Soutěžní testy MZ 2014

Zde najdete testy a seznam rostlin a semen k poznávání z okresního kola soutěže Mladý zahrádkář 2014.

Mladší kategorie:

1. Zásobní látky jsou u bledule jarní v

a) oddenku

b) cibuli        

c) hlíze

d) listech

 

2. Co patří mezi nahosemenné rostliny?

a) hrách zahradní

b) jabloň domácí

c) javor babyka 

d) jedle bělokorá

 

3. Kalich je:

a) část kořene

b) část stonku

c) část listu

d) část květu

 

4. Květenstvím mrkve je

a) okolík

b) hlávka

c) úbor 

d) klas

 

 

5. Co je to Cererit?

a) odrůda jabloně

b) druh hnojiva

c) označení podnože

d) značka osiva

 

6. Kdy probíhá dýchání rostlin?

a) ve dne

b) v noci

c) ve dne i v noci

d) někdy ve dne a někdy v noci

 

7. Která rostlina se nehodí do truhlíku za oknem?

a) petunie

b) fikus

c) pelargonie (muškát)

d) hlíznatá  begonie

 

8. Do které skupiny ovocných rostlin řadíme broskvoň?

a) jádroviny

b) peckoviny

c) skořápkoviny

d) drobné ovoce

 

9. Co je patizon?

a) zelenina

b) okrasná rostlina

c) ovocný strom

d) obilovina

 

10. Co je to klejotok?

a) onemocnění peckovin

b) okrasná bylina

c) pokojová rostlina

d) hnojivo

 

11. Mezi kořenovou zeleninu řadíme:

a) salát hlávkový

b) ředkvičku

c) cibuli kuchyňskou

d) hrách setý

 

12. Hubení hlodavců se odborně nazývá:

a) dezinfekce

b) dezinsekce

c) deodorace

d) deratizace

 

13. Slunéčko sedmitečné:

a) opyluje květy

b) ožírá listy

c) požírá mšice

d) ničí některé druhy hub

 

14. Které části obsahuje samčí květ?

a) pestík

b) tyčinky

c) čnělku a bliznu

d) pestík a tyčinky

 

15. Jako střední půdy označujeme půdy?

a) jílovité

b) jílovitohlinité

c) hlinité

d) písčité

 

16. Tulipány vysazujeme:

a) na jaře

b) v létě

c) na podzim

d) v zimě

 

17. Proti úžehu se na zahrádce ochráníme:

a) používáním opalovacího krému

b) častým otáčením při opalování

c) zakrytím hlavy a dostatečným pitím tekutin

d) užíváním vitamínu C

 

18. Květopas škodí na jabloních:

a) vyžíráním poupat

b) červivostí plodů

c) vysáváním šťáv z listů

d) okusováním listů

 

19. Který z uvedených vitamínů je nejvíce obsažen v černém rybízu?

a) vitamín A

b) vitamín B

c) vitamín C

d) vitamín D

 

20. Mezi dvouleté rostliny patří:

a) hrách

b) paprika

c) květák

d) petržel

 

21. Co pomáhají u rostlin řídit průduchy?

 a) rychlost vypařování vody a dýchání

b) růst listů

c) tvorbu plodů

d) příjem minerálních látek

 

22. Co budeme dělat při řízkování?

a) smažit řízky

b) rozmnožovat rostliny pomocí bylinných nebo dřevnatých řízků

c) ořezávat větve dřevin

d) získávat mízu naříznutím kůry stromů

 

23. Který obor se zabývá studiem půdy:

a) pedologie

b) patologie

c) pedagogika

d) pediatrie

 

24. Které rostliny jsou cibuloviny?

a) růže

b) tulipány

c) jiřinky

d) afrikány

 

25. Vyber jedovatou rostlinu:

a) sedmikráska chudobka

b) konvalinka vonná

c) lipnice luční

 

26. Slaměnka je:

a)  letnička

b)  dvouletka

c)   trvalka

d)  cibulovina

 

