Znění osadního řádu
OSADNÍ ŘÁD zahrádkové osady
I. Vymezení zahrádkové osady a společných zařízení
I.1 - Zahrádková osada ZO ČZS č. 63 v Praze 4, Spořilov, Boční ul. II, IČO 457 727 62, byla zřízena jako ucelený soubor zahrádek, společných prostor a zařízení na základě povolení Obvodního národního výboru v Praze 13 ze dne 4. 11. 1958 a územních rozhodnutí ÚHA hl.m.Prahy č.j. HA/1-11292/67 zedne 16.01.1967 a č.j. HA/1-9216/67 ze dne 21.09.1967 a usnesením členské schůze ZO ze dne 10.10.1958. Osada byla vybudována na podkladě stavebních povolení č.j. 13/Výst.-D 35p 5513, 5591 ze dne 31.03.1959 a novější část osady, vybudovaná jako náhrada za pozemky, zabrané pro stavbu D1, na základě povolení č.j. 18148/67 - Výst./Alt.Šp. ze dne 27.02.1968.
I.2 - V současné době jsou pozemky ad I.1): a)5191/1, 5191/5 a 5191/9 ve vlastnictví ZO ČZS b)5513/13 v nájmu na základě nájemní smlouvy č. 0766/05/NAJE/OBFM/STAR ze dne 12. 7. 2005 a dodatku č. 1 ze dne 13. 10. 2010, uzavřených mezi ZO ČZS avlastníkem pozemku MČP4; c) ve vlastnictví členů ČZS (dle § 123-128 zákona č. 40/1964 Sb.- Obč.zákoník v platném znění včetně předkupního práva státu podle § 10 zákona č. 95/1999 Sb)
I.3 - Členové osady (dále jen „uživatelé“) jsou oprávněni užívat pozemky (dále jen zahrádky) v osadě k zahrádkářské činnosti a aktivní rekreaci, a to na základě vlastnictví pozemku (ve smyslu z.č. 90/1999 Sb.) nebo nájemní (podnájemní) smlouvy dle § 663 atd. Obč. z., kterou s nimi uzavírá ZO ČZS dle rozhodnutí výboru základní organizace.
I.4 - Ke společnému užívání uživatelů zahrádek v osadě slouží společná zařízení (vnější oplocení, klubovna, vodovod, dílna po dohodě, moštárna).
I.5 - Společná zařízení byla vybudována z účelových příspěvků členů ZO ČZS i z jiných zdrojů. Jejich majitelem je ZO ČZS, která movitá i nemovitá zařízení provozuje, udržuje a spravuje, a to z účelových příspěvků členů a dalších uživatelů. S vlastníky pozemků uzavírá ZO ČZS smlouvy o užívání společných účelových prostředků a úhradě za toto užívání a jiných v místě poskytovaných služeb (viz. Věstník č. 1/2005 Vzor smluv o správě a údržbě). Noví podnájemci a noví vlastníci zahrádek s výjimkou příbuzných v přímé řadě jsou povinni složit částku 6,- Kč/m2pozemku jako jednorázový účelový investiční příspěvek, který je nevratný (viz. Věstník 1/2007, str. 5).
II. Správa osady
II.1 - Správu osady vykonává výbor ZO ČZS, volený na členské schůzi, nejméně na funkční období dvou let. Výbor ZO ČZS je nejméně tříčlenný v čele s předsedou v souladu s aktuálními Stanovami ČZS.
II.2 - Výbor ZO ČZS zejména: a) zajišťuje chod osady v souladu s příslušnými právními a správními předpisy. Spolupracuje s příslušnými správními, státními orgány a zájmovými organizacemi včetně ČZS, b)spravuje a udržuje provozuschopnost společných movitých i nemovitých zařízení, c)dohlíží na dodržování schváleného Osadního řádu a Stanov ČZS. Výbor ZO ČZS je oprávněn řešit všechny případy porušení Stanov ČZS a Osadního řádu kromě těch, které jsou ve výhradní kompetenci členské schůze. V případě hrubého a opakovaného porušování Osadního řádu nebo sousedského soužití činí nápravná opatření, a to až po podání žaloby u soudu. d)dbá na to, aby nedošlo k neoprávněnému disponování s pozemky v osadě, f)zabezpečuje informovanost členů osady, a to podle významu formou členské schůze, osobně nebo jiným obvyklým způsobem, g)schvaluje přijetí nových členů ZO ČZS, h)projednává a řeší náměty a připomínky uživatelů zahrádek členů ZO ČZS.
