Osadní řád

Návrh aktualizace Osadního řádu 2016





                                             Základní organizace Českého zahrádkářského

Svazu Vyhlídka Šumperk


























O S A D N Í     Ř Á D























březen 2016












-2-


Kapitola I.


Vznik a poslání zahrádkářské osady


1. Zahrádková osada Vyhlídka Šumperk vznikla usnesením členské schůze ZO Vyhlídka Šumperk dne 28. srpna 1963 na území města Šumperka. ZO ČZS je oprávněna na základě nájemní smlouvy s vlastníkem pozemku města Šumperk využívat k individuálnímu zahrádkaření pozemky na části parcel č. 1874, 1888 a 1892 o celkové výměře 45.557 m2 zapsaných v katastru nemovitostí u Katastrálního úřadu v Šumperku na listu vlastnictví č. 3478 pro obec a k.ú. Šumperk.


2. Členové ZO ČZS Vyhlídka Šumperk (dále jen uživatelé) jsou oprávněni spolu s rodinnými přílušníky v přímém příbuzenském vztahu t.j. manžel(ka), děti, rodiče a vnoučata užívat pozemky (dále jen zahrádky) v zahrádkové osadě k individuálnímu zahrádkaření na základě podnájemní smlouvy dle § 663 a násl. občanského zákoníku, kterou s nimi uzavírá ZO ČZS podle rozhodnutí výboru ZO o přenechání pozemku do podnájmu.


3. Ke společnému užívání pozemků v zahrádkové osadě slouží tato společná zařízení:


- hlavní cesty v osadě

- oplocení osady a vstupní brány

- vodovodní řád s vyústění na každé zahrádce

- společenská budova a přilehlé plochy


4. Společná zařízení byla vybudována z účelových příspěvků členů a jiných zdrojů.




Kapitola II.


Správa osady


1. Zahrádkovou osadu spravuje výbor základní organizace Vyhlídka Šumperk volený na funkční období, v souladu se stanovami ČZS, členskou schůzí ZO ČZS Vyhlídka..



2. Výbor ZO ČZS při správě osady provádí zejména tyto činnosti:


a) spravuje a udržuje provozuschopnost společného zařízení,

b) dohlíží na dodržování osadního řádu, z jeho porušování vyvozuje patřičné závěry,

c) přiděluje uvolněné zahrádky členům ZO ČZS Vyhlídka, kontroluje jejich využívání a dbá o to, aby nedošlo k neoprávněnému disponování s pozemky v osadě

d) informuje členy ZO o opatřeních výboru ve věci správy osady na členských schůzích nebo na vývěskách v osadě, které jsou členové povinni sledovat.



3. K provádění uvedené činnosti jsou členové výboru nebo jím zmocnění členové ZO oprávněni vstupovat na jednotlivé zahrádky i bez souhlasu držitele zahrádky.



4. Zahrádky jsou přidělovány výborem do podnájmu členům ZO na základě písemné smlouvy s uvedením výměry. Zásadně může být zahrádka přidělena jen jednomu uživateli a jen jedna v osadě.





-3-


Kapitola III.


       Uspořádání zahrádek


1. Zahrádky musejí být uspořádány tak, aby nebyl narušen celkový vzhled osady a byla využita a obdělávána celá plocha zahrádky.


2. Základním tvarem výsadby stromů jsou zákrsky a ovocné stěny. Výsadba vysokých stromů není povolena.


3. Při hranicích sousedních zahrádek je povoleno vysazovat zákrsky ve vzdálenosti 3 m a keře 1,5 m od hranice.


4. Uživatelé zahrádek jsou povinni činit opatření k tomu, aby porosty, jakož i větve, kořeny nebo odnože těchto porostů, nepřesahovaly na sousední zahrádky a společné plochy v osadě.


5. Chov včel je povolen pouze po odsouhlasení písemné žádosti výborem ZO. Úly musejí být umístěny tak, aby včely neobtěžovaly sousedy a kolemjdoucí.


6. Chov drobného hospodářského zvířectva není v osadě povolen.


7. Na zahrádkách je možno stavět zahrádkářské chatky (dále jen chaty) a pergoly sloužící pro odpočinek, uskladnění výpěstků, nářadí a jiných zahrádkářských potřeb. Stavbu ev. přestavbu chaty a pergoly je možné zahájit až po schválení výborem a příslušným stavebním úřadem na základě vydaného stavebního povolení. Přívod elektrického proudu do chat je možný pouze po schválení výborem a pověřeným členem výboru ZO odpovědným za el. rozvod v osadě.


