Návrh Osadní řád 2014

Návrh nového osadního řádu s komentářem k projednání na členské schůzi dne 4.7. 2014

Nejdůležitější body k projednání:

1. Doba pálení listí a suché trávy (starý OŘ č. 11)
2. Vjezd vozidel do areálu a jejich parkování (12)
3. Odpadky a železný šrot (13)
4. Vysazování porostů ( 16)
5. Zastavěné plochy (17)
6. Platba nájemného, věková hranice pro účast na brigádě, polatku za brigády a cesty (19)
7. Výpovědi z nájmu (22)




OSADNÍ ŘÁD


ZAHRÁDKOVÉ OSADY . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


ZO ČZS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

___________________________________________________________________________


I. Vymezení zahrádkové osady a společných zařízení


1) Zahrádková osada ……………. ZO ČZS …………………………. jako ucelený soubor zahrádek, společných prostor a zařízení byla zřízena na základě

a) usnesení členské schůze ZO ČZS …………………….……. ze dne ……………….

b) územního rozhodnutí vydaného ……………………………. dne ……………….…

stavebním úřadem v …………………… na pozemcích p. č. ………………………

o výměře ………… m2, zapsaných v Listu vlastnictví (dále LV) čís. ………………

v katastrálním území ……………… u Katastrálního úřadu ………………………..

2) Pozemky ad 1) a/ pod p. č. …………………………………………………………………

jsou ve vlastnictví (spoluvlastnictví) ZO ČZS,

b/ pod p. č. …………………………………………………………………

jsou v nájmu na základě nájemní smlouvy ze dne…………….…

uzavřené mezi ZO ČZS a vlastníkem pozemků …………………

……………………………………………………………………

c/ pod p. č. …………………………………………………………………

jsou ve vlastnictví členů ZO ČZS (dle seznamu, který tvoří

přílohu osadního řádu)

d/ pod p. č. …………………………………………………………….……

jsou ve vlastnictví členů osady, kteří nejsou členy ČZS (dle

seznamu, který tvoří přílohu osadního řádu)

e/ pod p. č. …………………………………………………………….……

Jsou ve spoluvlastnictví ZO ČZS a členů osady (dle seznamu,

který tvoří přílohu osadního řádu).


Komentář: O zahrádkovou osadu jde tehdy, tvoří-li soubor nejméně tří zahrádek soustředěných na uceleném prostoru, disponujících alespoň minimálními společnými zařízeními sloužícími k zajištění provozu osady, jednotlivých zahrádek a k uspokojení zájmů jednotlivých osadníků (např. rozvod vody, odpadní hospodářství, oplocení atp.). Pokud nejde o soubor zahrádek (např. u přídomních zahrádek) se zahrádkové osady nezřizují. Pokud osada nebyla jako taková zřízena podle stavebního zákona, nelze u ní uplatňovat právní režim a ve svém postavení se řídí pouze rozhodnutími členské schůze, event. vnitrosvazovými normami.


3) Pozemky ve vlastnictví základní organizace (event. v nájmu od vlastníka………………..)

jsou členové osady oprávněni užívat na základě nájemných či podnájemních smluv uzavřených se základní organizací v rozsahu práv a povinností stanovených těmito smlouvami a tímto osadním řádem. Při hrubém nebo opětovném porušení smlouvy nebo osadního řádu je ZO ČZS oprávněna od smlouvy odstoupit. Převod nájemní a podnájemní smlouvy na jinou osobu je možný jen se souhlasem základní organizace.


4) Ke společnému užívání členů zahrádkové osady slouží společné zařízení

zahrádkové osady:

a) ve vlastnictví ZO ČZS

(podrobně vyjmenovat a specifikovat podle inventární knihy, např.)

                  1. vodárna a čerpadla s nádrží užitkové vody zapsaná v katastru

nemovitostí na LV č. ……………

                  1. studna – užívání povoleno orgánem vodního hosp. č. ……….……

                  1. parkoviště motorových vozidel zapsané v katastru nemovitostí na LV č. …….

                  1. oplocení osady včetně vrat

                  1. motorová sekačka – inv. č. ……………

                  1. drtič větví – inv. č. …………

                  1. atp. ……………

b) ve spoluvlastnictví ZO ČZS a členů osady

(dle seznamu, který tvoří přílohu tohoto osadního řádu)

                  1. dále vypsat a specifikovat obdobně jako v bodu a)

c) v nájmu (event. ve smluvním užívání, výpůjčce apod.)

od …………….

