Naše historie


Prvních 20 let našeho svazu


Pokud chceme znát počátky zahrádkářského svazu v Píšti, bylo by na místě projít kroniky svazu. Bohužel to není možné. Tyto kroniky vedl páter Jan Hošek, jeden z prvních členů svazu, který zastával celé roky funkci jednatele (nyní tajemník). Po jeho smrti byl veškerý jeho majetek převzat církví a ani po mnohých žádostech nebyla část věnující se zahrádkářskému svazu vydána. Přišli jsme tak o kroniky i spoustu fotek, které p. Hošek pořídil. Zachovala se pouze jeho zpráva, sepsaná u příležitosti 20. výročí založení ČSOZS Píšť, která byla uložena u dlouhodobého předsedy svazu p. Aloise Kočího. Dovolila jsem si z ní vypsat aspoň stručně historii prvních 20 let působení svazu.


V 60. letech docházelo k rozmachu zahrádkářského hnutí v našich zemích. Byly obnovovány ovocné aleje podél silnic a zakládány ovocné sady i v našem okolí. Bylo pochopitelné, že jednotliví zájemci o zahrádkaření nechtěli zůstat pozadu a snažili se obnovit, zvelebit nebo založit své zahrady a plně jich využít.


Když ve Vřesině došlo k založení svazu, stali se členy i zájemci z Píště. Byli to: Alfred Neminář, Alfred Kašný, Gerhard Šimčík, Pavel Slanina, Suitbert Šimčík, Alfred Klíšť, Vilém Křižák a Alois Lampart. Ale být členy svazu v jiné vesnici nebylo zcela vyhovující. A tak se po propagaci v naší vesnici a dostatečnému zájmu občanů, rozhodli založit vlastní ZO přímo v Píšti. Dne 15. června  1962 se konala schůze zájemců s předsedou OV ČOVS v Opavě v místním pohostinství. Přihlášením 25 členů se tato schůze stala ustavující a byl zvolen i 1. výbor.


Krajská organizace v Ostravě potvrdila ustavení  ZO ČSOZS v Píšti dne 22. června 1962.


Složení prvního výboru naší organizace:
Předseda: Gerhard Šimčík, místopředseda: Pavel Slanina, jednatel: p. Jan Hošek, hospodář: Alfred Klíšť, pokladník: Josef Vala, odb.referent: Alfred Kašný.
Ke konci roku bylo v organizaci 36 členů. A koncem roku 1965 již 102 členů. Poté již přistupovali jen jednotlivci.


Během 20 let organizace stáli v jejím čele jako předsedové Gerhard Šimčík, Alfred Kašný a Alois Kočí . Jako jednatel p. Jan Hošek, jako pokladník Josef Vala, Jindřich Sichma a od r. 1972 Rudolf Kotula. Povinnost hospodáře na sebe vzal Linus Lasák. Funkce odborných referentů Alfred Kašný a Erhard Pacur. Dalšími členy výboru byli Erich Ender, Pavel Slanina, Adolf Neminář, Alfred Neminář, Hubert Zlotý. Hlavně na nich závisela životnost naší organizace, což se nejvíce projevilo při budování klubovny.


O stavbě klubovny padla první zmínka na výroční členské schůzi v lednu 1972. Důvodem byl pocit členů, že " jsou bez domova" a myšlenka "mít něco vlastního", jako zahrádkáři v okolí. Přišly návrhy, náčrty a debaty. Bohužel dělo se to v době hluboké totality, a proto stylem něco za něco a v ovzduší  různých udání, která byla na nás podána, závisti a postojů některých činitelů, kteří stavbu schvalovali. Jako první místo na stavbu byla navržena Kolkova Hora, poté lesík naproti p. Badejové. Nakonec rozhodlo MNV Píšť  o stavbě na nynějším  místě. Jednalo se o dřevěný kuřín, který patřil JZD. Podmínkou bylo, že svaz zboří stávající kuřín a pomůže se stavbou nového, což bylo splněno.  Po četných peripetiích se tedy konečně 15. dubna 1975 započalo se stavebními  pracemi. A aby nám to ONV odboru výstavby, které stavbu nakonec schválilo, "usnadnili", dali vražedný termín dokončení stavby: 29. května 1976.