8. Provozní zařízení, např. skleníky, větší nádrže na vodu, kompostiště je možno zřizovat až po předchozím souhlasu výboru ZO.


9. Chaty a provozní zařízení je uživatel povinen udržovat v řádném stavu, aby nenarušovaly celkový vzhled osady. Chaty se nesmějí používat k celoročnímu bydlení.


10. Stávající oplocení uzavřených zahrádkářských celků je povoleno za předpokladu, že bude uživatelem(y) tam umístěných zahrádek řádně udržováno. Další oplocení zahrádkářských celků nebo oddělení jednotlivých zahrádek plotem není dovoleno.





Kapitola IV.


Práva a povinnosti uživatelů zahrádek


Povinnosti a zakázané činnosti uživatelů uvedené v této kapitole se v plném rozsahu vztahují i na rodinné příslušníky uživatele zahrádky v přímém příbuzenském vztahu. Za porušování osadního řádu těmito osobami nese plnou odpovědnost a následky z toho vyplývající uživatel zahrádky.



1. Uživatelé jsou oprávněni:


a) užívat zahrádku k zahrádkářským účelům spolu se svými rodinnými příslušníky v přímém příbuzenském vztahu a používat společná zařízení osady.



2. Uživatelé jsou povinni:


-4-


  1. užívat zahrádku pouze k zahrádkářským účelům, tuto udržovat v řádném stavu a udržovat cesty přilehlé k zahrádce


b) respektovat sousedská práva ve smyslu ustanovení § 127 občanského zákoníku, zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.


c) nenarušovat vzhled osady nevhodným umístěním kompostů, skládek, beden na nářadí a pod., udržovat pořádek v osadě,


d) organické odpady a zbytky výpěstků v maximální míře kompostovat, v souladu s nařízením odboru životního prostředí Městského úřadu v Šumperku,


e) dodržovat Obecně závaznou Vyhlášku č.6/2012 o zákazu spalování rostlinných materiálů v otevřených ohništích za účelem jejich odstranění na území města Šumperka,

,

f) všechny odpadky, které se nedají na zahrádkách dále spotřebovat, odnášet do popelnic nebo kontejnerů v místě svého bydliště, nebo na vlečky občas přistavených na tuhé domovní odpady,


g) šetřit společný majetek a zařízení osady, podílet se na jeho udržování a hlásit ihned výboru každé jeho poškození,


h) na vlastní náklady a neprodleně odstranit škody, které způsobil na společném zařízení osady nebo na zahrádce jiného uživatele,




3. Uživatelům je zakázáno:


a) samovolně přenechávat zahrádky jinému uživateli bez souhlasu výboru, porušení tohoto zákazu je důvodem k okamžitému zrušení podnájemní smlouvy,


b) samovolně bez souhlasu výboru rozšiřovat svoje zahrádky zabíráním společných prostor ev. jiných zahrádek za jakýmkoliv účelem,


c) sklízet jakékoliv výpěstky z cizí zahrádky bez souhlasu uživatele této zahrádky, porušení tohoto zákazu je důvodem k okamžitému zrušení podnájemní smlouvy a členství v naší ZO,


d) zavlažovat zahrádky stříkáním hadicemi napojených na vodovodní řád osady,


e) vyvážet nebo odnášet jakékoliv odpadky do okolí osady, vytvářet skládky na společných prostorách osady,


f) nechat si vyrábět duplikáty klíčů od bran osady nebo přenechávat klíče k výrobě duplikátů jiným osobám, k odemykání bran se mohou používat pouze originální klíče zakoupené u správce osady,


g) pálit v osadě odpady anorganického původu viz. Vyhláška města Šumperka


h) vjíždět do osady dvoustopými silničními vozidly v době, kdy jsou cesty rozmoklé a blátivé, v ostatní době je možno do osady vjíždět jen z důvodu odvozu velkého množství výpěstků nebo dovozu hnoje ev. různého stavebního materiálu,


i) jezdit v osadě na motocyklech, mopedech a jízdních kolech,


j) používat v areálu osady střelných zbraní jakéhokoliv druhu včetně vzduchovek,


k) nechat v osadě volně pobíhat psy ev. jiná zvířata.


-5-


Kapitola V.


