžeme také rozdělit velké, trsy venkovních trvalek.

Přezimované balkonové rostliny seřízneme, přesadíme a přihnojíme. Umístíme je všechny na světlé místo.

Co nejdříve bychom měli zastřihnout růže a to dřív, než se ukážou letošní nové výhony. Růže je nutné ořezat až na nejspodnější větvení. Cílem tohoto řezu je rostlinu sesadit tak, aby měla stále mladé nové výhony ve výšce cca 50cm nad zemí. Zabráníme tak tloustnutí starých stonků, které jsou nevzhledné. Též z nich odstraňujeme postupně nastlané chvojí, které růže chránilo přes zimu, u pnoucích růží můžeme raději ještě chvíli počkat. Koncem března začínáme s hnojením.

Dle aktuálního počasí dokončíme výsadbu ovocných dřevin a dále růží, keřů a všech typů živých plotů, aby se stačily ujmout ještě před nástupem suchého letního období.

Pro milovníky chutných zahradních plodů jako jsou maliny či borůvky je tento měsíc vhodný právě k vysazování těchto rostlin. Maliníky při sázení silně seřízněte. Koncem měsíce již můžeme vysazovat jahodník.

Blížícím se jarem je potřeba urychleně dokončit zimní řezy stromů, pokud jsme je již neprovedli v předcházejících měsících. Větší rány ošetříme proti chorobám stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem.

Ošetřujeme stromy s mrazovými trhlinami a deskami nebo kmeny poškozené hlodavci. Též mělce okopáváme nebo plečkujeme půdu pod korunami stromů. Můžeme též nastýlat vhodnou organickou hmotu. Těmito činnostmi zabráníme odpařování vody z půdy.

  Prohlédneme kůly a úvazky, které nerozlučně patří ke stromkům na slabých podnožích.

Nejvyšší čas je nyní i pro postupné vápnění trávníku. Tím neutralizujeme půdu a zabráníme tak růstu mechu v trávníkovém porostu. Koncem března až počátkem dubna můžeme též nově osít nehezké vyšlapané oblasti a všechna holá místa v trávníku.

Provádíme hnojení výsadeb a vápníme půdu, pokud vykazuje kyselou reakci.

Rostliny dle možností zaléváme raději dešťovou vodu nachytanou do větších zahradních nádob.