- opět vypsat a specifikovat jako v bodu a).


5) a) Pozemky ve vlastnictví organizace a společná zařízení uvedená pod bodem 4 ve vlastnictví organizace jsou pořizována, spravována a udržována z účelových příspěvků členů ZO ČZS a jiných zdrojů, které podle Stanov ČZS tvoří majetek svazu.

b) Z účelových prostředků členů ČZS a jiných zdrojů majetku svazu jsou rovněž hrazeny náklady na pořízení, nájem, užívání a udržování pozemků sloužících všem členům osady a společných zařízení ve spoluvlastnictví ZO ČZS a jednotlivých členů osady, event. v nájmu ZO ČZS s výjimkou pozemků předaných do podnájmu jednotlivých členů; nájem za tyto pozemky hradí uživatelé na základě podnájemních smluv.

c) Náklady na společná zařízení určená jen pro omezený okruh uživatelů hradí ve stanoveném poměru pouze tito uživatelé.

d) Správu společných zařízení vykonává základní organizace prostřednictvím správy zahrádkové osady. Se členy osady, event. s uživateli společných zařízení, která jsou pro ně určena, uzavírá smlouvy o správě, rozsahu a způsobu užívání společných zařízení a jeho úhradě, event. o náhradním plnění úhrad (naturálním plnění, osobním plnění – brigádách atp.) - vzor smlouvy viz Věstník ČZS č. …………


Komentář: S uživateli společných zařízení, kteří nejsou členy ČZS event. s hostujícími členy ČZS uzavírá ZO smlouvu vždy, se členy organizace zejména v případech, není-li způsob užívání, resp. podíl na udržování a úhradě nákladů konkrétně upraven v osadním řádu.

Pokud jsou pozemky, věci movité i nemovité s určením pro zajištění chodu zahrádkové osady a užívání jejich členů pořizovány z účelových prostředků či jiných zdrojů majetku svazu (viz § 22 odst. 5 stanov), jsou vždy ve vlastnictví organizace. Účelové a členské příspěvky nepředstavují ve smyslu zákona podíl na majetku organizace, ale jsou členským vkladem sloužícím ke spotřebě hmotných prostředků organizace a jsou rovněž určeny jako forma účasti na činnosti základní organizace (resp. Zahrádkové osady). Ve smyslu § 7 stanov proto ani nevzniká při zániku členství nárok na jejich vrácení.

Účelové příspěvky se vybírají pouze od členů ČZS. Členové zahrádkové osady, kteří nejsou členy ČZS, neplatí účelové příspěvky (jde zpravidla o povinnost členů určenou členskou schůzí), ale hradí poměrnou část nákladů na správu, provoz, užívání, udržování a údržbu ve formě provozního poplatku (event. nájmu), jehož výši stanoví ZO podílem na souhrnu nákladů včetně odpisů (oprávek). Výše provozního poplatku nemůže být nižší, než souhrn příspěvků (účelových, členských, zápisného), daní, poplatků a jiných zdrojů, které organizace vynaloží na správu osady a společných zařízení.


6. Při zániku členství nebo zániku smlouvy s členem osady – nečlenem ČZS zaniká právo užívání pozemků ve vlastnictví (spoluvlastnictví) základní organizace a společných zařízení, pokud dohodou nebo následnou smlouvou ZO ČZS s uživatelem není stanoveno jinak.

Má-li uživatel zahrádky, u něhož zaniká členství nebo smlouva o užívání společných zařízení na společných zařízeních – zejména na pozemcích sloužících všem členům osady - spoluvlastnický podíl (vzniklý např. při prodeji pozemků osady Pozemkovým fondem rovným dílem mezi členy zahrádkové osady), pak je jeho podíl předmětem majetkového vypořádání. Podíl pak přechází za základní organizaci, pokud není předtím sjednáno jinak předkupní právo.



II. Správa osady


1. Správu osady vykonává orgán pověřený (zvolený) členskou schůzí ZO ČZS (výbor ZO, osadní výbor) po dobu totožnou s funkčním obdobím výboru ZO.


Komentář: Zvláštní orgán (osadní výbor) se zřizuje pouze v případech, kdy v rámci základní organizace působí vedle zahrádkové osady více členů ZO (např. uživatelů přídomcích zahrádek nebo v případech, kdy v organizaci působí více zahrádkových osad. V případě, že zahrádková osada funguje současně jako jedna základní organizace, se zvláštní orgán nezřizuje; správu osady vykonává výbor základní organizace.