II.3 - Členové výboru ZO ČZS mají v odůvodněných, zejména havarijních případech (požár, unikání vodovodního řadu, montáž a demontáž vodoměrů, loupež apod.), přístup na pozemky uživatelů. V ostatních případech jen za jeho přítomnosti.
III. Uspořádání zahrádek
III.1 - Zahrádky musí být co do prostorového uspořádání výsadby v souladu s celkovým rámcovým osazovacím plánem osady, přijatým členy osady.
III.2- Při hranicích sousedních zahrádek je povoleno vysazovat porosty ve vzdálenosti, rovnající se polovině předpokládané výšky vzrostlého (dospělého) stromu. Maximální výška porostů nesmí přesáhnout 5 m.
III.3 - Uživatelé jsou povinni činit opatření k tomu, aby trvalé porosty a jiné porosty, jakož i větve a kořeny těchto porostů, nepřesahovaly na sousední zahrádky a společné plochy v osadě.
III.4 - Chov včel je vítán, chov drobného hospodářského zvířectva není dovolen.
III.5 - Na zahrádkách bylo umožněno postavit zahrádkářské chaty (dále jen chaty), sloužící pro odpočinek, uskladnění výpěstků, nářadí a jiných zahrádkářských potřeb, a to v souladu s plánem výstavby území, schváleným příslušným stavebním úřadem a na základě platného stavebního povolení. Stavby trvalého charakteru určené pro rekreaci a bydlení nejsou v osadě povoleny.
III.6 - Provozní zařízení, např. skleníky, nádrže na vodu, komposty, je možné zřizovat po předchozím souhlasu výboru ZO ČZS a za podmínek platných právních předpisů.
III.7 - Užívání motorových vozidel, jejich údržba a parkování není na oploceném území osady povoleno. Výjimku tvoří obě neoplocené přístupové komunikační cesty.
IV. Práva a povinnosti uživatelů zahrádek
IV.1 - Uživatelé jsou oprávněni užívat zahrádku k zahrádkářským účelům a používat společná zařízení zahrádkové osady.
IV.2 - Uživatelé zahrádek jsou zejména povinni: a)užívat zahrádku výhradně k zahrádkářským účelům; b) udržovat zahrádku v řádném stavu, tj. provádět včas všechna opatření, nezbytná pro agrotechnický účel a estetický vzhled zahrádky, zejména hubit plevel, prořezávat porosty a chránit je před škůdci; c)dodržovat v osadě zásady dobrého soužití a obecně závazné předpisy; d)respektovat sousedská práva ve smyslu ustanovení § 127 Obč. z., zejména nesmí obtěžovat nad míru přiměřenou poměrům ostatní uživatele hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, pachy, pevnými a tekutými odpady,semeny plevelů a kořeny vytrvalých plevelů, stíněním, vnikáním chovných zvířat na sousední zahrádky nebo společné plochy v osadě, neohrožovat sousední pozemky nebo stavby úpravami užívaného pozemku nebo staveb na něm se nacházejících; e)nenarušovat vzhled okolí osady komposty a skládkami, udržovat pořádek, dodržovat hygienické předpisy. Komposty zřizovat jen na vymezených místech; f)nepoužívat v areálu osady střelné zbraně; g)podílet se na udržování společných zařízení zahrádkové osady a společných ploch a nést náklady na údržbu těchto zařízení formou účelových příspěvků; Užívat společná zařízení hospodárně tak, aby nevznikla škoda osadě. V případě vzniku škody zaviněné svým jednáním tuto škodu nahradit nebo odstranit její následky. h)Hradit včas ve stanovených lhůtách veškeré platby a poplatky stanovené ZO ČZS za užívání zahrádky, tj. daně, nájemné a poplatky ČZS vč. nákladů za spotřebovanouelektrickou energii a vodu.
