Rady od podlahy

Rady pro období jara, na březen

           

 

 

                 

     Po deštích a oblevě na konci února uvidíme, jestli bude platit pranostika "když únor vodu spustí, v led mu ji březen zhustí". Vůbec nelze odhadnout, co bude za 14 dnů, za tři týdny. Stačí, aby vykouklo sluníčko a na Moravu začal foukat teplý vítr od jihu a začne jaro. Sníh se ztratí, nadbytečná voda ze záhonů se odpaří a půda se dostane do té správné zralosti, nebude se mazat, ani nebude prášit, prostě bude tak akorát na setí a sázení. K Moravě patří i Vysočina, a tam bude možná sníh ještě v dubnu a „do zahrady se ještě dva měsíce budou chodit akorát dívat“.   

     Pro ovocnáře to je zatím vcelku pohoda. Ještě nebylo tolik teplých dnů, aby se probouzely rané peckoviny (mandloně, meruňky, broskvoně),  hrozila by akutně infekce kadeřavosti, zdánlivě všechno spí. Tím se oddaluje termín řezu peckovin v květu, je spousta času na úpravy korun jádrovin. Ale opravdu postačí pár teplých dní a všechno bude jinak. Teplomilné peckoviny probudí zhruba 100°C nastřádaných nad denní teplotu 10°C, kadeřavosti na broskvoni stačí ještě méně.

     Pravidelné opakování: S řezem jádrovin to sice není nijak jednoduché, ale dbáte-li určitých pravidel, naučíte se stromům rozumět. Průklest tam, kde chcete obnovit vitalitu stromu byste měli mít za sebou nebo ho dělat v tuto dobu. Pak přicházejí na řadu mladé stromky a též stromy v plné plodnosti. Březen je vhodný pro výchovný řez, pro řez pravidelně udržovaných a plodících stromů. Jestliže má strom dostatek (nebo dokonce nadbytek) květních pupenů, můžeme řezat již teď. Pokud má strom solidní násadu květů (předpoklad je i kvalitní násada ovoce) nezbujní, tvořící se a zrající plody ho udrží v přiměřeném růstu, "dovolí" do dalšího roku vytvořit opět solidní základ úrody. Jestliže to vypadá na malou násadu květů a následně i ovoce, počkejte s řezem. Třeba až do doby květu, nevadí počkáte-li i déle. Sousedi vás nebudou považovat za barbara, který ničí stromy v květu. Po odkvětu můžete přistříhnout i stromy, které jste řezali v březnu, které by se vám zdály příliš zahuštěné, s vysokou násadou.     

       I na tu révu se zdá být letos dost času. Těžko se mi píše o tom, jak řezat révu, jestli to budou číst vinaři, ale pro ostatní: U révy platí, že méně je více. Necháte-li na keři příliš mnoho oček, ze kterých vyrostou, vykvetou a začnou se vyvíjet hrozny, snižujete kvalitu hroznů a to nejen pro výrobu vína. Vysoká násada hroznů ddaluje jejich dozrávání, bobule i hrozny bývají menší. A pokud máte vysazené odrůdy zrající v období kdy v klimaticky méně vhodných oblastech zrají v době, kdy už mohou přicházet mrazíky, můžete dík neochotě korigovat počet hroznů ztratit velkou část úrody. Jestliže hrozno vloni dobře nedozrálo, letos ho tolik úrodou nezatěžujte, snažte se dosáhnout třeba o trochu nižší úrody, ale optimálně vyzrávajících hroznů.

       Až to počasí dovolí, sázejte, tvarujte, zalévejte ovocné stromy a keře. Nezapomeňte na kůlky (měly by být ve výsadbové jámě dříve než stromek), na úvazky. Zkontrolujte ty úvazky, které jsou u dříve vysazených stromků, odpovědně přivažte stromky nové. Vše co ořežete můžete naštěpkovat a použít při zakládání kompostu, nebo na mulčování pod stromy, keře (zejména se hodí směs zbytků z jehličnatých i listnatých dřevin, ta tlumí prorůstání plevelů).