2. Orgán správy osady (dále osadní výbor) je nejméně tříčlenný v čele s předsedou, kterého volí členové zahrádkové osady a schvaluje členská schůze ZO. Pokud není současně členem výboru ZO, účastní se jeho jednání v zastoupení osady s hlasem poradním.


3. Zahrádková osada není samostatnou organizační jednotkou, je organickou součástí základní organizace ČZS, při které je zřízena. Osadní výbor nemá samostatnou rozhodovací pravomoc, jeho rozhodnutí kromě vyřizování běžných záležitostí osady musí být schválena výborem ZO nebo členskou schůzí podle jejich kompetence.


Komentář: Ustanovení pod bodem 2 a 3 se užijí pouze v případech, kdy správu osady nevykonává výbor ZO (ve smyslu bodu 1 a komentáře k tomuto ustanovení).


4. Do působnosti osady (event. do působnosti osadního výboru náleží zejména:

                  1. organizace výstavby osady, přidělování zahrádek, dispozice se společnými pozemky, druh zahrádkářské činnosti,

                  1. systém užívání, správy a udržování společných zařízení,

                  1. dohled na dodržování osadního řádu, způsob řešení jeho případného porušování,

                  1. dohled na dodržování zásad platných pro zahrádkářskou činnost (hygiena, ochrana před nákazami, dodržování bezpečnostních norem atp.),

                  1. řešení námětů, připomínek a návrhů členů ZO, pokud jejich realizace nepřísluší do působnosti orgánů ZO nebo vyšších orgánů svazu,

                  1. informovanost členů osady o záležitostech plynoucích z rozhodnutí členských schůzí a ostatních orgánů ZO a způsoby komunikace s nimi,

                  1. formy součinnosti a spolupráce s místními orgány a institucemi při zajišťování chodu osady.


Komentář: Uvedené oblasti jsou uvedeny jen příkladmo, osadní řád by měl při vymezení působnosti osadní správy reagovat i na místní zvláštnosti, zejména pokud jde na systém účasti při uzavírání podnájemních smluv k pozemkům v nájmu ZO, smluv o provozu, užívání a údržbě společných zařízení, při komunikaci s vlastníky pozemků – nečleny ČZS atp.

Vedle této působnosti by osadní řád měl jmenovitě upravit práva a povinnosti orgánu správy směřující k dodržení základních zásad soužití a bezpečnosti v osadě. Jde zejména o právo přístupu na pozemky osadníků v případě havárií, záplav, požárů a obdobných mimořádných událostí, povinnost účasti při zákrocích a jiných úkonech orgánů státní moci a správy, povinnost zakročit při závažném porušení zákonných předpisů atp.



III. Režim a provoz osady


Komentář: Režim a provoz osady by měl být upraven výhradně podle místních podmínek tak, aby byl zajištěn bezporuchový chod osady a přitom aby byly respektovány oprávněné zájmy všech členů osady. Proto jsou další ustanovení formulována jen příkladmo, přičemž je však vždy nutné, aby byly v souladu s posláním ČZS podle § 2 Stanov ČZS a směřovaly k upevňování soužití všech členů a respektování tzv. sousedských vztahů ve smyslu § 127 občanského zákoníku:


Zahrádková osada je souborem společných prostor, zařízení a zahrádek užívaných členy osady a slouží především k zabezpečení jejich společných a oprávněných individuálních zájmů při zahrádkářské činnosti, relaxaci a aktivním odpočinku. K tomu slouží tato režimní opatření:

a) zahrádky musí být co do prostorového uspořádání výsadby v souladu s celkovým osazovacím záměrem osady přijatým členy osady,

b) při hranicích sousedních zahrádek je povoleno vysazovat porosty ve vzdálenosti rovnající se polovině předpokládané výšky vzrostlého stromu. Maximální výška porostů nesmí přesahovat…………… m,

c) uživatelé jsou povinni činit opatření k tomu, aby porosty, jakož i větve a kořeny těchto porostů nepřesahovaly na sousední zahrádky a společné plochy v osadě,

d) chov včel, drobného hospodářského zvířectva a domácích zvířat

                  1. je dovolen chov …………………………………………………………………..