IV.3 - Za hrubé porušování povinností bude podnájemce či vlastník pozemku vyzván výborem ZO k nápravě. Nesjedná-li člen ve stanovené době nápravu, přísluší ZO ČZS domáhat se pokojného stavu správním řízením. V případě trvající neúspěšnosti bude náprava vymáhána soudní cestou.
V. Vstup cizích osob do zahrádkové osady
Je povolen pouze za doprovodu člena ČZS, uživatele zahrádky nebo jeho rodinného příslušníka. Ten je povinen dbát, aby se tato osoba nedopouštěla jednání, jež by nebylo v souladu s Osadním řádem. Závažná a opakovaná porušení osadního řádu mohou mít za následek zrušení podnájemní smlouvy ze strany ZO ČZS, přičemž nárok poškozeného na náhradu škody a odpovědnosti z porušení dobrých mravů není tímto opatřením dotčeno.
VI. Výstavba společných zařízení
VI.1 - Společná zařízení jsou pořizována a udržována z účelových příspěvků členů stanovených na jednotlivé členy poměrně nebo podle výměry zahrádky, případně z jiných zdrojů.
VI.2 - Účelové příspěvky spočívají v penězích a v práci na výstavbě a udržování společných zařízení podle rozhodnutí členské schůze.
VII. Skončení užívání
VII.1 a)jednostrannou výpovědí podnájemce, která musí být doručena písemně a je v souladu s bodem VII.5 a Podnájemní smlouvou hlava V bod 1. Stávající uživatel si najde zájemce o svůj dílec a domluví se s ním na prodeji chatky a ostatních vybudovaných zařízení. Výboru osady nového zájemce představí a výbor pak rozhodne o jeho přijetí za člena ZO ČZS. Pak může dojít k převodu uživatelských práv. b)vyvlastněním pozemku z důvodu veřejného zájmu, c)zánikem nájemního vztahu mezi ZO ČZS a vlastníkem pozemku, d)usnesením ZO ČZS, dojde‑li k částečnému zániku osady, e)na základě rozsudku o vypořádání společného jmění manželů, f)v případě vážného a opakovaného porušení členských povinností, g) prodejem pozemku vlastníkem včetně zahrádkářské chaty a ostatních uživatelem vybudovaných zařízení
VII.2 - Při skončení nájmu nebo podnájmu zahrádky v osadě schválí výbor ZO ČZS nového uchazeče o zahrádku, s nímž bude uzavřena podnájemní smlouva. Stejný postup platí při skončení nájmu z důvodů úmrtí uživatele, pokud jeho dědic neprojeví zájem o členství v ČZS. V případě zájmu dědice uzavře s ním výbor ZO ČZS novou podnájemní smlouvu.
VII.3 - Před ukončením užívacích práv je dosavadní uživatel zahrádky, a to jak podnájemce, tak vlastník, povinen uhradit všechny závazky, které pro něj z užívání zahrádky vyplynuly (viz čl. IV.2.h a čl. I.5) a uvést pozemek zahrádky do přiměřeného a uživatelného stavu. V závislosti na stavu pronajatého pozemku může výbor požadovat sankci až dvouletého nájmu dílce.
VIII Závěrečná ustanovení
VIII.1 - Osadní řád je závazný pro každého člena ZO ČZS a uživatele zahrádky v zahrádkové osadě 63. ZO ČZS. Byl schválen usnesením členské schůze této ZO ČZS dne2011.
VIII.2 - Změny a doplňky k osadnímu řádu se stanoví písemně jako nedílná součást tohoto osadního řádu a jsou platné a účinné po schválení členskou schůzí ZO ČZS.
Poznámka: označení 63. ZO ČZS je identické s novým názvem „Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Praha 4 – Spořilov, ev.č. 804022, IČ 45772762
Za 63. ZO ČZS předseda:Zdeněk Linzmajer
místopředseda: Jan Machat
Osadní řád ke stažení - soubor .DOC