Zájezd zahrádkářů na Opavsko

Na náš zájezd jsme se vydali autobusem v sobotu 18.6.2016 v 5.30 od okresu.

Náš první cíl bylo město Opava v  Moravskoslezském kraji. Na předem dohodnutém místě na nás čekal náš průvodce ing. Frank, který nastoupil do našeho autobusu a navedl nás na parkoviště u obchodního domu BREDA.  Prohlídka, kterou pro nás ing. Frank připravil, byla soustředěná na městské parky, které lemují historické centrum města. Sochy, drobná architektura a blízkost výstavných paláců a budov nám poskytlo nahlédnout do historie, která sahá až do 18. století a je stejně zajímavá jako dřeviny rostoucí v nich. Mezi dřevinami najdete naše původní druhy, jako jsou například javory mléč a klen, jasan či dub. Je zde i plno dřevin z jiných kontinentů, jako například douglaska, katalpa, korkovník a jerlín japonský, jehož plody, typické dlouhé hnědé lusky, si každý sbíral na památku.

Naše prohlídka parku byla ukončena u výstavní budovy Slezského zemského muzea, kam jsme měli možnost díky ing. Frankovi nahlédnout a využít místních toalet. Následovalo hodinové volno, kdy si každý mohl volně prohlédnout opavské náměstí,  zajít si na oběd či se občerstvit kávou. 

    Ve čtvrt na dvě jsme z parkoviště obchodního domu vyjeli na prohlídku Arboreta Nový Dvůr, které je součástí Slezského zemského muzea. Než jsme vystoupili z autobusu a zakoupili vstupenky, přijel i ing. Frank, aby nás provázel  bývalým zámeckým parkem, kde postupně vznikala expozice, která nabízí unikátní sbírku domácích a cizokrajných dřevin, subtropických a tropických rostlin. Poutavě hovořil o zajímavých stromech. Přiblížil nám jak se pěstují, odkud byli do Arboreta dovezeny a kdo je zasadil a pěstoval. Prošli jsme tu část Arboreta, kterou jsme, troufám si říci, při naších předešlých návštěvách neviděli. Navštívili jsme i výstavu motýlů, která byla příjemným zakončením naší prohlídky i rozloučením s naším průvodcem, kterému patří náš dík a obdiv s jakou odborností a trpělivostí se nám věnoval.

Naše další cesta směřovala do Arboreta Makču Pikču v obci Paseka u Šternberka. Bývalá skládka přetvořená na arboretum s výhledem na Hornomoravský úval, nabízela bezpočet suchých kamenných zídek a teras osázených sbírkou 3 200 druhů rostlin. Zde bylo možné si  zakoupit i výpěstky ze širokého sortimentu skalniček i trvalek, které byly vypěstovány přímo ing. Radimem Slabým, který toto arboretum vytvořil a s dalšími nadšenci udržuje.

Náš zájezd byl touto návštěvou Arboreta Makču Pikču ukončen a směřovali jsme k domovu.

Organizátorovi příteli Bártkovi patří velký dík za perfektně zorganizovaný zájezd, který v nás zanechal plno úžasných dojmů a poznání. Ještě jednou díky Vašku a těšíme se na příští rok.