       Vstup cizích osob do zahrádkové osady



1. Cizími osobami jsou nečlenové ZO ČZS Vyhlídka Šumperk mimo rodinných příslušníků v přímém příbuzenském vztahu uživatelů zahrádek t.j. manžel(ka), rodiče, děti a vnoučata starší 15 let. Na všechny osoby mladší 15 let se vztahují ustanovení jako pro cizí osoby.


2. Cizím osobám je vstup do osady povolen jen za doprovodu člena naší ZO t.j. uživatele zahrádky nebo jeho rodinného příslušníka v přímém příbuzenském vztahu staršího 15 let, který je povinen dbát, aby se tato osoba nedopouštěla jednání, které je v rozporu s osadním řádem.


3. Za jednání cizích osob, které je v rozporu s osadním řádem nese plnou odpovědnost a následky z toho plynoucí uživatel zahrádky, který doprovod cizích osob zajišťuje.




Kapitola VI.


        Výstavba společných zařízení



1. Společná zařízení jsou pořizována a udržována z peněžních účelových příspěvků uživatelů zahrádek odsouhlasených každoročně na členské schůzi, případně z jiných zdrojů.


2. Výstavba a údržba společných zařízení je prováděna prací uživatelů zahrádek organizovaná výborem ZO. Výše plnění v hodinách na každého uživatele je ročně odsouhlasována na členské schůzi včetně postihu za neplnění této práce.


3. Při zániku podnájmu pozemku, nemá uživatel nárok na náhradu za peněžní účelové příspěvky ani za plnění pracovní činnosti na výstavbě a údržbě společných zařízení.




Kapitola VII.


      Skončení podnájmu pozemku


1. Podnájem pozemku zaniká způsoby uvedenými v podnájemní smlouvě s uživatelem jejíž je osadní řád nedílnou součástí.

2. V souvislosti se skončením podnájmu zahrádky dosavadní člen - uživatel porosty a vybudovaná zařízení dobrovolně odklidí nebo se dohodne o odprodeji nebo darování zařízení a porostů s novým uživatelem, který určí výbor popřípadě si nového uživatele zajistí sám (přednost mají vždy zájemci z rodinných příslušníků dosavadního uživatele). Přitom platí že:

  1. dohodu o odprodeji nebo darování zařízení a porostů s novým uživatelem je povinen stávající uživatel uzavřít nejpozději do 6 měsíců od data požadovaného skončení podnájmu zahrádky doručeného písemně výboru ZO. V případě, že výbor neurčil v tomto termínu minimálně tři nové zájemce může být doba 6 měsíců po vzájemné dohodě prodloužena.

-6-

  1. nový uživatel se musí neprodleně po uzavření dohody dle bodu a) stát členem ZO ČZS Vyhlídka a uzavřít s pověřeným členem výboru podnájemní smlouvu. Pokud se tak nestane do 30 dnů bude tato dohoda považována za neplatnou a podnájemcem zahrádky je stále původní uživatel.

  2. pokud nebudou v termínu dle bodu a) dobrovolně odstraněny z uvolňované zahrádky porosty a zařízení nebo uzavřena platná dohoda o jejich odprodeji nebo darování je ji výbor oprávněn přidělit novému zájemci bez finanční náhrady dosavadnímu uživateli.

3. Při skončení podnájmu zahrádky je uživatel povinen tento osadní řád vrátit výboru ZO.




Kapitola VIII.


        Závěrečná ustanovení


1. Osadní řád je závazný pro všechny uživatele zahrádek a jejich rodinné příslušníky v přímé příbuzenském poměru.


2. Závažná nebo opakovaná porušení osadního řádu mohou mít za následek zrušení podnájemní smlouvy ev. i členství s uživatelem ze strany ZO ČZS, přičemž případný nárok z poškození jiného člena nebo ZO a odpovědnost za tuto škodu uživatelem není tímto opatřením dotčeno.


3. Osadní řád byl schválen usnesením výroční členské schůze ZO ČZS Vyhlídka Šumperk

dne 11. b ř e z n a 2016 a tímto dnem nabývá účinnosti.


4. Změny a doplňky k osadnímu řádu jsou platné pouze po schválení členskou schůzí ZO ČZS.


5. Dnem účinnosti tohoto osadního řádu se ruší platnost osadního řádu ZO ČZS Vyhlídka Šumperk ze dne 1. 3. 1996








Martin Janíček v.r.                                                                                     Martincová Miroslava v.r.

předseda ZO ČZS Vyhlídka                                                                             jednatel ZO ČZS Vyhlídka

Šumperk                                                                                                         Šumperk