                  1. není dovolen

                  1. je dovolen za těchto podmínek ……………………………………………………

e) na zahrádkách je možné budovat zahrádkářské chaty sloužící pro odpočinek, uskladnění výpěstků, nářadí a jiných zahrádkářských potřeb, a to v souladu s územními záměry a při dodržení postupu podle zákonných předpisů,

f) stavby trvalého charakteru, zejména k trvalému užívání za účelem rekreace a bydlení

                  1. nejsou v zahrádkové osadě povoleny

                  1. jsou povoleny jen vlastníkům pozemků za podmínek stanovených zákonem a za předpokladu, že nenaruší charakter, účel a vzhled zahrádkové osady,

g) provozní zařízení, např. skleníky, nádrže na vodu, kompostiště, kůlny a dřevníky je možné zřizovat jen za podmínek souhlasu správy osady a při dodržení zákonných předpisů,

h) užívání motorových vozidel v prostorách zahrádkové osady

                  1. není povoleno

                  1. je povoleno pouze v případě nezbytné potřeby k převozu a odvozu osob a materiálů apod.

i) parkování vozidel a jejich údržby a mytí v prostorách osady

                  1. není povoleno

                  1. je povoleno jen na prostorách k tomu určených

                  1. je povoleno pouze na pozemcích ve vlastnictví členů osady,

j) užívání hlučných zařízení, sekaček, motorových pil a jiných zdrojů hluku není v osadě povoleno v době od………………. do……………….,

k) atp.



IV. Práva a povinnosti členů zahrádkové osady


1. Členové zahrádkové osady jsou oprávněni:

a) užívat společné prostory a zařízení k jim určeným účelům, hospodárně a způsobem, kterým nezpůsobí škodu nebo jinou újmu ostatním členům osady,

b) účastnit se rozhodování o záležitostech osady, vznášet dotazy, návrhy a doporučení správě osady a orgánům základní organizace a vyžadovat řešení problémů,

c) být informováni o užití finančních a hmotných prostředků určených k pořizování, správě a údržbě společných prostor a zařízení,

d) volit a být voleni do orgánu správy osady (v případě volby do osadního výboru),

e) užívat společných zařízení rodinnými příslušníky a jinými blízkými osobami za předpokladu, že za jejich činnost, chování a případně způsobenou škodu a újmu v osadě budou plně odpovědni.


2. Členové zahrádkové osady jsou povinni:

a) užívat zahrádky, společné prostory a zařízení v souladu se zásadami režimu a provozu upravenými tímto osadním řádem k účelu, k němuž jsou určeny a způsobem, který nebude na újmu ostatním členům osady,

b) podílet se na řešení problémů osady,

c) užívat společná zařízení hospodárně a tak, aby nevznikla škoda osadě, základní organizaci a ostatním členům osady; v případě vzniku škody způsobené jejich zaviněným jednáním škodu nahradit nebo odstranit její následky,

d) dodržovat v osadě zásady dobrého soužití, vnitrosvazové a obecně závazné předpisy,

e) udržovat zahrádky v osadě v dobrém stavu, používat v potřebném rozsahu prostředky k zamezení šíření chorob rostlin, plísní, atp. a přispívat k jejich likvidaci,

f) nenarušovat vzhled okolí zahrádkové osady komposty a skládkami, udržovat pořádek, dodržovat zásady hygieny, komposty zřizovat tak, aby nebyly na újmu jiným členům osady,

g) nepoužívat v prostorách osady střelné zbraně,

h) podílet se na udržování společných zařízení osady a společných prostor a nést náklady na jejich údržbu finančním plnění stanoveným správou osady a podle potřeby osobním plněním formou pracovních činností (brigád),

i) hradit spotřebované energie, daně a poplatky,

j) v případě pobytu rodinných příslušníků a osob pobývajících v osadě s jejich souhlasem zajistit, aby dodržovaly režim a provoz v osadě stanovený tímto osadním řádem.


3. Dopustí-li se člen zahrádkové osady porušení osadního řádu, bude dle závažnosti vyzván osadní správou k nápravě, při marné výzvě se má za to, že toto smírčí řízení bylo neúspěšné a ZO ČZS má právo se domáhat u místního orgánu státní správy, event. soudní cestou obnovení pokojného stavu podle § 5 občanského zákoníku. U členů ČZS může být hrubé nebo opakované porušení osadního řádu považováno za důvod vyloučení ze svazu, v případě způsobení škody na společných zařízeních za důvod k vypovězení smlouvy o jejich užívání, event. k vypovězení nájemní nebo podnájemní smlouvy.



