Zahrádkářské práce

KONTAKT:  p. Marx - tel. 776 673 917

V okénku včelaře naleznete zajímavosti kolem včel, včelaře, medu, propolisu apod..

Včelařství.

Včelařství patří k nejstarším odvětvím živočišné výroby a jeho předmětem je chov včely medonosné. Užitečnými výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička, včelí jed, ale také opylení rostlin. 



Pavel Koranda číst dále

Včela medonosná.

Včela medonosná (Apis mellifera L.) je blanokřídlý hmyz a jeden z nejznámějších zástupců společenského hmyzu. Díky její přirozené schopnosti produkovat med a užitkovému chovu je včela medonosná již od dob kolonizace ostatních kontinentů Evropany celosvětově rozšířena a mezi ostatními druhy včel také nejvíce hospodářsky využívána. 



Pavel Koranda číst dále

Včelí matka.

V prvopočátku je matka obyčejné oplozené vajíčko jako jakékoliv jiné, z kterého se líhnou dělnice. Matka ale vyrůstá ve speciální buňce, tzv. „matečníku“ a při svém vývoji dostává od dělnic zvláštní stravu bohatou na bílkoviny - mateří kašičku. Díky tomu jsou její pohlavní orgány zásobeny vším potřebným, aby se plně dovyvinuly. Matka se tak stává včelou, která se jako jediná může pářit s trubci a klást vajíčka.



Pavel Koranda číst dále

Včelí létavka - dělnice

Dělnice tvoří ve včelstvu nejpočetnější složku a existence včelstva je závislé na jejich činnosti. Jedná se o samičky s nevyvinutými pohlavními orgány, a proto se nemohou pářit s trubci. Oproti tomu se jim vyvinuly jiné orgány důležité pro život celého včelstva. 



Pavel Koranda číst dále

Trubec.

Trubec je včelí sameček líhnoucí se z neoplozenýh vajíček a nemá ani žihadlo ani voskotvorné žlázy. Trubec tedy vzniká tzv. partenogeneticky (samobřezostí), což znamená, že k jeho vylíhnutí není zapotřebí oplození spermií jednoho pohlaví spermiemi pohlaví druhého. Neoplozená vajíčka matka naklade do trubčích buněk, které jsou na rozdíl od dělničích větší. 



Pavel Koranda číst dále

Včelí roj.

Roj neboli rojení je přirozený způsob, kterým se množí včelstvo a označuje dělení včelí osádky úlu. Spočívá v osazení a vytvoření nového úlu, kde si včely vychovají novou matku.



Pavel Koranda číst dále

Složení medu

Složení medu Během zrání se mění nejen konzistence, ale i chemické složení původních surovin. Především se štěpí složitější cukr sacharóza na jednodušší cukry (hlavně fruktózu a glukózu) a současně z jednoduchých cukrů vznikají cukry složitější. Med pak dále obsahuje na tisíce dalších užitečných látek − dodnes se vědcům nepodařilo všechny popsat a odhalit. Nejspíš i proto, že co med, to originál. Med je totiž produkt, jehož složení závisí na neustále se měnících přírodních podmínkách.

Řepný cukr obsahuje Pro srovnání uvádíme složení klasického bílého cukru, který se vyrábí z cukrové řepy procesem rafinace. Původní přírodní cukr je při ní zbaven řady minerálních látek a vitaminů. Navíc je doplněný o protihrudkující přísady - například škrob nebo oxid křemičitý (E551). 98 % sacharózy 0,5 % vody 1,5 až 3 % nestravitelných látek



Pavel Koranda číst dále

Proč med krystalizuje?

Proč med krystalizuje?

Také vás někdy napadla otázka, proč med po určitém čase krystalizuje? Nebo se nestačíte divit, proč máte sklenici s medem doma už takovou dobu, a ke krystalizaci zkrátka nedošlo? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět. Mají co do činění s kvalitou medu i s látkami, které obsahuje.

Pravý med by vám měl nejpozději do roka od stočení zkrystalizovat. Pokud se tak nestane, máte nejspíš ve sklenici nějakým způsobem upravený, méně kvalitní med. Proč? Protože kvalitní med obsahuje glukózu, u níž je krystalizace zcela přirozeným jevem. Doba krystalizace potom závisí hlavně na podílu mezi glukózou a fruktózou v daném typu medu.

