Pěstitelské výsledky Norberta Kotyrby.

Norbert pěstuje široký sortiment cibulnatých a hlíznatých květin. Kromě venkovních rostlin se věnuje tyké hvězdníku - Hippeastrum, kterému se mezi lidmi říká chybně Amarylis, což je ale jiný botanický druh.

Pestrou ukázku pěstovaného sortimentu prezentuje v galerii.

Hvězdník (Hippeastrum hybridum)

(Amarylis - lidový a nesprávný obchodní název)

Je to cibulovitá pokojová rostlina s dlouhými mečovitými listy a poměrně velkými zvonkovitými květy bílé, červené, růžové, oranžové barvy nebo kombinace barev. Dle tvaru květů se nabízejí mnohokvěté, velkokvěté, plnokvěté, motýlokvěté a pavoukokvěté odrůdy. Název pochází z řeckých slov „hippeos“ = rytíř a „astreon“ = hvězda. Pochází z Jižní Ameriky. V našich podmínkách kvete v zimě a na jaře.

Cibule sázím do větších květináčů do propustného substrátu obohaceného o zásobní pozvolna se rozkládající hnojivo a to tak, aby cca 1/3 spodní části cibule byla v zemi a zbytek nad zemí – horní část cibule v květináči zasypávám keramzitem, který zajistí jednak stabilitu cibule a hlavně zamezí přemokření povrchu cibule od zeminy při zalévání. Toto je dle mého názoru důležité z důvodu snížení nebezpečí vzniku smrtelně nebezpečné choroby zvané „červená spála“. Cibule po zasazení do mírně vlhkého substrátu nezalévám a umístím je na světlém a teplém místě. Teprve až začne z cibule vyrůstat poupě budoucího květu začneme se zálivkou   -nejraději podmokem do podmisky. V době květu a nárůstu velké listové plochy pak zalévám více s přídavkem vodorozpustného hnojiva a to shora po okraji květináče – nikdy ne na horní část cibule !!!

Z velké cibule vyrostou většinou 1 až 3 květní stvoly a každý stvol nese 4 až 6 květů. Po odkvětu nechávám květní stvoly zavadnout a až po zaschnutí je od cibule odstraním.

V létě umístím květináče venku do polostínu a na chráněné místo před deštěm, aby nepršelo na cibule. Od září již omezuji zálivku na minimum a nechávám cibule postupně zavadnout. Před zimou přenesu květináče do sklepa a dopřeji jim vegetační klid do další sezóny. Při správném pěstování se stává hvězdník víceletou pokojovou rostlinou. 

Hvězdník se množí dceřinými cibulkami nebo semeny. Dceřiné cibulky oddělujeme od mateční rostliny při přesazování a to až mají vlastní kořeny. Starší cibule stačí přesazovat jednou za dva až tři roky. Množení semeny je prostorově a časově náročné s nejistým výsledkem, že se nám v domácích podmínkách podaří dopěstovat květu schopné cibule.

Pro cibule je hlavním nebezpečím tzv. červená spála. Jedná se o neléčitelnou houbovou chorobu, která se projevuje červenohnědými proužky na stonku, květech, listech i cibuli, a která končí hnilobou. Na trhu není žádný oficiální přípravek na ochranu před touto zákeřnou chorobou. Proto bychom si měli při nákupu cibule této květiny pečlivě prohlédnout. Jako slabou prevenci proti této chorobě doporučuji provést alespoň namoření cibulí před výsadbou některým přípravkem na houbové choroby běžných cibulovitých rostlin a hlavně pak zamezit přemokření povrchu cibulí deštěm nebo zálivkou.

Ing.Nobert Kotyrba