Zájezd 2018 do Trenčína



Autobus vyjel v pět ráno z parkoviště od Okresu a ujížděl směrem na Trenčín přes Brno, Uherské Hradiště, Starý Hrozenkov, Drietomu a první zastávka na benzínce Slovnaftu v Trenčíně. Tam nás čekala předsedkyně trenčínského klubu skalničkářů Oľga Kuníková, která náš autobus nasměrovala na svoji zahradu.

Zde nás v předzahrádce zaujaly japonské pagody různých tvarů a klenutý mostek přes umělé řečiště řeky. Následně jsme obdivovali vybudované spárové skalky a skalky z travertinu osázené skalničkami, kterým se v tomto podloží velmi dařilo. Skalky byly velmi vkusně začleněny do prostoru zahrady s jezírkem, ve kterém se zrcadlilo altánové posezení. Milovníci bonsai mohli obdivovat krásné tvary jednotlivých listnatých i jehličnatých stromků zasazených do vkusných misek. Přítelkyně Kuníková pro naše skalničkářky připravila i pěkný výběr skalniček na prodej a tak si určitě každý něco koupil.

Přítelkyně Kuníková nás doprovodila na zahradu přítelkyně Kosecové, kde jsme prohlíželi skalku před domem a po té nás ohromila skalka vytvořená na svahu do podchodu pod terasu. Celý prostor zahrady byl s láskou a vkusem udržován, že se tam každý cítil velmi příjemně. No, a když paní majitelka donesla nakrájený perník s čokoládou, tak nikdo neodolal a pochvalná slova od našich členů bylo slyšet až k sousedům.

Na vedlejší zahradě nás čekala přítelkyně Páleníková. Na této zahradě byl využit každý kousek i květináč, všude něco rostlo a kvetlo. Přítelkyně Páleníková byla velmi laskavá, pomocí lopatičky našim členkám dloubala ze skalky skalničky, které se tu vysemenily, pomocí nůžek pak odstříhávala řízky na požádání. Skalku lemovaly stromy broskví a stěna vzrostlého kiwi. Když už byly všechny naše požadavky přítelkyní Páleníkovou uspokojeny, a každý se pokochal krásou její zahrady, došlo na loučení. Poděkovali jsme přítelkyni Páleníkové za její vstřícnost a laskavost, rozloučili jsme se u autobusu i s přítelkyní Kuníkovou, která nás předala příteli Šimkovi. Ten nás provázel po zbytek zájezdu. Za jeho doprovodu jsme autobusem dojeli na parkoviště pod Benedektinský klášter na Skalce, původně kostelík, který byl postaven v roce 1224 nitranským biskupem Jakubem. V roce 1528 klášter obsadilo a opevnilo císařské vojsko. V r. 1664 jezuité celý objekt zrekonstruovali a v r. 1717 znovu postavili kapli sv. Andreja-Svorada a Beňadik s novou kupolovou věží. V objektu kláštera se nachází vchod do původní jeskyně poustevníků. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 začal klášter pustnout. Po roce 1989 se začaly rekonstrukční práce na obnově celého komplexu. Svižně jsme vyběhli kopec, který nás dělil od vstupní brány, kde se nás na prvním „nádvoří“ ujala profesionální průvodkyně. Po seznámení s historií kláštera, následovala prohlídka kaple a jeskyních chodeb vytesaných mnichy. Z kláštera je krásný pohled na střední Pováží.

V obci Skalka nad Váhem jsme navštívili zahradu přítele Klačmana, organizátora celého našeho výletu na trenčínsko. V rozlehlé zahradě, kterou má osázenou dřevinami, je vkusně a nenásilně začleněné posezení, za kterým je skleník a množárna. Škoda, že majitel nebyl přítomen. Po jeho zahradě nás provázel jeho švagr. Na zahradě byly připraveny výpěstky a roubovance čarověníků ke koupi. Skoro každý si vybral, aby si doma mohl zkrášlit vlastní zahradu. Pohled na zahradu, kde rostou dřeviny z celého světa, umocňoval i nádherný výhled do okolí.

Z této zahrady jsme autobusem dojeli do Nové Dubnice na zahradu našeho průvodce přítele Šimka. Pokud jsme se domnívali, že už nás nemůže nic překvapit, tak na této zahradě jsme z překvapení nevycházeli. Celá zahrada byla rozčleněná na různé sekce („pokoje“, jak říkal majitel). U domu srubového stylu a ve stráni pod ním se rozkládala skalka, která už začínala u vstupu do zahrady. V další částí zahrady bylo začleněné zastřešené posezení s venkovním bazénem. Cestička pokračovala za zelenou stěnu stromů a keřů, kde ze stráně protékal potůček, který vtékal do velkého jezírka, kde se prohánělo několik červených karasů. Celé jezírko i potok byly obklopeny neskutečným množstvím kamenů a celý rozlehlý prostor lemovaly vzrostlé stromy modřínů, smrků, jedlí, borovic a ozdobných listnáčů. V dalším „pokoji“ nám majitel zahrady představil sbírku pivoněk různých barev, ve stínu stromů rostly krásně listem zbarvené bohyšky. Za vším je vidět neskutečné množství práce a lásky k přírodě.

Všechny zahrady, co jsme na našem výletě viděli, byly kouzelné a zaslouží si obdiv a poděkování majitelům, že udržují a snaží se veškerou tu krásu rozdávat mezi ostatní.

Moc děkujeme za krásný výlet.

 

Trasa: Žďár nad Sázavou - Trenčín

v Trenčíně:

zahrada předsedkyně trenčínského klubu skalničkářů Oľgi Kuníkové

zahrada přítelkyně Kosecové

zahrada přítelkyně Páleníkové

 

zahrada v obci Skalka nad Váhem přítele Klačmana

zahrada v Nové Dubnici přítele Šimka