Osadní řád

Osadní řád - základní organizace Kamenný vrch

Účelem osadních řádů je upravit režim soužití ve společenství zahrádek soustředěných zpravidla v jednom nebo více místech v působnosti příslušné základní organizace ČZS.

Osadní řády nemohou v žádném případě konkurovat obecně platným právním předpisům, ani vnitřním normativním aktům vyšší právní síly. Znamená to, že osadním řádům nepřísluší stanovit práva a povinnosti, které jsou obsaženy v zákonech a podzákonných obecně závazných normách, např. v občanském zákoníku, který v příslušných ustanoveních upravuje tzv. sousedské vztahy, nebo také v přestupkovém zákoně, který např. vymezuje pojem přestupků proti občanskému soužití a stanoví pro ně i příslušné sankce.


Stejně tak nepřísluší osadním řádům upravovat práva a povinnosti členů ČZS, které jsou vymezeny ve Stanovách ČZS. Jde o to, že není v působnosti základní organizace stanovit v obecné rovině takové závazky, které náleží stanovit vyšším orgánům svazu jako je např. povinnost platit členské příspěvky, účastnit se členských schůzí, chránit majetek svazu, prostě povinnosti a práva obsažená v § 4 stanov, která jsou předpokladem členství v ČZS.

Na druhé straně však základní organizace, do jejíž působnosti příslušná osada přísluší, je jako jediná oprávněna stanovit dle místních podmínek, jak konkrétně mají být práva a povinnosti v zahrádkové osadě realizována, aby byl zajištěn žádoucí stav v osadě, aby byla respektována práva všech osadníků, aby mohla být v plném rozsahu zajištěna zahrádkářská činnost a dobré soužití všech členů osady. V tomto smyslu je rozhodnutí členské schůze základní organizace, která osadní řád schvaluje, v její výlučné působnosti a pokud neodporuje rozhodnutím či vnitrosvazovým normám vyšších orgánů nebo obecně platným předpisům, nemohou je ani vyšší orgány svazu měnit nebo rušit.

Přitom je však osadní řád, pokud je řádně projednán a schválen členskou schůzí a jsou s ním všichni členové seznámeni, vnitrosvazovou normou s působností omezenou na danou základní organizaci, která je závazná pro všechny členy této organizace. Jeho porušení je pak nejen nerespektováním rozhodnutí orgánu ZO, ale porušením Stanov ČZS, které mj. ukládají členům ČZS v § 4 odst. 2 plnit rozhodnutí orgánů svazu. Pokud by docházelo k hrubému a opakovanému porušení zásad soužití v organizaci, které jsou osadním řádem upraveny, pak by mohlo přicházet v úvahu i vyloučení z ČZS ve smyslu § 3 Stanov ČZS.


Závaznost osadního řádu pro všechny členy ČZS v příslušné základní organizaci je zřejmá. V důsledku různosti vlastnických práv k pozemkům v zahrádkových osadách však často vzniká situace, že zahrádky v těchto osadách užívají i ti vlastníci, kteří nejsou členy ČZS. I tyto zahrádkáře, resp. vlastníky zahrádek lze k dodržování zásad upravených osadním řádu zavázat, a to zejména prostřednictvím smlouvy o správě, údržbě a provozu společných zařízení základní organizace, jejíž vzor je publikován např. na webových stránkách ČZS. Chce-li takový občan společná zařízení, která jsou ve vlastnictví ZO užívat, pak by měl být povinen dodržovat i režim, který je se společnými zařízeními (např. rozvod vody a energií, ukládání odpadů, užívání místních a účelových komunikací a společných prostor) spojen. Pokud k tomu není ochota, pak s ním základní organizace uvedenou smlouvu uzavřít nemusí a užívání zahrádky pak bude stěží možné. V krajních případech je pak možné i vyžadovat plnění povinností, které ve vzájemných sousedských vztazích ukládá pro všechny vlastníky v § 127 platný občanský zákoník. Dodržování těchto povinností, které lze obecně charakterizovat jako závazek zdržet se všeho, čím by vlastník nad míru obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv, je i správně, v krajních případech i soudně vymahatelné.


Český zahrádkářský svaz

základní organizace Kamenný vrch

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                          O S A D N Í    Ř Á D

I.

Vznik a poslání zahrádkové osady.

čl.1

Tato osada vznikla v roce 1957 jako dobrovolné sdružení nájemců a vlastníků půdy v katastrálním území Brno - Nový Lískovec. Vyznačuje se vzájemným soužitím osadníků, umožňuje kontakt člověka s přírodou, slouží k aktivnímu odpočinku při zahrádkářské činnosti, k využití volného času a k rekreaci.

Osada je organizační a hospodářský celek malých zahrádek, společných prostor a cest. Skládá se jak z pozemků ve vlastnictví členů ZO, tak z pronajatých pozemků ve vlastnictví města Brna a z pozemků, pronajatých od soukromých majitelů.