27. Mezi peckoviny nepatří :

a) broskvoň

b) mišpule

c) třešeň

 

28. Stéblo je:

a) dutý stonek s kolénky

b) stonek bez listů

c) olistěný stonek

d) část listu

 

29. Jak se množí kopr vonný?

a) samovýsevem semen

b) cibulemi

c) oddenky

d) oddělky

 

30. Z rozházených písmen slož důležitou součást zelených rostlin:

LEŇEZ  STOLIVÁ        ZELEŇ LISTOVÁ



 Starší kategorie:


1. Mezi popínavé rostliny patří

a) plamének

b) mochyně

c) sasanka

d) barvínek

 

2. Jaký význam mají hlízkové bakterie?

a) obohacují půdu o uhlík

b) obohacují půdu o dusík

c) obohacují půdu o kyslík

d) obohacují půdu o draslík

 

3. Co je to klimatologie?

a) nauka o půdě

b) nauka o podnebí

c) nauka o ošetřování rostlin

d) nauka o spánku

 

4. Co je černozem?

a) velmi suchá půda

b) zoraná půda

c) půda s malým obsahem humusu

d) nejúrodnější půdní typ s vysokým obsahem humusu

 

5. Rododendrony bychom měli před zimou

a) okopat

b) povápnit

c) přihnojit dusíkem

d) důkladně zalít

 

6. Kořeninové zeleniny jsou důležité pro chuťovou úpravu v kuchyni. Ze které zeleniny se používá nať s listy?

a) kmín kořenný

b) kopr vonný

c) anýz

 

7. Na jaře nejdříve rozkvétá:

a) lýkovec

b) zlatice

c) magnólie

d) šeřík

 

8. Do které skupiny ovocných rostlin řadíme kdouloň?

a) jádroviny

b) peckoviny

c) skořápkoviny

d) drobné ovoce

 

9. Které období je nejvhodnější pro vysazování mečíků (gladiolů)?

a) duben

b) červen

c) září

d) listopad

 

10. Pelargonie množíme:

a) odkopkem

b) řízkováním

c) očkováním

d) hřížením

 

11.  Co je to tetanus?

a) onemocnění, které vzniká při kontaktu s jedovatou rostlinou

b) onemocnění, které vzniká při vniknutí infekce do rány

c) onemocnění, které vzniká při vniknutí infekce do trávicího ústrojí

d) onemocnění, které vzniká při nedostatku vitamínu C

 

12. Semena zoochorních rostlin jsou rozšiřována:

a) větrem

b) vodou

c) živočichy

d) tyto rostliny netvoří semena

 

13. Talovíny kvetou:

a) červeně

b) bíle

c) žlutě

d) různými barvami

  

14. Rhododendron je:

a) okrasný keř

b) uměle upravovaná miniaturní forma dřevin

c) balkonová rostlina

d) druh koření

 

15. Kam zařadíš slaměnku?

a) letnička

b) cibulovina

c) trvalka

d) hlíznatá rostlina

 

16. Který z prvků dodáváme do půdy při hnojení superfosfátem?

a) dusík

b) draslík

c) vápník

d) fosfor

 

17. Insekticid je:

a) prostředek na ochranu proti slimákům

b) prostředek na ochranu proti krysám

c) prostředek na ochranu proti hmyzu

d) prostředek na ochranu proti plísním

 

18.  Co je to Kristalon?

a) hnojivo

b) mulčovací látka

c) aranžovací hmota

d) odrůda rajčat

 

19. Která z následujících zelenin má nejvyšší obsah provitamínu A?

a) mrkev

b) paprika

c) cibule

d) kedluben

 

20. Brzy na jaře rozkvétá:

a) talovín

b) astra

c) jiřina

d) ocún

 

21. Odborný název pro nauku o stromech a dřevinách je:

 a) dermatologie

b) dendrologie

c) demografie

d) demokracie

 

