Ošetření a oprava zahradního nářadí

Údržba a opravy zahradního nářadí s násadou

K nářadí s násadou patří motyky, rýče, lopaty, vidle, hrábě. Nejčastějším problémem tohoto nářadí je zlomená násada, viklající se násada,  pouštění třísek z dřevěných násad... Se zlomenou násadou se toho moc dělat nedá, nezbývá nic jiného, než koupit násadu novou. Při výběru si danou násadu dobře prohlédněte. Násada by neměla mít suky, měla by být dobře obroušená. Pro pohodlí při práci je nezbytná "správná" délka násady a tvar padnoucí do ruky. Nejčastěji se lze setkat s násadami dřevěnými, můžete však zvolit i plastové nebo kovové.  Za nejodolnější se jsou považovány násady z jasanového dřeva.

Než se pustíte do montáže nové násady, je třeba opatrně odstranit zbytek násady původní. Před nasazením nové násady zkontrolujte, jestli kovová část není rezavá nebo tupá. Očištěnou kovovou část nářadí, která byla postižena korozí obruste a natřete minerálním olejem. Tupé předměty nabruste pilníkem nebo na brusce.  Do ošetřené a naostřené kovové části poté opatrně vsuňte násadu. V případě, že násada není zúžená, musíte ji nejdříve ve spodní části zúžit. Násadu ke kovové části připevněte např. hřebíkem. Novou násadu můžete po připevnění přejet brusným papírem, případně promastit vazelínou nebo sádlem.

Viklající se násadu je možné jednoduše opravit vsunutím dřevěného klínku do mezírky mezi kovovou částí a násadou.K viklání dochází v důsledku neustálé změny vlhkosti v niž je nářadí uloženo. V sušším prostředí dřevo vysychá a zmenšuje svůj objem a naopak ve vlhčím prostředí zpátky nabobtná. Dřevěný klínek tento problém jednoduše vyřeší. Násady pouštějící třísky přejeďte jemným brusným papírem a promastěte sádlem nebo vazelínou.

Ostření rýčů a motyk je tak trochu alchymií. Není to zcela jednoduché, ale zruční jedinci to bez problémů zvládnou. V závislosti na stupni poničení (tuposti) použijte k naostření pilník nebo brusku. Drobné nerovnosti nebo doostření lze provádět pilníkem, na výraznější nedostatky si vezměte na pomoc brusku. Před prací s bruskou se ujistěte, že je dobře upevněná k podložce a nehýbe se. Pro broušení použijte kotouč se střední zrnitostí, příliš hrubá zrnitost může ostří poničit, naopak velmi jemným kotoučem budete nářadí brousit velmi dlouho. Ostří nabruste rovnoměrně z obou stran.

Hrábě na seno s dlouhými zuby jsou náchylné na jejich vylamování a opotřebování. Zbytky vylomených zubů odstraňte a nahraďte je novými dřevěnými nebo plastovými. Značně opotřebené zuby nahraďte také novými. Při výměně zubu překontrolujte i ostatní části hrábí, zda se neviklají nebo nejsou naprasklé. Naprasklé části můžete zpevnit kobercovou páskou nebo jinou fixační páskou. Větší praskliny neopravujte, vydejte se raději do obchodu pro novou násadu, ušetříte si tím spoustu práce s neustálými opravami.

 

Ostří nůžek, nožů i seker je základem úspěchu

Jen ostrými nůžkami vám půjde práce pěkně od ruky. Tupé čepele poznáte podle toho, že střih nůžek již není hladký, nůžky nedostřihují a celkově se s nimi namáhavěji pracuje. Takovéto nůžky je třeba rozebrat, očistit od koroze a zbytků rostlin a poté nabrousit. Při broušení nůžek si dávejte pozor na to, že nůžky se ostří pouze na jedné straně.  Při broušení se snažte zachovat původní velikost úhlu.Velikost tohoto úhlu bývá podle typů nůžek od 45 ° až do 70 °. Po nabroušení je vhodné ostrou hranu naolejovat, zabrání se tím vzniku koroze. Promazat můžete také šroub a pružiny.

Nože se mohou brousit  na elektrických, mechanických nebo na kamenných brouscích. Nejdostupnější jsou mechanické brousky, které jsou konstruovány tak, že je již předem dán úhel broušení, proto jsou vhodné i pro méně zkušené brousíře. Nůž vložte do štěrbiny a pod tlakem ho protahujte směrem k sobě. Většina brousků má dvě brousící štěrbiny - jednu pro pravostranné a jednu pro levostranné broušení. Ostří bruste stejným počtem přetažení v obou štěrbinách. Sekery nabruste pilníkem nebo ještě lépe na elektrické brusce. Ostrou sekeru při štípání dříví zajisté velmi oceníte.

 

Nezapomeňte na konve, postřikovače a zahradní kolečko

Při zimní kontrole nezapomeňte ani na postřikovače a konve. Postřikovače důkladně propláchněte, vysušte, zkontrolujte těsnění, neporušenost hadiček i průchodnost trysky. Opotřebované části vyměňte. U postřikovačů bývají často povolené speciální sponky sloužící k uchycení hadiček, je nutné je dotáhnout. Nefunkční postřikovače nahraďte novými.

I zahradní kolečko si zaslouží péči. Zkontrolujte stav pneumatiky, promažte ložiska v kolečku. Podle potřeby kolečko očistěte od rzi a natřete vhodnou barvou. Včasným zásahem proti rzi prodloužíte životnost kolečka o mnoho let.