        Pokud jste si nestihli zajistit sadbu a vysázet na podzim jahody, objednejte si je teď. K dostání jsou zelené sazenice čerstvě kopané, i frigosadba, chlazené sazenice, které byly sklizeny pozdě na podzim a uskladněny v chladicích boxech při teplotě –1až1,5 °C. Oba typa sadby jsou stejně hodnotné a k výsadbě vhodné, i když se na první pohled výrazně liší.

        Zelináře nejspíše letošní jaro zatím moc netěší. Sadba, která by měla již být ve sklenících a foliácích je hotová, jenže počasí nespolupracuje. Sazeničky jsou nejspíše otužené a v solidní kondici, ale budou muset dostat ještě nějakou výživu přes list, aby při opožděné výsadbě netrpěly podvýživou. Pole jsou mnohde ještě pod sněhem, mokrá, natož aby byla vyhřátá a upravená pro výsadbu a tak nepomohou ani skvělé netkané textilie, které se přes ně natahují, aby zeleninu ochránily před mrazíky a škůdci. 

      Práce ve skleníku v pořadí výsev salátu (kedluben, květáku, rané kapusty,...), přepichování hnkování a výsadba se zastavil. Teď se budou na plochy pod sklem tlačit i narůstající papriky, rajčata, lilky, okurky,pór, brokolice, celer,...(ty obyčejně sadbu raných odrůd a druhů zeleniny střídají). Na setí a výsadbu přímo na záhon čekají ředkvičky, karotka, hrášek, cibule, petržel, špenát, sazečka,...

       Po petuniích, voskovkách i hliznatých begoniích, lobelkách, které by již měly být vyseté a přepíchané, přicházejí na řadu čínské karafiáty, phlox drumondii, hledíky, afrikány (správně aksamitník), cínie (ostálka), nestařec, nevadlec, kokardy, pestrovky, krásenky. Přímo na záhon můžete vysít okrasné máky, černuchy, ostrožky, měsíček lékařský.

       Oživujte pelargonie, fuchsie (přesadit, ořezat, opatrně zalévat, dát na světlo), jejich první nové výhony můžete ještě řízkovat. Je čas probouzení hliznatých begonií, honzíků, sprekélií, ale i kal, zantedeschií, zmijovců. Jakmile přibyde slunečných dnů, je čas přesadit a probouzet chladně a suše zimované kaktusy, sukulenty. U všech rostlin začínejte opatrně se zálivkou, méně je v tomto případě více.

        Nepřikryté stálezelená dřeviny silně trpí střídáním teplot ve dne a v noci, poškozuje je slunce v době, kdy je zamrzlá zem.

        Podle oblasti je čas na řez růží. U pnoucích se (vedle pravidelného zmlazovacího průklestu) obyčejně odstříhávají jen zimou zničené konce výhonů. Keřové po odchodu větších mrazíků odhrňte a sestříhněte jen na 4 (2-3) očka na výhonu. Vytvoří tak pevný keř s reprezentativními květy. Mnohokvěté odrůdy seřízněte méně, důležité je, aby nebyl keř hustý, listy po dešti a zálivce (raní rose) rychle osychaly, netrpěly houbovými chorobami. Čím více se řežou (stejně jako mini a skalkové) tím později a méně kvetou. Začněte sázet nové růže.

       Březen je měsíc průklestů opadavých keřů kvetoucích v létě, dobou řezu živých plotů, časem výsadby všech stromů a keřů, trvalek jak prostokořenných, tak i kontejnerovaných. Pokud množíte některé keře dřevitými řízky je čas výsadby řízků (u některých druhů je ještě lze odebírat). Použijete-li před výsadbou stimulátor, budete mít nejspíše nových sazenic více a budou mohutnější.  

      Trávníky nejspíše dostanou letošní zimu zase slušně zabrat. Prohrábněte je, ať vysychají, přihnojte speciály na trávník, nemáte-li pak dusíkem ledek vápenatý, ledek amonný s vápencem), popřípadě plným hnojivem (typ NPK). Vyhrabanou stařinu můžete uložit do kompostu, problém je jen v případě vápnění na podzim, v zimě. Vápno ve stařině zpomaluje procesy zrání kompostu.