22. Co je to Pirimor?

a) prostředek na ochranu rostlin

b) druh parazita

c) druh hnojiva

d) okrasná dřevina

 

23. Mezi jádroviny nepatří:

a) mišpule

b) jeřáb

c) meruňka

d) hrušeň

 

24. Mykotoxin je

a) jedovatá látka, kterou vylučují plísně

b) nauka o houbách

c) soužití kořenů rostlin a podhoubí hub

 

25. Vyber léčivou rostlinu:

a) ostrožka stračka

b) kopřiva dvoudomá

c) psárka luční

d) vraní oko čtyřlisté

 

26. Které hnojivo podporuje kvetení rostlin a násadu plodů?

a) draselné

b) dusíkaté

c) fosforečné

d) minerální

 

27. Častou chorobou angreštů je:

a) strupovitost

b) červivost

c) padlí americké

 

28. Stéblo je:

a) dutý stonek s kolénky

b) stonek bez listů

c) olistěný stonek

d) část listu

 

29. Vyber hlíznaté rostliny:

a) slaměnka, astra

b) mečík, jiřinka

c) lilie, tulipán

d) podléška, netřesk

 

30. Vyber pokojovou rostlinu:

a) Saintpaulie

b) Frézie

c) Surfinie



Poznávání semen

Kategorie mladší (4. – 6. třída)

 

1. proso seté

2. ředkev setá, ředkvička 

3. len setý

4.zaječí ocásek vejčitý

5. paprika roční

6. rajče jedlé (lilek rajče)

7. slunečnice roční

8. sója luštinatá

9. žito seté

10. černý kořen

11. mák setý

12. mrkev obecná

13. oves setý

14. pohanka

15. aksamitník rozkladitý (afrikán)   

 

Poznávání rostlin – kategorie mladší

 1. Africká fialka (Saintpaulia)

 2. Kokoška pastuší tobolka

 3. Líska obecná

 4. Rybíz černý

 5. Třešeň

 6. Pýr plazivý

 7. Meduňka lékařská

 8. Jabloň

 9. Pěnišník (Rhododendron)

 10. Tis červený

 11. Muškát (Pelargonie)

 12. Pažitka

 13. Paprika - sazenice

 14. Ibišek čínský

 15. Růže šípková

 16. Pěťour

 17. Šeřík 

 18. Netřesk zední

 19. Ořešák královský

 20.  Vánoční kaktus


Poznávání semen

Kategorie starší (7. – 9. třída)

 

1. jetel luční 

2. hořčice bílá 

3. fazol obecný

4. žito seté 

5. čočka jedlá 

6. len setý

7. kmín kořenný 

8. ředkev setá (ředkvička) 

9. pohanka 

10. locika salátová (hlávkový salát) 

11. oves setý 

12. mrkev obecná 

13. hrách setý

14. cibule kuchyňská 

15. kopr vonný 

16. černý kořen 

17. pastiňák setý 

18. ječmen setý 

19. rajče jedlé (lilek rajče) 

20. meloun vodní

 

Poznávání rostlin – kategorie starší

  1. Zlatice převislá
  2. Máta peprná
  3. Petržel kudrnka
  4. Rybíz červený
  5. Ptačí zob obecný
  6. Pýr plazivý
  7. Rajče -sazenice
  8. Vlaštovičník větší
  9. Zelenec
  10.  Tis červený
  11.  Ořešák královský
  12.   Kopřiva dvoudomá
  13.  Šrucha zelná
  14.  Kalanchoe
  15.  Statice
  16.   Pámelník bílý
  17.   Jírovec maďal
  18.  Šeřík obecný
  19.   Mrkev obecná
  20.  Líska obecná

 

 

 

 

 

 

 

Celkem:
Dnes:
On line:
115946
6
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Kolín
Aloise Jiráska 64, 281 23 Starý Kolín, č.zo: 104000, IČO: 004 33 217, mail: usczskolin@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.