V. Zánik uživatelských práv v zahrádkové osadě


1. Zánik uživatelských práv pro členy ZO ČZS končí:

a) zánikem členství v ČZS pokud člen nevlastní pozemek v zahrádkové osadě, příp. pokud zanikla jeho nájemní nebo podnájemní smlouva k pozemku; pokud vlastní pozemek v osadě nebo nájemní či podnájemní smlouva nezanikla, užívání společných zařízení je možné jen uzavřením smlouvy o užívání společných zařízení se základní organizací,

b) zánikem nájemní nebo podnájemní smlouvy pokud není uzavřena smlouva o užívání společných zařízení,

c) zcizením (prodejem, darováním, směnou, jiným převodem) vlastnických práv k movitému i nemovitého majetku člena.


Komentář: Při zániku nájemních, podnájemních či vlastnických práv k pozemku nekončí vlastnická práva k věcem ostatním (např. k zahrádkářské chatě). Vlastník pozemku s jehož souhlasem byla věc (zpravidla chata nebo jiná nemovitost) na pozemku zřízena, je pak povinen majiteli dispozici s jeho vlastnickými právy umožnit – tedy např. umožnit prodej chaty, její udržování, v krajním případě i užívání – v takových případech je však nutné smluvně toto užívání upravit např. z hlediska přístupu, údržby, užívání medií atp. Omezení dispozice s vlastnickými právy je nezákonné. Dispozice s majetkem je možná pouze se souhlasem vlastníka. Je však možná alternativa uvedená v odst. 2:


2. V souvislosti se skončením nájmu (podnájmu) zahrádky dosavadní člen jím vybudovaná zařízení dobrovolně odklidí a pozemek uvedený do původního stavu odevzdá výboru, nebo se dohodne o odprodeji vybudovaných zařízení s novým uživatelem, kterého určí výbor ZO ČZS a dohodu o majetkoprávním vypořádání předá výboru ZO.


3. Zánik užívacích práv pro členy zahrádkové osady (vlastníky nebo nájemce nemovitostí v zahrádkové osadě), kteří nejsou členy ČZS, končí zánikem vlastnictví, což má za následek i zánik smlouvy o užívání společných zařízení, pokud se strany (ZO ČZS a vlastník) nedohodnou jinak.


4. V případě, že se na zahrádce nachází nemovitost – např. zahrádkářská chata , jejíž doba trvání nebyla stavebním povolením omezena nebo dosud neuplynula, a dosavadní uživatel ji hodlá prodat, bere na vědomí, že převodem nemovitosti nevzniká novému nabyvateli zahrádkářské chaty – nebo jiné nemovitosti – právo na uzavření nájemní (podnájemní smlouvy k pozemku na němž se nemovitost nachází. Za účelem předejití případných sporů je uživatel povinen informovat o záměru prodeje nemovitosti výbor ZO ČZS.


5. Při převodu vlastnických práv je vlastník povinen informovat nového vlastníka (nájemce) o možnosti užívat společná zařízení pouze se souhlasem vlastníka (event. nájemce těchto zařízení) na základě smlouvy o užívání těchto společných zařízení.


6. Před ukončením užívacích práv je dosavadní uživatel povinen uhradit všechny závazky, které pro něj z užívání společných zařízení vyplynuly.



VI. Závěrečná ustanovení


1. Tento osadní řád je závazný pro každého člena ZO ČZS – uživatele zahrádky a společných zařízení v zahrádkové osadě. Pro členy zahrádkové osady – nečleny ČZS je osadní řád závazný, pokud je tato závaznost potvrzena ve smlouvě o užívání společných zařízení.


2. Osadní řád nabývá platnosti a účinnosti dnem schválení členskou schůzí ZO ČZS a jeho publikací provedenou způsobem, aby se s jeho zněním mohli seznámit všichni členové zahrádkové osady.


3. Změny a doplňky k osadnímu řádu jsou platné a účinné po schválení členskou schůzí ZO ČZS a publikaci podle odst. 2.



Osadní řád byl schválen na členské schůzi ZO ČZS dne………………………………



Předseda ZO ČZS: Jednatel (tajemník):


-------------------------------------- -----------------------------------------




Zpracoval: JUDr. Ladislav Labuta – právní komise RR ČZS