čl.2

Základní organizace ČZS Kamenný vrch jako právní subjekt je oprávněna na základě nájemních smluv s městskou částí Brno –Nový Lískovec a s dalšími fyzickými osobami /majiteli pozemků/,uzavírat podnájemní smlouvy se svými členy na využití uvedených pozemků k individuální zahrádkářské činnosti.

čl.3

Osadě slouží ke společnému užívání zařízení, která byla vybudována svépomoci a z účelových příspěvků členů. Jsou to: klubovna, dvě studny,čtyři velké vstupní brány, dvě branky, maringotka / sklad potřeb pro členy/, úložiště kovových odpadů, šest vývěsek a společné cesty a prostory.

    1. II.

Správa osady.

čl.4

Zahrádkovou osadu spravuje výbor základní organizace , který je volen na členské schůzi základní organizace dle stanov ČSZ na 5 let.

Správa zajišťuje:

- dodržování osadního řádu a rozhodnutí správy osady

- správu a údržbu společných zařízení

- organizační , odbornou, kulturní a propagační činnost

- organizaci brigád na údržbu společných zařízení

- obstarávání a distribuci potřeb pro členy

- zabezpečuje informovanost členů

- přijímání nových členů vč. uzavírání podnájemních smluv

    1. III.

Přidělování zahrádek.

čl.5

Uživatelem zahrádky může být pouze člen ČZS. Výbor ZO pronajímá jednotlivým členům zahrádky do podnájmu písemnou formou.

Pozemek, uvedený v „Podnájemní smlouvě“ je podnájemce povinen využívat s péčí řádného hospodáře a řídit se pokyny správy osady. Právo podnájmu je právem odvozeným a zaniká s právem nájemce tj. ZO ČZS. Podnájemní smlouvy uzavírají členové s výborem ZO písemně dle § 663 až 687 Obč. zák. Jedno vyhotovení smlouvy obdrží podnájemce, druhé výbor ZO.

Přenechání či pronajmutí zahrádky další osobě je zakázáno!

IV.

    1. Práva a povinnosti členů zahrádkové osady

čl.6

Členové jsou oprávněni užívat zahrádku k zahrádkářským účelům a k rekreaci a používat společné zařízení zahrádkové osady.

čl.7

Členové jsou povinni účastnit se členských schůzí ZO. Oznámení určená členům jsou ve vývěsních skříňkách. Členové jsou povinni tyto vývěsky sledovat. Závažná opatření, týkající se jednotlivých členů jim výbor sděluje písemně. K projednání důležitých otázek či k řešení sporů mohou být členové pozváni do výboru ZO.

čl.8

Podnájemci jsou povinni užívat zahrádky pouze k zahrádkářským účelům .

čl.9

Uživatelé zahrádek jsou povinni udržovat zahrádku v řádném stavu, tj. provádět včas všechna agrotechnická opatření, které vyplývají ze zásad řádného hospodaření. Jsou povinni hubit plevel, chránit pozemky a porosty na nich před škůdci.

čl.10

Chov včel a drobného hospodářského zvířectva není povolen. Majitelé psů nesmí nechat tyto volně pobíhat ve společných prostorách nebo vnikat na jednotlivé zahrádky. Ve společných prostorách – cesty k jednotlivým zahrádkám se doporučuje vodítko nebo náhubek. Eventuální exkrementy musí být ihned odstraněny!

čl.11

Spalování suchých dřevních odpadů, roští, suché trávy a plevelů je podle rozhodnutí ÚMČ Nový Lískovec možné jen v pátek od 14,00 do 18,00 a v sobotu od 8,00 do 12,00 hod. Je přísně zakázáno spalovat mokré dřevní

odpady, mokrou trávu a listí a zvláště pak umělé hmoty a PET láhve.

Uživatel zahrádky nesmí odejít dříve, dokud není oheň dokonale uhašen, ohniště nedoutná a není možnost jeho opětovného vznícení např. větrem.

čl.12

Vjezd osobních vozidel do areálu zahrádek a jejich parkování ve společných prostorách – u maringotky, nad klubovnou a ve spodní části cesty od brány č. III je povolen pouze členům osady, nikoliv jejich rodinným příslušníkům, či návštěvám známých. Při parkování je nutno stavět vozidla

tak, aby bylo umožněno parkování i ostatním oprávněným řidičům, a současně co nejméně obtěžovat hlukem a výfukovými zplodinami uživatele

zahrádek sousedící s parkovišti! V zimním období a v deštivém počasí je vjezd vozidel do osady zakázán! Majitelé automobilů nesmí bezohledným stylem jízdy společné cesty ničit!

čl.13

Členové jsou povinni ukládat kovové odpady na vyhrazené místo u maringotky do kontejnerů, dbát na čistotu a pořádek kolem skládky železného šrotu. Je přísně zakázáno ukládání jiných odpadů než kovových!