Plán budovy nám bezplatně vyhotovil pan Josef Boček. V této podobě však byla stavba zamítnuta pro rozměrnost a plány musely být přepracovány. S tím pomohli, opět bezplatně, pan Norbert Němec a Pavel Ender. Pan Josef Boček byl poté úředně pověřen stavebním dozorem.


Celá stavba se tvořila v tzv. "Akci Z", což mladší ročníky už neznají. Tzn., že od prvního výkopu po finální dokončení stavby pracovali všichni členové i nečlenové zdarma a ve svém volném čase. Uvedu aspoň pár jmen: Josef Kupec (autobagr), František Pěcháček (vedení zednických prací) . Alfréd Neminář (tesařské práce), Vilém Blokeš (elektroinstalace), Erich Hanka a Wilibald Ricman (instalace vodovodu a topení), Michal Fichna a Rudolf Hajduček(omítky a betonáže), Erich Ender (vedl zhotovení oken, dveří a garážových vrat), Alfred Kašný se zetěm (klempířské práce) a spousta další šikovných rukou. Zmíním ještě Huberta Fojtíka, který chatu vymaloval a poté „pokřtil“ první, zde konanou akcí – svou svatební hostinou. Nevěstou byla Anička Klíšťová, dcera našeho člena výboru Alfréda Klíště.


Oficiálně byla naše klubovna slavnostně otevřena veřejnosti výstavou ovoce, která se konala ve dnech 28. října – 7. listopadu 1976.
Byla to naše třetí výstava, tentokrát tedy konečně ve vlastních prostorách. Naše první dvě výstavy se konaly v letech 1970 a 1971 v budově ZŠ Píšť.
Roku 1978 jsme dokonce na žádost předsednictva z Opavy pořádali okrskovou okresní výstavu, které se dostalo velikého uznání. Kromě toho jsme našimi výpěstky doplnili a tím zpestřili i výstavy chovatelů na místním koupališti.

Od začátku byla klubovna hojně využívána k různým akcím: svatbám a oslavám, večírkům a schůzím různých místních i přespolních organizací a pracovních kolektivů, táborákům a samozřejmě k výstavám, které jsme pořádali.

Začátkem každého roku jsme si na výroční členské schůzi stanovili plán činnosti pro daný rok, a také zhodnotili, jak se nám dařilo v roce předcházejícím, což bylo doloženo i promítáním diapozitivů z našich akcí.
V letech 1965 až 1977 jsme pořádali plesy, tehdy ještě v pohostinství Jednoty. Po dostavění klubovny jsme pořádali každoročně dva večírky. O tyto akce byl velký zájem ze strany široké veřejnosti.
A aby nepřišly zkrátka ani děti, pořádali jsme pro děti členů svazu karnevalová odpoledne s pestrým programem, o který se velkou měrou zasloužil náš člen a dlouholetý předseda Alois Kočí za pomoci ostatních tatínků.


Součástí našeho celoročního programu byly i různé odborné přednášky a školení. Ty byly mnohdy doplněny o instruktáže přímo v přírodě, zahradách.
V té době neexistovalo žádné centrální středisko pro nákupy semen, sazenic a dalších potřeb pro zahrádkáře. Snažili jsme se tedy toto obstarat pro své členy, ale i pro ostatní občany Píště. Byly to také stromky, keře, ale i oplocení, pařeništní okna, hnojiva, které jsme sháněli od pěstitelů a podniků na Moravě i v Čechách. Jako příklad uvedu r. 1981, kdy bylo obstaráno 100 kg cibule, 50 kg krmné řepy, 100 balíčků semen hybridních okurek, 220 ovocných stromků, 260 ks růží, 80 ks stromků angreštu a rybízu, atd.


K našim činnostem patřila i údržba zeleně v obci a později i ve farské zahradě a samozřejmě zvelebování okolí naší klubovny a její údržba.
Součástí naší činnosti bylo i pořádání zájezdů a výletů pro naše členy. Tématem bylo hlavně zahradkaření. Navštívili jsme výstavy Flory Olomouc, Věžek u Kroměříže, ve Vítkově, v Opavě, dále také zahradnictví Opavice, arboretum Nový Dvůr. Poznávali jsme i krásy našich a zahraničních destinací: Jižní Čechy, Slovensko, Polsko, NDR, Maďarsko.


Našim plánem do budoucna je ještě postavit dobře fungující moštárenské zařízení, aby místnost, nazývána od začátku moštárna, se jí skutečně stala a mohli jsme nabídnou tuto službu našim členům i všem občanům.