Co se ztuhlým medem.

Jistě, podle krystalizace poznáte kvalitu. Jenže jak to udělat, aby byl med opět jemný, vláčný a snadno se s ním manipulovalo? Asi nejlepší možností je teplá vodní lázeň. Opravdu ale musí být jen teplá, nikoli horká. Teplota vody, ve které budete sklenici s medem prohřívat, by neměla překročit 45 °C. Při zahřátí na vyšší teplotu už by med ztrácel kvalitu, a s ní i svoje jedinečné vlastnosti. Více informací jak šetrně rozpustit zkrystalizovaný med.

Med se nikdy nezkazí.

Výhodou medu je, že díky vysokému množství cukrů sám sebe konzervuje. Pokud se jedná o pravý kvalitní med, nemůže se zkazit nikdy – jen časem klesá aktivita enzymů. Podmínkou je ale správné skladování na suchém a temném místě, při nízké vlhkosti, a ve vhodném, nejlépe skleněném obalu.



Pavel Koranda číst dále

Mýty o včelách a včelařích.

O včelách a včelařích kolují různé bácorky, dohady a mýty.



Pavel Koranda číst dále

Propolis - zázrak přírody

Jedním z vedlejších produktů včel je PROPOLIS. 



Pavel Koranda číst dále

Pylové rousky.

Kažký z nás si jistě někdy všiml včely která měla na posledním páru nohou chomáčky-rousky pylu. Jak to včely dělají?



Pavel Koranda číst dále

Včely a sousedské vztahy

Když včely létají k sousedovi. 



Pavel Koranda číst dále

Skladování medu

Máte doma sklenice medu? A v jakém prostředí je uchováváte? 



Pavel Koranda číst dále

Med přímo od včelaře

Zajdeme do supermarketu, koupíme si levný med a budeme si užívat jeho blahodárné účinky na naše zdraví. Zní to zdánlivě jednoduše, ale faktem zůstává, že podobný proces vůbec nefunguje. Na naše trhy se dostávají medy různé kvality, zvláště ze zemí mimo EU. 



Pavel Koranda číst dále

Sladit kávu medem?

Řepný cukr je sice možná v našich zeměpisných šířkách nejoblíbenějším sladidlem, ale nedá se říct, že by měl skutečný monopol. Káva se dá osladit různými způsoby, existují i umělá sladidla nebo přírodní alternativní sladidla (lipie, stévie apod.). A dokonce, i když to možná zní na první pohled dost překvapivě, si můžete kávu osladit i medem. Má to své výhody a (relativní) nevýhody. 



Pavel Koranda číst dále

Jak se falšuje med

Na našem trhu najdeme osvědčené produkty malých včelařů, u kterých nemůže být o pravosti pochyb. Možná máte bratrance včelaře, který každý rok dodá sklenici medu a máte tak vystaráno a kvalita je prostě zaručená. Když se ale vydáte třeba do supermarketu, existuje určité nebezpečí, že nekoupíte zrovna kvalitní výrobek. Není totiž med jako med – nebojte, vše si osvětlíme a poradíme, jak nakupovat a nespálit se… 



Pavel Koranda číst dále

Apifobie

Strach vzniká z lecčehos, někdy jsou ale pohnutky hodně neobvyklé. Spoustu lidí se bojí zubaře, tmy, výšek, ale také pavouků, psů nebo žab. V tomto směru existuje i jedna speciální skupina, která trpí strachem ze včel.



Pavel Koranda číst dále

Mor včelího plodu.

Jedním z problémů, které pronásledují nejen tuzemská včelstva, je takzvaný mor včelího plodu. Jde o onemocnění, které napadá včelí larvy a přichází ke slovu tehdy, když nepanuje v prostředí úlu dostatečná hygiena.  



Pavel Koranda číst dále

Med v mikrovlnce.

Krystalizace je u medu velmi běžná věc. Dříve či později se projeví u jakéhokoliv typu medu. Přitom ne vždy je žádoucí, protože někdy prostě raději chcete mít med tekutý. Od pradávna se doporučuje v takovém případě ponořit med do vodní lázně, aby povolil. Ale co kdybyste ho zkusili strčit místo toho do mikrovlnné trouby? 

     Takovéto usnadnění vám rozhodně nedoporučuji. 



Pavel Koranda číst dále