čl.14

Obě studny slouží všem členům osady, voda z nich není pitná, může být používána jako užitková na mytí , vaření , atd. Na zalévání jen v omezeném množství tak, aby nebyla ohrožena jejich vydatnost. Členové jsou povinni zachovávat v okolí studní čistotu a pořádek, nečistit a nevymývat nádoby v bezprostřední blízkosti studny tak, aby nebyla narušena kvalita vody.

čl.15

Členové zahrádkové osady se musí zdržovat všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžovali jiného, anebo čím by vážně ohrožovali výkon jeho práv. Proto nesmí zejména ohrozit sousedovu stavbu, nebo pozemek, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem,prachem, kouřem, popílkem, odpady atd.

V osadě je přísně zakázáno používaní střelných zbraní všeho druhu.

čl.16

Každá jednotlivá zahrádka musí být, pokud jde o prostorové uspořádání a výsadbu v souladu se vzhledem celé osady. Základními tvary ovocných stromů jsou tvary nízké, nejvýše polokmeny. Vysoké stromy se nepovolují.

Při hranicích sousedních zahrádek je povoleno vysazovat porosty ve vzdálenosti, rovnající se polovině předpokládané výšky vzrostlého stromu.

      1. Je třeba dbát, aby větve stromů a keřů nepřesahovaly na sousední pozemek

a odnože zejména malin a ostružin neprorůstaly do sousedních zahrádek.

čl.17

Zahrádkářské chaty je povoleno stavět v souladu s plánem výstavby schváleným obecním úřadem a na základě stavebního povolení. Veškeré přístavby k chatám musí být schváleny a současně zvyšují zastavěnou plochu a tím i nájem!

čl.18

Všichni uživatelé zahrádek musí mít zájem na vzhled osady,zejména:

- musí udržovat čistotu, neodhazovat odpadky, papíry, plechovky ,láhve atd. jak přímo v osadě, tak ani v jejím okolí, v křovinách , je přísně zakázáno vytvářet černé skládky odpadů v okolí zahrádek!

-jsou povinni šetřit společný majetek a zařízení osady zejména společné cesty a vstupní brány

- cesty v osadě čistí sousedé proti sobě napůl, sečení trávy na parkovištích zajišťuje výbor osady v rámci brigád, event. možností individuálních brigád jednotlivých členů

- cesty a společné prostory je nutno udržovat volné, uskladňovat na nich jakýkoliv materiál je možné jen se souhlasem výboru a to krátkodobě.

- členové jsou povinni dovolit, aby se na jejich zahrádkách prováděly práce potřebné pro společná zařízení / vodovod, elektřina, atd./ Vždy je však nutné šetřit porosty a pozemky uvést do původního stavu. V odůvodněných případech mají členové výboru ZO právo vstupu do jednotlivých zahrad za přítomnosti majitele či podnájemce.

čl.19

Členové osady jsou povinni řádně uzamykat vstupní brány, neposkytovat klíče cizím osobám,v případě poškození brány či zámku toto ihned ohlásit výboru ZO. Vstup cizích osob do osady je možný jen s doprovodem člena osady nebo jeho rodinného příslušníka, kteří pak za cizí osobu zodpovídají.

čl.20

Každý uživatel zahrádky je povinen ve stanovené lhůtě zaplatit nájemné a účelový příspěvek, a účastnit se brigád na budování, resp. údržbě společných zařízení. Brigády jsou povinné pro členy do 65 let věku včetně

a to 5 hod ročně. Finanční náhrada za neodpracované hodiny je 50,. Kč/hod

tento poplatek se vybírá zpětně společně s nájmem a účelovým příspěvkem.

V.

Sankce za nedodržení povinností stanovených osadním řádem.

čl.21

Výbor osady je oprávněn: -při trvalém nebo hrubém porušování osadního řádu, pokud ústní ani písemná upozornění nebyla účinná, požádat členskou schůzi o souhlas k odnětí užívacího práva k pozemku a vyloučení ze ZO ČZS.

VI.

Ukončení pronájmu zahrádky

čl.22

-uplynutím sjednané podnájemní doby

-zrušením členství v ZO

-výpovědí vlastníka pozemků /další jsou uvedeny v podnájemní smlouvě/

-úmrtím člena osady, pokud dědic neprojeví zájem o členství v ZO

Pokud podnájemce hodlá prodat chatu na pronajatém pozemku, bere na vědomí, že převodem nemovitosti nevzniká novému majiteli chaty právo na uzavření podnájemní smlouvy! Nutné PŘEDEM oznámit výboru ZO!


Osadní řád je závazný pro všechny členy zahrádkové osady.

Tento osadní řád byl přijat na členské schůzi ZO Kamenný vrch 17.3.2007.


Frimmel Viktor                                                                 Vaculíková Hana

předseda ZO                                                                jednatel