      Probuzený trávník po "první pomoci" můžete provzdušnit, použít na něj prořezávací hrábě, vertikutátor. Místa, kde je trávy málo, kde vyhynula, můžete dosít. K dostání jsou i směsi na dosívání holých míst, ve kterých je víc než jen semeno trav.

 

 

     Trochu rozšířené minulé povídání o ochraně

 

     V únoru, někdy v březnu podle signalizace nebo odhadem v době květu lísky (podle místa a ročníku začínají někdy kvést již v lednu) je třeba ošetřit broskvoně, mandloně, broskvomandloně proti kadeřavosti. Měďnaté preparáty   (Kuprikol, Champion) a Sulka, které se v tuto dobu používají patří do skupiny kontaktních přípravků, je tedy třeba postřikem dokonale strom pokrýt, aby se dostal „do kontaktu“ s případným ložiskem choroby. Ve chvíli, kdy rostliny vyraší a jejich listová plocha rychle přibývá, přicházejí ke slovu přípravky systémové (Syllit) nebo Delan, popřípadě i Dithane. Oba posledně jmenované jsou též kontaktní, platí pro ně pravidlo dokonalého pokrytí stromku až do skápnutí kapek.

      Měďnaté přípravky mohou poněkud zvýšit odolnost meruněk a broskvoní (květů, poupat) proti mrazům. Je však nutné použít je nejméně jeden den či dva dny před případným příchodem mrazíků. V den postřiku se odolnost naopak snižuje. Přípravek působí maximálně 14 dnů, pokud v této době prší, postřik déšť smyje a musí se před mrazíky ošetřovat i dříve. Měďnaté přípravky se používají i proti bakteriálním chorobám ovocných stromů. Pokud vám postřik zbyde, nevylévejte ho, podívejte se, co by s ním šlo ještě ošetřit (viz další řádky). Neskladujte rozmíchaný přípravek. 

      Sirnaté a měďnaté přípravky jsou zařazeny mezi ekologické, lze je používat i v ekologickém hospodaření. Dobře působí proti padlí, monilióze, popřípadě i proti strupovitosti, rzivosti hrušně. Měď působí i proti bakteriálním chorobám ovocných dřevin – používá se proti „korovým nekrózám“ (= rakovinnému odumírání větví ovocných stromů) u jabloní, meruněk, třešní, višní. Je použitelná na ošetření švestek proti puchrovitosti (ošetření v době „nalévání“ pupenů). Kuprikol a další měďnaté přípravky jsou i mezi těmi, které je možné použít u rajčat proti plísni bramborové. Jejich použití oddaluje zrání plodů.

       Březen už může probudit ke květu mandloně, broskvomandloně, meruňky. Proti moniliové spále (postihuje zejména meruňky, višně, částečně i třešně) se v na začátku kvetení používá například Baycor, Horizon, Talent,…

       Na jádroviny se před mnoha lety používaly zimní postřiky. Zhruba stejně (proti přezimujícím škůdcům, navíc proti květopasům) působí postřik od doby stádia myšího ouška nejpozději však před začátkem kvetení („zelený pupen“), například Oleoekolem nebo Aliekolem. Při jejich použití by mělo být nejméně 15 °C a ne příliš větrno. Za větru a zimy květopas nevylétá, je to „teplomilný lenoch“.  V sadu se silnou násadou květních pupenů může květopas odvést dobrou práci. Pokud byly v loňském roce škody jím způsobené nepatrné, není předpoklad, že by se letos přemnožil. A těch několik desítek květů, které zničí, stromu neuškodí, naopak. Při nízké násadě květů by je mohl redukovat v nepřijatelné míře – záleží na každém, jestli ošetřuje. Velkou roli hraje zkušenost.

     Název Oleoekol neznamená, že je přípravek významně ekologický, jeho jedna složka je organofosfát chlorpyrifos (Nurelle D, Dursban 480 EC), druhá je metylester řepkového oleje (likvidují jak dospělý hmyz ta i larvální stádia a vajíčka škůdců). Aliekol obsahuje stejné složky.